رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید فلش مموری

امتیازدهی+8
امتیازدهی+8

این روزها اطلاعات و داده‌های که نیاز به ذخیره دارند بسیار بیشتر از گذشته هستند چون ما از دستگاه‌های هوشمند بیشتری استفاده می‌کنیم و برای کار و زندگی در این دنیای پیشرفته به اطلاعات بیشتری نیز نیاز داریم. از جمله روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات، استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزاتی است که قابلیت ذخیره‌سازی دارند. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به هارد اکسترنال، هارد اینترنال، دیتاسنتر، ذخیره‌سازی ابری، حافظه‌های SSD، HHD و حافظه فلش مموری یا USB اشاره کرد.
هر کدام از این دستگاه‌ها قابلیت، سرعت انتقال دیتا و قدرت ذخیره‌سازی متفاوتی دارند پس شما باید با توجه به نیاز و بودجه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات جامع و کاملی را در مورد فلش مموری در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

فلش به چه معناست؟

به تکنولوژی‌ ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی USB، Flash گفته می‌شود. مموری در سال ۱۹۸۰ توسط دکتر فوجیو ماسوکو و در شرکت توشیبا اختراع شد و نام فلش را به خود گرفت. به دلیل بلوک‌بندی بزرگتر، سرعت پاک شدن اطلاعات از روی USB سریعتر از انواع حافظه‌های دیگر است.

از مهم ترین معیارهایی که باید هنگام خرید فلش مموری به آن‌ها توجه کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت یا فضای ذخیره‌سازی

ظرفیت و فضای ذخیره‌سازی فلش مموری بیشتر به نوع فایل‌های که قصد ذخیره یا انتقال آن‌ها را دارید بر می‌گردد. هر چقدر داده‌ها و فایل‌های شما سنگین‌تر باشد به تبع به ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر قصد شما ذخیره عکس و ویدئو باشد قطعاً به حجم و ظرفیت بالاتری نسبت به ذخیره اطلاعات و داده‌های متنی نیاز خواهید داشت.
این روزها فلش مموری‌ها در ظرفیت‌های مختلف از ۲ گیگ تا ۲ ترا تولید شده‌اند. ظرفیت فلش مموری یا فضای ذخیره‌سازی آن باید بیشتر از حجم اطلاعاتی باشد که شما دارید، چون ممکن است به فضای بیشتری نیاز پیدا کنید اما امکان ذخیره‌سازی آن را نداشته باشید. جالب است بدانید که فلش مموری با ظرفیت ۳۲ گیگ تا ۶۴ گیگ بیشترین خواهان را بین کاربران دارد.

 • سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات و داده‌ها

زمانیکه از روی یک فلش مموری فایلی را بر روی کامپیوتر منتقل می‌کنید در واقع در حال Read یا خواندن اطلاعات هستید به این مفهوم که اطلاعات در حال خواندن از روی فلش هستند. اما زمانیکه فایلی را از روی کامپیوتر در فلش کپی می‌کنید در واقع در حال Write یا نوشتن اطلاعات هستید.
سرعت فلش مموری بیشتر برای افرادی اهمیت دارد که مایل به خواندن مستقیم اطلاعات از روی آن هستند. لازم به ذکر است که سرعت انتقال داده‌ای که بر روی بسته‌بندی فلش مموری نوشته می‌شود بیشتر حالت ایده‌آل را در نظر گرفته و تبلیغاتی است. سرعت واقعی یک فلش به سرعت دستگاهی که قرار است از آن استفاده کنید و رابط سخت افزاری آن بستگی دارد.
سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات زمانی اهمیت پیدا می‌کند که در حال کپی کردن داده‌ها برروی فلش یا از روی آن هستید. به تبع هر چقدر این کار سریعتر انجام شود، کارایی فلش بالاتر است. سرعت خواندن اطلاعات مربوط به زمانی است که می‌خواهید فایل‌ها و داده‌های موجود بر روی فلش را فراخوانی کنید. هر چقدر این فراخوانی سریعتر انجام شود، فلش از کیفیت و قیمت بالاتر ی برخوردار است. به عنوان مثال اگر سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها بر روی فلش بالا باشد هنگام فراخوانی فایل‌های حجیمی چون فیلم و موسیقی کمتر وقت صرف خواهد شد.
جالب است بدانید که سرعت انتقال داده‌ها معیاری برای پورت دستگاه است، به عنوان مثال یک فلش مموری با پورت USB3.0 سرعت ۱۰ برابری نسبت به USB2.0 دارد. پس در هنگام خرید به این موضوع توجه کنید تا زمان کمتری را برای نوشتن و فراخوانی اطلاعات از روی فلش مموری صرف کنید.

 • پورت USB2.0، USB3.0، USB3.1 و USB TypeC یا همان سرعت فلش مموری

انتخاب بین پورت‌های USB2.0 یا USB3.0 بیشتر به نوع دستگاهی دارد که می‌خواهید بر روی آن فلش مموری را استفاده کنید، بستگی دارد. دقت کنید که دستگاه شما باید از نظر سرعت از این پورت‌ها پشتیبانی کند. جالب است بدانید که فلش مموری‌های USB3.0 درست است که از فلش مموری‌های USB2.0 پشتیبانی می‌کنند، اما در زمان استفاده بر روی دستگاهی که پورت USB2.0 را پشتیبانی می‌کند، سرعت آن‌ها به سرعت USB2.0 کاهش پیدا می‌کند. فلش مموری که از پورت USB3.0 پشتیبانی می‌کند می‌تواند از USB2.0 نیز پشتیبانی کند، اما بر عکس این موضوع امکان‌پذیر نیست.
سرعت فلش مموری به مواردی چون رابط سخت افزاری، الگوریتم پردازش دیتا و قطعات داخلی آن برمی‌گردد. در حال حاضر سریع‌ترین پورت موجود در بازار USB3.1 است.
مهمترین نکته در انتخاب بین پورت‌های مختلف، سرعت انتقال داده است. پورت‌های USB3.0 می‌توانند در هر ثانیه اطلاعاتی معادل ۵ گیگ را منتقل کنند در حالیکه پورت‌های USB2.0 در هر ثانیه تنها می‌توانند اطلاعاتی معادل ۴۸۰ مگابیت را منتقل کنند. از طرفی فلش مموری‌های USB3.1 و USB TypeC می‌توانند دیتایی معادل ۱۰ گیگ بر ثانیه را منتقل کنند. البته لازم به ذکر است که این سرعت مربوط به استاندارد سرعت انتقال داده در هر فلش مموری است، پس با خرید یک فلش مموری USB3.1 انتظار نداشته باشید که در هر ثانیه ۱۰ گیگابیت اطلاعات برای شما منتقل کند.
فلش‌های USB3.0 تفاوت قیمت آنچنانی با فلش‌های USB2.0 ندارند، پس با توجه به اینکه بسیاری از دستگاه‌هایی که طراحی می‌شوند از پورت USB3.0 پشتیبانی می‌کنند، بهتر است یک فلش مموری با پورت USB3.0 خریداری کنید.

 • نوع حافظه فلش مموری

به طور کلی دو نوع حافظه فلش مموری داریم که شامل NOR و NAND هستند. تفاوت‌هایی میان این دو نوع حافظه وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
سرعت و کارایی حافظه NAND بیشتر و بالاتر از حافظه NOR است،
حافظه‌های NAND نسخه جدیدتر و بروزتری نسبت به حافظه‌های NOR هستند،
نحوه استفاده از فلش با حافظه NOR بسیار ساده‌تر از فلش با حافظه NAND است چون فلش‌های NAND معمولاً پیچیده هستند،
از مهمترین تفاوت‌هایی که میان این دو نوع حافظه وجود دارد می‌توان به تعداد دفعاتی که قادر به پاکسازی یا فرمت فلش مموری هستید، اشاره کرد. در فلش با حافظه NOR عملیات پاکسازی و بارگذاری اطلاعات جدید می‌تواند بین ۱۰۰۰۰ تا حدود ۱۰۰۰۰۰ بار انجام شود درحالیکه در فلش با حافظه NAND می‌توانید همین عملیات را بین ۱۰۰۰۰۰ بار تا ۱۰۰۰۰۰۰ بار انجام دهید.
البته اگر قیمت فلش مموری برای شما مهم است و بودجه کمی برای خرید در نظر گرفته‌اید بهتر است که فلشی با حافظه NAR انتخاب کنید چون قیمت پایینتری نسبت به فلش‌های با حافظه NAND دارند.

 • امنیت اطلاعات و داده‌ها

تصور کنید که به خاطر کوچک و جمع و جور بود فلش مموری آن را جا بگذارید یا گم کنید، همه اطلاعات شما در دسترس هر کسی قرار خواهد گرفت که آن را پیدا می‌کند! یا سیستمی که از فلش خود بر روی آن استفاده کرده‌اید، ویروسی بوده و در نتیجه فلش شما نیز ویروسی شده است، در این شرایط چکار می‌کنید؟
اگر اطلاعاتی که قرار است بر روی فلش ذخیره کنید بسیار مهم و حیاتی هستند، بهترین کار این است که فلش مموری خریداری کنید که قابلیت رمزگذاری دارد. این روزها فلش مموری‌هایی که قابلیت اسکن اثر انگشت و تنظیم پسورد را دارند کم نیست.
یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای حفظ امنیت اطلاعات خود انجام دهید استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس است تا اطلاعات مهم خود را در اثر ویروسی شدن فلش مموری از دست ندهید.

 • استحکام بدنه فلش مموری

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تجهیرات حساسی چون فلش مموری و حافظه از دست‌شان می‌افتد، بهترین راه‌حل انتخاب فلش مموری با بدنه محکم یا از جنس سیلیکونی است. البته برای جلوگیری از وارد شدن آب به فلش، بهتر است نوعی را انتخاب کنید که در بخش پورت ورودی دارای درپوش هستند.

 • اندازه فلش مموری

این روزها فلش با ابعاد و شکل‌های مختلف در بازار بسیار زیاد است. جالب است بدانید که هر چقدر فلش مموری اندازه کوچکتری داشته باشد سخت‌افزارهای قدرتمندتری در آن بکار رفته است و به تبع قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. از طرفی احتمال گم شدن این فلش‌ها به دلیل اندازه کوچک آن‌ها بیشتر است. پس با توجه به نیاز، بودجه و سلیقه خود بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

 • فلش مموری با قابلیت OTG

این قابیلت بیشتر برای کاربرانی مفید است که دارای گوشی‌های اندوریدی هستند و می‌خواهند اطلاعات را از روی فلش مستقیماً در موبایل خود بخوانند. این فلش‌ها معمولاً دارای دو پورت هستند که یکی USB و برای اتصال به کامپیوتر و لپ‌تاپ است و پورت OTG نیز برای موبایل طراحی شده است. همانطور که اشاره کردیم، فلش مموری با قابلیت OTG تنها برای گوشی‌های اندرویدی قابل استفاده بوده و در نتیجه نمی‌توان از آن‌ها برای گوشی‌های IOS استفاده کرد و برای استفاده نیاز به یک سری رابط دارند.

 • تفاوت حافظه USB با حافظه SSD

امروز تنوع حافظه‌هایی که می‌توان بر روی آن‌ها اطلاعات و داده‌ها را ذخیره کرد بسیار زیاد است. این حافظه‌ها فناوری مشابهی در ساخت دارند اما تفاوت‌های موجود در ساختار آن‌ها، معمولاً انتخاب را برای مصرف‌کننده سخت کرده است. رم، مموری یا تراشه‌های DRAM همگی از جمله مواردی هستند که داخل شیارهای باریک مادربورد که نام‌ آن‌ها درگاه یا پورت است قرار می‌گیرند.
حافظه USB و SSD از جمله قطعاتی هستند که برای ذخیره اطلاعات از آن‌ها استفاده می‌شود. اما چند تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد. اکثر حافظه‌های SSD از حافظه فلش ساخته شده‌اند اما شما می‌توانید حافظه USB را در زمینه‌های دیگری نیز به کار ببرید.
از حافظه USB می‌توانید در بسیاری از دستگاه‌ها و وسایل هوشمند مانند گوشی و دوربین دیجیتال استفاده کنید اما SSD چنین قابلیتی ندارد. لازم به ذکر است که حافظه USB مورد استفاده در SSD سرعت بسیار بیشتری نسبت به حافظه USB مورد استفاده در درایوهای USB دارد و ساختار کنترل آن‌ها نیز به مراتب سخت‌تر است. جالب است بدانید که سرعت و طول عمر SSD در مقایسه با فلش خیلی بیشتر است.

 • تفاوت حافظه USB و SSD با سایر حافظه‌ها:

حافظه USB و SSD هر دو از هارد دیسک‌های دیگر سریعتر هستند و برخلاف هارد دیسک، دارای قطعات متحرک نیستند.
حافظه USB و SSD از نوع حافظه‌های غیرفرار هستند به این مفهوم که اگر سیستم خاموش شود اطلاعات بر روی این دو نوع حافظه ذخیره می‌شود. در صورتیکه در همین شرایط، اطلاعات بر روی رم تنها به صورت موقت نگهداری خواهد شد.
بازنویسی اطلاعات بر روی USB و SSD براحتی امکان‌پذیر است و حذف و اضافه کردن اطلاعات به آن‌ها کار ساده‌ای است.

 • برند یا شرکت سازنده فلش مموری

برخی از فلش مموری‌های موجود در بازار تبلیغاتی هستند و از کیفیت پایینی نیز برخوردارند. پس در هنگام خرید حتماً به برند و شرکت سازنده توجه کنید. بسیاری از شرکت‌های سازنده، تخصص بالایی در تولید این دستگاه دارند و قطعاً محصول تولیدی آن‌ها از کیفیت، مرغوبیت و عمر بالاتری برخوردار است.

در ادامه به معرفی چند مدل فلش مموری می‌پردازیم، شاید با مطالعه مشخصات این مدل‌ها کار انتخاب و خرید برای شما راحتتر شود.

فلش مموری سن دیسک مدل Ultra Dual Drive M3.0 ظرفیت ۳۲ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


ظرفیت ذخیره‌سازی این مموری ۳۲ گیگ و دارای دو پورت USB2.0 و USB3.0 است. این فلش مموری بدون نیاز به هیچگونه مبدلی به تلفن همراه و تبلت شما متصل شده و امکان انتقال و ذخیره‌سازی اطلاعات را فراهم می‌کند. این دستگاه دارای پورت OTG است پس باید دستگاه شما از این پورت پشتیبانی کند تا امکان استفاده از آن را داشته باشید. سرعت انتقال داده در این فلش تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه است و برای محافظت از پورت USB3.0 یک درپوش سیلیکونی در نظر گرفته شده است. در قسمت کناری نیز از یک شیار برای اتصال جاسویچی استفاده شده تا احتمال گم شدن آن کاهش یابد.

مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری سن دیسک مدل Cruzer Blade CZ50 ظرفیت ۱۶ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


بدنه مات این فلش مموری باعث شده تا اثر انگشت و اثر لک بر روی آن باقی نماند. این فلش مموری برای انتقال داده از پورت USB2.0 استفاده می‌کند و حداکثر سرعت انتقال داده در آن ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است. این محصول با رابط‌های قدیمی‌تر مانند USB1.1 نیز سازگار است اما دستگاه‌های با پورت USB3.0 و بالاتر را پشتیبانی نمی‌کند. این فلش مموری بدون درپوش پورت طراحی شده که دارای معایبی چون آسیب دیدن پورت دستگاه و مزایایی چون عدم گم شدن درب کوچک آن است. در قسمت انتهایی شیاری برای اتصال بند تعبیه شده که حمل آن را راحتتر و احتمال گم شدن آن را کاهش می‌دهد. یک نرم‌افزار امنیتی برای این محصول در نظر گرفته شده که با نصب آن، می‌توان بر روی اطلاعات و داده‌های مهم رمز گذاشت.

مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری سیلیکون پاور مدل Touch T01 ظرفیت ۱۶ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


این محصول دارای حافظه ۱۶ گیگابایتی و براحتی قابل حمل است. به دلیل بهر‌ه گرفتن از تکنولوژی COB، ضد آب، ضد گرد و غبار، ضد شوک و ضد لرزش است. سطح زبر این محصول باعث شده تا اثر انگشت و لکه بر روی آن باقی نماند. این فلش مموری برای انتقال داده از پورت USB2.0 استفاده می‌کند و سرعت قابل قبولی نیز داشته و با اکثر دستگاه‌هایی که از این پورت پشتیبانی می‌کنند سازگار است.
مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری ایکس- انرژی مدل GOLDEN GEM ظرفیت ۳۲ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری وریتی مدل V712 ظرفیت ۸ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری سایبرپل مدل CP-SK3-M480 ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که اطلاعات و داده‌های بسیار مهمی را بر روی فلش مموری ذخیره می‌کنید و امنیت آن برای شما حیاتی است، این محصول بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این فلش مموری قابلیت رمزگذاری به صورت دستی را دارد. یک صفحه کلید بر روی آن طراحی شده که می‌توانید رمز را وارد کرده و آن را قفل یا باز کنید. با استفاده از این صفحه کلید می‌توانید برای ۵ کاربر به صورت جداگانه رمز تعریف کنید. پس در صورت گم شدن فلش، هیچکس نمی‌تواند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد. این محصول در ظرفیت‌های ۸ تا ۵۰۰ گیگ تولید و به بازار عرضه شده و دارای ۳ نشانگر LED است.

مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری مدل ۳in1 i flash-drive ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری ایکس- انرژی مدل SPIN ظرفیت ۶۴ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


این محصول دارای ظرفیت ۶۴ گیگ است و از پورت‌های USB2.0 و Micro USB پشتیبانی می‌کند. این فلش مموری بدون نیاز به مبدل به گوشی و تبلت اندرویدی متصل می‌شود چون دارای پورت OTG است. دارای یک درپوش برای جلوگیری از ورود گرد و غبار است و در مقابل شوک نیز مقاوم است.

مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری کینگ استار مدل KS221 ظرفیت ۱۶ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


این دستگاه برای اتصال به کامپیوتر از پورت USB2.0 بهره می‌برد. دارای ظرفیت ۱۶ گیگابیت است. جنس بدنه این محصول از فلز بوده و در مقابل ضربه، آب و گرد و غبار مقاوم است.

مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

بازگشت به منو ↑

فلش مموری USB 2.0 اچ پی مدل V245 ظرفیت ۱۶ گیگابایت

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


این فلش محصولی از شرکت HP با رابط USB2.0 و گنجایش ۱۶ گیگابیت است. بدنه این فلش با روکشی از پلاستیک سیلیکونی پوشیده شده است که آن را در برابر آب، ضربه و نفوذ گرد و خاک مقاوم می‌کند. در قسمت انتهایی فلش بخشی تعبیه شده که می‌توانید درپوش را به آن وصل کنید تا از گم شدن آن جلوگیری شود.

مشخصات فیزیکی فلش مموری:

مشخصات فنی فلش مموری:

در این مقاله به کلیه اطلاعاتی پرداختیم که در زمان انتخاب و خرید فلش مموری به کمک شما خواهند آمد. این معیارها و فاکتورها بسیار مهم هستند چون با در نظر گرفتن آن‌ها و با توجه به بودجه و نیازتان می‌توانید یک خرید درست داشته باشید. در انتها نیز به معرفی ۱۰ مدل فلش مموری پرداختیم که امیدواریم یکی از آن‌ها بتواند نیازتان را مرتفع کند. شما معمولاً چه ظرفیتی از حافظه فلش مموری را استفاده می‌کنید؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

   ببین ببر