رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید کاپ قاعدگی

راهنمای خرید کاپ قاعدگی، استفاده راحت‌تر و هزینه کمتر

دوره قاعدگی یک از زمان‌های حساس زندگی هر بانویی است و مهمترین موضوع نیز انتخاب محصولی است که در عین سلامت و بهداشت، استفاده از آن نیز راحت باشد. کاپ قاعدگی یکی از محصولاتی که در چند سال گذشته وارد کشور ما شده و برخی از خانم‌ها از آن استفاده می‌کنند. نحوه استفاده و نگهداری از کاپ قاعدگی با دیگر محصولات بهداشتی کمی متفاوت بوده و نیاز به آگاهی و آموزش دارد. بنابراین اگر برای اولین بار می‌خواهید از این محصول استفاده کنید این راهنمای خرید کاپ قاعدگی به خوبی می‌تواند به شما کمک کند. پس با ما همراه باشید تا در ضمن کاهش هزینه‌ها به حفظ سلامت خود نیز بپردازید.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یک قیف کوچک از جنس لاتکس است که با قرار گرفتن در واژن، خون قاعدگی را جمع‌آوری کرده و در نتیجه دیگر نیازی به استفاده از پد و تامپون نخواهد بود. جنس این کاپ‌ها همانطور که اشاره کردیم از لاتکس یا لاستیک است و به همین دلیل نیز می‌توانید برای چندین بار از آن استفاده کنید. به این ترتیب زباله کمتری در مقایسه با پد و تامپون تولید شده و از محیط زیست نیز محافظت خواهد شد. کاپ‌های قاعدگی در اندازه، شکل و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند و می‌توان بعد از ۶ الی ۱۲ ساعت آن‌ها را تعویض کرد. این زمان به میزان خونریزی فرد بستگی داشته و فردی با حجم خونریزی بیشتر باید در فاصله زمانی کوتاه‌تری کاپ‌ها را تعویض کند.

تاریخچه کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی برخلاف تصور بسیاری از ما، محصول جدیدی نیست و خیلی پیش‌تر از این‌ها اختراع شده است. اولین نمونه کاپ قاعدگی در سال ۱۹۳۷ توسط یک بازیگر آمریکایی به نام لئونا چالمرز اختراع شد. جنس این کاپ از لاتکس بود و به دلیل نایاب شدن لاتکس در زمان جنگ جهانی دوم، تولید آن متوقف شود و به تولید انبوه نرسید. پس از پایان جنگ جهانی دوم، چالمرز حق امتیاز اختراع خود را به شخصی به نام رابرت اُرک واگذار کرد. اُرک با صرف بودجه‌ای عظیم برند Tassette را تاسیس کرد. متاسفانه این برند نتوانست موفق عمل کند و در نتیجه در سال ۱۹۷۳ تعطیل شد.
دلیل شکست اُرک، حس بدی بود که خانم‌های آن زمان نسبت به استفاده از این محصول داشتند. در نظر داشته باشید که این موضوع ابداً عجیب نیست و هنوز خانم‌های بسیاری تمایلی به استفاده از کاپ قاعدگی ندارند. فردی به نام کیپر در سال ۱۹۸۷ تولید کاپ‌های قاعدگی را از سر گرفت و برند خود را با نام Keeper تاسیس کرد. از آن زمان به بعد شرکت‌های آرایشی و بهداشتی زیادی اقدام به تولید این محصول کرده‌اند.

راهنمای خرید کاپ قاعدگی

برای خرید وسیله حساس و مهمی چون کاپ قاعدگی نیازمند بررسی فاکتورهای متفاوتی هستیم. ما این فاکتورها و معیارها را در قالب راهنمای خرید کاپ قاعدگی جمع‌آوری کرده و در ادامه ارائه کرده‌ایم. بنابراین برای انتخاب بهترین کاپ قاعدگی با ما همراه باشید.

 • جنس کاپ قاعدگی

اغلب کاپ‌های موجود در بازار سیلیکونی هستند، و برخی دیگر نیز از جنس لاتکس و لاستیکی تولید شده‌اند. بنابراین شما می‌توانید به این جنس کاپ‌ها، یکی را انتخاب کنید. اگر به لاتکس حساسیت دارید بهترین کار خرید کاپ های قاعدگی سیلیکونی است.

 • سایز کاپ قاعدگی

تمامی کاپ‌های قاعدگی موجود در بازار در دو سایز کوچک و بزرگ تولید و عرضه می‌شوند اما برخی از برندها سایز متوسط را نیز تولید می‌کنند. بنابراین با توجه به آناتومی بدن خود و همینطور میزان خونریزی، سایز مناسب را انتخاب کنید. منظور از آناتومی بدن، اندازه واژن است، بنابراین اگر واژن شما کوچک و تنگ است بهترین کار انتخاب سایز کوچک خواهد بود. اما اگر واژن شما کوچک و تنگ بوده ولی زایمان واژینال داشته‌اید، بهتر است از کاپ متوسط یا بزرگ استفاده کنید.
در هر حال بهترین معیار برای اندازه‌گیری سایز کاپ قاعدگی، اندازه واژن است. به این ترتیب حتی اگر واژن کوچک است اما خونریزی زیادی دارید، باید از کاپ کوچک استفاده کنید تا برای شما آزاردهنده نباشد. برای انتخاب سایز مناسب کاپ قاعدگی باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. شدت خونریزی قاعدگی
 2. سن
 3. سفتی و انعطاف پذیری کاپ قاعدگی
 4. ظرفیت کاپ قاعدگی
 5. سابقه زایمان واژینال
 6. آناتومی بدن یا اندازه واژن
 7. وضعیت دهانه رحم
 8. قدرت ماهیچه‌های کف لگن
 9. گنجایش کاپ قاعدگی
 10. شرکت‌های تولیدکننده کاپ قاعدگی معتقدند که این وسیله ظرفیت و گنجایش جمع‌آوری خون بیشتری را نسبت به تامپون دارد. گنجایش کاپ‌های قاعدگی به میزان خونریزی فرد بستگی داشته و بنابراین با راهنمایی پزشک یا بر حسب تجربه اندازه آن را انتخاب کنید.
 11. کاپ‌های قاعدگی به صورت معمول باید پس از ۱۰ الی ۱۲ ساعت تخلیه شوند اما این زمان در مورد افرادی که خونریزی بیشتری دارند باید بین ۶ تا ۸ ساعت باشد. در ابتدای امر ممکن است گنجایش دقیق کاپ یا زمان دقیق تعویض آن را ندانید بنابراین بهتر است تا زمان اطمینان از گنجایش مناسب و زمان دقیق تعویض، از پد بهداشتی هم استفاده کنید.
 • سفتی و نرمی کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی از لحاظ انعطاف به سه حالت سفت، متوسط و نرم تولید می‌شوند. کاپ‌هایی که سایز بزرگتری دارند معمولاً سفت‌تر هم هستند و استفاده از آن‌ها کمی سخت‌تر است اما سریعتر از سایر کاپ‌ها در داخل واژن باز می‌شوند.

 • فرم بدنه و ساقه کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی معمولاً در قطرهای متنوعی تولید می‌شوند و بنابراین برخی از آن‌ها بلند و باریک و برخی دیگر قطر بیشتری دارند. از طرفی ساقه و دهانه‌ کاپ‌ها از نظر شکل و ضخامت نیز می‌تواند متفاوت باشد. با این وجود اندازه دهانه، بلندی و قطر ساقه به نیاز هر فرد بستگی دارد.

 • حساسیت به جنس کاپ قاعدگی

برخی از خانم‌ها به لاتکس حساسیت دارند بنابراین در این شرایط بهتر است از کاپ‌های سیلیکونی استفاده کنید.

 • قیمت کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی موجود در بازار توسط برندهای مختلف، در اندازه‌های متنوع و جنس متفاوت تولید می‌شوند. بنابراین قیمت کاپ قاعدگی تابعی از این ۳ مورد خواهد بود.

 • نحوه نگهداری و ضدعفونی کاپ قاعدگی

قبل از هر بار استفاده از کاپ قاعدگی باید آن را ضدعفونی کنید و البته پس از هر بار استفاده نیز این کار را انجام دهید. برای ضدعفونی کاپ قاعدگی به روش زیر عمل کنید:
در شروع دوره قاعدگی: قبل از استفاده از کاپ قاعدگی، آن را شسته و سپس به مدت ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید.
در دوره قاعدگی: پس از هر بار استفاده و تخلیه کاپ، آن را با آب سرد شسته و مجدد استفاده کنید. در این مرحله نیازی به جوشاندن و یا استفاده از محلول ضدعفونی نیست.
پس از دوره قاعدگی: کاپ قاعدگی را به خوبی شسته و سپس به مدت ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید.
نکته ۱: برای جوشاندن کاپ قاعدگی از یک ظرف جداگانه استفاده کنید (به عبارتی یک ظرف را مخصوص این کار در نظر بگیرید).
نکته ۲: در زمان جوشاندن کاپ، دقت کنید که با کم شدن آب، کاپ به کف ظرف و دیواره‌ها برخورد نکند چون در این صورت خواهد سوخت.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی در مقابل پد و تامپون

در ادامه به معرفی برخی مزایای استفاده از کاپ قاعدگی در مقایسه با پد و تامپون می‌پردازیم.
کاهش دردهای شکمی
البته این موضوع کاملاً اثبات نشده است اما برخی از خانم‌ها گزارش کرده‌اند که دردهای شدید شکمی آن‌ها در دوران قاعدگی و پس از آن کاهش پیدا کرده است.
ظرفیت بیشتر برای جمع آوری خون
کاپ‌های قاعدگی با توجه به اندازه، دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند اما ظرفیت یک کاپ تقریباً برابر ظرفیت ۳ عدد تامپون است بنابراین برای مدت طولانی‌تری می‌توانید از آن استفاده کنید.
تمیزی بیشتر در مقایسه با پد و تامپون
اگر کاپ قاعدگی مناسب را انتخاب کرده و به صورت صحیحی از آن استفاده کنید احتمال نشتی آن صفر بوده و در نتیجه می‌توانید به راحتی فعالیت‌های پُر تحرکی مانند ورزش داشته و حتی به استخر بروید. لازم به ذکر است که برخلاف تامپون و پد بهداشتی، نیازی نیست در زمان دوش گرفتن کاپ قاعدگی را خارج کنید.
استفاده راحت‌تر در مقایسه با تامپون
یکی از مزایای اصلی کاپ قاعدگی این است که برخلاف پد و تامپون باعث خشکی واژن نمی‌شود و از طرفی اگر با نحوه صحیح استفاده از آن آشنا شوید، نسبت به تامپون بسیار راحتتر است.
کاهش هزینه‌ها
هزینه خرید کاپ قاعدگی معادل خرید چندین سال پد و تامپون است، چون این وسیله را می‌توان سال‌ها استفاده کرد. بنابراین استفاده از کاپ قاعدگی در بلند مدت باعث کاهش هزینه‌های شما خواهد شد.
کاهش عفونت‌های واژینال
نگهداری درست و ضدعفونی صحیح و اصولی کاپ قاعدگی باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی واژینال می‌شود.
عدم آلودگی محیط زیست
یکی از مهمترین مزایای استفاده از کاپ قاعدگی، کاهش آلودگی محیط زیست است. همانطور که قبلاً هم اشاره شد، هر فرد می‌تواند بارها و بارها از یک کاپ قاعدگی استفاده کند در حالی‌که پد و تامپون یکبار مصرف هستند. بنابراین با استفاده از این وسیله به حفظ محیط زیست هم کمک کرده‌اید و در نتیجه تولید زباله‌های قاعدگی کاهش چشمگیری خواهد داشت.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

دست‌ها را با آب و صابون به خوبی بشویید.
بایستید و یک پای خود را بلند کنید.
سر کاپ را تا بزنید و به داخل واژن هل دهید.
کاپ را رها کنید تا در داخل واژن باز شود.
لازم به ذکر است که در وضعیت نشسته به صورت چمباتمه نیز می‌توانید این کار را انجام دهید.

بهترین کاپ‌های قاعدگی

کاپ قاعدگی ملونا مدل ساقه‌ای سایز متوسط

کاپ قاعدگی ملونا مدل ساقه ای سایز متوسط

کاپ قاعدگی با در نظر گرفتن آناتومی بدن بانوان در سایز ها و انعطاف پذیری های مختلف ﻃﺮاﺣﯽ و ساخته میشود.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/42b51173-c8f7-475a-976b-89c8ec76212d” icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات محصول

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • جنس: پلیمر پزشکی
 • طول کاپ: ۴.۸ سانتی‌متر
 • سایز کاپ: متوسط

[/wpsm_list]

سایر توضیحات:

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • · قابلیت ضد عفونی و شستشو
 • · قابل استفاده تا ۱۰ سال
 • · دارای تاییدیه FDA آمریکا
 • · دارای مجوز و تاییدیه اصالت و سلامت وزارت بهداشت
 • · ساخت آلمان
 • · غیر قابل استفاده برای بانوان مجرد

[/wpsm_list]

بازگشت به منو ↑

کاپ قاعدگی لیوا فارما مدل ۱ سایز کوچک

کاپ قاعدگی لیوا فارما مدل 1 سایز کوچک

استفاده از لیواکاپ یک تغییر کوچک با تاثیر بسیار بزرگ است.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/d3847d22-0f4d-499b-8d68-5c21a6e52380″ icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات محصول

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • جنس: سیلیکون
 • طول کاپ: ۷.۲ سانتی‌متر
 • سایز کاپ: کوچک

[/wpsm_list]

سایر توضیحات:

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • · ضد حساسیت و التهاب
 • · بدون لاتکس و BPA
 • · سیلیکون پزشکی تولید آلمان
 • · متناسب با آناتومی بدن
 • · روش استفاده آسان
 • · قابل استفاده تا ۱۰ سال
 • · دارای مجوز اداره تجهیزات پزشکی
 • · دارای ایزو ۱۰۹۹۳- گواهینامه بین‌المللی زیست سازگازی محصول
 • · دارای ایزو ۱۳۴۸۵
 • · غیر قابل استفاده برای بانوان مجرد

[/wpsm_list]

بازگشت به منو ↑

کاپ قاعدگی لونت مدل ساقه‌ای سایز متوسط

کاپ قاعدگی لونت مدل ساقه ای سایز متوسط

کاپ قاعدگی ساخته شده از سیلیکون پزشکی،ظرف کوچکی است که به جای جذب مایعات به جمع اوری مایع قاعدگی میپردازد، هر ۶ تا ۱۲ ساعت تخلیه ،شستشو و دوباره استفاده میگردد و کاملا منطبق با بدن شما و محیط زیست می باشد.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/cd376dae-31af-4d51-8eb3-1e03c13d1eb6″ icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات محصول

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • جنس: سیلیکون
 • طول کاپ: ۹ سانتی‌متر
 • سایز کاپ: متوسط

[/wpsm_list]

سایر توضیحات:

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • · قابل شستشو
 • · قابل استفاده تا ده سال
 • · جلوگیری از ایجاد عفونت و قارچ
 • · دارای مجوز واردات از وزارت بهداشت
 • · ساخت کشور فنلاند
 • · غیر قابل استفاده برای بانوان مجرد

[/wpsm_list]

بازگشت به منو ↑

کاپ قاعدگی کاناک مدل ساقه‌ای سایز S

کاپ قاعدگی کاناک مدل ساقه ای سایز S

در کنار کاپ یک کیف بنددار جهت نگهداری تا دوره بعدی و یک عدد مسواک از جنس بامبو جهت شست وشوی کاپ نیز قرار دارد.

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/134f79d8-7f8d-4dca-9487-312e57a934a6″ icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات محصول

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • جنس: سیلیکون
 • طول کاپ: ۷ سانتی‌متر
 • سایز کاپ: کوچک

[/wpsm_list]

سایر توضیحات:

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • · فاقد مواد مضر برای بدن (BPA Free)
 • · دارای مسواک گیاهی از چوب بامبو
 • · دارای کیف نگهدارنده از جنس گیاهی
 • · قابل استفاده تا ۱۰ سال
 • · تاییدیه وزارت بهداشت
 • · تاییدیه FDA آمریکا
 • · طراحی شرکت معتبر کاناک و تولید شده در کشور چین
 • · غیر قابل استفاده برای بانوان مجرد

[/wpsm_list]

بازگشت به منو ↑

کاپ قاعدگی لانوکاپ مدل ساقه‌ای سایز ۲

کاپ قاعدگی لانوکاپ مدل ساقه ای سایز ۲

کاپ های قاعدگی لانو ضد باکتری ، ضد حساسیت و عاری از لاتکس هستند . کاپ های قاعدگی امروزه در دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده اند .

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/76b39e8b-a741-4d26-ab21-6ccf81f5bb72″ icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات محصول

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • جنس: سیلیکون
 • طول کاپ: ۷ سانتی‌متر
 • سایز کاپ: بزرگ

[/wpsm_list]

سایر توضیحات:

[wpsm_list type=”check” hover=”1″]

 • · ضد باکتری
 • · ضد حساسیت
 • · فاقد لاتکس
 • · سایز ۲ مناسب افراد بالای ۱۸ سال
 • · غیر قابل استفاده برای بانوان مجرد

[/wpsm_list]

همانطور که مطالعه کردید ما در این مقاله به راهنمای خرید کاپ قاعدگی پرداختیم و از معیارها و فاکتورهای مهم در انتخاب محصولی مناسب گفتیم. با توجه به مواردی که ارائه شد و همینطور مزایای کاپ قاعدگی، شما بین این محصول و پد و تامپون کدامیک را ترجیح می‌کنید؟

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!