رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری

مقدمه

عشق و علاقه به دوچرخه و دوچرخه سواری ریشه در کودکی همه ما دارد. به جرات میتوان گفت مهمترین و جذابترین وسیله ای که یک کودک از پدر خود میتواند هدیه بگیرد دوچرخه است. با بزرگتر شدن کودکان و به مرور زمان علاقه به وسایل بازی در کودکان تغییر می کند .اما شاید دوچرخه تنها وسیله ای باشد که هر چه سن انسان بالاتر می رود عشق و علاقه به آن بیشتر می شود بنحوی که این عشق و علاقه ممکن است باعث شود شما بطور حرفه ای به دوچرخه سواری بپردازید و یا اینکه برای سلامتی یا حتی رفت و آمد از این وسیله جذاب و مهیج استفاده کنید.

در مقاله قبلی راهنمای خرید دوچرخه در مورد انواع دوچرخه و موارد مهم در خرید دوچرخه صحبت کردیم در این مقاله سعی داریم در مورد یکی از ضروریترین وسایل ایمنی دوچرخه سواری یعنی کلاه ایمنی با شما عزیزان صحبت کنیم.

در ورزش دوچرخه سواری ایمنی حرف اول را می زند. دوچرخه سواری از ورزشهاییست که احتمال مصدومیت فرد دوچرخه سوار در آن به شدت بالاست و دلیل عمده این مصدومیت ها به علت مشترک بودن فضای استفاده از دوچرخه با سایر وسایل نقلیه و وجود موانع طبیعی و غیر طبیعی محیطی بر میگردد که احتمال وقوع حادثه را به شدت افزایش می دهد. دوچرخه سواری در کوهستان، جاده و شهر هرکدام خطرات خود را به همراه دارد و برای جلوگیری از صدمات ناشی از این خطرات باید از تجهیزات حفاظتی مناسبی استفاده کرد که در این مقاله به اصلی ترین وسیله ایمنی دوچرخه سواری یعنی کلاه ایمنی اشاره خواهیم کرد.

اهمیت استفاده از کلاه ایمنی در دوچرخه سواری

شاید شما هم جز آن دسته از افراد هستید که به استفاده از کلاه ایمنی در دوچرخه سواری اعتقادی ندارید و استفاده از آن را در دوچرخه سواری ناخوشایند بدانید اما این جمله را همیشه بخاطر بسپارید که حادثه هیچ وقت خبر نمی کند و یک حادثه کوچک ممکن است جان شما را بخطر بیندازد. مهمترین عضو بدن که در دوچرخه سواری باید مورد حفاظت قرار گیرد،سر و گردن انسان است.

اعضایی از بدن مانند دست و پا اگر در دوچرخه سواری مورد صدمه قرار گیرند قابل جبران است اما آسیب های ناشی از ضربه به سر و گردن ممکن است جبران ناپذیر بوده و آسیبهایی مغزی و نخاعی بهمراه داشته که تا آخر عمر گریبانگیر شما باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از این صدمات سخت به سر و گردن استفاده از کلاه ایمنی با کیفیت و مناسب است.

اهمیت استفاده از کلاه ایمنی در دوچرخه سواری شهری و کوهستان

در دوچرخه سواری شهری فضای محیطی اطراف دوچرخه سوار شامل خطرات مختلفی بوده که از جانب وسیله های نقلیه و یا اشیاء مختلفی مانند داربست، سقوط اجسام از ساختمان، تابلوهای راهنمایی و رانندگی و … شخص دوچرخه سوار را در معرض خطر قرار می دهد. برای در امان ماندن از این قبیل خطرات داشتن کلاه ایمنی وسیله ایست بسیار ضروری که از سر و جان شما محافظت می کند

اما در دوچرخه سواری کوهستان نوع خطرات فرق دارد در دوچرخه سواری کوهستان به علت اینکه مسیر دوچرخه سواری ناهموار و سخت بوده احتمال سقوط دوچرخه سوار بسیار زیاد است که در نتیجه علاوه بر آسیب به دست و پا احتمال آسیب به سر و گردن شما بسیار بالا می رود. در این نوع دوچرخه سواری علاوه بر حفاظت از دست و پا حفاظت از سر و گردن بسیار ضروریست زیرا هرلحظه امکان سقوط از دوچرخه و برخورد سر با زمین یا اجسام سختی مانند سنگ و یا برخورد سر و پیشانی به تنه و یا شاخه درختان وجود دارد.

در خرید کلاه ایمنی چه نکاتی باید رعایت شود؟

مهمترین نکته در خرید کلاه ایمنی انتخاب کلاه بر اساس نوع دوچرخه سواری شماست دوچرخه سواری شهری،جاده ای و کوهستان هرکدام کلاه مخصوص خود را دارند.

در مسابقات دوچرخه سواری کوهستان که مسیرها ناهموار و احتمال سقوط از دوچرخه برای دوچرخه سواران بسیار بالاست کلاهی مناسب است که سر و گردن،پیشانی و حتی چانه شما را محافظت کند.

اما اگر بطور حرفه ای دوچرخه سواری کوهستان را دنبال نمیکنید و صرفا بصورت تفریحی به این ورزش مشغول هستید و از مسیرهای پرخطر عبور نمیکنید صرفا یک کلاه ساده برای شما مناسبتر است زیرا کلاه کاسکت سنگین بوده و باعث خستگی و عرق کردن شما میشود و لذت تفریح یک دوچرخه سواری ساده را به کامتان تلخ خواهد کرد. این کلاه ساده علاوه بر سر، باید پشت سر و پیشانی شما را نیز حفاظت کند در واقع فرق اصلی کلاه ایمنی کوهستان و کلاه ایمنی دوچرخه سواری جاده و شهر در همین دو نکته است که کلاه دوچرخه سواری کوهستان دارای لبه در جلو برای حفاظت از پیشانی هستند و در پشت سر کلاه تا نزدیک گردن امتداد دارد.اما در کلاه های ایمنی جاده و شهری جلوی کلاه گرد بوده و کلاه صرفا بالا و کنار سر را پوشش می دهد.

کلاه دوچرخه سواری شهری

در دوچرخه سواری شهری برای انتخاب کلاه ایمنی، راحتی، استحکام و سبکی حرف اول را میزند.

برای انتخاب کلاه ایمنی برای دوچرخه سواری شهری چند مورد مهم را بخاطر داشته باشید:

 • حتما کلاه ایمنی را انتخاب کنید که از تهویه مناسب برخوردار باشد زیرا کلاه های بی کیفیت و بدون تهویه باعث عرق کردن شما شده و تحمل آن برای شما سخت میشود.
 • کلاهی را انتخاب کنید که سبک بوده و در عین حال استحکام کافی داشته باشد.
 • قابلیت تنظیم بودن سایز کلاه معیار مهمی در انتخاب کلاه ایمنی است.

ممکن است در فصل زمستان و بخاطر سرمای هوا بخواهید از کلاه دیگری برای جلوگیری از سرما در زیر کلاه ایمنی استفاده کنید قابلیت تنظیم کلاه این امکان را به شما میدهد که کلاه را به اندازه ای تنظیم کنید که بتوانید از کلاه دومی در زیر کلاه اصلی استفاده کرده و از هجوم سرما در امان باشید.

 • کلاه های ایمنی بعد از چند بار استفاده کثیف شده و نیاز به شستشو دارند. کلاهی انتخاب کنید که پدهای داخلی آنتی باکتریال و قابل جداسازی برای شستشو داشته باشد.
 • بعضی از کلاههای ایمنی دارای جایگاه مخصوص نصب چراق قوه هستند که به دوچرخه سواری در شب کمک می کنند. همچنین جایگاه نصب دوربین ورزشی برروی کلاه ایمنی از مزیتهاییست که به دوچرخه سوار امکان ضبط خاطرات شیرین و پرهیجان یک تور دوچرخه سواری تعطیلات آخر هفته را می دهد.
 • به جنس سگک تسمه های کلاه دقت کنید که از استحکام خوبی برخوردار بوده و باز و بسته کردن آن راحت باشد.

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل ۵۵۵LG

کلاه ایمنی دوچرخه لیمار مدل 555LG

 • جنس: فایبرگلاس
 • ابعاد: ۲۷x22x16 سانتی متر
 • وزن: ۲۸۵ گرم
 • قابلیت تنظیم اندازه: دارد
 • قابلیت تنظیم اندازه به صورت: ریلی
 • سایر توضیحات: اندازه و وزن سایز لارج: (۵۷-۶۲ سانتی متر)، ۲۸۵ گرم

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/7ecba2d2-08c2-4d0f-9f97-b48356de7699″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

کلاه ایمنی دوچرخه مدل cairbull کد CB 49

 • جنس: پلی استر , پلی اورتان
 • ابعاد: ۳۰x30x30 سانتی متر
 • وزن: ۲۱۵ گرم
 • قابلیت تنظیم اندازه: دارد
 • قابلیت تنظیم اندازه به صورت: ریلی

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/c49cd476-d984-4054-ac77-27ce823902f6″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

کلاه ایمنی دوچرخه مدل S500

کلاه ایمنی دوچرخه مدل S500

 • جنس: پلی اورتان
 • ابعاد: ۳۵x25x20 سانتی متر
 • وزن: ۲۸۰ گرم
 • قابلیت تنظیم اندازه: دارد
 • قابلیت تنظیم اندازه به صورت: سگکی

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/b9dfd845-ce54-46a3-b0ad-7fe37d907d1c” icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

کلاه ایمنی مخصوص کودکان

همانگونه که در بالا ذکر شد زیباترین هدیه ای که فزندتان از شما میگیرد دوچرخه است. اما وظیفه شماست که اول لوازم ایمنی و سلامت دلبندتان را تامین کرده و سپس زیباترین هدیه را به عزیزتان تقدیم کنید.

کودکان بعد از مسلط شدن بر دوچرخه و حفظ تعادل دچار اعتماد بنفس کاذب شده و به سرعت بدنبال افزایش سرعت و مانور دادن خواهد رفت تا هیجان درونی خود را تخلیه کنند. در این حالت سقوط از دوچرخه و از دست دادن تعادل برای اکثر کودکان اتفاقی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

کلاه-ایمنی-دوچرخه-مدل-rocky-کد-41

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/8cac4d9f-089e-428e-b0ce-e40e1d91e859″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

برای جلوگیری از آسیب دیدن فرزندتان بهترین راه حل استفاده از لوازم ایمنی مانند کلاه ایمنی و زانو بند، آرنج بند و دستکش است.

ست لوازم ایمنی دوچرخه و اسکیت مکمل خوبی برای حفاظت فرزند شما در برابر حوادث این دو ورزش مهیج است.

سخن پایانی

دوچرخه سواری از ورزشهایست که به واسطه فضای محیطی دوچرخه سواری احتمال مصدومیت جدی افراد بسیار بالا بوده و استفاده از لوازم ایمنی دوچرخه سواری برای حفاظت از جان شما اجتناب ناپذیر است. وب سایت ببین ببر در این مقاله به معرفی کلاه ایمنی دوچرخه سواری پرداخته و در مقالات بعدی به معرفی و راهنمایی خرید سایر ملزومات ایمنی دوچرخه سواری اقدام خواهد کرد.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!