رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید کولر گازی

امتیازدهی+9
امتیازدهی+9

مقدمه

به کولر گازی احتیاج دارید و قصد خرید آن را دارید؟ بایستی در مورد کولرهای گازی بیشتر بدانید و انواع آن را بشناسید. در این مقاله اطلاعات جامع و کامل را در مورد انواع کولرهای گازی در اختیار شما قرار می‌دهیم.
در گرمای طاقت فرسای روزهای بلند تابستان قرار گرفتن در زیر باد خنک کولر بسیار دلچسب است. هر مکانی مستلزم داشتن سیستم‌های گرمایی و سرمایی خوب است. با داشتن اطلاعات کامل و شناخت از این وسایل می‌توانیم بهترین وسیله که تمام نیازها و انتظارات ما را برطرف کند، انتخاب کنیم. کولر گازی از جمله وسایل سرمایشی و البته گرمایشی است که توانسته طرفداران بسیاری را به خود جذب کند و جایگزین کولرهای آبی شوند.

انواع کولر گازی

کولر اسپلیت

این نوع کولرها شامل دو بخش هستند. یک بخش داخلی (پنل) و یک بخش خارجی که توسط لوله‌هایی که حاوی گاز مبرد هستند متصل می‌شوند. رایج‌ترین نوع کولر گازی مورد استفاده در ایران هستند. برای فضای ۶۰ مترمربع به بالا مناسب هستند. (کولرهای مورد بحث در این مقاله)

کولر مولتی اسپلیت (کولر گازی چند پنله)

شبیه به سیستم‌های اسپلیت اما با یک واحد خارجی و دو یا چند واحد داخلی است. مناسب برای دو یا سه اتاق نزدیک به هم هستند و برای کاربردهای تجاری کوچک تا متوسط طراحی شده‌اند، هر چند در محیط مسکونی نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. در مساحت‌های بیش از ۳۰ متر و کمتر از ۱۵۰ متر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کولر داکت اسپلیت

این سیستم دارای یک واحد مرکزی در جایی خارج از دید معمولا پشت بام قرار می‌گیرند. که به پریزها و سنسورهای موجود در هر اتاق متصل است و برای سرمایش و گرمایش یک خانه کامل مفید است.

کولر پنجره‌ای

این کولر جزو ابتدایی‌ترین انواع کولر گازی است. در یک پنجره نصب می‌شوند و نیمی از دستگاه در محیط داخل و نیمی از آن در محیط بیرونی و در مجاورت هوای آزاد قرار می‌گیرد و چون باید در محل پنجره نصب شود به آن پنجره‌ای گفته می‌شود. مناسب اتاق و مکان‌هایی تا ۵۰ مترمربع است.

کولر گازی وست پوینت مدل WIT30119LH

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

کولر پرتابل یا قابل حمل

این سیستم، سیستمی متحرک است که به راحتی و در صورت نیاز از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شود. بیشتر آنها خروجی‌های انعطاف پذیری دارند تا گرما را از هوا تخلیه کند. برای اتاق‌ها در خانه وقتی نتوان از سیستم‌های خنک کننده داخلی استفاده کرد، مناسب است. به اندازه سیستم اسپلیت کارآمد نیست اما کاربرد خاص خود را دارد.

اسپلیت

کولرهای اسپلیت، سیستم‌های سرمایشی – گرمایشی هستند که در مکان‌های تجاری، اداری و مسکونی کاربرد دارند. این کولرها از یک سیستم دو بخشی تشکیل شده‌اند. این دو بخش توسط یک کابل برقی و دو لوله مسی به هم متصل می‌شوند که در طی آن مبرد به داخل و خارج جریان می‌یابد. پرسروصداترین و حجیم‌ترین قسمت تهویه هوا که حاوی کمپرسور است در بیرون ساختمان نصب می‌شود و قسمت داخلی که بسیار سبک‌تر و بی سروصداتر است در هر بخشی از فضای داخلی بسته به نوع طراحی داخلی قرار دارد.

کولر‌های اسپلیت به ریموت کنترل مجهز شده‌اند. اکثر اسپلیت‌ها اکنون دارای چندین حالت کنترلی و تایمر هستند به طوری که می‌توان عملکرد دستگاه را با جزئیات قابل توجهی برنامه ریزی کرد. در قسمت داخلی همواره یک فیلتر هوا بزرگ برای محافظت از سیم‌پیچ‌ها از ذرات بزرگ وجود دارد که برای از بین بردن گردوغبار ریز، دود دخانیات، گرده‌های گیاه، بو و آلاینده‌های شیمیایی و… ساخته شده است. اسپلیت یا کولرهای گازی دو بخشی انواع سبک‌ها، ظرفیت‌ها و سطح کارایی دارند.

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی اسپلیت

 • اجزای بخش داخلی کولر گازی اسپلیت:
 • کویل خنک‌ کننده
 • ماده خنک کننده
 • فیلتر

اجزای بخش بیرونی کولر گازی اسپلیت:

کمپرسور: اصلی‌ترین بخش یک کولر گازی است. وظیفه این بخش مکش گاز مبرد از اوپراتور، فشرده کردن آن و هدایت این گاز به درون کندانسور است. انواع مختلف کمپرسور عبارتند از: ۱- کمپرسور پیستونی، ۲- کمپرسور روتاری، ۳- کمپرسور مارپیچی یا اسکرال. هر کدام از انواع کمپرسورها با توجه شرایط مختلف و متناسب با شرایط آب و هوایی در انواع کولر گازی مورد استفاده قرار میگیرد.
کندانسور: نوعی مبدل حرارتی است که ماده مبرد را از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می‌کند. وظیفه کندانسور در کولر گازی از بین بردن گرمای حاصل از تراکم گاز مبرد در داخل کمپرسور و اوپراتور است.
اوپراتور: اوپراتور از طریق جذب گرمای محیط باعث تبخیر مبرد می‌شود تا از این طریق گرما از محیط گرفته شود. اوپراتور از لوله‌های مسی و صفحات مشبک آلومینیومی که دارای طراحی خاصی است، تشکیل شده است. نحوه کار اوپراتور به این صورت است که هوای اتاق به کمک محفظه بخش داخلی مکیده شده و وارد اوپراتور می‌شود. سپس اوپراتور این هوا را خنک و یا در حالت گرمایش گرم کرده و از طریق دریچه پایینی به داخل اتاق هدایت خواهد کرد.
گاز مبرد (گاز خنک کننده): گاز مبرد این خاصیت را دارد که از حالت مایع به گاز و از حالت گاز به مایع تبدیل می‌شود. نیروی لازم برای به چرخش درآرودن گاز مبرد در سیستم توسط کمپرسور تامین می‌شود. متداول‌ترین گازهای مبرد، R410A و R32 هستند.
لوله مویی: این لوله وظیفه کاهش فشار خنک کننده و ایجاد شرایط لازم برای تبخیر آن در اوپراتور را برعهده دارد.

کولر گازی تک الکتریک مدل BTS OPTIMA 9HR9000

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

کولر گازی اینورتر (کم مصرف)

نسل جدید کولرهای گازی، کولرهای اینورتر یا کم مصرف است. این نسل از کولرهای گازی در نوع کمپرسور با کولرهای دیگر متفاوت است. در کولرهای اینورتر از کمپرسورهای دور متغیر استفاده می‌شود، به طوریکه چرخش کمپرسور دورانی و سرعت آن متغیر است و با توجه به دما و رطوبت تنظیم شده توسط کاربر دور کمپرسور کم یا زیاد می‌شود و کمپرسور زمانی که به دمای دلخواه کاربر برسد خاموش نمی‌شود بلکه دور آن کم می‌شود و با حداقل مصرف برق کار می‌کند و در صورت تغییر دما نسبت به دمای تنظیم شده دوباره دور کمپرسور برای رسیدن به آن دما تند می‌شود. در حالیکه کولرهای گازی معمولی دارای کمپرسور با دور ثابت هستند و با رسیدن به دمای دلخواه به طور کامل خاموش می‌شود و برای تنظیم دوباره دما، روشن می‌شود.

فاکتورهای خرید کولر گازی

در هنگام خرید کولر گازی فاکتورهایی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، این فاکتورها عبارتند از:

 • ظرفیت کولر گازی
 • مصرف انرژی
 • میزان صدا
 • فیلتر
 • گارانتی
 • متراژ مکان
 • قیمت
 • ظاهر و زیبایی

ظرفیت کولر گازی

ظرفیت کولر گازی با شاخص BTU بیان می‌شود. شاخص BTU یکای اندازه‌ گیری ظرفیت کولر گازی است که نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه در واحد زمان است. ظرفیت کولر گازی به معنای میزان سرمایی است که وارد محیط می‌کند و به معنای آن نیست که دمای باد کولر خنک تر است.
ظرفیت BTU/h مساحت (مترمربع)
۱۰۰۰ ۳۶-۳۰
۱۲۰۰۰ ۴۰-۳۷
۱۶۰۰۰ ۷۰-۶۰
۱۸۰۰۰ ۸۰-۷۵
۲۴۰۰۰ ۱۴۰-۱۱۰
۲۸۰۰۰ ۲۰۰-۱۷۰

میزان ظرفیت کولر گازی باید براساس مساحت، نوع فضا و شرایط آب و هوایی محاسبه شود. برای اندازه مکان باید طول و عرض و ارتفاع اتاق را در نظر داشته باشید. همچنین محل قرارگیری واحد، اندازه و تعداد پنجره‌ها و درهای ورودی را نیز باید در نظر داشته باشید. قبل از خرید کولر باید یک محاسبه دقیق انجام دهید زیرا اگر کولر برای یک فضا بسیار قدرتمند باشد، این امر می‌تواند باعث شود هوا بیش از حد سرد یا گرم شود و رطوبت زدایی ناکافی باشد یعنی خشک نشدن هوا به اندازه کافی، احساس راحتی اتاق را کمتر می‌کند. همچنین باعث افزایش مصرف انرژی و افزایش هزینه‌ها می‌شود. کولرهای کوچک برای یک فضای بزرگ نیز باعث فشار بیش از حد به کولر و خشکی بیش از حد هوا می‌شود و عمر دستگاه را کوتاه می‌کند. علاوه بر این:
اگر اتاق سایه داشته باشد، ظرفیت BTU را ۱۰ درصد کاهش دهید.
اگر اتاق بسیار آفتابی است، ظرفیت BTU را ۱۰ درصد افزایش دهید.
اگر بیش از دو نفر در اتاق ساکن هستند برای هر فرد اضافه BTU 600 اضافه کنید.
اگر در آشپزخانه استفاده می‌شود، ظرفیت را BTU 4000 افزایش دهید.

کولر گازی آر تی سی مدل MARS30RT1

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

میزان صدای کولر گازی

اکثر کولرهای گازی اسپلیت مدرن آرام و بی سروصدا هستند، اما قبل از خرید میزان سروصدای مدل مورد نظر را بررسی کنید.
سروصدای بخش داخلی از ۱۹ تا ۵۳ دسی بل و بخش خارجی (فضای باز) از ۴۲ تا ۶۹ دسی بل است. برای مقایسه چندین سطح صدای متداول را ذکر می‌کنیم:
dB30: سطح صدای معمولی یک خانه آرام
dB50: فضای داخلی یک ماشین آرام هنگام رانندگی
dB60: مکالمه معمولی
dB80-70 : جاروبرقی
سروصدای بخش داخلی ممکن است در فعالیت‌ها، مکالمه یا خواب شما دخالت کند. یا سروصدای بخش خارجی نیز ممکن است آرامش شما را مختل کند مثلا اگر به پنجره اتاق خواب یا اتاق نشیمن خیلی نزدیک باشد یا مزاحمتی برای همسایه‌ها داشته باشد. بنابراین هم به محل قرار گرفتن پنل در فضای خارجی دقت کنید هم سروصدای دو بخش را در نظر بگیرید.

محدوده دما

آیا شما در منطقه‌ای بسیار گرم یا سرد زندگی می‌کنید؟ اکثر مدل‌ها می‌توانند از دمای ۱۰- درجه سانتیگراد تا حدود ۴۵ درجه سانتیگراد یا بیشتر کار کنند که این برای اکثر مناطق ایران کافی است. اما قبل از خرید محدوده دمایی کولر را بررسی کنید تا مطمئن شوید دمای آن مناسب منطقه شما باشد.

یخ‌زدایی خودکار

اگر در منطقه سردسیر زندگی می کنید از کولرهایی با قابلیت یخ‌زدایی خودکار برای جلوگیری از ایجاد یخ‌زدگی روی کویل‌های مبدل حرارتی در زمستان استفاده کنید.

چگونه یک محاسبه مناسب انجام دهیم؟

برای یک محاسبه مناسب جهت خرید کولر گازی تمام جزئیات اتاق را در نظر بگیرید:

 • ندازه اتاق: طول، عرض و ارتفاع
 • نوع اتاق: اتاق نشیمن، اتاق نشیمن با فضای باز و آشپزخانه، اتاق خواب و…
 • اندازه و جهت‌گیری پنجره‌ها و درهای شیشه‌ای: یک پنجره بزرگ شمالی یا غربی می‌تواند گرمای زیادی را در تابستان وارد کند.
 • سایه و پرده روی پنجره‌ها
 • عایق کف، سقف و دیوارها
 • آب و هوای محلی

کولر گازی جی پلاس مدل GAC-TM12JN1/GAC-TM12JU1

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

ویژگی‌های کولر گازی

سرعت فن

فن باعث گردش هوای گرم و سرد اتاق می‌شود. به دنبال مدلی با دامنه جریان وسیع و سرعت‌های مختلف فن باشید. از سرعت خیلی زیاد برای کمک به سرد شدن سریع اتاق تا سرعت خیلی کم برای داشتن دمای مناسب و سروصدای کمتری بهره ببرید.

حالت‌های عملیاتی

خودکار: حالت مورد نیاز را برای نگه داشتن دمای اتاق در دمای انتخاب شده به طور خودکار انتخاب می‌کند.
خنک کننده: پمپ‌ها از داخل به خارج، فضای اتاق را خنک می‌کنند.
گرما: گرمای پمپ‌ها از خارج به داخل و گرم کردن اتاق
خشک: هوای خنک و بدون رطوبت اما به اندازه حالت خنک کننده نیست.
فقط فن: هوایی بدون گرمایش و سرمایش و رطوبت، در این حالت کندانسور خاموش بوده و فن داخلی مشغول به کار است و همانند یک پنکه عمل می‌کند.
اقتصادی: به آن حالت ECO نیز گفته می‌شود، باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود.
مارک‌های مختلف این تنظیمات را به روش‌های مختلفی پیاده‌ می‌کنند. به سادگی می‌توان با تنظیم ترموستات یا خروجی، سرمایش یا گرمایش را کاهش داد.

سنسور حضور انسان

با تشخیص حضور انسان در مکان به کار خود ادامه می‌دهد حتی بعضی مدل‌ها حرکت هوا را به سمت فرد هدایت می‌کنند. و در صورت عدم تشخیص فرد، ممکن است تنظیمات را به حالت اقتصادی تغییر دهد تا مصرف برق را کاهش دهد. داشتن این ویژگی به معنای این نیست که می توانید کولر را برای ساعت‌هایی که خانه خالی است روشن بگذارید، در این مواقع خیلی بهتر است که آن را خاموش کنید و از عملکرد تایمر استفاده کنید تا درست قبل از بازگشت به خانه یا از راه دور از طریق Wi-Fi آن را روشن کنید.

کنترل Wi-Fi و برنامه‌ها

بسیاری از مدل‌های جدیدتر می‌توانند به شبکه وای فای متصل شوند، تا بتوانید کولر را از طریق برنامه‌ای در تلفن هوشمند خود کنترل کنید. یا اگر در بیرون هستید قبل از رسیدن به خانه با این سیستم کولر را از راه دور روشن کنید تا به خانه‌ای خنک و آرامش‌بخش وارد شوید.

فیلترهای هوا و تمیز کردن هوا

کولرها سیستم تصفیه هوا را ارائه می‌دهند تا عوامل حساسیت‌زا، باکتری‌ها، بو و گرد و غبار را از هوا خارج کنند. همچنین با عملکرد خود تمیز کننده برای خشک نگه داشتن قسمت داخلی و کاهش جمع شدن گرد و غبار همراه است و به عملکرد بهتر سیستم کمک می کند.

کنترل

کنترل کولر گازی بایستی دارای دکمه‌های بزرگ با فاصله مناسب، برچسب‌های آسان و صفحه LCD بزرگ برای خواندن راحت باشد.

حالت خواب

این عملکرد دما را در مراحلی به میزان مناسب برای خواب تنظیم می‌کند تا تهویه هوا هنگام خواب به همان اندازه سخت کار نکند، ملایم‌تر و کم صداتر باشد.

دمپرهای قابل تنظیم یا نوسان دار

توصیه می‌کنیم دمپرها (پره‌های تعیین سمت باد) را برای هوای خنک و پایین تنظیم کنید. این کار را می‌توان برای اکثر مدل‌ها انجام داد. قابلیت تنظیم چپ و راست برای هدایت هوا نیز برای مواقعی که لازم است کمک می‌کند.

Delay

زمانی که کولر را خاموش می‌کنید و فورا تصمیم به روشن کردن مجدد کولر دارید، دکمه Delay با جلوگیری از راه اندازی مجدد کولر بعد از خاموش شدن، از کمپرسور محافظت می‌کند.

آیا کولرهای گازی فیلتر HEPA دارند؟

کلیه کولرهای گازی دارای فیلتر غبار در واحد داخلی هستند. این فیلترها گردوغبار را در هنگام گردش هوا به دام می‌اندازند. فیلتر گردوغبار تاثیر کمی بر روی دود و ذرات بسیار ریز دارد. برای فیلتر کردن دود به فیلتر HEPA نیاز است. اما فیلترهای HEPA عملا در سیستم کولرهای گازی قابل نصب نیستند، زیرا کولر مجبور است حجم قابل توجهی از هوا را به داخل اتاق بدمد و به نیروی بسیار قدرتمند در واحد داخلی نیاز دارد تا مقدار آن هوا را جبران کند.

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

   ببین ببر