رفتن به نوار ابزار

فواید شگفت‌انگیز کتاب قصه خواندن در کودکان

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

فواید شگفت‌انگیز کتاب قصه خواندن در کودکان

در گذشته، زمانی که هیچ بازی کامپیوتری یا تلفن‌ همراه هوشمند وجود نداشت، کودکان و خردسالان کتاب قصه می‌خواندند. کتاب‌هایی که در آن‌ها داستان‌های مختلفی بیان می‌شد و به تخیل رنگارنگ کودک، جان می‌بخشید.
آن‌ها داستان‌های مختلفی یاد می‌گرفتند و در پیش‌دبستانی و دوره‌ی دبستان، اطلاعات جالبی داشتند. اطلاعاتی که باعث می‌شد نسبت به سایر همسن و سال‌های خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. اما امروزه سرگرم کردن بچه‌ها با کتاب قصه و داستان‌های کودکانه کار سخت‌تری شده است. چون آن‌ها خواه یا ناخواه درگیر تکنولوژی می‌شوند و ترجیح می‌دهند که با بازی‌های کامپیوتری و هوشمند سرگرم شوند.

فواید شگفت‌انگیز کتاب قصه خواندن در کودکان
شاید اکنون با خودتان فکر کنید که مهم سرگرم شدن کودک عزیزتان است و با وجود این همه تجهیزات، قصه‌های کودکانه جذابیتی ندارند. پس همان بهتر که از زندگی بچه‌ها حذف شود. بدتر از همه شاید شب‌ها به جای اینکه برایشان قصه بخوانید، یک گوشی یا تب لت به دست کودکتان می‌دهید تا بازی کند، چشمانش گرم شود و به خواب برود.
جدا از ضرر و زیان‌هایی که این دست از سرگرمی‌ها می‌توانند به همراه داشته باشند؛ با حذف کتاب قصه و داستان‌های کودکانه از زندگی بچه‌ها، مزیت بسیار بزرگی را از آن‌ها محروم کرده‌اید. این مزیت بزرگ، همان اعتماد به نفس در کودک دلبندتان است. اعتماد به نفسی که باعث برقراری ارتباط بهتر با همسن‌ و سال‌هایش، بیان جملات مختلف و … می‌شود.
البته کتاب قصه خواندن، علاوه بر اعتماد به نفس فواید دیگری نیز به همراه دارد که ما در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. اما مطمئن باشید، کودکی که از بچگی با قصه‌ها، حکایت‌ها و کتاب‌های رنگارنگ بزرگ‌ شده، نسبت به کودکی که دائما سرش در تلفن همراه یا بازی‌های کامپیوتری است، تسلط و آرامش بیشتری دارد.
علاوه بر این، اگر فرزند شما خواندن را یاد گرفته است، پس کتاب قصه خواندن می‌تواند فواید بسیار چشم‌گیر و جذابی داشته باشد. در ادامه این فواید را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

فواید مختلف کتاب داستان خواندن توسط کودکان

داستان‌ها نقش مهمی در رشد و پیشرفت کودکان دارند. آن‌ها می‌توانند با شخصیت درون کتاب‌ها دوست شوند و با آن‌ها همزاد پنداری کنند. وقتی آن‌ها بتوانند بر اساس همین قصه‌ها، انشاء‌های بهتری بنویسند و اطلاعات بیشتری داشته باشند، پس به این نکته نیز پی می‌برند که کتاب‌ها منبع بسیار مفیدی برای جمع‌آوری اطلاعات هستند. این حتی تا پایه‌ی فوق‌ لیسانس و دکترا نیز به او کمک خواهد کرد! چون اگر به خواندن عادت کند، پس برای تحقیقات و پیدا کردن یک تز مناسب، نه تنها مشکلی پیدا نمی‌کند، بلکه خود به خود به آن عادت دارد و عاشقش می‌شود. در ادامه هر یک از فایده‌های کتاب قصه خواندن توسط کودکان را با جزئیات بیشتری مرور خواهیم کرد:

  • تقویت اعتماد به نفس در کودکان با کتاب خواندن

کودکان با خواندن کتاب قصه می‌توانند مهار‌ت‌های خواندن را نیز در خود تقویت کنند. چون یکی از فعالیت‌های مهم کلاسی کودکان دبستانی، کتاب خواندن با صدای بلند است. اگر آن‌ها بتوانند همین فعالیت ساده را به راحتی در کلاس انجام دهند، در آینده به شخص موفق‌تری نیز تبدیل خواهند شد. علاوه‌براین، کودکان با کتاب قصه خواندن دایره لغات بیشتری یاد می‌گیرند. این در حرف زدن او نیز تاثیر بسیار جالبی خواهد داشت. بر اساس همین دلایل می‌توان گفت که کتاب قصه خواندن، اعتماد به نفس را در کودکان تقویت می‌کند و از او شخص موفق‌تری می‌سازد.

  • یادگیری و تسلط به زبان و اخلاق با کتاب قصه خواندن

داستان‌ها به خوبی می‌توانند کلمات و مفاهیم جدید را به کودکان معرفی کنند. از کتاب‌های تصویری خردسالان گرفته تا رمان‌های چند جلدی نوجوانان. اگر این داستان‌ها ترجمه شده نباشند، دایره لغات فرزند شما در زبان فارسی پررنگ‌تر و غنی‌تر خواهد شد. داستان‌ها می‌توانند به کودکان کمک کنند تا درباره‌ی مفاهیمی چون شکل، اندازه، رنگ، بالا و پایین، داخل و خارج، اعداد و نام اشیاء مختلف اطلاعاتی کسب کنند. آن‌ها حتی می‌توانند در مورد کارهای روزمره از جمله نحوه‌ی صحیح مسواک زدن دندان‌ها، مراقبت از حیوانات، تمیز کردن و مرتب کردن اتاق و تهیه‌ی غذا نیز اطلاعات جالبی به دست بیاورند.
اگر اوضاع به خوبی پیش برود و شما بتوانید کودک خود را به کتاب علاقه‌مند نگه دارید، بعد‌ها او به دایره‌المعارف‌های مختلف نیز علاقه نشان می‌دهد. دایره‌المعارف‌هایی که راجع به هر چیزی، حرفی برای گفتن دارند.
داستان‌ها حتی می‌توانند برای آموزش مفاهیم پیچیده‌تر نیز مفید باشند. برای مثال می‌توان به کار تیمی، ارزش وقت و زمان، محبت به دیگران و … اشاره کرد.
داستان‌های مبتنی بر زندگی واقعی نیز می‌توانند به کودکان تجارب ارزشمندی بیاموزند. البته قرار نیست شما کتابی چون سه دقیقه در قیامت یا رمان «دلبند» را برای او بخوانید تا با تجارب واقعی دیگران آشنا شود. با کمی تحقیق می‌توانید کتابی مناسب برای گروه سنی فرزند خود پیدا کنید. اما به طور کلی، داستان‌های واقعی به آن‌ها نشان می‌دهد که جهان متنوع است و شرایط زندگی برخی از افراد بسیار متفاوت از زندگی آن‌ها پیش می‌رود.
در یادگیری زبان و اخلاق از طریق داستان‌ها یک نکته‌ی بسیار جالب وجود دارد. آن هم این است که این روند به روشی بسیار طبیعی انجام می‌شود. اصلاً نیازی نیست که برای آموزش برخی نکات، به خودتان زحمت بدهید، کتاب‌ها این کار را برای شما انجام خواهند داد و فرزندی بسیار متفاوت و با اخلاق تربیت خواهید کرد.
البته به خاطر داشته باشید که اگر شخصیت فرزند خود را با کتاب‌ها بار می‌آورید، خودتان نیز باید در کنار آن‌ها کتاب خواندن را شروع کنید. چون زمانی ممکن است او نسبت به شما جلو بزند و در پاسخ به برخی سوالات، کم بیاورید. به این ترتیب می‌توان یکی دیگر از فواید قصه خواندن در کودکان را تقویت انگیزه در کتاب‌خوانی توسط والدین نیز معرفی کرد.

  • حفظ آرامش در کودکان با کتاب قصه خواندن

کتاب‌ قصه‌ها می‌توانند تا حد زیادی در این زمینه مفید باشند. البته قرار نیست کتاب تمرین یوگا بخرید و به کودک خود هدیه دهید. همین که قبل از خواب کتاب قصه بخوانند و به کمک آن به خواب بروند، خودش یکی از مثال‌هایی است که نشان می‌دهد کتاب داستان می‌تواند برای استراحت مفید باشد.
آن‌ها به کودکان این امکان را می‌دهند که استرس‌ها و فشارهای درسی و مدرسه را فراموش کنند و مدتی در خیال خود غرق شوند. آرامشی که کودک از عشق بین یک شاهدخت و شاهزاده دریافت می‌کند، خاطره‌ای تکرار نشدنی و جذاب است. خاطره‌ای که او را حتی در سن سی سالگی نیز آرام می‌کند و روی لبانش، لبخندی می‌نشاند. یکی از بهترین کتاب‌ها در این زمینه، کتاب‌های چند جلدی برادران گریم است که همه‌ی بزرگسالان نیز با آن خاطرات جذابی دارند.
علاوه بر این، قافیه‌ و آهنگ متن داستان‌های موزیکال نیز می‌تواند آرامش‌بخش باشد. در کنار تمام این موارد، کتاب قصه خواندن می‌تواند برای کودک شما امنیت نیز به ارمغان بیاورد. امنیتی که هنگام خواندن کتاب‌های درسی خود با آن‌ها رو‌به‌رو نخواهد شد.

  • تقویت تخیل در کودکان با کتاب داستان

از آنجا که داستان‌ها مفاهیم و ایده‌های جدیدی را به کودکان معرفی می‌کنند، می‌توانند قدرت تخیل او را نیز تقویت کنند. قدرت تخیلی که می‌تواند باعث رشد فکری او شود. یک کتاب داستان خوب می‌تواند در مورد دنیاهای ناشناخته و تخیلی، سایر سیارات، نقاط مختلف زمانی و شخصیت‌های غیرواقعی صحبت کند. این می‌تواند قوه‌ی تخیل کودکان را تقویت سازد. این نکته به آن‌ها نشان می‌دهد که می‌توانند تا هرچیزی را که می‌خواهند را با قوه‌ی تخیل خودشان بسازند. زیبایی کتاب‌ داستان به این است که آن‌ها می‌توانندواقع بینانه یا کاملا خیالی باشند. برای مثال ممکن است کتاب قصه‌ای را پیدا کنید که قهرمان داستانش، همسن کودک خود شما است، ولی گونه‌ی او متفاوت است. مثلا پری دریایی است یا مثلا یک روباه کوچولو است که با سختی‌های خاصی در زندگی روبه‌رو می‌شود. به این ترتیب، کودک شما می‌تواند با اطلاعات جدیدی روبه‌رو شود. این اطلاعات یا واقعی هستند و به زندگی حیوانات برمی‌گردند، یا تخیلی هستند و داستان‌های اساطیری را بیان می‌کنند.

  • کنترل بهتر احساسات توسط کودکان

اگر کودک شما داستانی رمانتیک بخواند که قهرمان‌های داستان با احساسات مختلفی درگیر هستند، می‌تواند احساسات خودش را به خوبی بشناسد و آن‌ها را بپذیرد. این به درک این نکته کمک می‌کند که کودکان دیگری نیز وجود دارند که احساسات یکسانی دارند و آن‌ها تنها نیستند. این به کودک شما کمک می‌کند تا درک کند که احساسات طبیعی است و باید ابراز شوند. سعی کنید پاسخ و واکنش کودک به احساسات شخصیت‌های داستان را زیر نظر بگیرید. این به شما کمک می‌کند تا احساسات کودک خود را در مورد موقعیت‌های مختلف بهتر درک کنید. برای مثال، چگونگی واکنش کودک به شخصیت‌های غمگین یا وحشتزده در داستان به شما کمک می‌کند تا از افکار کودک خود مطلع شوید.
این حتی می‌تواند حسادت را در کودک شما کنترل کند. اگر شما احساس می‌کنید که فرزندتان به همکلاسی‌ها یا خواهر و برادر کوچک‌ترش حسادت می‌ورزد، پس سعی کنید داستان‌هایی آموزنده در این زمینه تهیه کنید تا فکر او را نیز کاملا کنترل شده، پرورش دهید. به این ترتیب، نه او را به چیزی متهم کرده‌اید نه به همان حالی که هست، رهایش کرده‌اید.
همانطور که مشاهده می‌کنید، داستان‌های کودکانه به دلایل مختلف از اهمیت زیادی برخوردار هستند و بخش مهمی از روند رشد را تشکیل می‌دهند. شاید بازی‌های کامپیوتری، پلی‌استیشن، کنسول، گیم‌های دستی، تب‌لت و حتی تماشای کارتون و انیمیشن جذاب‌تر به نظر برسد. اما هیچ‌کدام نمی‌توانند مثل یک کتاب خوب، شخصیت کودک شما را پرورش دهند.

اکنون که به اهمیت کتاب خواندن برای فرزند دلبندتان پی بردید، در ادامه به معرفی چند کتاب قصه مفید و مناسب کودکان خواهیم پرداخت:

کتاب ۷۰ قصه قد و نیم قد برای کودکان اثر فریبا کلهر

کتاب 70 قصه قد و نیم قد برای کودکان اثر فریبا کلهر

دارای قصه های کوتاه و تخیلی و قابل فهم برای بچه های شما .

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فریبا کلهر که به عنوان بانوی هزار قصه شناخته شده است، کتاب ۷۰ قصه قد و نیم قد برای کودکان را به نگارش درآورده است. این کتاب شامل ۷۰ قصه برای کودکان گروه سنی ب (سال‌های آغاز دبستان: کلاس اول، دوم و سوم) است. قصه‌های این کتاب کوتاه و تخیلی بوده و در تقویت تخیل کودکان بسیار اهمیت دارد. کتاب ۷۰ قصه قد و نیم قد برای کودکان که توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است دارای تصویرهای رنگی و کودکانه و متناسب با قصه‌ها است که باعث ارتباط بهتر کودکان با این کتاب می‌شود. از جمله داستان‌های این کتاب می‌توان: “بچه فیل گمشده”، “یک خانه و دو کرگدن”، “لالایی موش‌ها”، “پیتی کو پیتی کو”، “کاشکی از درخت آویزان بودم”، “چه آرزوی شیرینی”، “خورشید خانم مامان شده” و… را نام برد.

بازگشت به منو ↑

کتاب ۳۶۵ قصه قبل از خواب اثر کاترین تیسوندیر

کتاب 365 قصه قبل از خواب اثر کاترین تیسوندیر

قصه‌های این کتاب به شیوه‌ای جذاب توسط هنرمندان صداوسیما به‌صورت صوتی تدوین و تنظیم‌شده است که همراه کتاب، رایگان در اختیار دوست داران کتاب قرار می‌گیرد.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


کتاب ۳۶۵ قصه قبل از خواب توسط “ناهید فرج زاده” ترجمه شده و انتشارات “پیام بهاران” آن را منتشر کرده است. این کتاب شامل ۳۶۵ قصه زیبا و تخیلی برای کودکان در گروه سنی (ب) و (ج) است که همراه آن یک فایل صوتی از کتاب وجود دارد. فایل صوتی کتاب ۳۶۵ قصه قبل از خواب توسط هنرمندان صدا و سیما تهیه و تدوین شده است.

بازگشت به منو ↑

کتاب قصه کودک و نوجوان قصه‌های پند آموز حیوانات۴ – خرگوش باهوش اثر زینب علیزاده لوشابی

کتاب قصه کودک و نوجوان قصه های پندآموز حیوانات 4 خرگوش باهوش اثر زینب علیزاده لوشابی نشر اعتلای وطن

انتقال مفاهیم اخلاقی خوب و رفتارهای سالم از طریق قصه‌گویی و قصه‌خوانی در این گروه‌های سنی بسیار تاثیر گذارتر و ماندگارتر از روش‌های مستقیم تربیتی است.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


قصه‌های پند آموز حیوانات که توسط “زینب علیزاده لوشابی” نوشته شده، مجموعه‌ای ۱۲ جلدی است و هر جلد آن به یک داستان اختصاص یافته است. داستان‌های این کتاب اقتباسی از کلیله و دمنه بوده و جلد چهارم آن به داستان “خرگوش باهوش” اختصاص یافته است. این کتاب مناسب گروه سنی (ب) است.

بازگشت به منو ↑

کتاب بهترین قصه‌ها برای بهترین بچه‌ها ۳ جلدی انتشارات یاس بهشت

کتاب بهترین قصه ها برای بهترین بچه ها 3 جلدی انتشارات یاس بهشت

دور هم نشستن و قصه گفتن راهی برای انتقال خرد و درست اندیشیدن به دیگران است. در این کتاب هم سعی شده قصه‌ها و داستان‌ها علاوه بر طنزآمیز بودن دارای نکات مفیدی هم باشد.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


کتاب بهترین قصه‌ها برای بهترین بچه‌ها مجموعه‌ای سه جلدی است که توسط “فاطمه صفاری” نوشته شده است و انتشارات “یاس بهشت” نیز این مجموعه را چاپ و روانه بازار کرده است. این مجموعه مناسب گروه‌های سنی ب، ج و د است و از بهترین قصه‌ها و حکایت‌ها جمع‌آوری و گلچین شده است. نکات آموزنده و مفید در کنار طنز بودن داستان‌ها، این مجموعه را به کتاب‌هایی شیرین و جذاب تبدیل کرده است.

بازگشت به منو ↑

کتاب قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک ۶۴ قصه برای کودکان اثر جمعی از نویسندگان انتشارات قدیانی مجموعه ۱۲ جلدی

کتاب قصه های کوچک برای بچه های کوچک 64 قصه برای کودکان اثر جمعی از نویسندگان انتشارات قدیانی مجموعه 12 جلدی

این کتاب حاوی قصه‌هایی ساده و مصور است. کودک به‌راحتی این قصه‌ها را درک می‌کند و به‌دلیل جذابیت و تنوع شخصیت‌ها و ماجراهای گوناگون آنها، ماجرای هر قصه را با علاقه دنبال خواهد کرد.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مجموعه ۱۲ جلدی کتاب بهترین قصه‌ها برای بهترین بچه‌ها، مجموعه‌ای خوب و مناسب برای فرزندان ۵ تا ۷ سال شما، با داستان‌های ساده و روان همراه با تصاویر مرتبط و زیبا است که بچه‌ها با علاقه‌ی خاصی دنبال کننده داستان‌های این کتاب‌ها خواهند شد. این مجموعه نوشته شده توسط جمعی از نویسندگان (شکوه قاسم‌ نیا، مژگان شیخی، جعفر ابراهیمی (شاهد)، مریم مقبلی، حسین فتاحی و فروزنده نعمت الهی) و منتشر شده توسط انتشارات قدیانی است.

بازگشت به منو ↑

کتاب قشنگ‌ترین قصه‌ها برای کودکان اثر کورنیا فونک

کتاب قشنگ ترین قصه ها برای کودکان اثر کورنلیا فونکه

کتابی مصور با قصه‌های تخیلی که توسط “کتایون سلطانی” ترجمه شده است.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


قشنگترین و بهترین قصه‌های فونکه، نویسنده آلمانی در این کتاب جمع آوری شده است. کتابی مصور با قصه‌های تخیلی که توسط “کتایون سلطانی” ترجمه شده است. این کتاب مناسب گروه‌های سنی (الف) و (ب) است. برخی از داستان‌های این کتاب عبارتند از: هیولایی در خندق قلعه، دوستدار مگس‌ها، دیو در یخچال، شاهزاده‌های اسیر، دیو سیاره آبی و … .

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر