رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید کتری برقی؛ نکاتی کلیدی برای خرید این وسیله برقی

مقدمه

کتری برقی یکی از وسایلی است که می‌توان گفت باید در هر آشپزخانه‌ای وجود داشته باشد. با استفاده از این وسیله دیگر نیازی نیست که مدت زیادی را برای آماده کردن آب جوش صبر کنید. همچنین برخی از مدل‌های کتری برقی دارای ویژگی‌های خاصی هستند که به شما برای داشتن یک نوشیدنی گرم کمک می‌کند. در این مطلب قصد داریم نکاتی را به عنوان راهنمای خرید کتری برقی به شما معرفی کنیم.

مدل‌های کتری برقی

اگر شما در آشپزخانه خود کتری برقی ندارید و همچنان از کتری معمولی استفاده می‌کنید، وقت آن رسیده که یک کتری برقی مناسب تهیه کنید. توجه داشته باشید که کتری برقی که شما خریداری می‌کنید، قرار است که هر روز برای شما آب جوش مورد نیاز را فراهم کند. به همین دلیل باید محصولی را انتخاب کنید که از همه لحاظ بی‌عیب باشد. برای انجام این کار باید در هنگام خرید، برخی نکات مهم را در نظر داشته باشید. تا انتهای مطلب همراه سایت ببین ببر باشید تا با کل این نکات آشنا شوید.

نکات مهمی که راهنمای خرید کتری برقی هستند

بهتر است قبل از اقدام به خرید، برخی نکات را در ذهن داشته باشید که به نوعی راهنمای خرید کتری برقی برای شما باشد. با انجام این کار می‌توانید یک کتری کاملا ایده‌‌آل با توجه به نیاز خود خریداری کرده و از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

راهنمای خرید کتری برقی

نوع ماده سازنده بدنه

بسیاری از ما زمانی که قصد خرید وسیله‌ای را داریم، به مواد سازنده آن توجه ویژه‌ای می‌کنیم. بهتر است که این کار را در هنگام خرید کتری برقی هم انجام دهید. به طور کلی از یک سری ماده ثابت برای ساخت کتری برقی استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

  • پلاستیک نسوز برای درب، بدنه بیرونی و بدنه داخلی
  • استیل ضد زنگ و برس خورده برای بدنه بیرونی
  • شیشه‌های نشکن و ضد شوک حرارتی
  • آلومینیوم

هر یک از این مواد به نوعی روی کارکرد و قیمت کلی دستگاه تاثیر بسیار زیادی می‌گذارند. به طور مثال کتری‌های برقی شیشه‌ای ظاهر بسیار جذابی دارند و با نور LED چهره جالبی به آب در حال جوشیدن می‌دهند. اما اگر به نگهداری درست این مدل از کتری‌های برقی اهمیت ندهید، رسوب آب به سرعت زیبایی آن‌ها را از بین خواهد برد.

کتری‌هایی که از جنس استیل هستند، مانند فلاسک عمل می‌کنند. یعنی تا مدتی می‌توانند که حرارت آب را نگهداری کنند. به همین دلیل دیگر نیازی نیست که بارها کتری را در طول روز روشن کرد. همچنین چنین قابلیتی به شما کمک می‌کند تا در مصرف برق صرفه جویی کنید. کتری‌های برقی پلاستیکی نیز قیمت بسیار کمی دارند و انتخاب آن‌ها به افرادی که بودجه کمی دارند توصیه می‌شود.

نوع پنل زیری کتری

منظور از پنل زیری قسمتی است که کتری روی آن قرار می‌گیرد. این پنل وظیفه دارد که انرژی الکتریسیته را برای جوشیدن آب فراهم کند. در هنگام خرید باید به این قسمت نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ زیرا یکی از مهم‌ترین نکاتی است که راهنمای خرید کتری برقی برای شما خواهد بود.

نوع پنل زیری کتری

این پنل‌ها معمولا از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند. در هنگام خرید باید بررسی کنید که پنل کتری برقی استحکام بالایی داشته باشد. روی برخی از پنل‌ها دکمه خاموش روشن کردن کتری برقی قرار داده شده تا بتوانید جریان برق دستگاه را به سادگی قطع کنید. با وجود این دکمه دیگر نیازی نیست که برای قطع جریان برق دوشاخه را از پریز بیرون بکشید.

نکته دیگری در این پنل وجود دارد که عملکرد کلی دستگاه را بهتر می‌کند. برخی از کتری‌های برقی پنل دو تکه دارند که می‌توان یک قوری کوچک را در کنار کتری قرار داد. اما این وسایل به نوعی یک چای ساز برقی به شمار می‌روند. اگر فقط قصد خرید یک کتری برقی را دارید، بهتر است که کالایی را انتخاب کنید که فقط یک کتری روی آن قرار بگیرد. طبیعی است که کتری‌هایی که قوری هم دارند، قیمت بیشتری نیز خواهند داشت. با توجه به این نکته می‌توانید یک کتری برقی ارزان قیمت‌تری خریداری کنید.

اندازه دستگاه و طراحی ظاهری آن

این مورد را می‌توان جزو مهم‌ترین نکات راهنمای خرید کتری برقی دانست. در هنگام خرید باید فضای آشپزخانه خود را در نظر بگیرید. کتری‌هایی که پنل بزرگتری دارند، فضای بیشتری نیز برای کار خود می‌خواهند. دقت کنید که مکان قرارگیری پنل باید ثابت و محکم باشد؛ زیرا کتری برقی در حال جوشیدن ممکن است که تکان بخورد و آب جوش درون آن بیرون بریزد. چنین اتفاقاتی ممکن است خطرات بسیار بزرگی را برای شما ایجاد کند.

اندازه دستگاه و طراحی ظاهری آن

همچنین برخی از مدل‌های کتری برقی ارتفاع بلندی دارند که ممکن است به خوبی بین کابین‌ها قرار نگیرند. از طرفی باید دقت کنید که فضای کافی برای قرار دادن قوری بالای کتری وجود داشته باشد. اگر فضای کافی بالای کتری وجود نداشته باشد، کفی کابینت بالایی در معرض بخار آب قرار می‌گیرد. طبیعی است که بخار آب و رطوبت به کابینت آشپزخانه شما آسیب وارد خواهد کرد. ظاهر دستگاه نیز یک فاکتور کاملا سلیقه‌ای است و در هر فرد می‌تواند تفاوت داشته باشد. با توجه به اینکه کتری برقی همیشه جلوی چشم است، کتری را انتخاب کنید که با سایر بخش‌های آشپزخانه همخوانی داشته باشد.

ظرفیت آب

برای رعایت نکاتی که راهنمای خرید کتری برقی هستند، باید عوامل بسیار زیادی را در نظر بگیرید. قبل از خرید این سوال را از خود بپرسید که به چه میزان آب جوش در طول روز نیاز دارید؟ برای پاسخ به این سوال هم موارد بسیاری زیادی مثل تعداد اعضای خانواده، مکان مورد نظر و میزان مصرف خانواده خود را در نظر بگیرید.

اگر کتری بزرگی را خریداری کنید، باید مقدار زیادی آب سرد شده را بارها دوباره بجوشانید. انجام چنین کاری می‌تواند به سرعت کتری برقی شما را فرسوده کند. از طرفی روشن کردن مکرر کتری برقی مصرف برق را افزایش خواهد داد. بهتر است که در هنگام خرید محصولی را انتخاب کنید که از لحاظ ظرفیت کاملا مناسب با استفاده شما باشد. ظرفیت آب در کتری‌های برقی با معیار لیتر مشخص می‌شود.

کاربری آسان

مطلب راهنمای خرید کتری برقی سایت ببین ببر فقط به خرید محصول مربوط نمی‌شود، بلکه به استفاده از کتری نیز توجه ویژه‌ای دارد. توجه داشته باشید که چه افرادی قرار است از کتری برقی به طور روزمره استفاده کنند. افراد مسن و نوجوانان معمولا نحوه‌ی کار با لوازم برقی خانه را نمی‌دانند. اگر در خانواده شما چنین افرادی حضور دارند، بهتر است که آن‌ها را در نظر داشته باشید.

برخی از کتری‌های برقی فقط با یک دکمه روشن شده و شروع به کار می‌کنند. انتخاب این کتری‌های برقی گزینه بسیار خوبی برای همه خواهد بود. در بعضی از مدل‌ها نیز از کلیدهای چند حالته برای کار کتری استفاده شده است. به طور مثل کلید در حالت اول کتری را روشن کرده و حالت دوم آب درون کتری را گرم نگه می‌دارد. به همین دلیل بهتر است که کار با کتری را به همه‌ی اعضای خانواده آموزش دهید؛ زیرا استفاده نادرست خطراتی را برای سلامت کتری به همراه دارد.

امکان تنظیم دما

بررسی این مورد در هنگام خرید به نیازهای شما بستگی دارد، اما ما این نکته را برای کامل شدن نکات راهنمای خرید کتری برقی برای شما قرار داده‌ایم. برخی از کتری‌های برقی قابلیت تنظیم دمای آب را دارند. این قابلیت ممکن است که برای بسیاری از افراد کاربردهای زیادی داشته باشد؛ زیرا کتری‌های برقی معمولا فقط در دمای جوشیدن آب ( ۱۰۰ درجه سانتیگراد ) کار می‌کنند.

به طور مثال در هنگام پخت غذا یا کیک به یک لیوان آب با دمای خاص نیاز داشته باشید. کتری برقی که قابلیت تنظیم دما دارد، می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. البته توجه داشته باشید که کتری‌هایی با این قابلیت قیمت بیشتری نسبت به کتری‌های معمولی دارد. پس اگر نمی‌خواهید که مبلغ زیادی را برای خرید کتری هزینه کنید، باید از داشتن چنین قابلیت‌هایی چشم پوشی کنید.

دمای بیرونی کتری

این مورد را می‌توان یک نکته مهم معرفی کرد که نه تنها راهنمای خرید کتری برقی برای شما است، بلکه از سلامتی شما نیز محافظت می‌کند. ممکن است که شما هم تجربه سوختگی پوست دست با کتری‌های معمولی را داشته باشید. متاسفانه این مشکل در کتری‌های برقی نیز وجود دارد، اما مواد سازنده در برخی از آن‌ها جلوی سوختگی پوست دست را می‌گیرد.

کتری‌های برقی پلاستیکی کمتر کاربران خود را دچار این مشکل می‌کنند؛ زیرا پلاستیک مانع انتقال حرارت به بدنه بیرونی دستگاه می‌شود. به همین دلیل اگر دست شما به بدنه کتری نیز برخورد کند، فقط حرارتی را احساس می‌کنید که هیچ خطری برای شما ندارد. از بین مدل‌های کتری برقی، کتری‌های برقی شیشه‌ای بیشترین حرارت به بدنه خود منتقل می‌کنند. به طوری که اگر لحظه‌ای دست با بدنه تماس داشته باشد، فرد دچار سوختگی خواهد شد. شرکت‌های سازنده در محصولات جدید خود سعی دارند که این مشکل را به طور کلی رفع کنند.

قابلیت گرم نگاه داشتن آب

گرم نگاه داشتن آب را می‌توان یکی از مهمترین قابلیت‌های کتری برقی دانست. شرکت‌هایی که در زمینه تولید کتری برقی مشغول هستند، به دو صورت این قابلیت را در محصولات خود قرار می‌دهند. در مدل‌های اول از کلید دو حالته و ترموستات برای انجام این کار استفاده می‌شود. یعنی زمانی که کتری را روی این حالت تنظیم می‌کنید، جریان برق با توجه به دمای آب قطع و وصل خواهد شد.

در مدل‌های دیگر خود کتری این قابلیت را به کاربر ارائه می‌کند. همانطور که گفته شد کتری‌های برقی که از جنس استیل هستند، می‌توانند همانند فلاسک‌ها ساده کار کنند. به طوری که این مدل از کتری‌ها می‌توانند ساعت‌ها آب را بدون استفاده از برق، داغ نگاه دارند. اگر در طول روز دفعات زیادی از کتری برقی استفاده می‌کنید، دقت به این قابلیت را در اولویت فهرست راهنمای کتری برقی برای منزل خود قرار دهید. همچنین اگر قصد استفاده از کتری برقی در محل کار خود را دارید، وجود قابلیت گرم نگه داشتن آب برای شما ضروری است.

قابلیت‌های دیگر کتری‌های برقی

قطع کن خودکار برق را می‌توان یکی از مهمترین قابلیت‌های کتری برقی معرفی کرد. در کتری‌های برقی قدیمی که این قابلیت وجود نداشت، کتری تا زمان تبخیر کامل آّب کار خود را ادامه می‌داد. در موارد بسیاری این مشکل باعث می‌شد که حتی کتری به طور کاملا بسوزد و دیگر قابل استفاده نباشد. در برخی از کتری‌های برقی امروزی همچنان این سیستم وجود ندارد. به همین دلیل قابلیت قطع کن برق خودکار را در نظر بگیرید تا لیست نکات مهم راهنمای خرید کتری برقی شما کامل شود.

تایمر برای روشن کردن دستگاه یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که کاربردهای بسیار زیادی دارد. با وجود این قابلیت می‌توانید تایم خاصی را برای روشن شدن کتری تنظیم کنید. با انجام این کار هر روزی که از خواب بیدار می‌شوید، آب جوش لازم برای صبحانه شما از قبل حاضر شده است. کتری‌های برقی تایمردار معمولا قیمت بیشتری نسبت به کتری‌های معمولی دارند.

برق مصرفی

مصرف برق دستگاه را باید به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های مطلب راهنمای خرید کتری برقی بدانید. کتری‌های برقی از آنجایی که به طور مکرر استفاده می‌شوند، تاثیر زیادی روی مصرف برق خانه شما می‌گذارند. به همین دلیل باید به توان برق مصرفی دستگاه در هنگام خرید توجه داشته باشید. توان برق مصرفی کتری‌های برقی با معیار وات در ساعت مشخص شده است. هر چقدر که میزان این معیار کمتر باشد، یعنی برق کمتری برای کار دستگاه نیاز است.

سخن پایانی

تمام این موارد به شما کمک خواهند کرد که یک انتخاب کاملا درست در هنگام خرید کتری‌های برقی داشته باشید. قیمت، گارانتی، طول کابل برق و… همگی روی انتخاب کتری برقی تاثیر داشته که کاربران باید با توجه به نیاز خود آن را تهیه کنند. سایت ببین ببر امیدوار است بتواند با ارائه یک راهنمای خرید کتری به شما کمک کند تا بتوانید مدت زیادی از کتری برقی خود استفاده کنید.

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!