رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید دوچرخه؛ دوچرخه مناسب برای شما کدام است؟

مقدمه

در این راهنمای خرید دوچرخه به شما نکاتی جهت خرید انواع دوچرخه را بیان می‌کنیم تا بفهمید کدام دوچرخه برای شما مناسب است. همانطور که می‌دانید دوچرخه‌های زیادی در بازار وجود دارد و هر کدام از برندهای دوچرخه هم چند مدل ارائه می‌دهند. هر دوچرخه با توجه به نوع شرکت تولید کننده آن، ویژگی‌ها و امکانات مختلفی را دارا است که با در نظر گرفتن این موارد و کاربردی که از دوچرخه انتظار دارید، می‌توانید آن را خریداری کنید. اگر بدون اطلاعات کافی اقدام به خرید دوچرخه کنید، ممکن است مدتی بعد، از خرید آن پشیمان شوید. بنابراین در ادامه این راهنمای خرید دوچرخه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره انواع دوچرخه و نکاتی که باید در زمان خرید رعایت کنید، به دست آورید.

آشنایی با انواع دوچرخه

همانطور که می‌دانید دوچرخه‌ها انواع مختلفی دارند و برای خرید آن‌ها باید نوع مناسبی از آن‌ها را انتخاب کنید. دوچرخه‌ها باید با توجه به محیطی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، خریداری شوند. در غیر این صورت احتمالا بازدهی خوبی از آن‌ها دریافت نمی‌کنید. در ادامه راهنمای خرید دوچرخه انواع مختلف آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

[wpsm_list type=”check”]

  • دوچرخه‌های جاده‌ای (Road bike)
  • دوچرخه‌های کورسی (Cross bike)
  • دوچرخه‌های تایم تریال (Time Trial bike)
  • دوچرخه‌های شهری (City bike)
  • دوچرخه‌های کوهستان (Mountain bike)
  • دوچرخه‌های هیبریدی (Hybrid bike)
  • دوچرخه بی ام ایکس (BMX)

[/wpsm_list]

دوچرخه‌های بی ام ایکس اغلب به دوچرخه‌های حرفه‌ای نیز معروف هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان حرکات نمایشی مختلفی را انجام داد.

معرفی انواع دوچرخه

در ادامه این راهنمای خرید دوچرخه اطلاعات دقیقی از دوچرخه‌ها را به شما می‌دهیم تا در صورتی که قصد خرید آن‌ها را دارید، مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید.

دوچرخه جاده‌ای و کورسی

اکثر افرادی که به دوچرخه سواری مشغول هستند و اطلاعاتی زیادی در این باره دارند، دوچرخه‌های جاده‌ای و کورسی را یکی می‌دانند و آن‌ها را در یک دسته‌بندی به نام دوچرخه‌های جاده‌ای قرار می‌دهند. شاید قرار دادن این دو دوچرخه در یک دسته‌بندی به این دلیل اشتباه باشد که علی‌رغم اشتراکات زیاد ، تفاوت‌هایی نیز دارند که در ادامه مطلب به آن اشاره می‌کنیم.

دوچرخه‌های کورسی و جاده‌ای معمولا به دنده و یا کمک فنر احتیاجی ندارند. در بدنه این دوچرخه‌ها از مواد سبکی استفاده می‌شود که سرعت بیشتری بگیرند که در مجموع سرعت دوچرخه‌های کورسی بیشتر است. از دیگر تفاوتی که این دو دارند می‌توان به تایر آن‌ها اشاره کرد که تایرهای دوچرخه کورسی نازک‌تر از تایرهای دوچرخه جاده‌ای هستند. به همین دلیل است که دوچرخه کورسی سرعت بیشتری دارد، اما عیب آن این است که نمی‌توان مسافت‌های طولانی را با این دوچرخه‌ها طی کرد.

[wpsm_button color=”red” size=”big” link=”https://affstat.adro.co/click/c3e4add8-3feb-4776-a3eb-da944339f2dc” icon=”none” class=”” border_radius=”7px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]خرید دوچرخه کوهستان از دیجی کالا [/wpsm_button]

دوچرخه کوهستان

در این راهنمای خرید دوچرخه نوع متفاوتی از دوچرخه را معرفی می‌کنیم که قادر است از کوه بالا برود. تایرهای دوچرخه‌های کوهستان بسیار پهن و ضخیم هستند تا از ورود سنگ و اجسام تیز به درون لاستیک و تایر جلوگیری کند. همچنین دارای آج‌هایی هستند که باعث اصطکاک بیشتر با زمین می‌شوند و از لیز خورد شما از روی شیب جلوگیری می‌کند. همچنین در مسیرهای ناهموار و ناصاف احتمال گیر کردن در چاله‌ها به کمترین حد ممکن می‌رسد.

معمولا دوچرخه‌های کوهستانی دارای دنده هستند که سه دنده در جلو و هشت دنده در عقب قرار دارد تا در سربالایی‌ها و سرازیری‌ها با سرعت مناسب عبور کنند. اکثر آن‌ها دارای قطعه‌ای به نام دو شاخ هستند تا در صورت زمین خوردن دوچرخه از فرمان و تایرها محافظت کنند. دو شاخ‌ها معمولا از فلزات محکمی ساخته شده‌اند. قیمت این دوچرخه‌ها معمولا بیشتر از دیگر انواع دوچرخه‌ها هستند، بنابراین در انتخاب آن‌ها باید دقت کنید.

دوچرخه تایم تریال

دوچرخه‌های تایم تریال جزو دوچرخه‌های حرفه‌ای هستند و معمولا حرکات حرفه‌ای در سرعت با آن‌ها انجام می‌شود. سرعت این دوچرخه‌ها نسبت به دیگر دوچرخه‌های معمولی، بیشتر است و بدنه مقاوم‌تری نیز دارند. معمولا در آن‌ها از فولاد سبک استفاده شده که بسیار مقاوم هستند. قیمت این دوچرخه‌ها بسیار بیشتر از دیگر دوچرخه‌های معمولی است و در مسابقات جهانی از آن استفاده می‌شود.

دوچرخه شهری

[wpsm_button color=”red” size=”big” link=”https://affstat.adro.co/click/3d4d7ecb-4594-4381-8b02-5b0cd8b8b947″ icon=”none” class=”” border_radius=”7px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]خرید دوچرخه شهری لوک از دیجی کالا [/wpsm_button]

این نوع از دوچرخه‌ها معمولا دارای فریمی فلزی هستند که از جنس آلومینیوم بوده و بسیار سبک هستند. همچنین دارای تایرهای سبک و بدون آج بوده و اکثر آن‌ها دنده و یا کمک فنر ندارند. زاویه زین و فرمان یکی بوده و فاصله رکاب با فرمان کمی بیشتر از دوچرخه‌های کوهستانی است که کنترل فرمان را راحت‌تر می‌کند. استهلاک این دوچرخه‌ها کمتر از دیگر دوچرخه‌ها است و نیازی به رکاب زدن مداوم ندارد. این دوچرخه برای مسیرهای طولانی بسیار مناسب است و می‌تواند همراه ورزشی خوبی برای شما باشد. قیمت دوچرخه‌های شهری اغلب از دیگر دوچرخه‌ها کمتر است.

دوچرخه هیبریدی

این دوچرخه‌ها شباهت زیادی به دوچرخه‌های کوهستانی و شهری دارند و این شباهت در کاربرد آن‌ها است. دوچرخه‌های هیبریدی را می‌توان در دو محیط استفاده کرد که یکی از آن‌ها در شیب‌ها و یکی دیگر در جاده‌های صاف و درون شهر است. البته توجه کنید که منظور از شیب‌، شیب‌های تند و کوهستانی نیست و بلکه شیب‌های آرام است. اکثر افراد این دوچرخه‌ها را با دوچرخه‌های کوهستانی یکی می‌دانند و می‌گویند که تنها تفاوت آن‌ها در ضخامت چرخ‌ها است. اما برخی دیگر بازدهی این دوچرخه را در جاده‌های صاف، بیشتر از دوچرخه‌های کوهستانی می‌دانند. به طور کلی قیمت دوچرخه‌های هیبریدی از کوهستانی کمتر است.

دوچرخه بی ام ایکس

[wpsm_button color=”red” size=”big” link=”https://affstat.adro.co/click/3a7a0203-a4ac-4e1a-b60b-201cd6ddbab6″ icon=”none” class=”” border_radius=”7px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]خرید دوچرخه بی ام ایکس از دیجی کالا [/wpsm_button]

دوچرخه‌های بی ام ایکس جزو پیشرفته‌ترین دوچرخه‌ها در نوع خودشان هستند که بسیار انعطاف پذیر بوده و بدنه آن می‌تواند ۳۶۰ درجه دور فرمان بچرخد. به این نوع دوچرخه، دوچرخه پارکور نیز می‌گویند؛ زیرا حرکات نمایشی زیادی با آن‌ها انجام می‌شود. تورنومنت‌های مختلفی با استفاده از این دوچرخه در سراسر جهان برگزار می‌شود. این دوچرخه‌ها در نوع دنده‌ای و بدون دنده و با کمک فنر و بدون کمک فنر در بازار موجود هستند. دوچرخه‌های بی ام ایکس بدنه بسیار قوی و مقاومی دارند که باعث می‌شود در برابر ضربه، آسیب بسیار کمی ببینند.

آشنایی با طراحی‌های دوچرخه

در این راهنمای خرید دوچرخه به شما طراحی‌های مختلف دوچرخه را معرفی می‌کنیم که به احتمال زیاد در خرید شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت. به طور کلی دوچرخه‌ها به دو صورت طراحی می‌شوند که هر دو مدل آن‌ها به صورت ارگونومی بوده و تمام استانداردها در آن‌ها رعایت می‌شود؛ نام این دول مدل هارد تیل و فول ساسپنشن است. طراحی دوچرخه می‌تواند در شتاب گیری، وزن، سرعت، ضربه‌های دریافتی به بدن، تعادل و کمک فنرها تاثیر مستقیم داشته باشد.

هارد تیل (Hard Tail)

دوچرخه‌های هارد تیل تنها یک کمک فنر دارند و آن نیز در قسمت جلوی دوچرخه قرار دارد. این دوچرخه‌ها وزن بیشتری را نسبت به دوچرخه‌های فول ساسپنشن دارند که باعث می‌شود کنترل آن‌ها سخت‌تر شود. همچنین سرعت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

فول ساسپنشن (Full Suspension)

دوچرخه‌های فول ساسپنشن به صورتی طراحی می‌شوند که یک کمک فنر در چرخ جلو و یک کمک فنر نیز در چرخ عقب دارد. همین امر می‌تواند راحتی دوچرخه سوار و امکان انجام حرکات مختلف را به آن دهد. این دوچرخه‌ها دو تکه هستند که یک تکه مثلثی شکل در چرخ جلو و یک بخش دیگر در عقب قرار دارد. قیمت دوچرخه‌های فول ساسپنشن بیشتر از هارد تیل است، بنابراین در انتخاب خود دقت کنید.

به طور کلی با توجه به تفاوت قیمتی که بین این دو وجود دارد، سعی کنید که مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. افراد حرفه‌ای و کوهنوردان اغلب از دوچرخه‌های فول ساسپنشن استفاده می‌کنند، بنابراین اگر قصد استفاده عادی از آن‌ها را دارید، دوچرخه هارد تیل بهترین گزینه برای شماست.

نکاتی که باید در زمان خرید دوچرخه رعایت کنید

این مورد مهم‌ترین نکته‌ای است که باید آن را در نظر بگیرید. هر دوچرخه دارای سایز مشخصی است و اندازه بدنه آن، این سایز را تعیین می‌کند. اگر سایز بالاتر برود، اندازه تایر نیز افزایش یافته و در مقابل نیز به همین صورت است. دوچرخه در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود تا هر شخص با هر جثه‌ای بتواند از آن استفاده کند.

در ابتدا شما باید بدانید که چه سایزی را باید انتخاب کنید که با امتحان کردن دوچرخه و اندازه گرفتن فاصله زین تا صندلی در حالت نشسته می‌توانید آن را به دست آورید. اگر پای شما از زمین و رکاب فاصله زیادی داشته باشد، شما باید دوچرخه دیگری با سایز کوچک‌تر را انتخاب کنید. سایز دوچرخه‌ها در ۸، ۱۶، ۲۰، ۲۴، ۲۶ و ۲۸ وجود دارد که می‌توانید با توجه به نیاز خود آن‌ها را خریداری کنید. طبیعتا سایز ۸ کوچک‌ترین و سایز ۲۸ بزرگ‌ترین آن‌ها است.

وزن دوچرخه

وزن دوچرخه از اهمیت زیادی برخوردار است و هر چقدر که وزن یک دوچرخه کمتر باشد، کیفیت، سرعت و شتاب بیشتری را تجربه خواهید کرد. شرکت‌ها برای اینکه کیفیت بدنه و فریم دوچرخه خود را افزایش دهند و وزن آن‌ها را کمتر کنند، از آلومینیوم، کروم یا کربن در ساخت آن‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از آلومینیوم در ساخت آن‌ها رایج‌تر است، زیرا قیمت کمتری نسبت به دیگر فلزات و عناصر دیگر دارد. به طور کلی وزن دوچرخه باید بین ۶ تا ۱۵ کیلو گرم باشد که یک استاندارد جهانی است.

بدنه یا فریم دوچرخه

فریم دوچرخه‌ها اغلب از فولاد، آلومینیوم، کروم و کربن ساخته می‌شود و دوچرخه‌هایی که اغلب با کربن و یا کروم تولید می‌شوند، برای مصارف حرفه‌ای و مسابقات کاربرد دارند. این نوع دوچرخه‌ها قیمت زیادی دارند و اختلاف قیمت آن‌ها را با دوچرخه‌هایی که با آلومینیوم و فولاد ساخته می‌شود، بسیار زیاد است. دوچرخه‌های آلومینیومی و فولادی برای افرادی نیمه حرفه‌ای و یا آماتور مناسب‌تر هستند.

کیفیت قطعات استفاده شده

راهنمای خرید دوچرخه به شما می‌گوید که قطعات استفاده شده در دوچرخه باید با بهترین کیفیت تولید شوند که بازدهی دوچرخه را به حداکثر برسانند. کیفیت قطعات دوچرخه با قیمت دوچرخه رابطه مستقیم دارد و هر چقدر که کیفیت آن‌ها بیشتر باشد، در مقابل قیمت آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. اولین قطعه‌ای به شما معرفی می‌کنیم، دو شاخ است که در دوچرخه‌های هارد تیل استفاده بیشتری از آن‌ها می‌شوند و امنیت دوچرخه را دوچندان می‌کند. سایر قطعاتی که باید به آن توجه کنید، زنجیر، شانژمان، دنده عوض کن و دسته دنده است که به یکدیگر متصل هستند. بهترین برندی که در بین قطعات دوچرخه بسیار معتبر است، برند شیمانو بوده که قیمت بسیار بالایی دارند.

قیمت دوچرخه

در بازاری که قیمت دورچرخه‌ بسیار افزایش یافته است، مناسب‌ترین دوچرخه‌ها برای خرید، دوچرخه‌های کراس و یا جاده‌ای می‌باشند که همه ویژگی‌های یک دوچرخه معمولی را در خود جای داده است. قیمت دوچرخه‌ها ب با توجه به سایز، برند و کیفیت قطعات متفاوت است و نمی‌توان قیمت مشخصی را ارائه داد.

سخن پایانی

به انتهای مطلب راهنمای خرید دوچرخه از سایت ببین ببر رسیدیم. نکته‌ای که در بخش‌های قبل به آن کمتر اشاره کردیم برند دوچرخه بود. به طور کلی برندهای کراس، فوجی و مریدا برای نوع جاده‌ای و کورسی، برندهای جاینت، فلش و آمانو برای نوع کوهستانی و برندهای اورلورد، راپیدو، بونیتو، اوکی و المپیک برای انواع دیگر دوچرخه‌ها در بازار موجود هستند.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!