رفتن به نوار ابزار

راهنمایی جامع و کامل برای خرید هارد اکسترنال

امتیازدهی+6
امتیازدهی+6

ذخیره اطلاعات و امنیت داده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و البته دسترسی آسان نیز عامل مهمی در انتخاب وسیله‌ای است که می‌خواهید اطلاعات خود را بر روی آن ذخیره کنید.
بسته به اینکه حجم اطلاعات شما چقدر باشد و یا نحوه دسترسی به داده‌ها به چه صورت باشد، می‌توانید انواع مختلفی از دستگاه‌ها را برای ذخیره‌سازی انتخاب کنید. این دستگاه‌ها و بسترها می‌تواند شامل فلش مموری، هارد اینترنال، هارد اکسترنال، دیتا سنتر و خدمات ابری باشد.


هارد اکسترنال در واقع همان هارد اینترنال کامپیوتر و لپ‌تاپ است که دارای پوشش و پورت یا درگاهی برای انتقال اطلاعات است. اگر قاب هارد اکسترنال را باز کنید می‌بینید که در درون آن یک هارد معمولی تعبیه شده است. تفاوت دیگر هارد اکسترنال با هارد اینترنال در این است که، برای انتقال اطلاعات و داده‌ها هارد اینترنال به مادربورد کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما وصل می‌شود در حالیکه هارد اکسترنال برای این کار نیازمند پورت یا درگاه USB است.
انتخاب شما به حجم اطلاعات، میزان حساسیت و امنیت آن‌ها، نحوه دسترسی و همینطور بودجه شما برمی‌گردد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد هارد اکسترنال اطلاعات جامع و کاملی در اختیارتان قرار دهیم و در انتها نیز به معرفی چند مدل هارد اکسترنال می‌پردازیم.

فاکتورها و معیارهایی که باید در خرید هارد اکسترنال در نظر داشته باشیم

هارد اکسترنال در برندها و ظرفیت‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد لذا در این شرایط انتخاب سخت خواهد شد. ما در ادامه برخی معیارهای اصلی را عنوان می‌کنیم که در تصمیم‌گیری به شما کمک خواهند کرد.

ظرفیت ذخیره سازی

هاردهای اکسترنال معمولاً در ظرفیت‌های ۵۰۰ گیگ، ۱ ترا و ۲ ترا تولید و عرضه می‌شوند. با توجه به نوع کار و حجم اطلاعاتی که معمولاً ذخیره می‌کنید بین یکی از این ۳ مورد، بهترین را انتخاب کنید.
البته لازم به ذکر است که هارد اکسترنال با ظرفیت ۱ ترا بیشترین خواهان را در بازار داشته و البته کاربردی‌تر از ۵۰۰ گیگ و ارزان‌تر از ۲ ترا است.

سرعت انتقال اطلاعات و داده‌ها

در مورد هارد اکسترنال همه چیز به ظرفیت ذخیره‌سازی بستگی ندارد و سرعت انتقال داده‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای اینکه اطلاعات شما به سرعت به هارد منتقل شود و این پروسه ساعت‌ها طول نکشد، دو عامل زیر تاثیرگذار هستند:
پورت یا درگاه: ما چندین نوع درگاه یا پورت ورودی داریم که شامل USB، USB 2، USB 3.0، USB 3.1 و تاندربولت می‌شود. USB 2 یک درگاه قدیمی است که سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار پایین است. درگاه‌های USB 3.0 وUSB 3.1 با سرعت بالایی معادل ۱۰ گیگ بر ثانیه می‌توانند اطلاعات را منتقل کنند. اما در این میان درگاه تاندربولت از همه سریعتر بوده و می‌تواند اطلاعات را با سرعت ۴۰ گیگ بر ثانیه منتقل کند. البته دستگاه‌های بسیار کمی هستند که از درگاه تاندربولت پشتیبانی می‌کنند.
تکنولوژی ذخیره‌سازی: احتمالاً شما هم واژه‌های SSD (Solid-State Drive) و HDD (Hard-Disk Drive) را شنیده باشید. این دو بیانگر سطح تکنولوژی ذخیره‌سازی اطلاعات و داده‌ها هستند. به طور کلی SSD به حافظه‌های پرسرعتی که فاقد اجزای مکانیکی هستند گفته می‌شود. به همین دلیل آسیب و خرابی ناشی از حمل این نوع حافظه بسیار پایین است. تنها نکته منفی هارد SSD قیمت بالای آن است.
هاردهای HDD در مقایسه با هاردهای SSD سرعت پایین‌تری در انتقال اطلاعات دارند اما در مقابل ظرفیت ذخیره ‌سازی بالاتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. در حافظه‌های HDD سرعت را با RPM نمایش می‌دهند که نشان دهنده تعداد چرخش لنز روی دیسک در ۱ دقیقه است. هر چه RPM عدد بزرگتری باشد، سرعت انتقال اطلاعات بیشتر خواهد بود. هاردهای HDD موجود در بازار دارای سرعت‌های ۵۴۰۰RPM و ۷۲۰۰RPM هستند.

امنیت اطلاعات

بسته به حساسیت اطلاعات و داده‌هایی که مایل هستید برروی هارد اکسترنال ذخیره کنید، قابلیت رمزنگاری داده‌ها بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. می‌توان گفت که تقریباً تمامی هاردهای موجود در بازار از قابلیت رمزنگاری پشتیبانی می‌کنند اما اگر اطلاعات شما از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار است می‌توانید هاردی را تهیه کنید که به صورت سخت‌افزاری نیز قابلیت رمزنگاری داشته باشد.

استحکام و قابلیت حمل

قابلیت حمل هارد اکسترنال زمانی اهمیت پیدا می‌کند که قرار است همیشه همراه شما باشد، اما در شرایطی که تنها برای کپی گرفتن از اطلاعات و داده‌های موجود بر روی کامپیوتر خود هارد را تهیه کرده‌اید و قرار است در خانه یا محل کار بماند، شاید اصلاً وزنش آنقدرها هم مهم نباشد.
در شرایطی که قرار است هارد اکسترنال شما همیشه همراهتان باشد، موارد زیر اهمیت پیدا می‌کنند:

  • استحکام
  • سبکی
  • ضدخش
  • ضدضربه
  • ضد شوک
  • ضدآب
  • ضد گرد و غبار

ضربه‌های شدید و طولانی سیستم داخلی هارد را دچار مشکل کرده و روزی خواهد رسید که دستگاه شما دیگر قابل استفاده نخواهد بود. پس بهترین راه، انتخاب هاردی است که در مقابل ضربه مقادم است و یا می‌توان برای آن کاور سیلیکونی ضدضربه تهیه کرد.
در مورد اندازه، حافظه‌های SSD سایز کوچکتری در مقایسه با حافظه‌های HDD دارند و به همین دلیل نیز حمل آن‌ها راحتتر است. هاردهای HDD در مقابل ضربه مقاوم هستند اما اگر ضربات متوالی به آن‌ها وارد شود دچار مشکلی به نام Bad Sector خواهند شد. در این شرایط هد که وظیفه خواندن اطلاعات را دارد با دیسک برخورد می‌کند که این امر منجر به پاک شدن داده‌ها از روی حافظه HDD خواهد شد.
بنابراین انتخاب حافظه SSD در این شرایط معقولانه‌تر است چرا که این نوع هاردها فاقد هرگونه بخش مکانیکی هستند و نیازی به استفاده از کاورهای ضخیم برای محافظت ندارند.

هد در هارد اکسترنال به چه معناست؟

هد (Head) ابزاری برای خواندن و نوشتن اطلاعات از روی سیلندرهای هارد است. هاردها معمولاً دارای ۳ یا ۶ سیلندر هستند که با ۴ دسته نگهداری می‌شوند. صفحات هارد با سرعت بالایی می‌چرخند و در حین این چرخش اطلاعات بر روی صفحات نوشته می‌شوند. هد هارد با فاصله بسیار کمی از بالای سطح مغناطیسی در حال حرکت است. همین‌طور که صفحات در حال چرخش هستند، بازویی متحرک، هدها را بر روی مسیری قوس‌دار به حرکت در می‌آورد. با این کار، هد به تمام سطح صفحه در حال دوران دسترسی پیدا خواهد کرد.

ضدضربه و ضد شوک بودن هارد اکسترنال چه کاربردی دارد؟

برای تهیه هاردهای اکسترنال ضدضربه از پلاستیک مقاوم در بدنه استفاده شده است به این صورت که این بخش پلاستیکی ضربه وارده به هارد را در خود پخش کرده و اجازه وارد شدن ضربه به آن را نمی‌دهد. در این شرایط اگر هارد از دست شما بر روی زمین بیافتد دیگر نگران صدمه دیدن آن نخواهید بود.
در تهیه هاردهای ضد شوک از سنسورهای داخلی استفاده شده است که می‌تواند تکان‌هایی جزئی وارده به هارد را تشخیص دهد. این سنسورها در زمان تشخیص شوک یا تکان غیرعادی، به صورت موقت هد را از روی صفحه مغناطیسی هارد بر می‌دارند تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

در ادامه به معرفی ۱۲ هارد اکسترنال می‌پردازیم که دارای ظرفیت، سرعت انتقال اطلاعات و خصوصیات منحصر به فردی هستند و می‌توانند جزو بهترین انتخاب‌های شما باشند.

هارد اکسترنال ای دیتا مدل Dash Drive Durable HD680 ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این هارد اکسترنال همانند دیگر محصولات ADATA از بدنه سه لایه تشکیل شده است و در برابر فشار و ضربه بسیار مقاوم است. ظرفیت هارد اکسترنال ای دیتا مدل Dash Drive Durable HD680، یک ترابایت بوده و از رابط کاربری با USB 3.1 پشتیبانی می‌کند و سرعت آن نیز ۱۰۰ مگابایت در ثانیه است. این هارد با تمام نرم افزارهای قدیمی و ویندوزهای ۸ و ۱۰ سازگاری دارد و با امنیت کامل بدون اینکه از کیفیت اطلاعات و داده‌ها بکاهد آن‌ها را نگهداری و ذخیره می‌کند.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال ای دیتا مدل Dash Drive Durable HD680

مشخصات فنی هارد اکسترنال ای دیتا مدل Dash Drive Durable HD680

بازگشت به منو ↑

هارد دیسک اکسترنال وسترن دیجیتال مدل My Book Desktop ظرفیت ۴ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

هارد دیسک اکسترنال وسترن دیجیتال مدل My Book Desktop از نوع هارد دیسک‌های رومیزی است که اطلاعات را با سرعت زیاد انتقال می‌دهد و درگاه آن از نوع USB 3.0 است. ظرفیت این هارد اکسترنال ۴ ترابایت است که با نسخه‌های مختلف سیستم عامل ویندوز سازگار است. هارد دیسک اکسترنال وسترن دیجیتال مدل My Book Desktop محصولی حرفه‌ای برای ذخیره سازی اطلاعات با امنیت و سرعت بالا است.

مشخصات هارد دیسک اکسترنال وسترن دیجیتال مدل My Book Desktop

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال لسی مدل Porsche Design P9227 Slim ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این هارد دیسک نسل جدیدی از محصولات لوکس اما مقاوم شرکت لسی (LaCie) است. لسی یک شرکت فرانسوی نام آشنا در تولید فلش‌مموری و هارد است. این مدل دارای بدنه یکپارچه آلومینیومی است که علاوه بر سادگی، زیبایی خاصی نیز دارد.
این هارد از پورت USB-C یا همان Type-C برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. محصولات لسی سرعت، ایمنی و قابلیت‌های اتصال بی‌نظیری دارند که آن‌ها را به انتخاب اول بسیاری از کاربران تبدیل کرده است.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال لسی مدل Porsche Design P9227 Slim

مشخصات فنی هارد اکسترنال لسی مدل Porsche Design P9227 Slim

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال ای دیتا مدل HD710 Pro ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این هارد اکسترنال در گروه محصولات ضدضربه و مقاوم دسته‌بندی می‌شود و بدنه آن از پلاستیک سیلیکونی تهیه شده که میزیان بالایی از ضربه و شوک وارده به هارد را دفع می‌کند. سنسور G Shock موجود در این مدل هنگام وارد آمدن شوک و ضربه مانع از آسیب دیدن اطلاعات و داده‌های شما می‌شود. تمامی شکاف‌ها و درزهای این هارد به گونه‌ای پوشانده شده که از نفوذ آب و ذرات گرد و غبار کاملاً جلوگیری می‌کند.
پورت USB این هارد توسط یک درپوش سیلیکونی پوشیده شده تا از نفوذ آب و گرد و غبار به هارد جلوگیری کند. این هارد در ۴ رنگ آبی، قرمز، زرد و مشکی تولید شده است که رنگ‌های آبی، قرمز و زرد دارای ظرفیت ۳ ترابایت و رنگ مشکی دارای ظرفیت ۴ ترابایت است.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال ای دیتا مدل HD710 Pro

مشخصات فنی هارد اکسترنال ای دیتا مدل HD710 Pro

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85 ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

Silicon Power یک شرکت تایوانی است که محصولاتی با مقاومت بالا طراحی و تولید کرده است. این هارد از سه لایه تشکیل شده است که با ایجاد یک لایه بالشتکی، ضربه‌های وارده را جذب و خنثی می‌کنند و اجازه نخواهند داد که به خود هارد ضربه‌ای وارد شود. در واقع می‌توان گفت این لایه‌ها مانند سیستم فنربندی خودرو عمل می‌کنند. هارد اکسترنال Armor در ۵ ظرفیت ۵۰۰ گیگ تا ۵ ترابایت تولید می‌شود.
یک نوار کشی پلاستیکی دور تا دور بدنه هارد تعبیه شده که مانع از گم شدن کابل انتقال اطلاعات خواهد شد. نرم‌افزار SP HDD Lock این هارد کمک می‌کند تا به راحتی بر روی اطلاعات و داده‌های خود رمزگذاری کنید.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85

مشخصات فنی هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Armor A85

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال توشیبا مدل Canvio Advance ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

توشیبا یکی از برندهای معتبر در زمینه تولید تجهیزات ذخیره‌سازی است. استفاده از درگاه USB3 در این هارد، سرعت انتقال اطلاعات و داده‌ها را بالا برده است. این هارد برای تأمین انرژی خود نیازی به آداپتور نداشته و به همین دلیل می‌توانید در هر زمان و مکانی از آن استفاده کنید.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال توشیبا مدل Canvio Advance

مشخصات فنی هارد اکسترنال توشیبا مدل Canvio Advance

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مدل My Passport ظرفیت ۴ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

طراحی این هارد به گونه‌ای است که هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند. هارد وسترن با ظرفیت ۴ ترابایتی قابلیت ذخیره‌سازی بالایی برای اطلاعات و داده‌های شما فراهم کرده است. ابعاد بسیار کوچک و وزن کم آن باعث شده تا براحتی قابل حمل باشد. این محصول در ۳ رنگ مشکی، قرمز و آبی تولید شده است.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مدل My Passport

مشخصات فنی هارد اکسترنال وسترن دیجیتال مدل My Passport

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال سایبرپل مدل CP-NL3-M200F ظرفیت ۲ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

اگر قصدتان از خرید هارد اکسترنال، نگهداری اطلاعات و داده‌های مهم با قابلیت رمزگذاری است، هارد اکسترنال سایبرپل بهترین انتخاب است. این هارد دارای صفحه کلیدی است که با استفاده از آن می‌توانید برای ۵ کاربر مختلف به صورت جداگانه رمز تعریف کنید. کاربران این مدل تنها با وارد کردن رمز می‌توانند از هارد استفاده کنند. از طرفی برای جلوگیری از گم شدن کابل، شیاری بر روی بدنه هارد تعبیه شده است.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال سایبرپل مدل CP-NL3-M200F

مشخصات فنی هارد اکسترنال سایبرپل مدل CP-NL3-M200F

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال سیگیت مدل Expansion Portable STEA2000400 ظرفیت ۲ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

قسمت جلویی یا به عبارت دیگری Face این هارد از موزایک‌های مربعی شکل تشکیل شده است. پورت USB3 آن قابلیت پشتیبانی از پورت‌های USB2 و USB1.1 را نیز دارد. برق مورد نیاز این هارد دیسک از طریق کابل USB تأمین می‌شود و نیازی به آداپتور نیست.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال سیگیت مدل Expansion Portable STEA2000400

مشخصات فنی هارد اکسترنال سیگیت مدل Expansion Portable STEA2000400

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال ای دیتا مدل HD720 ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این هارد به دلیل داشتن محافظ ۳ لایه یک محصول ضدضربه، ضدآب و مقاوم در برای حوادث فیزیکی پیش‌بینی نشده به حساب می‌آید. روکش بیرونی آن از پلاستیک نرم تهیه شده که بواسطه آن می‌تواند ضربات سخت را دفع کند. این هارد در ۳ رنگ مشکی، سبز فسفری و آبی فیروزه‌ای تولید شده است.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال ای دیتا مدل HD720

مشخصات فنی هارد اکسترنال ای دیتا مدل HD720

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال ویکومن مدل VC-810 ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این هارد با بهره گرفتن از تکنولوژی ذخیره‌سازی توشیبا ژاپن و با بهره‌مندی از چیپ‌های بسیار مقاوم طراحی و تولید شده است. اطراف این هارد با یک قاب سیلیکونی پوشانده شده که میزان بالایی از ضربه وارده را دفع می‌کند.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال ویکومن مدل VC-810

مشخصات فنی هارد اکسترنال ویکومن مدل VC-810

بازگشت به منو ↑

هارد اکسترنال اپیسر مدل AC731 ظرفیت ۱ ترابایت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

این محصول یک هارد حرفه‌ای برای ذخیره‌سازی اطلاعات با سرعت بالا است. درگاه USB3.1 ارائه شده بر روی این محصول از نوع A بوده و می‌توانید از آن بر روی کامپیوتر و لپ‌تاپ‌هایی با درگاه USB2 و USB3 نیز استفاده کنید. طراحی بدنه به گونه‌ای است که می‌توانید کابل را بر روی آن نصب کنید، پس دیگر نگران گم شدن کابل هارد اکسترنال خود نباشید.

مشخصات فیزیکی هارد اکسترنال اپیسر مدل AC731

مشخصات فنی هارد اکسترنال اپیسر مدل AC731

در این مقاله تلاش کردیم تا معیارها و فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین هارد اکسترنال را معرفی کنیم تا با توجه به نیازتان، بهترین و کاربردی‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. شما از بین ۱۲ هاردی که معرفی کردیم کدامیک را می‌پسندید؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر