رفتن به نوار ابزار

آفرود چیست و تجهیزات مورد نیاز آن کدام است؟

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

دوستداران آفرود، کمپینگ، سفر، کوهنوردی، صخره نوردی، ماهیگیری و بسیاری دیگر از ورزشها و تفریحات در عشق به طبیعت با یکدیگر نقطه اشتراک دارند. در واقع این طبیعت است که این عشق را به عاشقان می دهد.

زندگی سخت و خشک شهری باعث شده که افراد زیادی جهت رهایی از خستگیهای روزمره و تجدید قوای ذهنی و بدنی به دامن طبیعت پناه ببرند و هر روز بر تعداد این افراد اضافه می شوند.

 از طبیعت چه می دانیم؟

آیا صرفا رفتن به دامن طبیعت بدون برنامه ریزی،تجهیزات مناسب، تجربه لازم و … باعث نخواهد شد تجربه شیرین یک تفریح مهیج به کاممان تلخ شود؟

در بسیاری از وب سایتها درباره ملزومات تفریح و ورزشهایی که با طبیعت سروکار دارد صحبت شده است.

وب سایت ببین ببر در نظر دارد با توجه به ماهیت سایت خود سلسله مقالاتی درباره تجهیزات مناسب و امکانات اولیه و لازم برای علاقمندان به طبیعت در غالب ورزشها و تفریحات ذکر شده در بالا به شما عزیزان ارائه دهد امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

آفرود چیست و به چه صورت انجام می شود؟

آفرود یک واژه انگلیسی و به معنای خارج از جاده است. اگر بخواهیم عامیانه تر تعریف کنیم به معنای بی راهه رفتن است.

تعریف ساده ورزش آفرود یعنی رانندگی با مهارت بالا در شرایط سخت و طاقت فرسا و عبور از موانع طبیعی در طبیعت و یا موانع غیرطبیعی در پیست های آفرود.

در چند سال گذشته افراد زیادی مخصوصا جوانها به این ورزش و تفریح مهیج جذب شده اند و هر روز به علاقمندان به این ورزش افزوده می شود.

آفورد به سه دسته تقسیم و یا بهتر بگوییم به سه طریق انجام می شود.

  • مسابقات آفرود
  • آفرود و طبیعت گردی
  • تورهای آفرود

مسابقات آفرود

مسابقات آفرود زیر نظر فدراسیون اتومبیلرانی و جهانگردی و در پیستهایی از قبل طراحی شده که موانع بصورت غیرطبیعی احداث شده انجام می شود و دارای قوانین خاصی هستند که شرکت کنندگان ملزم به رعایت این قوانین می باشند.

با توجه به امکانات ضعیف پیستها و محدودیت منابع مالی اینگونه مسابقات از رونق کمتری نسبت به مسابقات کشورهای دیگر برخوردار است.

آفرود و طبیعت گردی

اکثرا کسانی که به ورزش آفرود علاقه دارند خود را محدود به قوانین و مسابقات رسمی نمی کنند و معمولا به صورت گروهی و دوستانه با ماشین شخصی خود دل به طبیعت زده و از رانندگی در طبیعت لذت می برند.

  تورهای آفرود

یکی دیگر از روشهای آفرود برگزاری تورهای آفرود توسط آژانسهای مسافرتی و گردشگری است که در انواع مختلفی مانند تور آفرود جنگل، تور آفرود کویر و …  انجام می شود.

اینگونه تورها مقرون به صرفه بوده و برای کسانی که خودروی شاسی بلند و مخصوص آفرود ندارند توصیه می شود.

تجهیزات لازم و ضروری برای آفرود

آفرود علاوه بر آن که یک سرگرمی لذت‌بخش و مهیج باشد، یک ورزش حرفه‌ای و بسیار پرخطر است  و در صورت عدم رعایت موارد ایمنی و به همراه نداشتن تجهیزات مناسب می‌تواند مخاطرات زیادی برای افراد در پی داشته باشد  .

علاوه بر مهارت در رانندگی با خودروهای دودیفرانسیل، تجربه فردی طبیعت‌گردی و حضور در جمع گروه‌های ویژه آفرود به منظور سفر به دل طبیعت وحشی ، برخی لوازم و ابزارآلات خاص نیاز است تا آمادگی ما برای آفرودسواری به مرز صد درصد نزدیک شده و ایمنی خود و همراهانمان تا حد زیادی تضمین گردد. در ادامه تعدادی از این تجهیزات را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

جعبه ابزار کامل

مسلما رفتن به طبیعت با یک خودروی آفرود و رانندگی در بی راهه خطر خرابی خودرو را به شدت افزایش می دهد. و نیاز است جعبه ابزار کاملی در دسترس باشد تا نسبت به تعمیر خودرو اقدام کنید. آفرود سوار لزوما نباید مکانیک ماهری باشد تا از جعبه افزار استفاده کند. ممکن است خرابی و نقص خودرو در حدی باشد که یک آفرود سوار که در مکانیکی تخصص کامل نداشته باشد بتواند بطور موقت نقص را برطرف کرده تا خودرو را به نزدیکترین محل تعمیر برساند.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

کمپرسور باد و کیت پنچری

وجود کمپرسور باد و کیت پنچری در آفرود کاملا واجب و ضروریست؛ چرا که گاهی اوقات برای عبور از برخی مسیرها نیاز است تا باد تایر کاهش یافته و یا حتی بیشتر شود؛ بنابراین وجود کمپرسور باد به منظور تنظیم مناسب باد تایرها بر حسب شرایط و همچنین به همراه داشتن کیت پنچری در طبیعت، از ضروریات آفرودسواری محسوب می‌شود.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

جک لیفت

یکی دیگر از تجهیزات واجب و ضروری که یک آفرود سوار باید به همراه خود داشته باشد جک لیفت است. جک لیفت در مواقعی که خودرو در رملهای شنی و یا در زمینهای ناهموار اعم از خشک یا مرطوب گیر می کند به کار می آید. گاهی اوقات سنگی بزرگ یا تنه ای درخت در زیر ماشین گیر می کند که با بالا بردن خودرو با این جک میتوان آن را خارج کرد.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

گالن بنزین

وجود یک گالن بنزین اضافی در سفرهای آفرود بسیار ضروریست. ممکن است زمان بندی سفر مطابق برنامه شما پیش نرود به عنوان مثال گم کردن مسیر و یا بدی شرایط جوی باعث شود نیاز به سوخت بیشتری داشته باشید در این مواقع وجود یک گالن بنزین اضافه به شما کمک خواهد کرد.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

بیل

بیل وسیله است که در طبیعت حتما به آن نیاز خواهید داشت. گیر کردن در باتلاق و یا زمینهای مرطوب در جنگل و یا گیر کردن در رملهای شنی اتفاق ناخوشایندیست که گاهی اوقات برای آفرودسواران رخ میدهد در این مواقع بیل ابزار بسیار مناسبی برای رفع مشکل خواهد بود.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

تبر

 در سفرهای چند روزه که شب را در دل طبیعت به سر می برید روشن کردن آتش امری متداول است. شب نشینی در کنار آتش و نوشیدن چای آتشی لذت سفر شما را دوچندان خواهد کرد. تبر ابزاری بسیار مناسب بوده که به شما در فراهم کردن هیزم برای برپا کردن آتش کمک خواهد کرد.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

سایه بان سفری

سایه بان سفری وسیله دیگریست که از شما را در برابر گرمای کویر و اشعه مضر خورشید و باران محافظت می کند.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

چادر سفری (مسافرتی)

رفتن به طبیعت و برپایی کمپینگ نیازمند به همراه داشتن چادر سفری مناسب است حتی اگر سفر شما یکروزه باشد. یک چادر مسافرتی باکیفیت باید شما را در برابر باد و باران و سرما محافظت کند. هزینه کردن برای خرید یک چادر با کیفیت هیچ وقت شما را پشیمان نخواهد کرد.آفرودسواران حرفه ای وطبیعت گردان، اهمیت با کیفیت بودن چادر سفری را در شرایط جوی نامناسب بارها یادآور شده اند. 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

نورافکن دستی

یکی دیگر از وسایلی کاربردی و با اهمیت که در طبیعت و مخصوصا سفرهای چند روزه وجود ان الزامیست نورافکن های شارژی دستی است.نورافکن های دستی پر نور در شب برای بررسی محیط پیرامونی کاربرد داشته و برای شناخت محیط اطراف در شب برای برپا کردن کمپ بکار می رود. وجود این نورافکن های پرقدرت در شب باعث میشود از خطر نزدیکی حیوانات وحشی به محل کمپ آگاه شده و در موارد بسیاری مشاهده است که نور پرقدرت این نورافکن ها باعث ترس حیوانات وحشی شده و از نزدیک شدن آنها به کمپ جلوگیری کند.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

چراغ پیشانی و چراغ قوه

از اصلی ترین وسایل کوهنوردان و طبیعت گردان چراغ قوه و چراغ پیشانیست. این دو وسیله چشم بینای کوهنوردان و طبیعت گردان در شب است. در ورزش افرود نیز علاوه بر نورافکن و پروژکتور به همراه داشتن این دوتا وسیله در شب بسیار ضروریست.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

دوربین فیلمبرداری خودرو

از لذت‌های مسافرت، آفرود و حتی گشت‌گذار با خودرو، فیلمبردای و ثبت و ضبط لحظات هیجان انگیز سفر است. ضبط این لحظات آلبومی خاطره انگیز خواهد شد برای مرور این تفریحات به یاد ماندنی در آینده.  برای این موضوع می‌توان از دوربین‌های مخصوص فیلم‌برداری خودرو استفاده کنیم. علاوه بر موردی که ذکر شد دوربین‌های خودرو کاربردهای بسیار متنوعی دیگری نیز دارند که شامل تشخیص مقصر در تصادفات، شناسایی خودرو خاطی در حوادثی که منجر به فرار مقصر می‌شود، شناسایی سارقین و افرادی که به خودروی در حال پارک آسیب وارد می‌کنند و …

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

دستگاه جی پی اس و ردیاب خودرو

بارها خبر گم شدن طبیعت گردان و آفرود سواران را شنیده اید و متاسفانه در مواردی یک غفلت کوچک باعث از دست دادن جان این عزیزان شده است. شاید اگر این عزیزان از اهمیت به همراه داشتن یک قطب نما یا جی پی اس آگاه بودند این اتفاق تلخ رخ نمی داد.

بدون شک جی پی اس مهمترین وسیله در آفرود و طبیعت گردی است که برای ناوبری مخصوصا در شرایط جوی نامناسب مانند مه و طوفان که فضای پیرامونی قابل رویت نیست بکار می رود و  به کمک آن میتوان مسیر درست را انتخاب کرده و  از خطر گم شدن نجات پیدا کرد. در مناطق کویری که عوارض طبیعی مانند تپه های شنی که هر لحظه توسط بادها و طوفانهای شن تغییر پیدا میکنند و عملا عوارض طبیعی نمیتوانند در شناخت مسیر راهنمای ما باشند  اهمیت و ارزش جی پی اس  و ردیاب خودرو مشخص می شود.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

 سیم بکسل (تسمه بکسل)

ورزش آفرود در خارج جاده انجام میگیرد  و در مسیر ممکن است از رودخانه و یا زمینهای باتلاقی و یا رملهای شنی عبور کرد که در مواردی باعث گیر کردن خودرو میشود. در اینصورت بکسل خودرو توسط خودروی همراهان دیگر یکی از روشهای خارج کردن خودرو بوده که به وسیله سیم بکسل یا تسمه بکسل انجام میشود. به همراه داشتن این وسیله برای کمک به دیگران نیز ضروریست.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

یخچال سرد وگرم خودرو

لذت طبیعت گردی در تابستان با وجود یک یخچال سرد و ونوشیدن یک آبمیوه سرد تکمیل می شود.

این یخچال با توجه به فصل گرم یا سرد سال فضای مناسبی را در اختیار شما قرار داده تا از خوراکی و نوشیدنیهای خود بهترین لذت را ببرید. 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

استارتر و کابل شارژ باتری خودرو

تصور این موضوع که در یک سفر تفریحی به علت روشن ماندن چراغ یا پخش‌کننده‌ی خودرو نتوانید خودروی خود را روشن کنید بسیار آزاردهنده است. این موضوع به علت فرسودگی باتری خودرو یا خالی کردن آن اتفاق می‌افتد. در این مواقع بهترین راه حل استفاده از استارتر باتری خودرو و یا روشن کردن خودرو با کابل شارز و از طریق باتری خودروی دیگر است.

مزیت بزرگت استفاده از استارتر باتری خودرو اینست که دیگر نیازی به خودروی دومی برای شارژ باتری ندارید و در هر مکانی میتوانید باتری خودرو خود را شارژ کنید. به همراه داشتن این وسیله برای طبیعت گردانی که به تنهایی و بدون حضور خودروی دیگری دل به طبیعت میسپارند بسیار ضروریست.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

سخن پایانی:

ورزش آفرود و رفتن به دل طبیعت بدون تجهیزات و امکانات لازم ممکن است باعث دردسر شما شده و یک تفریح سالم و لذت بخش را به کام شما تلخ کند. در این مقاله تعدادی از لوازم و امکانات مورد نیاز ورزش آفرود به شما عزیزان معرفی شد. خوشحال خواهیم شد نظرات و تجربیات شما عزیزان را در مورد تجهیزات ضروری مورد نیاز این ورزش را با ما و علاقه مندان به این ورزش در ذیل این مقاله به اشتراک بگذارید.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

      ببین ببر