رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید رنگ مو + رنگ موی ترند ۲۰۲۱

مقدمه

اشتیاق به تغییرات و زیبا شدن همیشه همراه خانم‌ها بوده، یکی از این تغییرات که اکثرا خانم‌ها آن را تجربه کرده‌اند رنگ کردن موها است. شاید در گذشته به اندازه امروز رنگ کردن موها نقش مهمی‌ در ظاهر خانم‌ها نداشت و با بالا رفتن سن و آغاز سفید شدن مو افراد ترغیب می‌شدند که برای پوشاندن سفیدی موها و جوان‌تر دیده شدن از رنگ مو استفاده کنند. اما چندین سال است با به وجود آمدن تکنیک‌های مختلف در رنگ مو و انواع زیبای رنگ و هایلایت مو بسیاری از خانم‌ها و حتی دختران جوان در طول سال چندین بار رنگ موهای خود را عوض می‌کنند و هر ساله در دنیای مد همراه معرفی دیگر ترندها، ترندهای رنگ مو نیز معرفی می‌شوند.

دنیای رنگ مو دنیایی بسیار گسترده از اصطلاحات و ترکیبات است و بدون هیچگونه اطلاعاتی نمی‌توانید حتی یک رنگ موی ساده را در خانه انجام دهید. به دلیل بالا رفتن قیمت‌ها و هزینه‌های رنگ مو در سالن‌های زیبایی بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند که موهایشان را در خانه رنگ بزنند. اما اگر تجربه و اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشند نه تنها رنگ دلخواه بدست نمی‌آید بلکه ممکن است باعث آسیب دیدن موها نیز بشوند. بنابراین در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات پایه در رنگ کردن موها و نکات لازم خرید رنگ مو را کسب کنید تا آرایشگر حرفه‌ای خودتان باشید.

در مفاهیم اولیه دنیای رنگ مو باید با مواد مورد استفاده آشنا شوید. ترکیب و استفاده از این مواد است که در نهایت رنگ بسیار زیبایی را بر روی موهای شما به وجود می‌آورد. مواد اولیه مورد نیاز برای رنگ کردن موها عبارتند از:

رنگ مو

انواع بسیار مختلفی از رنگ موها در بازار وجود دارد. اما به طور کلی رنگ موها در دو نوع ۱- رنگ مو موقت و ۲- رنگ مو اکسیداسیون دسته بندی می‌شوند.

رنگ موهای موقت، رنگ موهایی به صورت اسپری هستند و برای استفاده به اکسیدان نیازی ندارد و معمولاً با چند بار شستشو پاک می‌شوند.

رنگ موی اکسیداسیون پرکاربردترین رنگ موها هستند که به صورت خمیری و کرمی بوده و بایستی با اکسیدان مخلوط شوند تا عملکرد لازم را داشته باشد. در این نوع رنگ موها پیگمنت‌های رنگی مصنوعی با پیگمنت‌ها و رنگدانه‌های طبیعی مو ترکیب می‌شوند که باعث ایجاد رنگدانه‌های رنگی و بزرگتری می‌شوند و رنگ طبیعی موها را تغییر می‌دهند.

انواع برندهای ایرانی و خارجی رنگ‌ موها موجود هستند که بهتر است بهترین و با کیفیت‌ترین آن‌ها را بشناسید و از آن‌‌ها استفاده کنید. تولید کنندگان رنگ مو برای محصولات خود کاتالوگ مربوط به آن را نیز عرضه می‌کنند تا خریدار هنگام انتخاب بتواند رنگ محصول مورد نظر را مشاهده کند و برطبق کاتالوگ و در بین گروههای رنگی، رنگ مورد پسند خود را انتخاب نماید. ممکن است رنگی که خریداری می‌کنید بر روی موهای شما دقیقاً عین رنگ کاتالوگ نباشد، این امر به جنس و پیگمنت‌های طبیعی موهای شما و رعایت و شناخت تمام اصول رنگ است که هر چه بیشتر بشناسید رنگ حاصل به رنگ داخل کاتالوگ نزدیک‌‌تر است.

اکسیدان

اکسیدان به عنوان یک ماده فعال کننده در رنگ مو استفاده می‌شود. اکسیدان‌ها در چهار دسته: ۳ درصد، ۶ درصد، ۹ درصد و ۱۲ درصد وجود دارند و هرچقدر که درصد آن بیشتر باشد قدرت روشن کنندگی بالاتری دارد و به همان نسبت نیز مقدار آسیب دهندگی آن به موها افزایش می‌یابد. بنابراین از اکسیدان‌های ۹ و ۱۲ درصد بیشتر در دکلره‌های پایه بالا استفاده می‌شود که بهتر است توسط آرایشگران حرفه‌ای این کار انجام شود.

اکسیدان

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/34245938-c8f1-435d-9585-fa6fcb81a254″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

اکسیدان و رنگ را باید با توجه به جنس مو و رنگ اصلی مو انتخاب کرد و هر چه انتخاب شما در این مورد مناسب‌تر باشد رنگ نهایی بسیار نزدیک به رنگ دلخواهتان خواهد بود. میزان اکسیدان را معمولاً برابر یا ۱.۵ برابر رنگ مو در نظر می‌گیرند.

واریاسیون

واریاسیون‌ها رنگ‌های قوی و اصلی هستند که برای ایجاد سایه دلخواه و یا پنهان کردن سایه‌هایی که مد‌نظر نیست، در ترکیب با رنگ موها استفاده می‌شوند.

برخی رنگ‌ها دارای رفله نارنجی، قرمز و یا زردی هستند که همه افراد این موارد را نمی‌پسندند. به کمک واریاسیون‌ها می‌توان این مشکل را به راحتی حل کرد. در زیر انواع واریاسیون و کاربرد آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع واریاسیون

واریاسیون آبی: این واریاسیون برای خنثی کردن رفله نارنجی به کار برده می‌شود.

واریاسیون بنفش: واریاسیون بنفش برای افزایش میزان رنگ بنفش و یا تناژ قرمز استفاده می‌شود. همچنین در موهای دکلره شده برای از بین بردن زردی موها از واریاسیون بنفش استفاده می‌کنند.

واریاسیون سبز: واریاسیون سبز باعث خنثی شدن تناژ قرمز رنگ مو می‌شود.

واریاسیون قرمز: می‌توانید از واریاسیون قرمز برای ترکیب با رنگ‌های گرم و افزایش قرمزی مو استفاده کنید.

واریاسیون طلایی: برای ایجاد سایه طلایی کاربرد دارد.

واریاسیون دودی: واریاسیون دودی یا خاکستری را هم می‌توان در رنگ‌های گروه دودی برای افزایش رنگ دودی و هم در دیگر گروه‌های رنگی که تناژ زرد و نارنجی دارند برای خنثی کردن این تناژها استفاده شود.

پودر دکلره

استفاده از رنگ مو به تنهایی، فقط چند درجه مو را روشن خواهد کرد. زمانی که بخواهیم موها را به رنگ روشن درآوریم و برای پایه‌های بالاتر بایستی موها را دکلره کنیم. دکلره به معنای بی رنگ کردن موها است و این کار را با خارج کردن رنگدانه‌های طبیعی مو انجام می‌دهد.

بنابراین دکلره ماده شیمیایی است که با اکسیدان‌های ۹ و ۱۲ درصد ترکیب می‌شود و موها را روشن می‌سازد. استفاده از اکسیدان ۹ یا ۱۲ درصد به جنس، مقاومت و رنگ اصلی مو بستگی دارد. چنانچه اصول دکلره کردن صحیح را ندانید باعث آسیب شدید به مو خواهید شد مخصوصاً اگر از اکسیدان ۱۲ درصد استفاده شود پس به شما توصیه می‌کنیم این کار را به متخصص و آرایشگر حرفه‌ای بسپارید.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/7e857ff1-e150-4318-b184-5ca3b3990bad” icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

دکلره مو با استفاده از دکوکرم‌ها و پودرهای دکلره انجام می‌گیرد. انواع پودرهای دکلره عبارتند از پودر دکلره سفید، پودر دکلره آبی و پودر دکلره فانتزی. پودر دکلره سفید ضعیف‌تر از پودر دکلره آبی است و برای موهای ضعیف‌تر استفاده می‌شود در حالیکه می‌توان پودر دکلره آبی را برای موهای ضخیم‌تر و مقاوم‌تر استفاده کرد. پودر دکلره فانتزی نیز برای رنگ‌های فانتزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع تکنیک‌های رنگ مو

لایت

رنگ کردن موها به روش‌های مختلف و با استفاده از تکنیک‌ها و وسایل گوناگون انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها لایت و یا مش است که به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. در لایت مو بخش‌های از مو جدا می‌شود و رنگی متفاوت با رنگ زمینه به آن می‌دهند که برای پایه‌های خیلی روشن بایستی این قسمت از موها دکلره شود. لایت‌ها را با فویل، کلاه و یا دیسک انجام می‌گیرد. لایت‌ها انواع مختلفی دارند که از پرطرفدارترین آن‌ها می‌توان به هایلایت و لولایت اشاره کرد.

هایلایت

هایلایت نوعی از لایت مو است که در این تکنیک لایه‌هایی روشن از موها را بر روی زمینه تیره ایجاد می‌کنند. این لایه‌ها توسط کلاه و فویل به صورت ریز و یا درشت بسته به سلیقه فرد جدا و دکلره می‌شود تا به پایه مورد نظر برسد سپس به وسیله رنگساژ لایت‌ها را به رنگ دلخواه درمی‌آورند و در نهایت هایلایت‌های روشن و زیبایی بر روی زمینه تیره موها ایجاد می‌شود.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/09ec14ef-142d-4180-99bd-b9cf7b3f1c77″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

لولایت

لولایت نوعی دیگر از لایت مو است که طیف رنگی تیره بر روی زمینه روشن ایجاد می‌شود درست برعکس هایلایت. در این تکنیک دسته‌های مو نیز توسط فویل و کلاه جدا می‌شود. لولایت عمق و حجم مو و هایلایت درخشش مو را افزایش می‌دهند.

آمبره

از دیگر روش‌ها و تکنیک‌های رنگ مو که بسیاری آن را می‌پسندند و همواره آن را بر روی موهای خود انجام می‌دهند آمبره مو است. در روش آمبره ریشه‌ موها تیره‌تر و ساقه موها روشن‌تر است. در آمبره موها ظاهری دو رنگ خواهند داشت.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/1e0278b7-9e56-41af-ac92-6da3b88484c0″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

بالیاژ

در تکنیک بالیاژ از فویل استفاده نمی‌کنند. در این تکنیک ریشه‌ها رنگ نمی‌شود و با فاصله از ریشه رنگ انجام می‌شود. در این روش به دلیل اینکه ریشه موها رنگ نمی‌شود با رشد موها احتیاجی به ریشه گیری ندارد و تغییری در رنگ مو ایجاد نمی‌کند. تکنیک بالیاژ مو برای افرادی مناسب است که نمی‌خواهند مرتب رنگ موها را ریشه گیری کنند.

سامبره

سامبره ترکیب دو روش آمبره و بالیاژ است. در روش سامبره باز از ریشه به ساقه مو، رنگ روشن‌تر می‌شود اما با این تفاوت که در سامبره میزان روشن شدن رنگ ملایم‌تر است.

راهنمای خرید رنگ مو

هنگام خرید و انتخاب رنگ مو بایستی نکاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین رنگ مو را انتخاب کنید. در ادامه این ویژگی‌ها و نکات را به شما معرفی می‌کنیم:

رنگ پوست

یکی از نکاتی که هنگام خرید و انتخاب رنگ مو باید مد نظر داشته باشید رنگ پوستتان است. همخوانی رنگ مو با رنگ پوست زیبایی رنگ مو را دو چندان می‌کند. همانگونه که می‌دانید رنگ پوست افراد متفاوت بوده و می‌توان به طور کلی رنگ پوست را به دو دسته پوست‌های گرم و سرد دسته بندی کرد. برای اینکه بدانید رنگ پوست شما جزو کدام دسته قرار می‌گیرد کافیست به رگ‌های مچ دست خود نگاهی بیندازید چنانچه رگ‌های شما سبز رنگ باشند رنگ پوست گرم دارید و اگر رگ‌های شما بنفش یا آبی باشد رنگ پوست سرد دارید. حال که رنگ پوست خود را شناختید راحت‌تر می‌توانید رنگ‌های متناسب با پوست خود را انتخاب کنید.

افراد با پوست‌های سرد معمولاً دارای پوست‌هایی به رنگ سفید هستند که دو تناژ زردی و قرمزی دارند یعنی افرادی با پوست سفید و رنگ پریده و افرادی با پوست سرخ و سفید. برای این افراد رنگ‌های شرابی، بنفش، نسکافه‌ای، فندقی، مسی، عسلی و طلایی مناسب است.

افراد با پوست گرم که پوست گندمی دارند رنگ‌های قهوه‌ای تیره، کهربایی، زیتونی، بلوند، صدفی، یخی، بژ، ماسه‌ای و خاکستری برای آن‌ها بسیار مناسب است.

افراد با پوست سبزه می‌توانند رنگ‌های شکلاتی، موکا، قهوه‌ای و کاراملی را انتخاب کنند.

کاتالوگ خوانی و آشنایی با شماره رنگ‌ها

اینکه با شماره رنگ‌ها آشنایی داشته باشید و با توجه به شماره بتوانید تیره و روشن بودن رنگ‌ها را تشخیص دهید در خرید رنگ مو بسیار موثر است. معمولاً در کاتالوگ‌های رنگ، هر رنگ را با اعداد و حروف نشان می‌دهند که اعداد نشان دهنده درجه تیره و روشن بودن رنگ و حروف نشان دهنده طیف و دسته رنگ است. شماره رنگ‌ها از ۱ تا ۱۰ دسته بندی می‌شوند که عدد ۱ تیره‌ترین رنگ و هر چه عدد بزرگتر می‌شود رنگ روشن‌تر می‌شود. در برخی رنگ‌ها عدد‌های ۱۱،۱۲ و ۱۳ نیز وجود دارند که در دسته رنگ‌های بسیار روشن قرار دارند.

همانطور که ذکر کردیم حروف نشان دهنده طیف رنگ‌ها هستند به عنوان مثال: حرف N طبیعی، A دودی، C مسی، G طلایی، R قرمز، M زیتونی، B بژ، V بنفش یا شرابی است.

چنانچه به شماره رنگ موها دقت کرده باشید معمولاً به این صورت چند عدد هستند که بین آن‌ها ممیز، ویرگول و یا نقطه وجود دارد. عدد اول سمت چپ عدد اصلی و عددهای بعد ممیز انعکاس و یا سایه رنگ را نشان می‌دهند. عددهای بعد از ممیز نیز از ۱ تا ۹ دسته بندی شده‌اند و هرکدام نماینده یه رنگ هستند و آن رنگ را منعکس می‌کنند. عدد ۱ بعد از ممیز نشان دهنده این است که در مقابل نور، رنگ دودی یا خاکستری را منعکس می‌کند به همین ترتیب شماره ۲ بنفش یا شرابی، شماره ۳ طلایی، شماره ۴ مسی، شماره ۵ ماهاگونی، شماره ۶ قرمز، شماره ۷ بلوطی، شماره ۸ خاکستری یا مرواریدی و شماره ۹ خاکستری روشن.

برای اینکه درک این مطلب برای شما ساده‌تر باشد یک مثال می‌زنیم: بر روی جعبه رنگ عدد ۸.۱۳ را مشاهده می‌کنید، عدد ۸ نشان دهنده رنگ بلوند متوسط است و عدد ۱ تناژ خاکستری در مقابل نور را نشان می‌دهد و عدد ۳ نشان می‌دهد که در رنگ نهایی رنگ طلایی نیز وجود دارد.

توجه به رنگ پایه مو

رنگ اصلی و پایه رنگ موهای شما در انتخاب رنگ نیز تاثیر دارد. اگر موهای سفید زیادی دارید باید رنگی انتخاب نمایید که قدرت پوشانندگی بالایی دارند که معمولاً رنگ‌های گروه طبیعی که بعد از ممیز دو صفر دارند و به عنوان طبیعی اکسترا شناخته می‌شوند برای پوشانندگی موهای سفید بسیار موثر هستند زیرا در این رنگ‌ها قدرت رنگ اصلی بسیار بیشتر است.

ترکیبات رنگ مو

سلامت موها هنگام رنگ کردن آن‌ها بسیار مهم است بنابراین رنگ مویی که خریداری می‌کنید از هر برندی به ترکیبات آن دقت کنید که حتما از مواد محافظت کننده و نرم کننده همانند روغن آرگان، روغن زیتون و کراتین استفاده کرده باشد تا در نهایت موهایی سالم، نرم، شفاف، درخشان و زیبا داشته باشید.

برند

انواع مختلف برند ایرانی و خارجی رنگ مو در بازار موجود هستند که انتخاب هر کدام از این برندها به میزان بودجه‌ای که بخواهید برای خرید رنگ مو هزینه کنید بستگی دارد. هر برندی که برای رنگ مو انتخاب می‌کنید چه ایرانی و یا خارجی سعی کنید اصل رنگ مو را تهیه کنید زیرا رنگ موهای تقلبی علاوه بر ایجاد ناراحتی‌های پوستی و حساسیت باعث می‌شود که شما رنگ مویی درخشان و زیبا نخواهید داشت و سبب خشکی و کدری و آسیب به مو می‌شوند.

حساسیت

اگر جزو افرادی هستید که ممکن است به مواد شیمیایی آلرژی داشته باشید و یا حساس هستید بهتر از رنگ‌ موهایی که در ترکیبات آن‌ها مواد طبیعی و گیاهی به کار رفته و یا رنگ موهای فاقد آمونیاک استفاده کنید. هیدروژن پراکسید نیز یکی دیگر از ترکیبات موجود در رنگ مو است که ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود. حتما قبل از استفاده از رنگ مو تست حساسیت آن را انجام دهید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید.

رنگ مو ترند ۲۰۲۱

مشکی پر کلاغی

مشکی پر کلاغی از رنگ‌های جذابی است که همواره طرفداران خود را دارد. این رنگ که درخشش زیبایی به موها می‌بخشد دوام بالایی دارد و اگر می‌خواهید تا مدت‌ها موهای خود را رنگ نکنید از این رنگ استفاده کنید چنانچه جزو افرادی هستید که مرتب رنگ موهای خود را عوض می‌کنند مشکی پر کلاغی را انتخاب نکنید زیرا برای تغییر رنگ احتیاج به ریموو خواهید داشت.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/dd3da97c-13cb-4f1b-8335-3a139538dbd2″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

ماهاگونی

ماهاگونی که رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز بوده و دارای طیف روشن تا تیره است از بهترین گزینه‌ها برای پاییز و زمستان ۲۰۲۱ است. این رنگ را می‌توان با تناژ بنفش و یا قرمز بر روی مو ایجاد کرد.

رنگ موی ماهگونی

یکی از زیبا‌ترین رنگ‌ها مخصوصاً با تکنیک بالیاژ است. ترکیب رنگ شنی با رنگ‌های دودی، یاسی، شکلاتی بسیار جذاب خواهد شد.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/cf4125e7-ef9a-46d5-879b-f52991c893e5″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

بالیاژ پاستلی

امسال از رنگ‌های پاستلی در دنیای رنگ مو بیشتر خواهید شنید. یکی از ترندهای رنگ مو ۲۰۲۱ بالیاژ پاستلی است که با ایجاد هایلایت‌هایی به رنگ‌های پاستلی مانند بنفش، آبی، زرد، صورتی به موها حالتی فانتزی می‌بخشند که برای بهار و تابستان انتخاب خوبی است.

بالیاژ موی پاستیلی

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/4ec0bddc-52d8-4a1a-805e-be20eb6d4559″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

بالیاژ بلوند

بالیاژ بلوند از جمله رنگ‌هایی است که همواره شما را شیک و به روز نشان می‌دهد.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/5db75c83-e98e-441f-9fdd-59d72c336a45″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

هایلایت مو تکه‌ای در قسمت جلو مو

هایلایت مو تکه‌ای در قسمت جلو مو از جمله ترندهای ۲۰۲۰ بوده که همچنان باقی مانده است. در این تکنیک، تکه‌ای از جلو مو (میزان حجم و یا پهن و باریک بودن آن به سلیقه شما بستگی دارد) جدا و رنگ می‌شود. این قسمت از مو معمولاً رنگی روشن و متمایز از قسمت‌های دیگر مو دارد و با ظاهری دو رنگ باعث زیبایی بیشتر می‌شود.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/2317a0a8-d300-44ff-8e6f-54423cdca250″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

سخن پایانی

رنگ کردن موها از جمله کارهای مورد علاقه خانم‌ها است به طوریکه همواره دنبال کننده انواع تکنیک و رنگ‌ مو هستند. شناخت انواع رنگ مو و روش‌های مختلف آن و همچنین دانستن این نکته که کدام طیف رنگی به پوست شما می‌آید باعث هر چه زیباتر شدن چهره شما می‌شود و از این تغییر احساس رضایت بیشتری خواهید داشت. چه بخواهید خودتان در خانه موهایتان را رنگ بزنید، چه زمانی که به سالن‌های زیبایی می‌روید و این کار را به دست متخصصین بسپارید، دانستن این نکات بسیار کمک کننده خواهند بود. امیدواریم این مقاله از وبسایت ببین ببر توانسته باشد اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!