رفتن به نوار ابزار

خرید ماشین لباسشویی؛بررسی ویژگی‌های مهم در هنگام خرید

مقدمه

ماشین لباسشویی یک وسیله خانگی ضروری برای خانواده‌های پرمشغله است. اما وقتی نوبت به خرید آن می‌رسد، باید مطمئن شوید که چه مدلی از ماشین لباسشویی و با چه قابلیت‌هایی نیاز شما را برطرف می‌کند. با وجود بسیاری از مدل‌ها، دانستن اینکه در خرید ماشین لباسشویی به دنبال چه چیزی باشید دشوار است، حتی گاهی نمیدانید مقایسه مدل‌ها را از کجا شروع کنید. اگر قصد خرید این دستگاه را دارید پیشنهاد می‌کنیم این راهنمای خرید ماشین لباسشویی از سایت ببین ببر را تا انتها مطالعه کنید.

با توجه به طیف گسترده مدل‌های ماشین لباسشویی، سبک‌ها و اندازه‌های آن‌ها، موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام خرید در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که انتخاب شما برای نیازهای خانواده شما مناسب است. الزامات نصب، کیفیت، قابلیت و همچنین هزینه‌های دستگاه از جمله هزینه خرید و هزینه کارکرد ماشین لباسشویی در طول عمر آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

[wpsm_bigoffer post_id=”13200″ offset=”” limit=””]

ویژگی‌های ظاهری

اولین موردی که در هنگام خرید یک ماشین‌ لباسشویی توجه شما را به خود جلب می‌کند، ظاهر آن است. ویژگی‌هایی مانند سایز، مدل، طرح و رنگ از جمله مواردی هستند که در هنگام خرید توجه بانوان را جلب می‌کند. از آنجایی که تا محصول مورد نظر به دل شما ننشسته باشد، تصمیم خرید خود را قطعی نمی‌کنید، راهنمای خرید ماشین لباسشویی را با ویژگی‌های ظاهری شروع می‌کنیم. خوشبختانه انواع مدل‌های مختلف در طرح و رنگ‌های متنوع در بازار وجود دارد که اگر شما در مورد موارد اصلی به نتیجه برسید، به راحتی می‌توانید طرح و رنگ دلخوه خود را پیدا کنید. اما در مورد بقیه ویژگی‌های ظاهری نیاز به بررسی بیشتری خواهید داشت.

سایز ماشین لباسشویی

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید ماشین لباسشویی سایز سایز آن است که باید متناسب با محل نصب آن باشد. علاوه بر سایز خود ماشین، یک اینچ (۲۵ سانت) نیز باید برای لوله کشی آن با دیوار فاصله وجود داشته باشد. به خاطر داشته باشید که ماشین لباسشویی‌های با ظرفیت بالاتر نسبت به طرح های با ظرفیت کمتر، بزرگتر و سنگین تر هستند. حتماً قبل از خرید، ابعاد دستگاه را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید در محلی که برای آن درنظر گرفته‌اید جا می‌شود.

[wpsm_bigoffer post_id=”10704″ offset=”” limit=””]

ظرفیت ماشین لباسشویی

در راهنمای خرید ماشین لباسشویی توجه به ظرفیت آن یکی از مهمترین موارد است. اگر یک ماشین لباسشویی خیلی کوچک برای خانواده خود انتخاب کنید، تعداد دفعات مصرف افزایش خواهد یافت. اما اگر وسیله‌ای بیش از حد بزرگ انتخاب کنید، با افزایش هزینه‌های کارکرد برق و آبی که استفاده نمی‌کنید، ضرر خواهید کرد. اگر از دستگاه در نوبت‌های مختلف استفاده می‌کنید و یا عادت دارید موارد بزرگ مثل ملحفه و پرده‌ها را در خانه بشویید، انتخاب یک ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا می‌تواند به اندازه یک ماشین لباسشویی کوچک از نظر انرژی صرفه جویی کند. پس متناسب با تعداد اعضای خانواده و نحوه مصرف خود می‌توانید یکی از ماشین‌های ۵، ۷ و ۹ کیلویی را انتخاب کنید.

ماشین لباسشویی با درب بالا

یکی از مهمترین شاخص‌ها در راهنمای خرید ماشین لباسشویی درب آن است. ماشین‌های لباسشویی با درب بالا از انواع سنتی‌تری هستند که برای افرادی که در خانه خود یک فضای جداگانه دارند یا افرادی که مشکلات حرکتی دارند، مناسب‌ است. خرید این ماشین‌ها معمولا ارزان تر از انواع دیگر است. به طور کلی، اندازه این مدل‌ها بزرگتر است و باید حواستان باشد که در محل نصب، پیشخوان یا کابینت مانع از باز شدن درب ماشین نشود.

ماشین لباسشویی با درب جلو

این نوع ماشین‌های لباسشویی با ارائه انواع برنامه‌های شستشو و قابلیت تمیزکاری خوب، بسیار محبوب هستند و معمولا از آب کمتری استفاده می‌کنند. ماشین‌های لباسشویی با درب جلو را می توان زیر پیشخوان در آشپزخانه‌ قرار داد و در بهترین حالت بخشی از طراحی آشپزخانه به نظر می‌رسند. این نوع دستگاه‌‌ها معمولا طیف وسیع‌تری از برنامه‌های شستشو را ارائه می‌دهند و سر و صدای کمتری تولید می‌کنند.

ویژگی‌های فنی

در راهنمای خرید ماشین لباسشویی آنچه مهم‌تر است و عملکرد وسیله شما را تضمین می‌کند، ویژگی‌های فنی آن از جمله اتوماتیک بودن و برنامه‌های شستشو است. پس لازم است هنگام خرید بدانید چه انتظاری از ماشین لباسشویی مورد نظر دارید تا با توجه به مواردی که در راهنمای خرید ماشین لباسشویی بررسی می‌شود، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

برچسب انرژی

ماشین‌های لباسشویی جدید دارای برچسب انرژی هستند که میزان بهره وری انرژی آنها را نشان می‌دهد. از دسامبر ۲۰۱۱ ، کارآمدترین ماشین‌های لباسشویی دارای برچسب A +++ هستند. بهتر است هنگام خرید دقت داشته باشید که ماشین لباسشویی که رتبه A یا بالاتر دارند را انتخاب کنید.

[wpsm_bigoffer post_id=”13452″ offset=”” limit=””]

ماشین لباسشویی اتوماتیک

در ماشین‌های لباسشویی کاملا اتوماتیک، تنها با لمس یک دکمه برنامه شستشو اجرا می‌شود. در این مدل نیازی نیست لباس‌های خود را به صورت دستی به خشک کن جداگانه منتقل کنید. بنابراین این دستگاه‌ها شستن لباس‌های شما را بسیار ساده‌تر می‌کند. در حقیقت، هنگامی که ماشین را پر کردید، مواد شوینده را اضافه کردید و چرخه شستشوی خود را انتخاب کردید، فقط باید منتظر بمانید تا کار ماشین تمام شود و لباس‌های خود را از آن خارج کنید. اگر شما به طور کلی زمان کافی برای شستشو ندارید و به فکر ساده‌سازی لباسشویی هستید، ماشین های کاملا اتوماتیک برای شما ایده آل هستند. با این حال، خرید آنها معمولا گرانتر است.

[wpsm_bigoffer post_id=”7571″ offset=”” limit=””]

ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک

ماشین‌های لباسشویی نیمه اتوماتیک به کارهای دستی بیشتری احتیاج دارند. این مدل ها معمولا دارای دو منبع جداگانه هستند که یکی برای شستشو و دیگری برای خشک کردن استفاده می‌شود. شما باید منبع را از آب پر کنید، مواد شوینده را اضافه کنید، پس از اتمام شستشو آب کثیف را تخلیه کنید، لباس‌های مرطوب خود را تخلیه کرده و در خشک کن قرار دهید. اگرچه این مدل از ماشین‌های لباسشویی وقت بیشتری از شما می‌گیرد، اما از نظر مصرف انرژی بهینه‌تر عمل می‌کنند.

ماشین لباسشویی تسمه‌ای یا بدون تسمه

معیار مهم دیگر در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، تسمه‌ای و یا بدون تسمه بودن آن است. در ماشین‌های لباسشویی که تسمه‌ای هستند، موتور در پایین دستگاه قرار گرفته و محفظه را با کمک دستگاه به گردش در می‌آورد. اما در مدل‌های بدون تسمه، موتور در پشت ماشین لباسشویی قرار گرفته و به طور مستقیم محفظه را به گردش در می‌آورد.

ماشین‌های لباسشویی بدون تسمه سر و صدای کمتری دارند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. اگر بیش از ظرفیت دستگاه، لباس داخل آن بریزید، دستگاه به طور خودکار شستشو را انجام نمی‌دهد. در مقابل این مزیت‌ها، اگر دستگاه شما در هنگام نصب در حالت تعادل قرار نگیرد، هم صدای بیشتری تولید خواهد کرد و هم موتور دچار آسیب خواهد شد.

[wpsm_bigoffer post_id=”11160″ offset=”” limit=””]

تنظیم حرارت آب

مورد دیگری که می‌توان به عنوان راهنمای خرید ماشین لباسشویی بیان کرد، تنظیم حرارت آب در شستشوی لباس است. برخی از مدل‌های ماشین‌ لباسشویی مجهز به سیستم حرارتی هستند و می‌توانند دمای آب را تنظیم کنند. به عنوان مثال در فصول سرد سال که آب ورودی سرد است، این سیستم به متعادل‌سازی دمای آب کمک کند. همچنین، استفاده از آب گرم نقش به‌سزایی در تمیزتر شدن لباس‌ها به ویژه لباس‌های سفید دارد که با این سیستم به راحتی می‌توان نتیجه مطلوب را دریافت کرد؛ البته توجه داشته باشید که ممکن است لباس‌های رنگی در اثر شستشو با آب خیلی گرم، رنگ داده و به لباس‌های دیگر آسیب برسانند. حداکثر دمای آبی که می‌توان در شستشوی یک لباس استفاده کرد، معمولا با نمادهای خاصی داخل لباس‌ها دوخته شده است.

شستشوی سریع لباس‌ها

این قابلیت برای مواقعی مناسب است که نیاز به شستشوی سریع دارید. برخی از ماشین‌های لباسشویی گزینه‌های شستشوی سریع در کمتر از ۳۰ دقیقه به همراه خشک کن دارند که برای حجم لباس‌های کم کاربرد دارد.

قابلیت بخار در ماشین لباسشویی

یکی دیگر از نکاتی که در راهنمای خرید ماشین لباسشویی به آن اشاره می‌کنیم، قابلیت بخار است. این قابلیت موجب می‌شود که لباس‌های شما در معرض بخار قرار بگیرند و در نتیجه لکه‌ها و بوی نامطبوع لباس‌ها از بین بروند. این قابلیت در دستگاه‌های مدرن و پیشرفته‌تر وجود دارد و لازم است بهای بیشتری برای آن پرداخت کنید. بنابراین دقت کنید که آیا نیازی به این قابل دارید یا خیر.

سرعت گردش خشک کن

هر چه سرعت گردش خشک کن دستگاه شما بیشتر باشد (بر مبنای تعداد دور در دقیقه اندازه‌گیری می‌شود) قدرت خشک کن آن بالاتر است. البته میزان سرعت خشک کن بنا بر نوع لباس و میزان آن به طور خودکار تنظیم می‌شود و این شاخص تنها حداکثر دور در دقیقه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال اگر سرعت گردش خشک کن ماشین لباسشویی شما ۱۲۰۰ دور در دقیقه باشد، سرعت گردش مناسب برای لباس‌های نازک حدود ۵۰۰ دور در دقیقه و برای لباس‌های ضخیم تر ۱۰۰۰ دور در دقیقه است.

محفظه شستشو

جنس محفظه شستشو یکی دیگر از نکاتی است که در راهنکای خرید ماشین لباسشویی به آن می‌پردازیم. در اکثر ماشین‌های لباسشویی این محفظه از جنس استیل است که کیفیت‌های مختلفی دارد و احتمالا بر قیمت دستگاه تاثیرگذار است. بهترین نوع آن استیل ضد زنگ است؛ زیرا بو نمی‌گیرد و دچار رنگ‌پریدگی نخواهد شد. در ماشین‌های لباسشویی با قیمت ارزان‌تر ممکن است برای محفظه، از پلاستیک فشرده و مناسب استفاده شده باشد.

نمایشگر دیجیتال

یکی از کاربردی‌ترین امکانات که می‌توان به آن در راهنمای خرید ماشین لباسشویی اشاره کرد، نمایشگر دیجیتال است. مدل‌های مدرن ماشین لباسشویی مجهز به نمایشگر دیجیتال و تنظیمات متعدد هستند. البته تعدد امکانات و گزینه‌ها نمی‌تواند شما را به اشتباه بیاندازد زیرا ماشین لباسشویی به شکلی هوشمندانه انتخاب‌های شما را با توجه به اولین گزینه انتخابی محدود می‌کند. به عنوان مثال اگر شستشوی لطیف را برای لباس‌های ظریف و حساس خود انتخاب کنید، نمی‌توانید گزینه‌ی گرمای شدید را برای خشک کردن انتخاب کنید. کاربرد دیگر این نمایشگر این است که زمان شستشو را نمایش داده یا در صورت خرابی دستگاه با روشن شدن چراغ‌ هشدار و اعلام کد خطا شما را از مشکل دستگاه آگاه می‌کند.

قفل کودک

اگر در خانه کودک خردسال دارید به دنبال گزینه‌ای باشید که دارای قفل کودک باشد. در اکثر مدل‌های ماشین لباسشویی یاین قابلیت وجود دارد که مانع از کار کردن کنترل‌های دستگاه می‌شود. قفل ایمنی درب نیز در اکثر ماشین‌های لباسشویی وجود دارد که مانع باز شدن درب در حین شستشو می‌شود.

قابلیت اتصال به وای‌فای

ماشین‌های لباسشویی مدرن از حوزه تکنولوژی دور نمانده‌اند و این قابلیت را برای شما ایجاد کرده‌اند که با اتصال ماشین لباسشویی به وای‌فای، ماشین لباسشویی خود را از راه دور و در زمان‌های مورد نیاز، مثلا در ساعت‌هایی که مصرف انرژی در حداقل است، به کار بیندازید.

مارک خارجی یا تولید ملی؟

یکی دیگر از شاخص‌های مهم در راهنمای خرید ماشین لباسشویی کشور سازنده آن است. برخی کشورها در زمینه ساخت لوازم خانگی پیشتاز هستند و از تکنولوژی‌های روز دنیا برای ارتقا قابلیت‌ها و کیفیت محصول خود استفاده می‌کنند. نام برخی از این شرکت‌ها سال‌ها بر سر زبان‌ها افتاده است و اغلب گران‌تر از انواع دیگر است. از طرف دیگر تولیدات داخلی نیز در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و توانسته‌اند بخشی از بازار را بدست گرفته و رضایت مشتریان را کسب کنند.

به هر حال اگر برند خاصی، چه خارجی و چه ایرانی، در نظر گرفته‌اید، انتخاب راحت‌تری در هنگام خرید خواهید داشت. در غیر این‌صورت لازم است قابلیت‌های مورد نظر خود را طبق راهنمای خرید ماشین لباسشویی در برندهای مختلف بررسی کنید و با توجه به هزینه‎‌ای که برای آن اختصاص داده‌اید خرید خود را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت ببین ببر تلاش شد یک راهنمای خرید ماشین لباسشویی ارائه دهیم که در عین سادگی، جامع و مفید باشد. به هر حال نیاز شما به ماشین لباسشویی و محدوده هزینه‌ای که برای آن در نظر گرفته‌اید تعیین می‌کند که کدام گزینه برای شما مناسب‌تر است. همچنین در هنگام خرید به خدمات پس از فروش دستگاه توجه داشته باشید.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!