رفتن به نوار ابزار

چگونه بهترین هود را برای خانه خود پیدا کنیم

مقدمه

هود آشپزخانه یکی از کاربردی‌ترین وسایل آشپزخانه است. اختراع هود از جمله بهترین اختراعات بشر مخصوصاً برای زندگی‌های آپارتمان نشینی امروزه است. هود آشپزخانه با تهویه هوا و مکش بو، دود، چربی، رطوبت و گرما ناشی از پخت و پز در آشپزخانه، هوای خانه را دلپذیر‌تر خواهد کرد.

اگر اهل پخت و پز زیاد هستید، یک سیستم تهویه در تمیز و کاربردی بودن آشپزخانه شما معجزه می‌کند. ممکن است برخی افراد از هود‌های قدیمی به دلیل سروصدای بالا و عدم مکش، خاطره‌ای خوب از هود نداشته باشند و قید استفاده از این وسیله را در خانه زده‌اند و هود آشپزخانه آن‌ها بیشتر جنبه تزئینی داشته باشد. اما امروزه مدل‌هایی به بازار عرضه شده‌اند که با مکش بالا و حداقل صدا بسیار کاربردی هستند. پس می‌توانید به فکر تعویض هود قدیمی آشپزخانه خود باشید و بهترین هود آشپزخانه را خریداری کنید. امیدواریم این راهنمای خرید به شما کمک کند.

نکاتی درباره هود آشپزخانه

انواع هودهای آشپزخانه

هود توکار

امروزه بسیاری از افراد طرفدار وسایل توکار هستند چرا که با مخفی ماندن قسمت بیشتری از وسایل زیبایی و نظم خاصی به محیط داده می‌شود. هودهای توکار نیز از جمله پرطرفدارترین هودهای آشپزخانه هستند. این هودها به صورت توکار در کابینت بالایی اجاق گاز نصب می‌شوند.

هود زیر کابینتی

هود زیر کابینتی به قسمت زیرین کابینت‌های بالای آشپزخانه متصل می‌شود. این هودها از ابتدایی‌ترین مدل هودهای آشپزخانه هستند و در دو مدل تک موتوره و دو موتوره عرضه می‌شوند. هودهای زیر کابینتی نصب آسان‌تری دارند و نسبت به انواع هودهای دیگر مقرون به صرفه‌تر هستند.

[wpsm_bigoffer post_id=”13200″ offset=”” limit=””]

هود دیواری

این هودها از نظر ظاهری به هودهای زیر کابینتی شباهت دارند با این تفاوت که به جای کابینت‌های بالا به دیوار نصب می‌شوند و معمولاً‌ در اطراف آن کابینتی وجود ندارد. این هودها به دو صورت صاف و مورب هستند و به نام هودهای شومینه‌ای نیز شناخته می‌شوند. هودهای شومینه‌ای از جنس استیل یا شیشه و یا ترکیب استیل و شیشه ساخته می‌شوند و زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌بخشند.

هود جزیره

هودهای جزیره از سقف آشپزخانه آویزان می‌شوند و بهترین روش برای تهویه هوای آشپزخانه‌های جزیره‌ای هستند.

هود آسانسوری

هود آسانسوری جدیدترین نوع هودهای آشپزخانه است. این هودها با فشار یک دکمه بالا و پایین می‌شوند. و در زمان‌هایی که احتیاجی به استفاده از هود ندارید می‌توانید هود را مخفی کنید. هودهای آسانسوری از نوع هودهای توکار هستند و معمولاً صدای کمتری دارند.

چگونه بهترین هود آشپزخانه را انتخاب کنیم

اجزای تشکیل دهنده هودهای آشپزخانه

هودهای آشپزخانه دارای اجزا و قطعاتی است که در همه هودها وجود دارند. اجزای تشکیل دهنده هودهای آشپزخانه عبارتند از:

 • فن
 • فیلتر
 • لامپ
 • خرطومی یا لوله خروجی
 • کاور
 • کلید تنظیم کننده دور موتور

فن

چرخش فن باعث می‌شود بخارات غذا به داخل هود هدایت شود و از آنجا به وسیله لوله خرطومی خارج می‌شود. فن‌های هود در دو جنس فلزی و پلاستیکی وجود دارند که فن‌های فلزی طول عمر بیشتری دارند و در برابر حرارت مقاوم‌تر هستند.

فیلتر

دو نوع فیلتر در ساخت هودهای آشپزخانه استفاده می‌شود: ۱- فیلتر آلومینیومی، ۲- فیلتر زغالی. فیلترها از اجزای مهم هودها هستند و باعث جذب ذرات چربی و بخارات حاصل از پخت و پز می‌شوند. اکثر هودهای آشپزخانه دارای فیلترهای آلومینیومی هستند اما مدل‌هایی نیز وجود دارند که دارای فیلتر زغالی هستند و یا از هر دو نوع فیلتر بهره‌مند هستند که بسیار کارآمد‌تر بوده و قابلیت جذب ذرات چربی و بوهای نامطبوع را دارند. فیلتر آلومینیومی دارای طول عمر بالا بوده و قابل جدا شدن و شستشو است.

[wpsm_bigoffer post_id=”10704″ offset=”” limit=””]

لامپ

از ابتدایی‌ترین نوع هودها تا مدرن‌ترین آن‌ها، لامپ یکی از اجزا و قطعات ثابت هودهای آشپزخانه است. لامپ به منظور دید بهتر هنگام آشپزی تعبیه می‌شود و همچنین علاوه بر لامپ اصلی ممکن است چند لامپ کوچک که جنبه تزئینی دارد نیز روی هود وجود داشته باشد. لامپ‌ها معمولاً از نوع هالوژنی، LED و SMD هستند.

خرطومی یا لوله خروجی

هودها به یک لوله نیاز دارند که هوای جمع شده از آشپزخانه را به سمت خارج از ساختمان هدایت کند، خرطومی آن قسمت از هود است که این کار را انجام می‌دهد. خرطومی‌ها در دو نوع فلزی و پلاستیکی وجود دارند.

کاور

به قسمت خارجی هود که تمام قطعات داخلی هود و همچنین لوله‌ها و سیم‌های هود را می‌پوشاند و باعث زیبایی هود می‌شود کاور می‌گویند. هودهای آشپزخانه‌ای که در بازار وجود دارند از لحاظ ظاهری از تنوع بالایی برخوردارند و هر کدام زیبایی خاص خود را دارند و به راحتی می‌توانید یک هود با کیفیت متناسب با آشپزخانه خود پیدا کنید.

کلید تنظیم کننده دور موتور

وقت‌هایی است که به قدرت مکش کمی از هود احتیاج داریم و برخی زمان‌ها بالعکس هوای آشپزخانه به صورتی است که باید هود را در آخرین درجه قدرت مکش قرار دهیم تا سریعاً هوای داخل آشپزخانه تمیز و تهویه شود در این صورت می‌توانید از دکمه‌هایی که برای تنظیم سرعت دور موتور قرار گرفته‌اند، استفاده کنید. معمولاً هودها قابلیت تنظیم در سه یا چهار سرعت را دارند.

چگونه بهترین هود آشپزخانه را انتخاب کنیم

ویژگی‌ها و مواردی که هنگام خرید هود آشپزخانه باید در نظر داشته باشید و بررسی کنید عبارتند از:

اندازه هود

یکی از مهم‌ترین مواردی که قبل از انتخاب و خرید هود باید در نظر بگیرید اندازه هود است. بایستی یه صورت دقیق جایی که قرار است که هود در آن قرار بگیرد اندازه بگیرید و همچنین اندازه اجاق گاز را نیز داشته باشید با توجه به این دو مورد خواهید دانست که چه هودی با چه اندازه‌ای مناسب آشپزخانه شما است. بهتر است اندازه هود را عیناً و یا کمی بزرگتر از اجاق گاز انتخاب نمایید در این صورت هود می‌تواند کل بخارات و ذرات چربی و بو را به خوبی جذب کند.

نوع هود

با توجه به مدل آشپزخانه و کابینت‌ها نوع هود آشپزخانه‌ را انتخاب نمایید. با توجه به انواع هود آشپزخانه که ذکر شد ببینید که کدام نوع از هودها مناسب آشپزخانه شما است: توکار، شومینه‌ای، جزیره‌ای و… .

قدرت هود

عامل دیگری که حتما باید به آن دقت کنید قدرت هود و میزان مکش آن است. قدرت هود براساس حجم هوای خروجی در ساعت اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن مترمکعب بر ساعت است. هر چه این عدد بزرگتر باشد قدرت مکش هود بالاتر است.

سرعت فن

شما می توانید سرعت فن را از کم تا زیاد تنظیم کنید. بسته به شرایط و نوع پخت و پزی که دارید ممکن است به سرعت بالای هود در خارج کردن دود از آشپزخانه احتیاج پیدا کنید این در مواقعی که سرخ کردی زیادی دارید و یا ممکن است غذا سوخته باشد و دود زیادی در هوا وجود دارد بسیار کمک کننده خواهد بود.

نوع فیلتر

همانگونه که در قسمت فیلتر هود آشپزخانه توضیح دادیم دو نوع فیلتر برای هودها وجود دارد. تعویض به موقع فیلتر‌ها و شست و شوی منظم فیلتر‌های آلومینیومی نقش مهمی در افزایش کارایی و طول عمر هود دارد.

میزان صدا

میزان صدای هود یکی دیگر از ویژگی‌های مهم هود آشپزخانه است به طوریکه اگر میزان صدای هود بلند باشد افراد ترجیح می‌دهند بو و بخارات غذا را تحمل کنند تا سروصدای هود را و از استفاده هود صرفنظر می‌کنند. چنانچه میزان صدای هود آشپزخانه‌ای که می‌خواهید خریداری نمایید در محدوده ۵۳ تا ۶۳ دسی بل باشد، میزان صدای مناسبی است. هر چه این عدد کوچکتر باشد، صدای هود کمتر خواهد بود.

[wpsm_bigoffer post_id=”11160″ offset=”” limit=””]

حسگر دود و گاز

برخی از هودها دارای حسگر دود و گاز است. در صورتیکه حسگر میزان دود و یا گاز موجود در محیط را بالاتر از میزان مجاز تشخیص دهد به طور اتوماتیک باعث روشن شدن هود و تهویه هوای محیط می‌شود.

کنترل از راه دور

به منظور خاموش- روشن کردن هود، تنظیم میزان سرعت فن و یا دیگر تنظیمات بعضی از هودها دارای ریموت کنترل از راه دور هستند و برای این کارها نیازی نیست بلند شوید و به آشپزخانه بروید و با استفاده از ریموت کنترل این کارها را انجام می‌دهید.

خاموش شدن اتوماتیک

خاموش شدن اتوماتیک از دیگر ویژگی‌های بسیار خوب برای هود آشپزخانه است. با استفاده از این قابلیت هود به طور اتوماتیک بعد از زمانی معین خاموش می‌شود.

انواع هودهای آشپزخانه

نکاتی درباره هود آشپزخانه

 • تا زمانی که مجبور نباشید از قدرت بالای هود استفاده نکنید. استفاده از قدرت پایین از فشار آمدن به هود جلوگیری کرده و همچنین هود در سرعت و قدرت پایین صدای کمتری دارد.
 • هود را درست قبل از پخش بوی غذا روشن نمایید نه آنقدر زود که موتور هود داغ شود، نه آنقدر دیر که کل فضای خانه با دود و بوی غذا پر شود.
 • با کمک متخصص هود را در بهترین ارتفاع ممکن از اجاق گاز نصب کنید. اگر ارتفاع هود نسبت به اجاق گاز زیاد باشد، کارایی و مکش لازم را نخواهد داشت. همچنین اگر این ارتفاع کم باشد حرارت اجاق گاز باعث آسیب رساندن به هود و اجزای آن می‌شود.
 • تعویض به موقع فیلترها و تمیز کردن هود فراموش نشود چرا که طول عمر هود را افزایش خواهد داد.
 • هنگام انتخاب و خرید هود آشپزخانه، محصولی را انتخاب نمایید که از برندهای مطرح و معتبر باشد. همچنین محصول از گارانتی و خدمات پس از فروش نیز برخوردار باشد.
 • برای نصب و تعمیر هود آشپزخانه از افراد متخصص و دارای صلاحیت استفاده کنید.

سخن پایانی

آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است. بانوی هر خانه بیشترین وقت خود را در آشپزخانه سپری می‌کند پس مستحق آن است که بهترین وسایل را در اختیار داشته باشد. هود آشپزخانه از جمله وسایل ضروری است که باید در آشپزخانه وجود داشته باشد و همچنین بهترین عملکرد را داشته باشد تا به واسطه آن بخار، بو، چربی ناشی از پخت و پز و سرخ کردن مواد غذایی از آشپزخانه خارج شود و هوای داخل خانه نامطبوع و آزار دهنده نباشد.

خرید هود آشپزخانه از جمله خریدهایی است که با شناخت کامل و اطلاعات بالا بایستی به انتخاب و خرید بپردازید سعی کردیم در این مقاله شما را با انواع هود و اجزای آن و ویژگی‌هایی که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید آشنا کنیم و همچنین برای راهنمایی بیشتر چند نمونه از پرفروش‌ترین هودهای آشپزخانه موجود در بازار را به شما معرفی کردیم.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!