رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید مینی واش

مقدمه

از گذشته تاکنون بسیاری از مادران لباس‌های نوزادان خود را جدا از لباس سایر اعضای خانواده می‌شویند. این امر به دلیل حساس بودن بدن و پوست نوزاد است و بهتر است لباس نوزاد جداگانه شسته شود تا از هر گونه آلودگی و انتقال میکروب به نوزاد و کودک جلوگیری شود. به همین منظور از دستگاهی به نام مینی واش استفاده می‌شود که مادران ما آن را به نام کهنه شور به یاد دارند. مینی واش دستگاهی کاربردی، کوچک و قابل حمل برای شستشوی لباس با حجم کم است.

کاربرد مینی واش

پیش از ذکر کردیم که مادران به منظور بهداشت بیشتر و جلوگیری از انتقال میکروب و عوامل بیماری زا به نوزاد از مینی واش برای شستشوی لباس کودک استفاده می‌کنند، علاوه بر این از دیگر دلایل استفاده از مینی واش برای شستن لباس نوزاد این است که به دلیل تعویض زیاد لباس نوزاد روزانه چندین مرتبه احتیاج به شستشوی لباس دارید و هر دفعه ممکن است حجم و تعداد لباس آنقدر زیاد نباشد که آن را در ماشین لباسشویی بیندازید و شستن آن نیز با دست سخت و زمانبر است پس بهترین انتخاب برای مادران داشتن یک مینی واش است که بسیار کمک کننده خواهد بود.

[wpsm_bigoffer post_id=”13353″ offset=”” limit=””]

در نظر داشته باشید مینی واش‌ها مختص شستن لباس کودکان نیست و می‌تواند برای بسیاری افراد کمک کننده باشد، مثلاً دانشجویانی که در خانه دانشجویی ساکن هستند ممکن است خرید ماشین لباسشویی برای آن‌ها به صرفه نباشد و یک مینی واش خوب و با کیفیت می‌تواند نیاز یک دانشجو یا کسی که به تنهایی زندگی می‌کند برای شستشوی لباس‌های کثیف روزانه را به خوبی جوابگو باشد.

مینی واش‌ها در خانواده‌های پر جمعیت نیز بسیار کاربردی است. این افراد می‌توانند در کنار ماشین لباسشویی خود از وجود یک مینی واش نیز بهره ببرند و از آن برای شستشوی لباس‌های حساس و ظریف که حجم زیادی ندارند و باید جداگانه شسته شوند استفاده شود. همچنین ممکن است گاهی تعداد لباس کمی برای شستن داشته باشید که شستن آن با ماشین لباسشویی به صرفه نیست و انرژی و آب زیادی بابت لباس‌های کمی صرف ‌شود بنابراین در این مواقع مینی واش به کمک شما می‌آید.

[wpsm_bigoffer post_id=”10704″ offset=”” limit=””]

مزایای استفاده از مینی واش

[wpsm_list type=”check”]

 • یکی از مهم‌ترین مزایای مینی واش قابل حمل بودن آن است. می‌توانید مینی واش را از جایی که برای آن در نظر گرفتید خارج کنید، کار شستشوی لباس را با آن انجام دهید و دوباره به جای خود بازگردانید.
 • اندازه کوچک و جمع و جور مینی واش‌ها از دیگر مزایای آن محسوب می‌شود و برای افرادی که دارای خانه کوچک زندگی می‌کنند بسیار مناسب است.
 • مینی‌ واش‌ها ارزان‌تر از ماشین لباسشویی هستند.
 • مینی واش‌ها شستشویی با کیفیت بالا به نسبت اندازه آن‌ها ارائه می‌دهند.
 • اکثر مدل‌های مینی واش‌ها دارای دسته‌های راحت برای حمل آسان هستند.
 • مینی واش‌ها در اشکال و رنگ‌های مختلفی ارائه می‌شوند.
 • از آنجا که مینی واش‌ها اندازه‌ای کوچک دارند بنابراین از نظر مصرف انرژی نیز باصرفه‌تر هستند.
 • مینی واش‌ها نسبت به ماشین لباسشویی آب کمتری مصرف می‌کنند.
 • استفاده از مینی واش‌ها باعث صرفه جویی در زمان می‌شود، زمان شستشو در مینی واش‌ها معمولاً ۱۵ دقیقه‌ای است.

[/wpsm_list]

[wpsm_bigoffer post_id=”13452″ offset=”” limit=””]

انواع مینی واش

مینی واش‌ها ماشین‌های لباسشویی سطلی کوچک هستند که انواع مختلفی دارند. انواع مینی واش‌ها عبارتند‌‌از:

[wpsm_list type=”check”]

 • مینی واش ساده
 • مینی واش همراه با سبد خشک کن
 • مینی واش دوقلو

[/wpsm_list]

مینی واش ساده

ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین نوع مینی واش است. این نوع مینی واش دارای یک مخزن سطلی بوده و فاقد خشک کن است. در این مینی واش لباس‌ها در مخزن شسته می‌شوند و سپس باید با دست لباس‌‌ها را آبکشی کنید و پهن کنید. از معایب این نوع مینی داش نداشتن خشک کن است و همچنین ممکن است آبکشی لباس‌ها برای شما مشکل باشد. اما این نوع مینی واش از نظر مصرف آب و انرژی بسیار باصرفه است و جزو ارزان‌ترین مینی واش‌ها محسوب می‌شود.

مینی واش همراه با سبد خشک کن

این نوع مینی واش نیز دارای یک مخزن شست و شو است اما همراه با دستگاه یک عدد سبد خشک کن قرار دارد که پس از اینکه لباس‌ها شسته شد آن‌ها را خارج می‌کنیم و درون سبد خشک کن قرار می‌دهیم و دوباره سبد را درون دستگاه قرار می‌دهیم و فرآیند خشک کردن لباس‌ها نیز انجام می‌شود.

مینی واش دوقلو

این نوع مینی واش دارای دو مخزن در کنار یکدیگر است و به همین دلیل نسبت به مینی واش‌های دیگر بزرگتر و وزن بیشتری دارد. مینی واش دوقلو کارایی بیشتری دارد و امکان استفاده همزمان از هر دو مخزن وجود دارد. در مینی واش دوقلو یک مخزن به منظور شست و شوی لباس و مخزن دیگر برای خشک کردن لباس‌ها قرار داده شده است.

مینی واش

نحوه انتخاب مینی واش

در اینجا چندین نکته وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند یک مینی واش خوب و با کیفیت انتخاب کنید.

ظرفیت

بدون شک ظرفیت عاملی است که نباید دست کم بگیرید. با دانستن ظرفیت مینی واش، می‌دانید که می‌توانید چقدر لباس را در هر سری استفاده از مینی واش شستشو دهید. با این کار خواهید دانست کدام نوع مینی واش و به چه اندازه مناسب شما است. همچنین سعی کنید این را نیز تعیین کنید که چند بار در طول روز به استفاده از مینی واش نیاز پیدا خواهید کرد و چند نفر می‌خواهند لباس‌های خود را با آن بشویند. ظرفیت مینی واش را بر حسب کیلوگرم بیان می‌کنند و معمولاً‌ بین ۱ تا ۵ کیلوگرم است.

[wpsm_bigoffer post_id=”7571″ offset=”” limit=””]

اندازه

اندازه مینی واش و ارتفاع آن را در نظر بگیرید. مکانی که می‌خواهید مینی واش را هنگام کار آنجا قرار دهید انتخاب کنید تا برحسب آن مکان بدانید که چه مینی واش با چه اندازه و ارتفاعی مناسب شما است.

سرعت چرخش

سرعت چرخش نشان دهنده دور در دقیقه (PRM) است. سرعت چرخش در مینی واش‌ها به طور معمول ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه است.

مصرف برق

این یکی از مهم‌‌ترین ویژگی‌هایی است که باید در وسایل برقی جستجو کنید. به رده مصرف انرژی مینی واش دقت کنید. به یاد داشته باشید که رده A کمترین مصرف را دارد و هر چه “+” داشته باشد (یعنی A+++)، مصرف انرژی آن کمتر خواهد بود. همیشه به سراغ مینی واش‌هایی با برچسب A یا A+ بروید.

میزان صدا

اگرچه مینی واش‌ها صدای کمتری نسبت به ماشین‌های لباسشویی ایجاد می‌کنند اما باز هم صدای کم عاملی است که باید در این دستگاه مورد توجه قرار گیرد. سطح ارتعاش دستگاه و مقدار صدا تولید شده بر حسب دسی بل برای هر دستگاه مهم است. برخی از مدل‌های مینی واش یک صفحه برای کاهش صدا و یا گرفتن ارتعاش دستگاه در نظر می‌گیرند. به طور کلی، سطح صدایی که یک خشک کن لباسشویی به طور متوسط منتشر می‌کند در حدود ۴۰-۷۵ دسی بل است. بنابراین برای مینی واش‌ها صدایی در حدود ۵۰ دسی بل کاملاً مناسب است.

[wpsm_bigoffer post_id=”11160″ offset=”” limit=””]

طراحی

طراحی مینی واش را در نظر بگیرید. مینی واش‌ها در طرح‌های مختلف به صورت گرد، مستطیلی، تخم مرغی و… وجود دارند. انتخاب مینی واش از لحاظ طراحی ظاهری به سلیقه شما بستگی دارد.

بودجه

هزینه‌ای که می‌خواهید برای این خرید را صرف کنید را در نظر بگیرید زیرا اگر قرار باشد که مینی واشی که دارای خشک کن است انتخاب کنید بایستی هزینه بیشتری پرداخت کنید.

نکات استفاده از مینی واش

[wpsm_list type=”check”]

 • اگر از مینی واش در حمام استفاده می‌کنید، در زمانی که دستگاه کار می‌کند استحمام نکنید.
 • از ریختن کفش و لباسی که دارای گل و لای هستند در مینی واش خودداری کنید. بهتر است که قبل از اینکه اینگونه لباس‌ها را در مینی واش قرار دهید ابتدا آن‌ها را بخیسانید که گل آن‌ها کاملاً جدا شده و هیچ گل و لایی وارد دستگاه نشود زیرا به مرور زمان باعث آسیب به قطعات دستگاه و کاهش طول عمر دستگاه می‌شود، همچنین میکروب‌های موجود در گل ممکن است در دستگاه باقی بمانند و به سایر لباس‌ها منتقل شود.
 • چنانچه لباسی دارای لکه‌ است به منظور تمیزی بیشتر بهتر است ابتدا لکه‌‌ را از بین ببرید سپس برای شستشوی کامل آن را درون مینی واش قرار دهید.
 • زمانیکه حجم لباس‌ها کم است از مقدار استاندارد آب استفاده کنید و هرگز مقدار آب داخل مینی واش را کم نکنید زیرا باعث آسیب به لباس خواهد شد.
 • پس از اتمام کار مینی واش بهتر است درب آن را باز بگذارید تا کاملاً خشک شود. زیرا محیط مرطوب باعث رشد میکروب و ایجاد کپک می‌شود، با باز گذاشتن درب دستگاه و گردش هوا درون آن، دستگاه خشک می‌شود و از بروز مشکلاتی چون بیماری‌های پوستی و یا حساسیت جلوگیری می‌شود.
 • به منظور ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی از اتصال سیم ارت دستگاه اطمینان حاصل کنید.

[/wpsm_list]

سخن پایانی:

مینی واش وسیله‌ای کاربردی است که به تنهایی و یا به عنوان مکمل ماشین لباسشویی می‌تواند در بسیاری از خانه‌ها وجود داشته باشد. کوچک و قابل حمل بودن،‌ قیمت پایین‌تر، صرفه جویی در مصرف آب و برق، مناسب برای شستشوی لباس‌ نوزاد و کودک از جمله مزایای مینی واش‌ است. در هنگام خرید مینی واش به ویژگی‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد دقت نمایید تا بهترین و با کیفیت‌ترین مینی واش موجود در بازار را انتخاب کنید و بتوانید با اطمینان خاطر آن را نیز به دیگران پیشنهاد دهید.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!