رفتن به نوار ابزار

عید نوروز و رسوم ایرانیان در آغاز سال نو + معرفی زیباترین ظروف هفت سین

مقدمه

ایران به داشتن فرهنگ چندین هزار ساله معروف است. فرهنگی غنی و جامع که با کمی جستجو در تاریخ ایران آن را درمی‌یابیم. کشور ایران به دلیل برخورداری از قومیت‌های گوناگون دارای آداب و رسوم مختلفی است که در بین اهالی آن قوم رواج دارد. با این حال برخی سنت‌ها، مراسمات مذهبی و باستانی وجود دارد که در همه ایران به یک شکل انجام می‌شوند؛ به ثبت ملی و جهانی رسیده‌اند و به عنوان نماد ایران در کل دنیا شناخته شده‌اند. بزرگترین، مهم‌ترین و کهن‌ترین مراسم و آئین ایرانی، عید نوروز است. 

نوروز؛ آغاز سال نو ایرانی

اولین روز از آغاز سال جدید خورشیدی، مصادف با اول فروردین ماه و آغاز فصل بهار را نوروز می‌گویند. در ایران و بسیاری از کشورهای همسایه  نوروز که شروع سال جدید است را جشن می‌گیرند. 

مردم ایران بر این باورند که همراه با تحول طبیعت و دوباره سبز شدن آن و همچنین آغاز سال نو، خود نیز باید دچار تغییر درونی و ظاهری شوند از اینرو مراسمات خاصی برگزار می‌کنند از جمله خانه تکانی و خرید سال نو و… . اسفند ماه، ماهی است که همه  در حال تکاپو و به دنبال کارهای قبل عید هستند و هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک تر می شویم این شلوغی و ترافیک بیشتر می‌شود هر چند برای رسیدن به خانه و یا مقصد مورد نظر معطل خواهیم شد اما حس زندگی و شوق در چهره مردم این خستگی را کمرنگ خواهد کرد. 

مراسمات سال نو

مطمئناً به عنوان یک ایرانی با تمام مراسمات سال نو آشنایی دارید اما مرور این مراسمات و ثبت آن‌ها نقش مهمی در حفظ فرهنگ اصیل ایرانی دارد و باعث آشنایی بیشتر فرزندان ما با این آیین‌های بسیار زیبا، کهن و ناب خواهد شد. 

خانه تکانی

خانه تکانی یکی از کارهای قبل سال نو است که اکثر ایرانی‌ها آن را انجام می‌دهند و سعی می‌کنند تمام جاهای خانه را تمیز کنند از تمیزی در و دیوار و شیشه‌ها گرفته تا مرتب کردن کمدها و گردگیری. این کار نمادی از این است که می‌خواهیم تمام پلیدی‌ها و کثیفی‌ها را از خود دور کنیم، بنابراین با خانه‌های تمیز و مرتب به استقبال سال نو می‌رویم و همراه با خانه تکانی منازل، خانه تکانی دل را نیز انجام می‌دهیم و سعی داریم در سال نو تمامی کدورت‌های پیش آمده  در سال گذشته را کنار بگذاریم. 

خرید سال نو

لباس نو پوشیدن در عید نوروز خوش یمن بوده و به سبب برپایی جشن و سرور همه دوست دارند بهترین لباس را بر تن داشته باشند، بنابراین قبل از فرا رسیدن عید نوروز اقدام به خرید لباس نو می‌کنند. همه جا در روزهای قبل عید حال و هوای دیگری دارد. افرادی با لباس حاجی فیروز که نماد عید نوروز است در خیابان می‌چرخند. چراغانی معابر و مغازه‌هایی که پر از وسایل سفره هفت سین و انواع شیرینی و شکلات است جلوه دیگری به خیابان‌های شهر می‌بخشد. 

کاشت سبزه

سبزه یکی از سین‌های سفره هفت سین است که نماد سرسبزی و طراوت است. سبزه را چندین روز قبل عید از دانه‌های مختلف نظیر گندم، عدس، ماش و … سبز می‌کنند تا برای سفره هفت سین آماده باشد. 

چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری نیز یکی از کهن‌ترین رسوم در ایران باستان است که در شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می‌گردد. در این مراسم ایرانیان با آتش روشن کردن و پریدن از روی آن نزدیک شدن به سال نو را جشن می‌گیرند. مردم در این جشن با پریدن از روی آتش و گفتن جمله زردی من از تو، سرخی تو از من؛ مشکلات و بدی‌ها را به آتش می‌سپارند و قدرت و سرخی و گرما را از آتش می‌گیرند. 

چهارشنبه سوری

لازم است این نکته را ذکر کنیم که در چند سال اخیر برخی عادات غلط نظیر استفاده از انواع ترقه‌های دست‌ساز و ساخت دیگر ابزار آتش بازی خطرناک و غیر ایمن، توسط برخی سود جویان که نسبت به جان مردم بی اهمیت هستند به این مراسم اضافه شده است که نه تنها فلسفه اصلی این آیین را خدشه دار می‌کند بلکه به مرور زمان زیبایی این جشن‌ها نیز از بین خواهد رفت و به جای به ارمغان آوردن شادی برای مردم موجب ناراحتی و آزرده خاطر شدن آن‌ها می‌شود. با استقبال نکردن از این رفتارهای غلط، این جشن‌ها را به کام خود و دیگران تلخ نکنیم. 

آخرین پنج شنبه سال

مردم ایران برای حفظ یاد و خاطره در گذشتگان، رسم بر این دارند که در آخرین پنج شنبه سال به آرامستان‌ها رفته و با ذکر فاتحه‌ای یاد کسانی که در میانشان نیستند را گرامی‌ می‌دارند و آغاز سال نو را با آن‌ها شریک می‌شوند. 

سفره هفت سین

یکی از زیباترین و محبوب‌ترین رسوم عید نوروز در ایران سفره هفت سین است که معمولاً چندین ساعت قبل از سال تحویل آن را آماده کرده تا زمان سال تحویل تمام اعضای خانواده کنار آن جمع شوند و آغاز سال نو را جشن بگیرند. سفره هفت سین سفره ای زیبا و رنگارنگ است که اجزای اصلی آن را هفت خوراکی که ابتدای نام آن ها با حرف سین آغاز می‌شود را تشکیل می‌دهد. در ادامه به طور مفصل به این مطلب خواهیم پرداخت. 

[wpsm_button color=”red” size=”big” link=”https://affstat.adro.co/click/9ba24f74-cb46-45a0-a972-04f30e4f5840″ icon=”none” class=”” border_radius=”7px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]خرید ظروف سفره هفت سین از دیجی کالا [/wpsm_button]

دید و بازدید و عیدی گرفتن 

بعد از تحویل سال نو به رسم ادب افراد کوچک‌تر به دیدن بزرگترهای فامیل می‌روند و آغاز سال نو را تبریک می‌گویند و بزرگترها نیز به بچه‌ها و کوچکترها عیدی می‌دهند. 

سیزده بدر

مدارس در ۱۳ روز اول فروردین تعطیل بوده و روزهای اول تا چهارم فروردین و روز سیزدهم نیز به عنوان تعطیلات رسمی نورز در تقویم ثبت شده‌اند. روز سیزدهم فروردین به نام روز طبیعت نام گذاری شده است که به دلیل اینکه در فرهنگ ما ایرانی‌ها عدد ۱۳ را نحس می‌دانند و برای اینکه در آغاز سال نو و بعد از ۱۲ روز تعطیلی و جشن (به یاد ۱۲ ماه)،‌ به منظور به پایان رساندن این تعطیلات و برطرف کردن شومی روز ۱۳ به طبیعت رفته و به اصطلاح عامیانه سیزده را بدر می‌کنند. 

چیدن سفره هفت سین 

سفره هفت سین دستخوش تغییرات زیادی در طول تاریخ شده است و در برخی دوران به صورت‌های متفاوت و با خوراکی‌های دیگر بوده است اما آن چیزی که از آن باقی مانده و امروزه مردم ایران به آن صورت انجام می‌دهند هفت سین است. از آنجا که عدد هفت در ایران باستان مقدس بوده و به معنای جاودانگی و زیبایی بوده این عدد را بر روی سفره نوروزی می‌چینند. 

سفره هفت سین بر روی زمین و یا میز چیده می‌شود. رومیزی و سفره را براساس سلیقه خود می‌توان از هر نوع پارچه با هر طرحی انتخاب کرد اما اگر تناسب رنگ بین پارچه و ظروف رعایت شود جلوه بهتری خواهد داشت. همچنین به کار بردن طرح‌های سنتی و ترمه‌های زیبا بسیار شکیل‌تر خواهد بود. معمولاً از تور، ساتن، حریر، ترمه و یا مخمل به عنوان رومیزی و سفره استفاده می‌کنند. 

قرآن کریم 

قرآن کریم اولین چیزی است که بر سفره هفت سین گذاشته می‌شود تا با توسل به خداوند سال جدید را آغاز کنند و تمام اعضای خانواده با جمع شدن کنار سفره هفت سین و تلاوت قرآن و دعا خواندن از خداوند بهترین‌ها را برای خود و عزیزان خود آرزو می‌کنند. 

آینه

آینه و شمع نماد روشنایی و شادی هستند و در بالای سفره قرار می‌گیرند. 

سین‌های سفره هفت سین و نماد آن‌ها

مردم ایران سعی می‌کنند سین‌های سفره هفت سین را در ظرف‌های زیبا قرار دهند تا زیبای آن را چند برابر کنند، بنابراین هر ساله با وسواس خاص در بین سایر خرید‌های نوروزی خود ظرف‌های مخصوص سفره هفت سین را نیز انتخاب و خریداری می‌کنند. 

سبزه

سبزه نماد طراوت و سرسبزی و شادابی است. سبزه نشانه پیوند بشر با طبیعت است. رسم است سبزه تا روز سیزدهم نوروز نگه می‌دارند و در روز سیزده بدر آن را به آب روان می‌سپارند تا همراه خود بدی‌ها را نیز دور کند. 

سمنو

سمنو خوراکی خوشمزه، مقوی و سرشار از ویتامین‌ها است که از آرد و گندم درست شده‌ است. وجود سمنو بر سفره هفت سین نماد خیر، برکت و زایش و باروری گیاهان است.

سیر

سیر خاصیت دارویی و درمانی دارد از اینرو وجود آن بر روی سفره هفت سین را برطرف کننده بیماری‌ها و نماد سلامت و تندرستی می‌دانند. دور کننده شر و بدی‌ها، جلوگیری از چشم زخم از دیگر نمادهایی است که برای سیر بیان کرده‌اند. 

سنجد

نماد سنجد را دو چیز می‌دانند، برخی سنجد را نماد عشق بین انسان‌ها می‌دانند که مهر و محبت بین اعضای خانواده را بیشتر می‌کند و برخی نیز آن را نماد عقلانیت می‌دانند و باعث می‌شود افراد در تصمیمات خود گرایش به عقل داشته باشند. 

سیب

سیب نماد سلامتی است و به منظور تندرستی و دور شدن هر گونه بیماری از افراد خانواده بر سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود. 

سماق

سماق نماد صبر، بردباری و همچنین استقامت در برابر مشکلات است. 

سرکه

پاکی و زدودن آلودگی، دور کردن بدی‌ها و ناملایمت زندگی و رضایت در برابر حکمت‌های خداوند، فلسفه و نماد گذاشتن سرکه بر سفره هفت سین است. 

از دیگر اجزای سفره هفت سین می‌توان به گندم یا نان (برکت)،آب (رحمت الهی)، سکه (رزق و روزی)، سنبل (نماد بهار و برای زیبایی بیشتر بر سفره  هفت سین قرار می‌گیرد)، تخم مرغ رنگی (زایش و آفرینش) و ماهی قرمز (زایش، تکاپو،تازگی) اشاره کرد. چند سالی است بر سر وجود ماهی قرمز بر سفره هفت سین اختلافاتی وجود دارد، برخی ماهی قرمز را نماد عید چینی‌ها می‌دانند و از فرهنگ آن‌ها به سفره هفت سین ایرانی‌ها راه پیدا کرده است اما برخی دیگر نیز این عقیده را دارند که ماهی قرمز از دیرباز در فرهنگ ایران وجود داشته و دلیل آن را وجود مجسمه‌های ماهی قرمز در زمان هخامنشیان می‌دانند. همچنین بر این باورند که ماهی نشان برج حوت (اسفند) است و به این سبب آن را بر سفره هفت سین قرار می‌دهند تا سال از برج حوت به برج حمل ( فروردین) تغییر می‌کند. 

[wpsm_button color=”red” size=”big” link=”https://affstat.adro.co/click/9ba24f74-cb46-45a0-a972-04f30e4f5840″ icon=”none” class=”” border_radius=”7px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]خرید زیباترین ظروف سفره هفت سین از دیجی کالا [/wpsm_button]

زمان تحویل سال ۱۴۰۰

زمان تحویل سال ۱۴۰۰، روز شنبه سی ام اسفند ماه ساعت ۱۳ و هفت دقیقه و ۲۷ ثانیه است. 

سخن پایانی

عید نوروز یکی از قدیمی‌ترین عید‌ها و جشن‌های ایران باستان است. این عید که مصادف با آغاز سال نو بوده دارای مراسمات زیبا و فراوانی است که ایرانیان هر ساله سعی دارند آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. با به جای آوردن رسوم صحیح این سنت دیرینه را حفظ کنیم تا نسل به نسل فرهنگ اصیل ایرانی منتقل شود.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!