رفتن به نوار ابزار

کتاب سه دقیقه در قیامت

معرفی کتاب سه دقیقه در قیامت

فرقی نمی‌کند که در کجای این جهان زندگی کنید یا با چه عقایدی بزرگ شده باشید. شما به هر حال تصورات خاصی نسبت به دنیای پس از مرگ خواهید داشت.
از آنجا که در کشور مسلمانی چون ایران، از کودکی تا بزرگسالی، داستان‌ها و روایت‌های مختلفی در ارتباط با روز قیامت، دنیای پس از مرگ و عالم برزخ بیان می‌شود، در مغز شما نیز تصورات مختلفی نسبت به این عالم شکل می‌گیرد. تصاویری که در ناخوداگاه ذهن شما ثبت شده و در عالم خواب، بیهوشی و کما خود را نشان می‌دهد. اما این صرفا نظریه‌ی فروید است. پس شاید هم چیزی که در عالم خواب یا کما می‌بینید، واقعیت باشد و بر اساس «رویای صادقه» شکل گرفته باشد. به هر حال، اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به رویای صادقه اعتقاد دارند، کتاب «سه دقیقه در قیامت» می‌تواند حسابی شما را سرحال بیاورد.


کتاب سه دقیقه در قیامت، کتابی است هیجان انگیز که می‌تواند به تعداد زیادی از سوالات شما راجع به دنیا و عالم پس از مرگ پاسخ دهد. چون بر اساس خاطرات واقعی شخصی نوشته شده است که این عالم را برای مدت کوتاهی تجربه کرده است.
سه دقیقه در قیامت، کتابی است که توسط گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شده و سال نشر آن به ۱۳۹۸ برمی‌گردد. این کتاب در حقیقت خاطرات یکی از مدافعان حرم مطهر است که اصرار داشته نامی از او برده نشود.
او این خاطرات را بر اساس اتفاقی که در طول عمر جراحی چشم او رخ داده، بیان می‌کند. چون در طول عمل، لحظه‌ای ضربان قلبش می‌ایستد و به دنیای پس از مرگ یا همان عالم برزخ برده می‌شود. البته نویسنده‌ی کتاب شخصی دیگر است و آن را بر اساس گفتگو و مصاحبه‌های مختلف با آن مدافع حرم نوشته است. اما قلم زیبای او، کتاب را به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال ۹۸ تبدیل کرد.

مصاحبه با افراد مختلف از سراسر دنیا راجع به عالم پس از مرگ

در اولین بخش کتاب می‌توان نکاتی علمی را راجع به مرگ و جنبه‌های مختلف آن مطالعه کرد. جالب اینجا است که در این کتاب، علاوه بر خاطرات آن مدافع حرم تجارب سایر افراد در سراسر دنیا نیز نوشته شده است. چون افراد زیادی در سراسر دنیا، برای مدتی کوتاه زندگی پس از مرگ را تجربه کرده‌اند و حرف‌های جالبی نیز در این مورد گفته‌اند که در کتاب شرح داده شده است.
برای مثال، روایت مشابه از شخصی به اسم پم رینولدر در کتاب نوشته شده است که راجع به عالم بعد از مرگ صحبت می‌کند. پم نیز مثل مدافع حرم ما، برای چند دقیقه علائم حیاتی خود را در طول عمل جراحی از دست می‌دهد. اما بعد از اینکه هشیاری خود را مجددا به دست می‌آورد، حرف‌های جالبی در این باره می‌زند. یکی از ادعاهای جالب او این بود که می‌توانست افکار ذهن پرستارها و دکترهای اطرافش را بخواند و درک کند.
علاوه بر او، خاطرات مربوط به نابینایانی نوشته شده است که در مواجه با شرایط مشابه، به وضوح همه چیز را می‌دیدند. البته در این میان خاطرات مربوط به کودکان نیز ذکر شده است. اما چون آن‌ها نسبت به یک بزرگسال، آشنایی چندانی با دنیای پس از مرگ نداشتند، پس خاطراتشان و حتی نوع بیان نیز متفاوت است.
اما صرف نظر از ملیت یا سن شخص، تمام این افراد یک نوع تحول شخصیتی را تجربه کرده‌اند. چون در عالمی که روح آن‌ها از بدن برای مدت کوتاهی جدا شده است، با برخی از خاطرات قدیمی و فراموش شده روبه‌رو شده‌اند.

در دنیای پس از مرگ، چه چیزی را تجربه می‌کنید؟

این بخش که فصل اول کتاب را تشکیل می‌دهد، راجع به تصاویر و اتفاقاتی صحبت می‌کند که افراد مختلف در زندگی پس از مرگ تجربه کرده‌اند. در ادامه به برخی از این موارد، اشاره خواهیم کرد:

 1. خروج از جسم و تماشای بدن خود
 2. احساس آرامش
 3. خلاص شدن از درد‌های جسمی
 4. عبور از یک تونل یا گذرگاه (معمولا ادعا شده که انتهای تونل، دریچه‌ای نورانی قرار داشته است)
 5. ملاقات با شخصیت‌هایی که صورت‌هایی نورانی و غیرقابل شناسایی دارند
 6. برخورد با الهه‌ها یا موجودات نورانی ماورایی و آرامش‌بخش
 7. تماشای تمام وقایع زندگی درست مثل یک فیلم
 8. احساس جدا شدن از زمین، رد شدن از ستارگان و رسیدن به آسمان
 9. اصرار به ماندن در عالم بعد از مرگ و عدم تمایل به بازگشت به زندگی
 10. حضور در جو و اتمسفری متفاوت با واحد زمانی نامشخص
 11. زندگی‌نامه‌ی مدافع حرم، شخصیت اصلی کتاب

بعد از بررسی خاطرات مشابه افراد مختلف از سراسر دنیا، به روایت اصلی، یعنی خاطرات مدافع حرم می‌رسیم. این بخش که در فصل دوم کتاب قرار دارد، ابتدا یک بیوگرافی مختصر راجع به مدافع حرم در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.
شما در این بخش از کتاب با اعتقادات خانواده‌ی آن مدافع حرم و عقاید شخصی او نیز آشنا می‌شوید. در این بخش از کتاب حتی علایق شخصی او به شهادت و مرگ نیز بیان شده است. او حتی در کودکی تمایل داشته قبل از آلودگی به گناهان، از دنیا برود. در همین حین نیز خواب حضرت عزرائیل را می‌بیند که به او گفته برای مردن، خیلی زود است و هنوز زمان مرگش فرا نرسیده است.
جالب اینجا است که درست پس از اینکه مدافع حرم این خواب را می‌بیند، تصادف سنگینی می‌کند که در آن هیچ اتفاقی برای او نمیفتد.
پس از اینکه پا به عرصه‌ی بزرگسالی می‌گذارد، کار خود را به عنوان یکی از اعضای سپاه پاسداران آغاز می‌کند. او در مصاحبه‌اش با نویسنده راجع به ماموریتی نیز صحبت می‌کند که در سال ۱۳۹۰ شکل گرفته و طی آن، چشمانش آسیب می‌بیند. پس از مدتی درمیابد که غده‌ای پشت چشمانش وجود دارد که به مغز چسبیده و برای رهایی از آن باید تحت عمل جراحی سنگینی قرار بگیرد.
تمام خاطرات و اتفاقاتی که از عالم برزخ مشاهده می‌کند نیز به همین عمل جراحی برمی‌گردد. عملی که طی آن، چند دقیقه‌ای علائم حیاتی‌ خود را از دست می‌دهد و وارد دنیای بعد از مرگ می‌شود.

تجارب مدافع حرم از زندگی بعد از مرگ

طبق گفته‌های شخصیت اصلی کتاب، وقتی که او علائم حیاتی خود را از دست می‌دهد، آرامشی وصف نشدنی را تجربه می‌کند. روحش از بدن جدا می‌شود و تمام وقایع زندگی خود را مثل یک فیلم تماشا می‌کند. سپس حضور جوانی زیبا و خوش‌رو را کنار خود حس می‌کند که به گفته‌ی او، همان حضرت عزرائیل است. درست زمانی که حضرت عزرائیل جمله‌ی «برویم؟!» را به زبان می‌آورد، مدافع حرم اطراف خود را نگاهی می‌کند. جسم بی‌جانش را روی تخت می‌بیند و تلاش پزشکان را برای بازگرداندن او به زندگی و احیاء قلبی، تماشا می‌کند.
او ادعا می‌کند که حتی قادر به خواندن ذهن پزشکان،‌ پرستارها و عزیزانش بوده است. عزیزانی که ذکر می‌گفتند و برای سلامتی او دعا می‌کردند. اما با وجود اینکه مرگش فرا رسیده بوده ، میل باطنی خودش را بیان می‌کند که همیشه دلش می‌خواسته به جای مرگ ساده، با شهادت از این دنیا برود.
بعد از اصرارهای او به حضرت عزرائیل، دو جوان دیگر آمده و او را به بیابانی می‌برند. بیابانی که در آن، یک میز وجود دارد و شخصی پشت آن نشسته است. یک سمت از بیابان جنگل‌ها و باغ بهشتی وجود دارد و سمتی دیگر، شعله‌های سوزان جهنمی سربه‌فلک می‌کشند. شخصی که پشت میز نشسته، کتابی را به او نشان می‌دهد. کتابی که شبیه نامه‌ی اعمال او است. در این کتاب، اعمال خوب و بد او نوشته شده است. مدافع حرم ادعا می‌کرد که هر عمل خوب او با اعمال بدش، پاک و از صفحه‌ی کتاب محو شده بود.
او کتاب اعمالش را با دقت مطالعه می‌کند و برای اینکه بتواند با ایمان قوی‌تری زندگی کند و اشتباهات گذشته‌اش را جبران نماید، از حضرت فاطمه‌‌زهرا می‌خواهد که شفاعتش کند. پس به همین طریق، به زندگی برمی‌گردد و همه چیز را نیز به خاطر داشته است. شاید یکی از آزاردهنده‌ترین اثرات این اتفاق، این باشد که او تا سال‌ها بعد از آن حادثه صداهای ترسناکی را از قبرستان می‌شنیده است. صداهایی که اشخاص دیگر قادر به شنیدن آن‌ها نیستند.

به طور کلی، نظرات مختلفی راجع به کتاب «سه دقیقه در قیامت» وجود دارد. برخی از مخاطبان آن را کتابی ترسناک ولی حقیقی می‌دانند. برخی دیگر نیز با خواندن آن نسبت به زندگی و اعمال خود توجه بیشتری نشان می‌دهند. برخی دیگر نیز آن را کتابی مفید و کاربردی جهت شناخت بیشتر راجع به قیامت می‌شناسند. به هر حال، مطالعه‌ی کتاب «سه دقیقه در قیامت» می‌تواند زندگی از دید یک مدافع حرم را برای شما بازگو کند و شما را با تجارب او از عالم برزخ آشنا سازد. در صورتی که نسبت به وقایع بازگو شده در کتاب شک داشتید، می‌توانید راجع به سایر شخصیت‌های معرفی شده در کتاب، نظیر «پم رینولدر» جستجو کنید. اگر هم تمایلی به باور ماجراهای بیان شده در کتاب نداشتید، می‌توانید آن را به عنوان کتابی مهیج، داستانی و جذاب در نظر بگیرید. داستانی که اتفاقات مربوط به عالم بعد از مرگ را بیان می‌کند.

کتاب سه دقیقه در قیامت اثر جمعی از نویسندگان انتشارات شهید ابراهیم هادی

کتاب سه دقیقه در قیامت اثر جمعی از نویسندگان انتشارات شهید ابراهیم هادی

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر