رفتن به نوار ابزار

زیباترین پرده‌ها برای خانه شما

مقدمه

از نظر شما چه چیزی در دکوراسیون خانه بسیار تاثیرگذار و چشم نواز است؟ با توجه به سلیقه‌های گوناگون پاسخ به این سوال متفاوت است؛ برخی مبلمان و لوازم چوبی را تاثیرگذار می‌دانند و برخی دیگر لوستر‌ها و تابلوهای نصب شده روی دیوار، اما بعضی افراد پرده‌ها را در دکور منزل مهم می‌دانند و در انتخاب آن بسیار دقت می‌کنند. اگر بخواهیم به سوال دقیق شویم زیبایی دکوراسیون داخل خانه در واقع به تمام مواردی که اشاره کردیم بستگی دارد و دقت در انتخاب آن‌ها و تناسب بین تمام وسایل خانه در نهایت فضایی زیبا و آرامش بخش را به وجود خواهد ‌آورد. 

از آنجا که پرده‌ها یکی از ملزومات هر خانه‌ای است و علاوه بر مبحث زیبایی آن در خانه، نقش‌های موثر دیگری دارد بنابراین این مقاله را به آشنایی با انواع پرده و اینکه هر نوع پرده‌ای مناسب کدام قسمت از خانه است اختصاص داده‌ایم تا بتوانید با شناخت کامل، زیبایی خانه خود را با بهترین پرده‌ها دوچندان کنید. 

کاربرد پرده در خانه

شاید فکر کنید پرده‌ها برای زیبایی و یا حفظ حریم خصوصی است اما پرده دارای کاربردهای دیگر از جمله حفاظت از سرما، گرما،  اشعه UV و تنظیم شدت نور است. البته میزان نور به سلیقه افراد بستگی دارد و اینکه به چه اندازه می‌خواهند خانه نور داشته باشد جنس و نوع پرده را انتخاب می‌کنند. در گذشته پرده بیشتر برای حفاظت و جلوگیری از ورود نور خورشید کاربرد داشت و چندان به زیبایی و متناسب بودن آن با فضای خانه توجه نمی‌کردند. اما امروزه با تغییر سبک زندگی و اهمیت دادن بیشتر به دکوراسیون از عناصر اصلی محسوب می‌شود و انتخاب طرح، رنگ و مدل پرده در نمای کلی دکور خانه بسیار موثر است به طوریکه می‌تواند آن را بسیار زیبا و یا ناهماهنگ سازد بنابراین سعی کنید مناسب‌ترین پرده را برای هر قسمت از خانه خود انتخاب کنید. 

زیباترین پرده های دکوری

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/91c1e48d-e605-4d3f-987b-c76513a0556f” icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده پرفروش ترین پرده ها + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

انواع پرده از نظر جنس پرده

پرده‌ها در جنس‌های مختلف وجود دارند اما به طور کلی در سه دسته کتان و نخی، ابریشم و مخمل، تور و حریر طبقه بندی می‌شوند. 

پرده کتان و نخی

پرده‌هایی از جنس کتان و نخی سبک بوده و به خاطر ساده بودن و موجود در انواع رنگ‌ها به راحتی با هر نوع دکوراسیونی هماهنگ می‌شوند. از پرده‌های کتان و نخی بیشتر برای اتاق خواب‌ها استفاده می‌شود و از لحاظ قیمت نیز در رده قیمت مناسب‌ها قرار دارند. شستشو و نصب این نوع پرده‌ها نیز آسان بوده و به راحتی در خانه امکان پذیر است. 

پرده نخی

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/1e5871b0-1b99-4f01-bd49-ba2e139bed40″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده شیک ترین پرده های کتان + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

پرده ابریشم و مخمل

پرده‌های ابریشمی و مخملی بهتر است برای نشیمن و پذیرایی استفاده شوند چرا که رسمی‌تر هستند. این نوع پرده‌ها ضخیم هستند و معمولاً فضا را تاریک‌تر می‌سازند. از دیگر خصوصیات پرده‌های ابریشم و مخمل می‌توان به قیمت بالاتر نسبت به انواع دیگر پرده و نصب و شستشوی سخت‌تر آن‌ها اشاره کرد به طوریکه بهتر است شستشوی آن‌ها را به خشکشویی بسپارید. می‌توانید از پرده‌های ابریشم، مخمل و یا ساتن به عنوان والان بر روی پرده‌های تور و حریر استفاده کنید که برای فضاهایی همچون پذیرایی بسیار مناسب و شیک هستند. 

پرده کتان

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/ee8e6b4d-47d0-4126-adbc-daac7ff80ef3″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده شیک ترین پرده های مخمل + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

پرده تور و حریر

تور و حریر پارچه‌های نازکی هستند و پرده‌هایی که از این نوع جنس تهیه می‌شوند بسیار سبک و نازک بوده و از نظر نوردهی نور بیشتری را به فضای داخل خانه راه می‌دهند. پرده‌های تور و حریر را می‌توان به تنهایی و یا به صورت دو لایه و ترکیب با مخمل استفاده کرد. این نوع پرده‌ها نصب و شستشوی آسانی دارند. 

پرده حریر سفید

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/22bf5ce0-2830-483a-bf0a-ab3e7a621ea5″ icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده شیک ترین پرده های حریر+ خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

پرده آشپزخانه

پرده‌هایی که ذکر کردیم برای فضاهایی از خانه مانند اتاق خواب، نشیمن و یا پذیرایی مناسب بودند حال می‌خواهیم از پرده‌های مناسب آشپزخانه صحبت کنیم. پرده‌ای برای آشپزخانه مفید است که به خوبی نور را به داخل هدایت کند و به آسانی باز و بسته شود تا هر موقع مجبور به باز کردن پنجره بودیم وجود پرده دردسر ساز نشود. همچنین جنس پرده آشپزخانه باید به گونه‌ای باشد که به راحتی شسته شود چرا که پرده آشپزخانه در معرض روغن و دود ناشی از پخت غذا قرار می‌گیرد بنابراین مهم است که قدرت تمیز شوندگی خوبی داشته باشد. ازانواع پارچه‌ها مخصوصاً پارچه‌های سبک در طرح‌های مختلف می‌توان برای پرده آشپزخانه استفاده کرد اما معمولاً‌پرده‌هایی از نوع بالا رونده و یا پرده‌های زبرا را مناسب‌ترین گزینه برای آشپزخانه می‌دانند. پرده زبرا نوعی پرده است که از دو لایه تور و پارچه تشکیل شده است. این نوع پرده به صورت راه راه بوده و ترکیبی از پرده کرکره و پرده شید رول است. قابلیت تنظیم نور از ویژگی‌های منحصر بفرد پرده‌های زبرا است. 

چه چیزهایی را باید قبل از خرید پرده برای خانه در نظر بگیرید؟

فضا

برای کدام محیط و فضا از خانه‌ می‌خواهید پرده نصب کنید: آشپزخانه، اتاق خواب، نشیمن و یا پذیرایی. از آنجا که پرده هر نوع از این فضاها دارای مشخصات خاص به خود است بنابراین دقت به این موضوع از اهمیت فراوانی برخوردار است. مثلاً پرده پذیرایی بایستی رسمی باشد، پرده اتاق خواب می‌تواند اسپرت باشد و اگر نور زیاد هنگام خوابیدن شما را آزار می‌دهد می‌توانید از پارچه‌های ضخیم‌تر برای اتاق خواب استفاده کنید و یا بالعکس برخی دوست دارند اتاقشان پرنور باشد در این صورت نوع پرده متفاوت خواهد شد. 

سبک

سبک کلی خانه شما کلاسیک است یا مدرن؟ در سبک مدرن معمولاً پرده‌ها در مدل‌های ساده‌تری انتخاب می‌شوند و اکسسوری و یراق آلات کمتری استفاده می‌کنند، اما در سبک کلاسیک از یراق آلات بیشتری استفاده می‌شود و بیشتر طرح‌های سلطنتی و پر نقش دارند. 

رنگ و طرح

در انتخاب طرح و رنگ، باید رنگ سایر وسایل خانه‌ و یا دیوارها را در نظر بگیرید. در نشیمن و پذیرایی رنگ پرده و رنگ مبلمان و همچنین فرش بایستی با هم تناسب داشته باشند، رعایت این نکته زیبایی فضا را بسیار بیشتر خواهد کرد. چنانچه مبلمان شما دارای طرح‌های شلوغ هستند باید طرح پارچه پرده را ساده انتخاب نمایید و بالعکس، البته در طرح پرده دقت نمایید چرا که طرح‌های خیلی شلوغ و یا بزرگ باعث آشفتگی محیط خواهد شد و ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. 

برای رنگ اتاق خواب علاوه بر حفظ هارمونی رنگ، از رنگ‌های آرامش بخش استفاده کنید تا مکانی فوق‌العاده برای استراحت شما باشد. برای آشپزخانه نیز بیشتر از رنگ‌های گرم استفاده کنید زیرا این رنگ‌ها اشتها را تحریک می‌کند و باعث ایجاد فضای مناسب هنگام صرف وعده‌های غذایی در کنار سایر اعضای خانواده می‌شود.   

کیفیت پرده و طول عمر آن

از آنجا که پرده‌ها محافظ خانه در برابر نور، گرما و سرما هستند و در معرض گرد و غبار قرار می‌گیرند و از ورود آلودگی ها به خانه نیز جلوگیری می‌کنند بنابراین پارچه و جنس پرده باید از کیفیت خوبی برخودار باشد تا طول عمر بالایی داشته باشد و مجبور به تعویض و خرید هر ساله نباشید. 

مناسب‌ترین اندازه برای پرده

عرض پرده را تقریباً دو برابر عرض پنجره در نظر بگیرید. طول پرده نیز به نوع پنجره و مدل پرده بستگی دارد. برای پنجره‌های کوتاه و پنجره‌های آشپزخانه طول پرده تا لبه پنجره و یا کمی پایین‌تر از لبه پنجره است. طول پرده‌های بلند نیز باید به صورتی باشد که روی زمین قرار بگیرد، اما طول پرده‌های حریر می‌تواند با فاصله دو سانتی‌متر از زمین باشد.  

بزرگ‌تر نشان دادن خانه با پرده

چنانچه فضای خانه و یا اتاق‌های خانه کوچک است و یا اینکه دیوارهای خانه کوتاه هستند می‌توانید با استفاده از پرده مناسب، فضا را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان دهید. زمانی که دیوار خانه از حد استاندارد کوتا‌ه‌تر است باید میله پرده را بر روی دیوار دقیقاً زیر سقف نصب کنید، طول پرده را بلند و تا روی زمین بگیرید و سعی کنید از طرح‌هایی برای پرده استفاده کنید که به صورت عمودی باشند تا خطای دید ایجاد شود و سقف و طول دیوار را بلند‌تر نشان دهد. 

هر چه پارچه سنگین‌تر و ضخیم‌تر باشد فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد بنابراین برای فضاهای کوچک از پارچه‌های سبک برای پرده استفاده کنید. 

برای پنجره‌های کوچک و اینکه بخواهید آن را بزرگتر نشان دهید باید عرض چوب پرده را بزرگتر از عرض پنجره در نظر بگیرید تا پنجره را عریض‌تر و بزرگتر نشان دهد. 

انواع یراق آلات

پیش‌تر ذکر کردیم که پرده‌ها در سبک کلاسیک دارای یراق آلات و اجزای تزیینی بیشتری هستند. انواع یراق آلات که بسته به نوع و مدل پرده متفاوت هستند شامل: کتیبه، گل میخ، شرابه و یراق آلات کریستالی، منگوله‌دار و فنری هستند. 

یراق آلات پرده

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/a8cd336c-2109-47d0-a5e5-bb494355cf3b” icon=”link” class=”” border_radius=”5px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده انواع چوب پرده + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]

نکات کاربردی

  • هنگام انتخاب پرده رنگی را انتخاب کنید که از رنگ دیوارها یک درجه تیره‌تر باشد و یا متناسب با رنگ مبلمان باشد. 
  • توصیه می‌شود از آستر برای پرده‌ها استفاده کنید تا از خود پرده در برابر نور خورشید محافظت شود. استفاده از آستر برای پرده‌های نازک مانند حریر و یا تور ضروری است. 
  • طرح های هندسی مناسب سبک و فضای مدرن بوده و طرح‌های اسلیمی مناسب سبک کلاسیک است. 
  • میله و اتصالات پرده را متناسب با پارچه پرده و دیگر وسایل دکوری آن فضا انتخاب کنید.
  • طرح و رنگ کاغذ دیواری را در انتخاب پرده مد نظر داشته باشید. 
  • با توجه به نوع پارچه پرده، چوب پرده را انتخاب کنید. هر چه پرده سنگین‌تر و ضخیم‌تر باشد چوب پرده آن نیز بایستی محکم‌ و مقاوم باشد تا بتواند وزن پرده را تحمل کند. 

سخن پایانی

پرده‌ها جزو مهمی از دکوراسیون خانه شما محسوب می‌شوند. چنانچه در انتخاب پرده قواعد و قوانین مرتبط را رعایت نکنید نه تنها خانه‌تان زیباتر نمی‌شود بلکه دلیلی برای نارضایتی از دکور خانه نیز خواهد شد. بنابراین سعی کنید درباره دکوراسیون منزل کمی اطلاعات کسب کنید و آنگاه با توجه به این اطلاعات، رنگ شناسی و با کمک این مقاله از وبسایت ببین ببر می‌توانید زیباترین و شیک‌ترین پرده‌ها را برای خانه خود انتخاب کنید. 

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!