رفتن به نوار ابزار

کتاب کیمیاگر

معرفی و خلاصه‌ ای از کتاب کیمیاگر اثر مشهور پائولو کوئلیو

همه ما به نحوی پائولو کوئلیو را می‌شناسیم و حداقل یکی از کتاب‌های او را خوانده‌ایم. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد یکی از معروف‌ترین آثار این نویسنده برزیلی یعنی کتاب کیمیاگر صحبت کنیم. اگر تابحال فرصت خواندن این کتاب را نداشته‌اید، فرصت خوبی است تا خلاصه‌ای از آن را مطالعه کنید.

درباره نویسنده کتاب کیمیاگر، پائولو کوئلیو

پائولو کوئلیو یکی از نویسندگان معاصر و متولد سال ۱۹۴۷ در برزیل است. رمان‌های او به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده و هزاران نسخه از آن‌ها به فروش رسیده است. جالب است بدانید که پائولو کوئلیو از سال ۲۰۰۷ سفیر صلح سازمان ملل در موضوع فقر و گفتگوی بین فرهنگی است. از طرفی پائولو کوئلیو از جمله مدافعان آزاد شدن برخی از مواد مخدر است.
پائولو کوئلیو در دوران کودکی به مدرسه مذهبی فرستاده شد و تحصیل در محیطی خشک، تأثیر بدی بر روی او گذاشت. او می‌گوید به خاطر فشار و تحمیل برخی باورهای مذهبی توسط مسئولین مدرسه، ایمان خود را از دست داده است. او از زمان کودکی آرزوی نویسنده شدن را در سر می‌پروراند اما خانواده او این شغل را بی‌معنی قلمداد می‌کردند.
پائولو کوئلیو به علت سرپیچی و مخالفت با سنت‌ها، در سن ۱۶ سالگی به یک مؤسسه روانی فرستاده شد و تا سن ۲۰ سالگی ۳ بار از این مؤسسه فرار کرد. او دوران جوانی سختی داشت، دانشگاه را ترک کرد و به مواد مخدر روی آورد. در سال ۱۹۸۲ پائولو کوئلیو اولین کتاب خود به نام آرشیوهای جهنم را منتشر کرد که فروش خوبی نداشت. اما سال بعد او کتاب کیمیاگر را نوشت که به پرفروش‌ترین کتاب سال برزیل تبدیل شد.
جالب است بدانید که کتاب کیمیاگر به ۷۱ زبان زنده دنیا ترجمه شده و به عنوان رکورددار بیشترین تعداد ترجمه، در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شده است. پائولو کوئلیو در مجموع ۳۰ عنوان کتاب منتشر کرده است.

درباره کتاب کیمیاگر نوشته پائولو کوئلیو

رمان کیمیاگر داستان پسر جوانی به نام سانتیاگو است که شغل چوپانی را به دلیل علاقه زیادش به سفر انتخاب کرده است. سانتیاگو در شهر آندلس در اسپانیا زندگی می‌کند و برای ۲ بار خواب بسیار عجیبی می‌بیند، خوابی که در آن محل گنجی در اهرام مصر به او نشان داده می‌شود.
سانتیاگو برای تعبیر خوابش نزد یک کولی می‌رود و کولی بدون اینکه هزینه‌ای از سانتیاگو دریافت کند با شرط گرفتن ۱۰ درصد از گنج، خواب او را تعبیر می‌کند. بنابراین سانتیاگو برای رسیدن به گنج همه گوسفندان خود را می‌فروشد و به سمت رویای خود حرکت می‌کند.
او برای رسیدن به رویایش سه سال از عمرش را صرف سفر از اسپانیا به مصر می‌کند. در این بین سختی‌های زیادی متحمل شده و از صحراها و بیایان‌های شمال آفریقا گذر می‌کند. سانتیاگو در مسیر رسیدن به هدفش ۲ بار تا پای مرگ می‌رود اما جان سالم به در می‌برد. تنها چیزی که در تمام داستان سانتیاگو را مصمم نگاه می‌دارد اعتقادش به رویای رسیدن به گنج در کشور مصر است.
سانتیاگو در مسیر اهرام مصر چندین بار ثروت قابل توجهی بدست می‌آورد اما آن را از دست می‌دهد و در یکی از واحه‌های صحرا عاشق دختری به نام فاطمه می‌شود. اما چون برای رسیدن به رویایش مصمم است، به فاطمه قول می‌دهد که بعد از پیدا کردن گنج نزد او باز گردد.
در ادامه سانتیاگو کیمیاگر معروفی را ملاقات می‌کند و باقی سفر را با او همراه می‌شود. در این بین کیمیاگر درس زندگی به سانتیاگو می‌آموزد. پس از گذشت ۳ سال از شروع سفر، سانتیاگو بالاخره به اهرام مصر می‌رسد.
او در همان جایی که در رویا می‌دید چاله‌ای حفر می‌کند، اما خبری از گنج نیست. در این بین تعدادی راهزن به سانتیاگو حمله می‌کنند و او به شدت مجروح و زخمی می‌شود. در حالیکه به سختی مجروح شده از یکی از راهزنان می‌شنود که او هم خوابی دیده که در آن گنجی در آندلس یعنی محل زندگی سانتیاگو پنهان شده است. محل اختفای گنج همان جایی است که سانتیاگو از گوسفندان خود نگهداری می‌کرد. راهزن می‌گوید که به این گونه خواب‌ها اعتقادی ندارد و معتقد است نباید زندگی روزمره خود را به خاطر یک رویا تغییر داد.
سانتیاگو با شنیدن وجود یک گنج در محل زندگی خود، سریعاً به آندلس باز می‌گردد و در همان مکانی که راهزن در خوابش دیده بود، گنج خود را می‌یابد.

تحلیل کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئلیو

کتاب کیمیاگر ساختاری رویدادی و روایی داشته و تلاش شده تا به مخاطب نشان دهد که معنای حقیقی زندگی را می‌تواند در زندگی روزمره خود پیدا کند. کیمیاگر با زاویه دید دانای کل نوشته شده چون داستان مملو از افکار و اندیشه‌هاست و نیازمند یک دانای کل است تا آن‌ها را روایت کند.
در کتاب‌های پائولو کوئلیو رگه‌هایی از عرفان و قواعد عرفانی را می‌بینید و نوشته‌های پائولو کوئلیو برداشت‌هایی از عرفان و آیین‌های گوناگون سراسر جهان است. شاید همین موضوع باعث شده که نوشته‌های او در میان تمام مردم جهان محبوب باشد و محدود به یک دین و مذهب نباشد.
جان داستان کیمیاگر از زبان پائولو کوئلیو این است که، گاهی اوقات همه آنچه که در تمام طول زندگی به دنبالش بوده‌ایم، همان جایی بوده که شروع کرده‌ایم. مانند سانتیاگو که پس از سفری ۳ ساله، گنج خود را همان جایی می‌یابد که سفر خود را از آن شروع کرده بود. داستان کیمیاگر در کلیسایی متروکه شروع شده و در همان جا هم تمام می‌شود. این داستان به ما می‌فهماند که گاهی برای رسیدن به آرزو، رویا و یا هدف خود، نیازی نیست فرسنگ‌ها دور شویم، کافی است کمی با دقت بیشتری به اطراف خود نگاه کنیم. از منظر پائولو کوئلیو، هر آنچه که ما به آن نیاز داریم، در وجود ما نهفته است.

پائولو کوئلیو در کتاب کیمیاگر می‌خواهد به مخاطبان خود بفهماند که مسیر رسیدن به یک رویا یا هدف، به اندازه رسیدن به مقصد مهم است. موانع زیادی بر سر راه ما قرار دارند و آنچه در این مسیر می‌آموزیم ما را به هدف و رویایمان نزدیکتر می‌کند. پس از پیمودن مسیرهای سخت نهراسید.

کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئلیو

کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو

این کتاب در عین سادگی و روان بودن داستان، بسیار فلسفی و عرفانی است.

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

ما در این مقاله به معرفی و خلاصه‌ای از کتاب کیمیاگر اثر مشهور پائولو کوئلیو پرداختیم، اگر شما هم این کتاب را خوانده‌اید برداشت خود را برای ما بنویسید.

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر