رفتن به نوار ابزار

کتاب خودت باش دختر

کتاب خودت باش دختر، روانشناسی ارزان‌قیمت و ماهر

گاهی ممکن است در زندگی احساس کنید که کسی به شما احترام نمی‌گذارد. گاهی ممکن است به این باور برسید که قادر نیستید کاری را درست انجام دهید و هیچ کسی شما را دوست ندارد. گاهی زندگی و رفتار اطرافیان و عزیزان آنقدر آزاردهنده می‌شود که ادامه‌ی زندگی، از هر چیزی سخت‌تر خواهد شد.


در این مواقع مراجعه به روان‌شناس می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. اما اگر این مراجعه زیادی هزینه‌بر باشد، می‌توانید به جای آن کتاب «خودت باش دختر» را بخوانید! این کتاب صرفا مخصوص دخترها نیست و تمام کسانی که مشکلات روحی و خود کم بینی مواجه هستند، می‌توانند آن‌ها را مطالعه کنند.
اگر عنوان این کتاب، دختر‌ها را مخاطب قرار داده است، به خاطر زندگی شخصی خود نویسنده است. ریچل هالیس، نویسنده‌ی کتاب «خودت باش دختر» اتفاقاتی را در طول زندگی خودش تجربه کرده که به کمک آن‌ها بالاخره یاد گرفته که چطور برای خودش ارزش و احترام بیشتری قائل شود.
در حقیقت، با خواندن این کتاب بالاخره می‌توانید زندگی خاصی را شروع کنید که همیشه انتظارش را داشتید. یک زندگی که در آن همه به شما احترام می‌گذارند و شما در آرامش کامل آن را سپری خواهید کرد.

نویسنده‌ی کتاب «خودت باش دختر»

قبل از اینکه به بررسی کتاب بپردازیم، بهتر است چند کلامی راجع به نویسنده بدانیم. ریچل هالیس که متولد نهم ژانویه‌ سال ۱۹۸۳ است، سال‌ها به عنوان یکی از محبوب‌ترین وبلاگ‌نویس‌ها فعالیت داشت. او کتاب «خودت باش دختر» یا «صورتت را بشور دختر» را آنقدر جذاب نوشت که توانست آن را بیش از یک سال در فهرست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز نگه دارد.
در حقیقت، او با گره زدن داستان زندگی واقعی خودش و سخنان انگیزشی، به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و به او در ایجاد یک زندگی بهتر، کمک خواهد کرد. ریچل راجع به اولین پسری که با او آشنا شده، نوشته است. پسری که به خیال خودش قصد داشت که با او ازدواج کند. ولی این تصور او از سادگی بوده و پسر حتی به او علاقه‌ای نداشته است. این اتفاق برای تعداد زیادی از دختر‌ها رخ می‌دهد. آن‌ها ناخواسته در رابطه‌ای یک طرفه قرار می‌گیرند و به شخص مقابل وابسته می‌شوند.
به همین دلیل به راحتی به او اجازه می‌دهند تا هرجور که می‌خواهد، با آن‌ها رفتار کند. او در این کتاب اقرار کرده که نامزدش به سردی و کاملا آزاردهنده با او رفتار می‌کرده و همیشه تحقیر میشده است. بالاخره بعد از مدت‌ها آزار و اذیت روحی، افکارش را جمع می‌کند و با یک تماس تلفنی، روابطش را با نامزدش به پایان می‌دهد. جالب اینجا است که درست بعد از قطع تماس، نامزد او خواستار ادامه‌ی رابطه شده است. رابطه‌ای که واقعی‌تر از حالت قبلی باشد و دیگر یک طرفه نباشد.
ریچل در این باره می‌گوید که اگر نامزدش به او بی احترامی کرده، درست به خاطر این بوده که خودش اجازه‌ی این کار را داده است. اگر از همان ابتدا نسبت به بی‌احترامی‌ها واکنش نشان می‌داد، رابطه‌ی خیلی جذاب‌تری تجربه می‌کردند.

محتوای کتاب «خودت باش دختر»

سرفصل‌های این کتاب، راجع به دروغ‌هایی صحبت می‌کند که هر دختر-یا انسانی می‌تواند به خودش بگوید. دروغ‌هایی که او را از رسیدن به زندگی ایده‌آل و محبوبش دور نگه می‌دارد. هر فصل از کتاب راجع به یکی از این دروغ‌ها و پیامد‌های آن صحبت می‌کند. در ادامه نمونه‌هایی از دروغ‌های مطرح شده در کتاب را مشاهده خواهید کرد:

 1. چیز دیگری مرا خوشحال خواهد کرد
 2. از فردا شروع می‌کنم
 3. من به اندازه‌ی کافی خوب نیستم
 4. عشق او برای من کافی است
 5. من برای شریک زندگی‌ام کافی نیستم
 6. من نمی‌توانم مادر خوبی باشم
 7. الان باید خیلی جلوتر از این‌ها می‌بودم
 8. می‌خواهم با مت دیمون ازدواج کنم
 9. وزنم بیانگر شخصیتم است
 10. فقط باید به هر طریقی که شده خودم را به بیخیالی بزنم
 11. من به یک قهرمان نیاز دارم

خلاصه‌ی کتاب

کتاب به طور کلی تلاش می‌کند تا شما را به عنوان قهرمان زندگی خودتان نشان دهد. در حقیقت تنها عامل خوشبختی در زندگی، خود شخص شما هستید و با مطالعه‌ی این کتاب، به خوبی متوجه می‌شوید که چگونه باید خودتان را از مخمصه نجات دهید. در ادامه راجع به بخش‌های جذاب این کتاب، با جزئیات بیشتری صحبت می‌کنیم.

چه کسی مسئولیت زندگی شما را در دست دارد؟

به نقل از کتاب «خودت باش دختر»، اگر بالاخره به این باور برسید که پدر، همسر، نامزد و هیچ کس دیگری زندگی شما را در دست ندارد و قرار نیست که مسئولیت مشکلات شما را به دوش بکشد، بالاخره می‌توانید زندگی ایده‌آل خود را دست بگیرید. حتی اگر تا الان به این فکر نکرده‌اید که زندگی و آینده را خودتان دست بگیرید، باز هم می‌توانید آن را تغییر دهید.
تغییری که به شما در کنترل زندگی کمک کند، همیشه مفید است. اما اگر بیخیال آن شوید، هیچ‌وقت نمی‌توانید وضعیت و شرایط آزاردهنده‌ی زندگی خود را تغییر دهید. اگر کرم ابریشم نیز از وضعیت خودش راضی باشد و به دنبال تغییر نباشد، تا آخر عمر یک کرم ابریشم باقی می‌ماند و به پروانه تبدیل نمی‌شود.
کتاب «خودت باش دختر» سعی در بیان این نکته دارد که کافی است برای تغییر شرایط تصمیم بگیرید تا بتوانید به شخصی تبدیل شوید که همیشه دوست داشتید.

شما در زندگی هزاران فرصت جدید خواهید داشت

کتاب سعی در بیان این نکته دارد که شما هر روز متولد می‌شوید و هر روز فرصت جدیدی برای تلاش دارید. حتی اگر باز هم در برخورد با دیگران با شکست مواجه شدید، باز هم می‌توانید تلاش کنید. البته این نکته صرفا در مورد روابط صدق نمی‌کند. شما می‌توانید مثال‌های کوچک نظیر رژیم یا ترک برخی عادات بد را در نظر بگیرید.
بخشی از متن این کتاب می‌گوید «زندگی نباید به معنای زنده ماندن باشد. بلکه باید به معنای زندگی کردن باشد».

چه کسی عامل بدبختی شما است؟

زبان کتاب «خودت باش دختر» کاملا صریح و ساده است.این کتاب بی‌درنگ به این نکته اشاره می‌کند که «اگر شما بدبخت هستید، تقصیر خودتان است».
نویسنده سعی دارد به شما یادآوری کند که در نهایت هیچ‌کس جز خودتان عامل بدبختی و افسردگی شما نیست. شاید خروج از شرایط سخت زندگی کار سختی باشد. شاید احساس شکست دردناک باشد و شما را از ادامه دادن متوقف سازد. اما این شکست‌ها نباید تمام زندگی شما را فرا بگیرد. شما نباید به خاطر بدرفتاری همسر، نامزد، دوست یا همکار خودتان را بدبخت بخوانید. شما باید ناخدای کشتی خودتان باشید و هنگام مواجه شدن با امواج بلند و طوفانی، اوضاع را کنترل کنید. نه که خود را ببازید. باختن درست به معنی این است که کشتی را رها کرده و درون آب بپرید. کدام ناخدا با کشتی خودش چنین کاری می‌کند؟

اگر سفر کنم خوشحال‌تر می‌شوم

اینکه مسافرت و گردشگری می‌تواند از شما شخص باتجربه‌تر و داناتری بسازد کاملا صحیح است. اما کتاب «خودت باش دختر» سعی دارد به شما گوشزد کند که با جابه‌جایی، تغییر محل زندگی،‌ سفرهای متعدد و … نمی‌توانید حال درونی خودتان را خوب کنید. یک مثل قدیمی در این باره می‌گوید دل که خوش نباشد، بهشت هم که بروی ناخوشی. شما باید حال دلتان را با نحوه‌ی صحیح تفکر و رفتار خوب کنید. با سفر کردن یا جابه‌جایی نمی‌توانید حال بد خودتان را فراموش کنید. در حقیقت ریچل سعی دارد بگوید که مفاهیم جغرافیایی به شما در تغییر ذات و ماهیتتان کمکی نمی‌کند.

به ضمیر ناخوداگاه خودتان رحم کنید

اگر شما به دوستتان بدقولی کنید حتما نسبت به شما بی‌اعتماد می‌شود یا به شدت از دست شما ناراحت خواهد شد. شما معمولا سعی می‌کنید. در رفتار با دوستان و اطرافیان خود خوش‌قول بمانید. اما اگر با ضمیرناخواداگاه خود بدقولی کنید، آن را نسبت به خودتان بی‌اعتماد می‌کنید! اگر همیشه از «همین شنبه» به خودتان قول دهید که رژیم سالاد بگیرید. اگر از همین شنبه قول بدهید که بهتر درس بخوانید یا همین شنبه قرار باشد که بهتر کار کنید، در آخر نه تنها بدقولی می‌کنید؛ بلکه ضمیر ناخوداگاه بیچاره را نیز حسابی افسرده می‌سازید.
یکی از جملات طلایی کتاب «خودت باش دختر» در این زمینه می‌گوید: اگر واقعا قرار باشد به عهدی که با خود بسته‌اید وفادار باشید، همان لحظه شروع خواهید کرد.

به عنوان یک دختر، تو هم حق داری زندگی کنی

همانطور که کسی قرار نیست مسئولیت زندگی شما را به عهده بگیرد، کسی هم حق ندارد برایتان تصمیم بگیرد. کتاب «خودت باش دختر» سعی می‌کند تا به شما تصمیم‌گیری برای زندگی خودتان را آموزش دهد. این کتاب می‌گوید که هیچ بخشی از زندگی شما، به شخص دیگری ربط ندارد و شما در تصمیم‌گیری کاملا توانا هستید. حتی اگر مادر چند بچه‌ی کوچک باشید و سرتان به خانه‌داری گرم باشد، باز هم کسی حق ندارد برای شما تصمیم بگیرد.
اما با وجود بررسی دروغ‌هایی که یک زن یا به طور کلی، یک انسان به خودش می‌گوید، کتاب راجع به راه‌حل‌هایی کاربردی نیز صحبت می‌کند. راه‌حل‌هایی که به شما در خوش قولی، طرز تفکر صحیح، پیدا کردن اهداف واقعی و … کمک می‌کند. در ادامه راجع به این بخش‌ها، بیشتر صحبت می‌کنیم:

خودت باش دختر و خوش قولی

کتاب راجع به خوش‌قولی توضیحاتش را کاملا واضح بیان می‌کند. به نقل از کتاب، شما در صورتی می‌توانید به قول‌هایتان عمل کنید که منطقی و عملی باشند! شما از همان ابتدا نمی‌توانید از پس قول‌های خیلی سخت و بزرگ بربیایید. پس باید از کارهای خیلی کوچک‌تر شروع کنید و به آن‌ها جامه‌ی عمل بپوشانید. برای مثال، اول کتاب مورد علاقه‌ی خود را بخوانید و سپس سراغ اشعار شکسپیر بروید.

قدرت پچ پچ‌های یواشکی

کتاب «خودت باش دختر» سعی دارد راجع به قدرت پچ‌پچ‌های یواشکی راجع به زندگی دیگران و تاثیر آن‌ها در زندگی خودتان صحبت کند. تا وقتی که ما دیگران را هدف بگیریم نمی‌توانیم زندگی سالمی داشته باشیم. تا وقتی که برای طرز زندگی دیگران حرف درمی‌آوریم، نمی‌توانیم افسار زندگی خودمان را دست بگیریم و برای خود ارزش و احترام قائل شویم.
البته حل این مشکل به این سادگی نیست. درست مثل زنانی که آنقدر در زندگی سرکوب شده‌اند که حالا اگر کسی را ببینند که آزاد زندگی می‌کند، تصور می‌کنند که باید سرکوب شود. درمان برخی مشکلات روحی کار ساده‌ای نیست و برای حل آن‌ها بهتر است حتما به مشاور و روان‌شناس مراجعه کنید. اما کتاب خودت باش دختر هم با ما هم عقیده‌ است. تا وقتی که حق طبیعی دیگران را زیر سوال ببرید، نمی‌توانید حقتان را از دیگران پس بگیرید.

از انرژی منفی دوری کنید

حرف مردم که وحی الهی نیست! قرار نیست شما ادامه‌ی تحصیلات خود را بیخیال شوید؛ چون رئیستان فکر می‌کند یک شخص دیپلمه در بازار کار موفق‌تر است! قرار نیست شما رژیم غذایی خود را رها کنید، چون دوستتان همیشه رژیم خودش را رها می‌کند. شما باید مصمم و با تمام انرژی به کار خود ادامه دهید و نگران هیچ چیز نباشید. حتی اگر در مسیر خود با شکست رو‌به‌رو شدید، باز هم باید به آن ادامه دهید تا موفقیت حاصل شود. در ادامه به جمله‌ای مناسب از کتاب اشاره می‌کنیم:
«نه» یعنی با احتیاط حرکت کردن. به عبارت دیگر حتی اگر نتوانستید از در وارد شوید، از پنجره وارد شوید. اگر پنجره قفل بود از مسیر دودکش استفاده کنید.

به ندای درونت گوش کن

کتاب «خودت باش دختر» شما را به شنیدن ندای درونتان دعوت می‌کند. ندای درون شما بر اساس شخصیت شما شکل می‌گیرد. هر چقدر در زندگی نسبت به کارهای مختلف منفی‌گرا باشید، ندای درون شما نیز منفی‌گرا خواهد بود و دائم شما را از ادامه‌ی مسیر عقب نگه می‌دارد. پس قبل از هرچیز باید مراحل قبلی را طی کنید و شخصیت خود را از هر دید منفی پاکسازی نمایید.
سپس به ندای درونتان گوش دهید. ندای درون شما، علت انجام کاری که شروع کرده‌اید را یادآوری می‌کند. تا وقتی که منفی‌گرا باشید و خود را از انجام کاری که می‌خواهید عقب نگه دارید؛ زندگی به همان شکل قبلی باقی می‌ماند. تازه احتمال اینکه شخصی دیگر هدف شما را دنبال کند و آن را انجام دهد، وجود دارد.
مثل جالبی در این مورد وجود دارد که می‌گوید:« اگر رئیس نشوی، کارمندی می‌شوی که کارهای یک رئیس دیگر را انجام خواهد داد».

به رویاهایتان خوب فکر کنید

در کتاب «خودت باش دختر» توصیه می‌شود که رویاهای خود را جدی بگیرید. سعی کنید میزان واقعی بودن رویای خود را تشخیص دهید. این زمانی حاصل می‌شود که به آن‌ها با دقت فکر کنید. پس جزئیات آرزوی خود را در نظر بگیرید و شرایط رسیدن به آن را بررسی کنید. شاید فکر کردن به این رویا چند سال طول بکشد.  اما به هر حال، بالاخره می‌توانید راه رسیدن به آن را پیدا کنید یا آن را بر اساس شرایط و وضعیتی که دارید، واقعی‌‌تر و دست‌یافتنی‌تر سازید.

معرفی کتاب “خودت باش دختر” اثر ریچل هالیس

کتاب خودت باش دختر اثر ریچل هالیس

در این کتاب پروتوتایپ‌ها و تصاویر قالبی شکل گرفته توسط جامعه، رسانه و خانواده از زندگی یک زن مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس الگوی طبیعی و خوشبختانه‌ای دیگر از زندگی ترسیم و معرفی می‌شود.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر