رفتن به نوار ابزار

۷ عامل مهم و تأثیرگذار در خرید لوستر برای خانه

امتیازدهی+7
امتیازدهی+7
خانه جدید، چیدمان جدید، فضای بزرگتر یا کوچکتر و … همگی از جمله مواردی هستند که ما را ترغیب می‌کنند تغییرات کوچکی در فضای خانه ایجاد کنیم و آن را برای زندگی خود و دیگر اعضای خانواده تزئین کنیم. شاید خرید لوستر برای بعضی از افراد آنقدرها هم مهم نباشد اما تأثیر زیادی بر زیبایی فضای اتاق خواهد داشت. ما در ادامه به فاکتورهایی اشاره می‌کنیم که توجه به آن‌ها به انتخاب و خرید یک لوستر مناسب منجر خواهد شد.

اما قبل از هر چیز باید ببینیم کدامیک از اتاق‌های خانه شما نیاز به لوستر دارد

کدامیک از اتاق‌های خانه شامل آشپزخانه، هال و پذیرایی، راهرو، اتاق خواب مستر، اتاق خواب کودک یا میهمان و … نیاز به لوستر دارند؟

هر کدام از این فضاها می‌توانند با توجه به عواملی که در ادامه توضیح خواهیم داد، لوستر با اندازه، رنگ و میزان نوردهی متفاوت را نیاز داشته باشند. لوسترها معمولاً در ابعاد، اشکال و کاربردهای مختلف طراحی می‌شوند. ابتدا باید ببینید که شما برای کدام بخش از خانه می‌خواهید لوستر خریداری کنید. هر فضایی از خانه نیازمند میزان نور مشخصی است تا برای ساکنین آزاردهنده نباشد و از طرفی بتواند نور کافی را نیز تأمین کند. 

به عنوان مثال آشپزخانه جزو آن فضاهایی است که نیازمند نور بیشتری است، قرار است در آن آشپزی کنیم، پس نور کافی و مناسب در آن اهمیت پیدا می‌کند. البته می‌توانید برای بالای میز نهارخوری لوستر جداگانه‌ای تهیه کنید تا قابلیت ایجاد یک فضای رمانتیک برای شام را داشته باشد.

مهمترین گزینه در انتخاب لوستر مناسب برای میز نهارخوری، نوردهی یکنواخت و ارتفاع آن است. فاصله لوستر از میز نهارخوری باید حداقل ۸۰ سانتی‌متر باشد.

 

و اما عواملی که در زمان انتخاب و خرید لوستر مناسب به کمک شما خواهند آمد شامل موارد زیر هستند:

اندازه اتاق

معمولاً پذیرایی یک خانه از اتاق‌های دیگر بزرگتر است و به نسبت نیز نیازمند نوردهی بیشتری است. پس در هنگام خرید اندازه اتاق و میزان نورگیری مصنوعی و طبیعی آن را در نظر بگیرید.

اگر لوستری با شاخه‌های زیاد و در نتیجه لامپ‌های زیاد داشته باشید و فضا کوچک باشد، مجبور خواهید بود تعدادی از لامپ‌ها را خاموش کنید، در این حالت از زیبایی لوستر شما کاسته خواهد شد. اما اگر لوستری با شاخه‌های کم و در نتیجه لامپ‌های کم داشته باشید، نور کافی برای فضای یک اتاق بزرگ تأمین نخواهد شد و مجبور می‌شوید از آباژور یا وسیله دیگری برای تأمین نور کافی استفاده کنید.

بهتر است برای اتاق‌های کوچک مانند اتاق خواب، لوستر با شاخه‌های کمتری انتخاب کنید. در این شرایط نور مناسبی نیز خواهید داشت و ابعاد لوستر نیز با ابعاد اتاق همخوانی دارد. از طرفی نور زیاد باعث آزار فرد نخواهد شد.

 

محل نصب لوستر

این موضوع بیشتر به مساحت سقف و تعداد لوستر و اندازه لوستری که خریداری کرده‌اید بر می‌گردد. اگر تنها یک لوستر خریداری کردید پس باید آن را در مرکز سقف نصب کنید، اما اگر مساحت سقف زیاد است و بیشتر از یک لوستر خریداری کرده‌اید باید آن‌ها را با فاصله مناسب از هم نصب کنید تا نور یکنواختی در تمام فضای اتاق داشته باشید.

 

ارتفاع سقف

ارتفاع سقف بلند است یا کوتاه؟ این سوال بسیار مهم است چرا که تعداد انتخاب‌های شما را محدود خواهد کرد. اگر فضای اتاق دارای سقف کوتاهی است خرید یک لوستر پرشاخه و بلند که دارای آویزهای زیادی است نه تنها زیبایی ندارد بلکه دست و پا گیر نیز هست. در اتاق با سقف کوتاه بهتر است از لوسترهای سقفی استفاده کنید.

 

وسعت فضای اتاق، خلوتی و شلوغی چیدمان

اندازه فضای اتاق نقش مؤثری در انتخاب نوع و تعداد لوسترها دارد. هر چقدر اتاق بزرگتر و جزئیات آن بیشتر باشد قطعاً به نور بیشتر نیاز خواهد داشت. در این شرایط بهتر است به دنبال لوستری باشید که نوردهی خوبی دارد یا برای یک چنین فضایی بیشتر از یک لوستر تهیه کنید. 

بر عکس این موضوع نیز مصداق دارد، زمانیکه وسعت اتاق کم است و زیاد شلوغ نیست، براحتی می‌توان با یک لوستر ساده و با قدرت نوردهی پایین‌تر، فضا را روشن کرد. به این صورت در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کرده‌اید.

 

میزان نورگیری اتاق

اگر معماری خانه شما به گونه‌ای است که نورگیری خوبی در روز دارد، بهترین کار این است که یک لوستر تزئینی و شیک خریداری کنید و تأمین نور روز را به خورشید بسپارید. به این صورت انرژی برق کمتری نیز مصرف خواهد شد. برای یک فضای بسته که نور خوبی از روز دریافت نمی‌کند، بهترین انتخاب لوستری است که نوردهی خوبی داشته باشد و البته قابلیت روشن کردن نیم یا تمام لامپ‌ها در آن رعایت شده باشد.

 

نورپردازی ثانویه اتاق

بسیاری از اتاق‌ها طوری طراحی شده‌اند که از ابتدا دارای لامپ‌های هالوژن در دور تا دور سقف هستند، این مدل طراحی تمام حاشیه سقف و فضای اتاق را نورپردازی می‌کند و البته کار شما را برای انتخاب لوستر سخت خواهد کرد. در این شرایط بهترین کار این است که لوستر مورد علاقه خود را انتخاب کنید و لامپ‌های هالوژن را برای همیشه خاموش کنید!

اما در شرایطی که می‌خواهید از هر دو منبع نور استفاده کنید، بهتر است لوستری خریداری کنید که نوردهی کمتری داشته و بیشتر حالت تزئینی دارد. غیر از لامپ‌های هالوژن، از وسایل نوردهی ثانویه دیگری نیز می‌توانید بهره ببرید، به عنوان مثال آباژور و دیوارکوب‌ها بهترین انتخاب خواهند بود. 

 

همخوانی با سبک مبلمان و چیدمان اتاق

اینکه مبلمان و چیدمان فضای اتاق به چه صورت باشد در تعیین مدل لوستر تأثیر زیادی دارد، چرا که بسیاری از مدل لوسترها برای فضاهای سنتی و برخی دیگر برای فضای مدرن تولید شده‌اند. شما که نمی‌خواهید یک لوستر پرشاخه لاله‌ای را در فضای مدرن پذیرایی خود نصب کنید؟

  • سبک سنتی: اگر سبک مبلمان و چیدمان اتاق سنتی است، بهتر است از لوسترهای لاله‌ای استفاده کنید. این لوسترها یادآور خانه‌های قدیمی هستند. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که این مدل لوسترها سنگین هستند و به مرور زمان نیز کدر خواهند شد. تمیز کردن آن‌ها کار ساده‌ای نیست چون از تکه‌های زیادی تشکیل شده‌اند. اما اگر وقت و حوصله کافی برای تمیزکاری را دارید، بهترین انتخاب برای فضای سنتی خانه شما، این نوع لوستر است.
  • سبک مدرن یا اروپایی: اگر مبلیمان و چیدمان اتاق شما مدرن و اروپایی است، شاید شید بهترین انتخاب برای شما باشد. لوسترهای شید، نور را به صورت کاملاً ملایمی می‌تابانند و و نور زیادی ندارند. می‌توان گفت بیشتر کاربرد تزئینی دارند و برای فضاهای نورگیر مناسب هستند. توجه به جنس شید و آستر آن در حین خرید بسیار مهم است، چون ممکن است دمای لامپ‌ها به آن آسیب بزند و در نتیجه دچار تغییر رنگ شوند. شیدها معمولاً در رنگ‌های بسیار متنوعی تولید می‌شوند و می‌توانید لوستر را با رنگ مبلمان و پرده اتاق هماهنگ کنید.
  • خانه‌های ویلایی با سقف بلند: حتماً شما هم لوسترهای چند متری را در فروشگاه‌ها دیده‌اید، این لوسترها بیشتر مناسب ویلاهای بیشتر از ۲ طبقه هستند و اغلب نیز در کنار راه‌پله‌ها نصب می‌شوند تا زیبایی خاصی به کل فضا دهند. این لوسترها بسیار سنگین هستند و معمولاً از یک اهرم یا ستون برای در کنار هم قرار گرفتن و حفظ تعادل کلیه شاخه‌ها و اجزای آن استفاده می‌شود. در زمان خرید این نوع لوسترها خیلی دقت کنید، کریستال‌های اصل شفاف، بی‌رنگ و بدون حباب هستند. شما قرار است هزینه زیادی کنید، پس یک جنس اصل بخرید تا سالها زیبایی بخش قسمت مرکزی ویلای شما باشد.
  • خانه‌های آپارتمانی امروزی با سقف کوتاه: اکثر خانه‌های امروزی آپارتمانی و دارای سقف کوتاه هستند. بهترین انتخاب لوستر سقفی خواهد بود چرا که با یک صفحه استیل به سقف اتاق پیچ می‌شود و ارتفاع زیادی نیز ندارد. این نوع لوسترها معمولاً قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. در این نوع لوسترها معمولاً از لامپ‌های سوزنی استفاده شده است، لامپ‌های سوزنی نور خوبی دارند اما در مقابل مصرف برق آن‌ها بالاست.

در ادامه به معرفی ۱۲ مدل لوستر و مشخصات کلی و فنی هر کدام می‌پردازیم، شاید کار انتخاب و خرید لوستر را برای شما راحتتر کند.

لوستر سقفی چشمه نور کد ۳۰/۶۶۳۸

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

لوستری بسیار شیک و مناسب برای اتاق خواب، هال و پذیرایی است. جنس بدنه این لوستر فلزی و جنس آویز‌های آن کریستال است. این محصول در رنگ‌های طلایی، کروم و زیتونی عرضه شده است که انعکاس نور آن را بسیار زیباتر می‌کند.

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

لوستر فورژسازان ۳ شعله مدل رز

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

لوستری در رنگ‌های زیبا بنفش، صورتی و سفید است که به راحتی می‌توانید آن را با فضای خانه خود هماهنگ کنید. جنس بدنه لوستر فلزی است. ارتفاع لوستر ۵۶ سانتی‌متر است و برای اتاق خواب، هال و پذیرایی مناسب است.

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

لوستر ۳ شعله چشمه نور کد G560/3 

 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

لوسترهای چوبی، زیبایی خاصی به خانه‌های کلاسیک می‌بخشند. جنس بدنه این لوستر از چوب و فلز است و از کیفیت بالایی نیز برخودار است. ارتفاع آن حدود ۶۰ سانتی‌متر بوده و طولی حدود ۳۷ سانتی‌متر دارد. این مدل لوستر ۳ شعله است و برای اتاق خواب، هال و پذیرایی، فضاهای داخلی خانه، آشپزخانه و اتاق کودک مناسب است. لامپ‌ها قابل تعویض هستند و جنس کفی و رزت آن فلزی است.

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

چراغ آویز نجم تک شعله کد ۴۲۰۹ 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 لوستر و چراغ آویز ۳ شعله مدل گلد ۲ 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

نقات قوت:

  • وزن کمی دارد،
  • قابلیت تنظیم ارتفاع دلخواه را دارد،
  • نصب آن راحت است.

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 لوستر سقفی ۴ شعله آرتا کد ۱۰۷/۴ 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این لوستر سقفی است و در دسته لوسترهای مدرن قرار می‌گیرد. قیمت بسیار مناسبی داشته و ظاهر خوب و کیفیت بالایی نیز دارد. تمامی سرپیچ‌های این لوستر ساخت ایران و از نوع معمولی E27 است. هر نوع لامپی خصوصاً لامپ‌های کم مصرف را می‌توانید استفاده کنید. رنگ این لوستر کوره‌ای و ضدخش است و امکان تغییر زاویه شاخه‌ها نیز وجود دارد. خدمات پس از فروش توسط شرکت تولید کننده ارائه می‌شود و برای نصب نیز نیازی به پرداخت هزینه نیست. قبل از نصب لوستر دقت داشته باشید که باید مهره داخل صفحه را کاملاً سفت کنید تا منجر به افتادگی شاخه‌ها نشود. این لوستر ارتفاع کمی داشته و مناسب سقف‌های کوتاه است.

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 لوستر رایکا مدل ROS736 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 لوستر ۵ شعله چشمه نور کد A811/5 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این لوستر ۵ شعله است و برای فضاهایی که نیازمند نور زیادی نیستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این لوستر از لاله‌ای ایرانی استفاده شده که رو به بالا قرار داشته و از پخش نور مناسبی برخوردارند. از مزایای این لوستر این که با قرارگیری لاله‌ها به سمت بالا از تجمع گرمای لامپ جلوگیری می‌کند. شاخه‌ها و ستون فلزی در ۲ نوع طلا و کروم آبکاری شده‌اند. این آبکاری‌ها درخشش خاصی به شاخه‌ها بخشیده که فضای اتاق را مجلل می‌کنند. درون هر لاله یک لامپ LED قرار می‌گیرد و برای فضاهایی چون اتاق خواب، آشپزخانه و هال و پذیرایی مناسب است. 

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 چراغ آویز و لوستر چوبی هامان مدل ۲۰۸-۱ 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 لوستر ۱۲ شعله کد ۱۳۲۴ 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 لوستر و چراغ آویز کد G/02/33 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

مشخصات کلی و فنی لوستر:

 

بازگشت به منو ↑

 لوستر سقفی مدرن کد ۶۶۰۱ 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

مشخصات کلی و فنی لوستر:


در این مقاله تلاش کردیم تا در رابطه با نحوه انتخاب و خرید لوستر اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهیم، از عواملی گفتیم که بر روی انتخاب شما تأثیرگذار هستند و لوسترهایی را معرفی کردیم که برای فضاهای مختلف طراحی شده‌اند. در انتها نیز به معرفی ۱۰ مدل لوستر که مناسب فضاهای متفاوت بودند پرداختیم تا شاید فرآیند خرید را برای شما راحتتر کنند. شما چه موارد و عواملی را برای انتخاب و خرید لوستر در نظر می‌گیرید؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر