رفتن به نوار ابزار

کتاب تختخوابت را مرتب کن، نچرالیست اما کاربردی

بعضی اوقات همه‌ی ما به حرف زدن نیاز داریم. به چیزی احتیاج داریم تا ما را از جریان سریع زندگی کاری دور کند و باعث شود که فقط با اندکی تفاوت به اطراف خود نگاه کنیم. ما به کسی نیاز داریم که سختی کشیده باشد و اگر حرفی انگیزشی می‌زند، آن را در پنت هاوس چند طبقه یا کنار استخر خانگی‌اش نگفته باشد. ما به حرف‌های انگیزشی نیاز داریم، ولی کسی باید آن‌ها را برایمان بگوید که برای انجام ندادنشان، بهانه‌ای نداشته باشیم. 

این کاملا قابل درک است که امروزه تحت فشار روحی، جسمی و اقتصادی هستیم. فشاری که با وجود بیماری کرونا چند برابر شده و اعصاب هیچ‌چیز و هیچ‌کسی را نداریم. هرکس هم که بخواهد حرف خوبی بزند، احساس می‌کنیم که شعار می‌گوید و اصطلاحا «نفسش از جای گرم بلند می‌شود». 

خصوصا اگر در جای دیگری از این دنیا زندگی کند و زندگی با ارز گران را تجربه نکرده باشد. ولی ما در کتاب «تختخوابت را مرتب کن» با مرد بزرگی طرف هستیم که شاید بیش از هرکداممان، مرگ را در زندگی حس کرده باشد و سختی کشیده باشد. 

آنچه در کتاب «تختخوابت را مرتب کن»  می‌آید، چند نکته‌ی ساده و کاربردی است که انجام آن‌ها می‌تواند زندگی روزمره و به تبع آن دنیا را بهتر کند. دروس کلیدی نویسنده‌ی کتاب، ویلیام اچ مک رون به کمک روایات و حکایات مربوط به زمان خود در نیروی دریایی بیان شده است. درس‌ها و جملاتی که او برای بهبود زندگی بیان می‌کند، صرفا از روی خوشی گفته نشده‌اند. شما با خواندن کتاب متوجه می‌شوید که نویسنده تمام این نکات را انجام داده و در زندگی تجربه کرده است. 

با وجود اینکه تعداد نکته‌های آموزشی زیاد نیست، ولی قدرت بسیار زیادی دارند. کتاب با قلمی قدرتمند، شوخ و خردمندانه نوشته شده است. تنها با خواندن چند صفحه از این کتاب متوجه می‌شوید که چرا مثل با سرعت زیادی، محبوب شده و به زبان‌های مختلف ترجمه شد.

کتاب «تختخوابت را مرتب کن» کتابی است که همه باید بخوانند. کتابی که به شما در ایجاد یک زندگی بهتر، واقعا کمک خواهد کرد. کتاب قبل از اینکه راجع به صحت تکنیک‌هایش سوال بپرسید، شواهدی را در قالب روایت نشان داده که هیچ سوالی باقی نماند. 

راجع به نویسنده‌ی کتاب، ویلیام اچ مک رون

دریاسالار ویلیام اچ. مک رون (بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده) است و با سال‌های زیادی در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرد. او طی سی و هفت سال خدمت خود در ارتش نیروی دریایی، در هر بخشی فرماندهی کرد. به عنوان یک دریاسالار چهار ستاره، وظیفه‌ی نهایی او فرماندهی کل نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده بود. او اکنون صدر اعظم دانشگاه تگزاس است. 

او در ۱۷ مه سال ۲۰۱۴، به مراسم فارغ‌التحصیلی دانشکده‌ی الما دعوت شد تا برای دانشجویان سخنرانی کند. او در این سخنرانی، از ده درسی حرف می‌زند که طی ۳۴ سال خدمت در ارتش نیروی دریایی آمریکا یاد گرفته است. این ده درس در کتاب «تختخوابت را مرتب کن» به زیبایی و سادگی نوشته شده است. ما در ادامه، به طور مختصر و خلاصه این ده درس را مرور می‌کنیم. در صورت تمایل، می‌توانید جهت خرید کتاب اقدام نمایید. 

ده درس کلیدی در کتاب تختخوابت را مرتب کن

  • از مرتب کردن تخت‌خوابت شروع کن

پادگان آموزش اصلی SEAL یک ساختمان بدون شعبه در Coronado  کالیفرنیا است. درون اتاق‌ها یک تخت فولادی ساده و روی آن یک تشک، دو لایه پارچه و یک پتوی خاکستری وجود دارد. هر روز صبح، ما باید تختخواب خود را مرتب می‌کردیم. اگر این کار به درستی انجام نشده بود، جریمه می‌شدیم و  باید مسیری ۱۰ مایلی را طی می‌کردیم. مرتب کردن تخت‌خواب، اهمیت آرامش روزهای تعطیل را به من یاد داد. سال‌ها بعد، هنگامی که سرانجام صدام حسین را در عراق اسیر کردیم، متوجه شدم که او او هرگز تختخواب خود را مرتب نکرده است. این نوعی تنبلی است که می‌تواند به سقوط هر دیکتاتوری منجر شود.

  • تو نمی‌توانی تنهایی انجامش دهی

در طول آموزش من در SEAL ، ما باید هفت نفره سوار یک قایق می‌شدیم و به سرعت برای رسیدن به مقصد پارو می‌زدیم. بعضی اوقات، یکی از کارکنان خسته بود و نمی‌توانستیم در زمان مشخص شده به مقصد برسیم. پس مجبور می‌شدیم که پانصد بار شنا برویم. این معنی کار تیمی را به من آموخت. این حتی به من یاد داد که با کسی که ناامید، خسته و بازنده است سوار یک قایق نشوم.

  • انسان‌ها را با وسعت قلبشان بشناس

اگر کوتاه هستید یا هیکلی نیستید، به این معنی نیست که شکست خورده‌اید. در یکی از ماموریت‌ها در افغانستان، داخل یک تونل تنگ گیر افتادم. خوشبختانه من با مردی بودم که تنها ۵ فوت قد داشت. او توانست برای کمک فرار کند. 

  • با سختی‌ها کنار بیا

در تمام آموزش‌های SEAL ، مجازاتی بدتر از خوابیدن در ماسه‌های مرطوب نبود. چون تا سه هفته بعد از آن حق نداشتیم دوش بگیریم. یک روز صبح، بعد از اینکه یک تمرین را با موفقیت انجام دادم، مربی به من گفت که در ماسه‌ها بخوابم. او از من پرسید: «آیا می‌دانی چرا الان مجبوری که در ماسه‌ها بخوابی؟» جواب دادم که «نه! نمی‌دانم». او در جواب گفت: «زیرا زندگی ناعادلانه است.» این به من آموخت که زندگی ناعادلانه و غیرمنصفانه است. تر و خشک گاهی باهم می‌سوزند و هیچ‌کاری از دست ما برنمیاید. گاهی مجبوریم با نگاه نچرالیستی به دنیا بنگریم و برخی بلاها را بپذیریم. پس اگر در یک تصادف، پای راست خود را از دست دادید باید چکار کنید؟ خداروشکر کنید که پای چپتان هنوز سرجایش قرار دارد. 

  • از سیرک نترس

سیرک یک جلسه وحشیانه کالستیک بود که بسیاری از داوطلبان حاضر در SEAL را فراری داد. زیرا آن‌ها از آن می‌ترسیدند. من از آن نمی‌ترسیدم، بنابراین نتوانست مرا نیز شکست دهد. نکته درست همینجا است. اگر بترسی، ضرر می‌کنی. صدام حسین از سیرک می‌ترسید.

  • برای پریدن آماده باش

در دوره‌ی آموزشی SEAL، ما مجبور شدیم سریع‌ترین راه پایین آمدن از یک برج ۶۰ متری را پیدا کنیم. من چون از ابزار کوه‌نوردی استفاده کردم، در این تمرین شکست خوردم. من فقط وقتی توانستم در این تمرین موفق شوم که بالاخره از ساختمان به پایین پریدم. با اینکه چند بار پایم شکست، ولی ارزشش را داشت. گاهی اوقات شما فقط باید ابتکار عمل نشان دهید.

  • با کوسه‌ها شنا کن

یکی از تمرین‌های وحشتناکی که باید به عنوان یک نیروی عضو SEAL انجام می‌دادیم، این بود که در دریایی پر از کوسه، در مسیری ۱۵ مایلی شنا می‌کردیم. هرچند که آن شب چندین سرباز خوب را از دست دادیم، احساس می‌کردیم که خوش شانس هستیم. صدام حسین هرگز با کوسه‌ها شنا نمی‌کرد.

  • در بدترین لحظه‌ها، بهترین باش (در تاریک‌ترین شرایط، بهترین باش)

در شب، اغلب دیدن اطراف کار سختی است. این خیلی مهم است که در این شرایط بهترین باشید. همیشه به خاطر داشته باشید که با اینکه زنده هستید، اما هنوز نمرده‌اید. پس باید همیشه بهترین باشید. 

  • وقتی تا گردن در گل فرو رفته‌ای، آواز بخوان

حین آموزش‌های SEAL، ما اغلب باید هفته‌ها خود را گل آلود می‌کردیم. آواز خواندن به حفظ روحیه‌ی ما کمک می‌کرد. پس در شرایط سخت، آواز بخوانید. صدام حسین هیچ‌وقت آواز نمی‌خواند. 

  • هیچ‌وقت زنگ را به صدا درنیاور

در کورونادو، زنگی وجود داشت که نیروهای SEAL می‌توانستند از آن استفاده کنند و نشان دهند که تسلیم شده‌اند. من هرگز به آن زنگ دست نزدم. زنگ زدن، حتی روی دوچرخه، نشانه‌ی ضعف است. صدام حسین روزانه سه بار زنگ می‌زد.

احتمالا با وجود خلاصه‌ای که در بالا خوانده‌اید، به این نتیجه رسیده‌اید که نویسنده‌ی کتاب،‌ به هیچ‌ عنوان «لای پر غو» بزرگ نشده است. او در زندگی سختی‌های زیادی را متحمل شده است تا بتواند به عنوان یک فرمانده‌ی بالغ به کشورش خدمت کند. شاید در نگاه اول، همه چیز بی‌رحمانه به نظر برسد. شاید نکاتی که او می‌گوید، زیادی صریح باشد و هیچ لطافتی در آن‌ها به کار نرفته باشد؛ اما او بهتر از هر کسی می‌تواند کمکتان کند. 

برای مثال، این روزها که ویروس کرونا همه را حسابی وحشت‌زده و آزرده‌خاطر کرده است، شاید آواز خواندن بتواند به شما کمک کند! اگر هم کسی به این ویروس ترسناک گرفتار شد، نباید تسلیم شود و برای ادامه‌ی زندگی، باید به فردایی فکر کند که می‌تواند تختش را خودش، مرتب کند. 

این کتاب با زبانی ساده، صریح و ملموس می‌تواند به شما در تغییر زندگی کمک کند. اگر به خوبی به نکات آن عمل کنید و کتاب و زبان نویسنده را درک نمایید، قادر هستید نه تنها زندگی شخصی خود، بلکه دنیا را نیز بهتر سازید. این کتاب در نسخه‌های الکترونیکی و چاپی منتشر شده است. پس برای خرید آن، دیگر درنگ نکنید.

کتاب تخت خوابت را مرتب کن اثر ژنرال ویلیام اچ. مک ریون نشر یوشیتا به انضمام نشانگر اختصاصی بوکاف

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر