رفتن به نوار ابزار

بازی های فکری هوپا

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

پنج بازی جذاب برای همه ‌ی رده‌ های سنی

با این که فلسفه‌ی بازی تفریح و سرگرمی ست اما بازی‌ انقدر در زندگی ما به مقوله‌ی جدی و پرطرفداری تبدیل شده که علاوه بر طرفداران پر و پا قرصش ژانرهای مختلف بازی هم به وجود آمده.

از یک عشقِ بازی اگر بخواهید که یک بازی به شما معرفی کند حتما اول فهرست بلند بالایی از سوال جلوی شما می‌گذارد تا بتواند بهترین گزینه‌ی بازی را برای شما معرفی کند. بازی‌ها بر اساس این که فکری باشند، بردگیم باشند، برای چه سنی باشند و… به گروههای مختلفی تقسیم می‌شوند.

این جا به معرفی چند بازی می‌پردازیم از نشر هوپا که مدتیست به طور جدی روی مقوله‌ی بازی تمرکز کرده است. این بازی­ها مناسب تمامی اعضای خانواده هستند، یعنی با همه‌ی رده‌های سنی سازگارند.

بازی فکری دژ

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

قبل از این که تصمیم بگیرید این بازی را تجربه کنید یا نه لطفا بگذارید درباره بازی citadels قدری بحث کنیم تا هم میزان معروفیت و جهانی بودنش را دریابید و هم با تفکرات طراحش آشنا شوید. این بازی را برونو فدوتی Bruno Faidutti در سال ۲۰۰۰ طراحی کرد. فدوتی یک طراح بازی فرانسوی‌ست که تاریخدان هم هست و همچنین به تدریس اقتصاد هم مشغول است.

پس احتمالا حدس بزنید که بازی‌هایی که او طراحی کرده چه حال و هوایی دارد. فدوتی سیتادلز را اولین بار در فرانسه منتشر کرد توسط ناشری که به گفته‌ی خودش خیلی امیدی به موفقیت این بازی نداشت. مضمون بازی شهرسازی‌ست یعنی باید شهری را بسازید، گسترشش بدهید و در طول بازی از گزند تخریب و حمله و غارت حفظش کنید.

بنا بود حال و هوای بازی قرون وسطایی باشد اما ناشرش مجبورش کرد به خاطر کاهش هزینه ها حال و هوای کار را به رنسانس تغییر دهد و همین سبب شد تا برای یک بازی شهرسازی حال و هوایی تیره و نامانوس و قدری عجیب غریب داشته باشد. ناگفته نماند که همین حال و هوای تیره در موفقیت بازی نقش به‌سزایی داشت.

خلاصه بعد از این که بازی منتشر شد و گرفت یک ناشر آمریکایی به نام فانتزی فلایت هم وسوسه شد نسخه‌ی مفصل تری از این بازی را منتاسب با حال و هوا و سلیقه‌ی آمریکایی‌ها منتشر کند. حال و هوای بازی تغییر کرد و فانتزی تر شد، کارت‌ها اضافه شد و نیز بسته بندی بازی هم تغییر کرد.

این اتفاق در سال ۲۰۱۶ افتاد و تا امروز این بازی به ۲۵ زبان دنیا ترجمه شده و اقتباس‌های مختلفی از این بازی ساخته شده. نشر هوپا هم بعد از تماس با فدوتی با همان شرکت آمریکایی تماس گرفت ولی به خاطر تحریم‌ها امکان همکاری نبود. بنا بر این با هماهنگی و نظارت خود برونو فدوتی طراحی بازی به نوعی در ایران شروع شد که مشکلات کپی‌رایت نداشته باشد.

از جمله این که طراحی گرافیک و تصویرسازی بازی کاملا از صفر انجام شده و به گفته‌ی خود فدوتی این بازی به دور از کلیشه‌های مرسوم طراحی سنتی ایرانی که اتفاقن به خاطر پیشینه‌ی تاریخی‌ش شناخت خوبی از آن‌ها داشته انجام شده. توصیف طراحی بازی را از زبان خود فدوتی بخوانید:

«تمام تصویرسازی‌های بازی دژ را هنرمند ایرانی، حسن نوزادیان انجام داده که بخش‌هایی از روند کارش را می‌توانید در اینستاگرام او پیدا کنید. من روش او برای اینکه به یک نتیجه‌ی بصری کاملا متفاوت ولی در عین حال وفادار به نسخه‌ی اصلی برسد را تحسین می‌کنم. مکان‌ها و شخصیت‌ها آنقدرها از کلیشه‌های رایج شرقی مثل منظرهای بیابانی با تک درختان سرو و کاج، معابد عظیم و کاروان‌هایی با سردرهای قوسدار، دور نیست. اما از سوی دیگر رنگ‌ها بسیار تازه و روشن هستند و با کلیشه‌های عمدتا قهوه‌ای و بژی که هنرمندان غربی از شرق تصویر می‌کنند تفاوت دارند، گویی که آنها فراموش کرده‌اند که جایی که بیابان دارد می‌تواند دریا هم داشته باشد!

فدوتی

اگر از فدوتی سوال کنید که در طراحی بازی چه هدفی دارد بعد از شوخی درباره‌ی مسایل مالی به شما خواهد گفت که به دنبال استفاده از المان‌هایی‌ست که آدمها را مجبور به تعامل کند و ساز وکار همه‌ی بازی‌هاش هم به این صورت است که آدمها مجبور به استفاده از ویژگی‌های منحصر به فرد آدمیزادی هستند.

او عاشق تکنیک های فریب و بلوف است که کامپیوتر امکان اجرایشان را ندارد. در این بازی هم داستان به همین شیوه پیش می‌رود. در یک کلام برای این طراح معروف تعامل و درگیری آدم‌ها از خود بازی مهم‌تر است.

حالا که قطعا وسوسه شدید این بازی را امتحان کنید برویم درباره‌ی خود بازی صحبت کنیم

محتویات جعبه بازی

 • ۸ کارت نقش
 • ۶۱ کارت سازه (۱۲ سازه ی سلطنتی- ۱۱ سازه ی آیینی – ۲۰ سازه ی تجاری- ۱۱ سازه ی نظامی)
 • ۲۵ سکه
 • ۱ تاج
 • ۱ کیسه پارچه‌ای
 • دفترچه قوانین بازی

درباره‌ی بازی:

این بازی برای دو تا هفت نفر طراحی شده و افراد از ده سال به بالا امکان حضور در این بازی را دارند. قوانین بازی برای تعداد دو نفر، سه نفر و چهارنفر به بالا تفاوت دارد و این تفاوت در دفترچه‌ی بازی به خوبی توضیح داده شده. در طول بازی باید شهری بسازید که از سایرین مجلل تر باشد.

هر بازیکن در ابتدای بازی نقش می‌پذیرد و تا انتها از قابلیت‌های نقشش استفاده می‌کند به عنوان مثال نقش «راهزن» به بازیکن این امکان را می‌دهد تا پول‌های بازیکن دیگری را بدزدد و یا نقش «سردار» می‌تواند به ساختمان‌های شهر بازیکنان دیگر حمله کرده و آن‌ها را نابود.

نقش بازیکن‌ها برای بازیکن‌های دیگر معلوم نیست و همین باعث می‌شود توانایی حدس و گمان و چیدن سناریو در این بازی اهمیت پیدا کند.  هر بازیکن ساخت و ساز شهرش را ادامه می‌دهد و در انتها بر اساس سازه‌هایی که ساخته امتیاز می‌گیرد.

نحوه‌ی بازی چهار نفر به بالا:

برای شروع بازی هشت کارت نقش را بر می‌زنیم و در مرکز به پشت قرار می‌دهیم. کارت‌های سازه را هم بر زده به هر بازیکن چهار کارت می‌دهیم و بقیه را به پشت در مرکز قرار می‌دهیم. به هر بازیکن دو سکه می‌‌دهیم و بقیه را در بانک بازی که جایی‌ست در مرکز حلقه‌ی بازی تلنبارمی‌کنیم.

تاج بازی را هم به بازیکنی که سنش بالاتر است می‌دهیم. سپس هر بازیکن برای خودش به صورت پنهانی انتخاب می‌کند. هر کس باید قابلیت‌های نقش ها را بداند تا بر اساس توانایی خودش و قابلیت نقش انتخاب کند. حالا که مرحله‌ی نقش تمام شد باید برویم سراغ مرحله‌ی نوبت.

بازیکن تاجدار یکی یکی نقش‌ها را صدا می‌زند و اگر کارت آن نقش دست یکی از بازیکنان بود کارتش را برای جمع رو می‌کند و نقشش را اجرا می‌کند. سه کار باید بکند که دوتا اختیاری و دیگری اجباری ست. به اجبار باید انختب کند که سکه دریافت کند و یا کارت سازه. اقدام اختیاری این است که در ازای ئرداخت هزینه‌ی سازه کارت سازه دریافت کند.

کار اختیاری دیگرش استفاده از قابلیت خاص نقش‌ش است. بعد از این که همه نقششان را بازی کردند دور جدید آغاز می‌شود. بازی زمانی تمام است که یکی از نقش ها هفتمین سازه‌ی خودش را هم ساخت. آنوقت به امتیاز شماری می‌پردازیم.

بازگشت به منو ↑

بازی فکری کاپوچین

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

احتمالا تا به حال ویدیوهایی را دیده باشید که در آن‌ها یک نفر یا احیانا چند نفر با سرعت حیرت آوری لیوان هایی را روی هم می‌چینند و برج‌های لیوانی درست می‌کنند. این بازی که در سطح جهان معروف شده و افراد زیادی را به خود جذب کرده speed cups  یا speed stacking نام دارد. speed stacking حالا دیگر حرفه‌ای ها را به میدان مسابقه‌های جهانی دعوت می‌کند تا سرعت بازی‌شان را به رخ بکشند. سال ۱۹۸۱ بود که Wayne Godinet برای باشگاه Boys & Girls Club در کالیفرنیا کار می‌کرد.

زمانی که احساس کرد بچه ها حوصله‌شان سر رفته تعدادی کاغد لیوانی آورد، به بچه‌ها داد و گفت با نهایت سرعتی که می‌توانید لیوان‌ها را بچینید. استقبالی که از این بازی شد باعث شد تا Godinet به فکر معرفی گسترده‌ی این بازی بیافتد. بعد از جهانی شدن این بازی Haim Shafir در سال ۲۰۱۳ ایده‌ای اقتباسی از این بازی به ذهنش خورد و به این ترتیب بازی speed cups به وجود آمد. کاپوچین هم درواقع اقتباس ایرانی همین بازی speed cups است.

محتویات جعبه بازی

 • ۵۴ کارت تصاویر
 • ۲۰ لیوانک رنگی
 • یک عدد زنگ
 • دفترچه‌ی قوانین بازی

در صورت خرید افزونه‌ی بازی یعنی کاپوچین پلاس به اقلام بالا ۱۰ لیوان و ۳۶ کارت هم اضافه خواهد شد.

درباره‌ی بازی:

این بازی برای دو تا چهار نفر طراحی شده ولی اگر کاپوچین پلاس هم خریداری کنید تا شش نفر هم امکان بازی دارند. کاپوچین را هم به صورت تکی می‌توانید تهیه کنید و هم همراه با کاپوچین پلاس. گزینه‌های خرید این بازی در انتها آمده. این بازی از نوع بازی‌های همزمان است. یعنی نیاز نیست بازیکنان صبر کنند تا نوبتشان بشود.به محض شروع بازی همه درگیر می‌شوند. در این بازی هیجان بسیار بالاست چون برنده‌ی بازی باید بیشاز بقیه سرعت عمل داشته باشد.

شیوه‌ی بازی:

این بازی متشکل از تعدادی کارت است که به عنوان الگو استفاده می‌شود. تعدادی لیوانک در رنگ‌های مختلف که از آن‌ها برای ساختن الگویی که در کارت آمده استفاده می‌شود. یک زنگ هم که برنده با زدن زنگ اتمام کار خود را اعلام می‌کند.

برای شروع بازی لیوانک ها را به تعداد مساوی بین بازیکن‌ها پخش می‌کنیم. کارت‌ها را بُر می‌زنیم و به پشت، جایی می‌گذاریم که همه‌ی بازیکن‌ها بتوانند به راحتی کارت‌ها را ببینند. زنگ بازی هم در جایی قرار می‌دهیم که در دسترس همه‌ی بازیکنان باشد.

با اعلام شروع بازی یکی از کارت‌ها را برمی‌گردانیم و بازی آغازمی‌شود. الگوی رنگی که روی کارت نمایان می‌شود را باید با استفاده از لیوانک‌های رنگی بسازیم. این طرح‌ها ممکن است عمودی باشند یا افقی و یا داری پرسپکتیو. پس علاوه بر ترتیب رنگ به نحوه‌ی چینش هم باید توجه شود.

برنده‌ی آن دست بازی کسی‌ست‌که زودتر از سایرین با استفاده از لیوان‌ها بتواند الگوی کارت را تقلید کند. بعد از این که کار چیدن لیوان‌ها تمام شد باید زنگ مسابقه را به صدا در بیاورد و پایان بازی را اعلام کند. سرعت و دقت همزمانی که این بازی احتیاج دارد باعث می‌شود علاوه بر مناسبت با همه‌ی رده‌های سنی این بازی به یکی از هیجان انگیزترین بازی‌های خانوادگی و دوستانه تبدیل شود.

بازگشت به منو ↑

بازی فکری جالیز

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

خب، برویم سراغ یک بازی دسته جمعی دیگر این بار با تم بازار و کشاورزی. بازی جالیز که اقتباسی‌ست از بازی Bohnanza  که توسط طراح معروف آلمانی به نام Uwe Rosenberg در سال ۱۹۹۷ طراحی شده. در بازی جالیز شما باید کاشت، داشت، برداشت کنید؛ مذاکره کنید، خرید کنید، سکه جمع کنید، مزرعه‌تان را بارورتر کنید و خب قاعدتا برنده شوید. استراتژی در این بازی حرف اول را می‌زند … یعنی شما باید ببینید هر مرحله از انتخابتان چه تاثیری در برنده شدن یا نشدنتان دارد.

برای این بازی بایدمحصول بکارید تجهیزات بخرید و با سایر کشاورزها خرید و فروش کنید. حتی گاهی باید از اعتبارتان مایه بگذارید. این بازی دو سطح دارد که بسته به انتخاب شما می‌توانید همه‌ی قوانین و امکانات را در بازی داشته باشید و یا این‌که نه بخشی از امکانات و قوانین را با توجه به سطح بازیکنان در بازی دخیل نکنید.

محتویات جعبه‌ی بازی

 • ۱۷۶ کارت بازی
 • ۳۵ نشان
 • ۱۴ صفحه‌ی بازی
 • ۱کیسه پارچه ای
 • دفترچه قوانین بازی

درباره‌ی بازی:

این بازی برای افراد بالای نه سال طراحی شده که بین سه تا هفت نفر امکان بازی دارند. که در طول بازی بازیکنان باید تلاش کنند با کاشتن محصولات گران قیمت‌تر و خرید تجهیزاتی مثل کود و تراکتور سکه‌ی بیشتری جمع کنند و برنده‌ی بازی باشند. چیزی که در این بازی نقش اساسی دارد حساب و کتاب، حواس جمع می‌خواهد. چرا که باید در بهترین زمان بهترین محصول را بکارید، به موقع برداشت کنید و بفروشید و در بهترین زمان جالیز خود را گسترش دهید.

نحوه‌ی بازی:

برای شروع بازی باید به هر بازیکن یک زمین کشاورزی بدهیم که متشکل از دو جالیز است هم چنین هر بازیکن در همان ابتدا یک نشان اعتبار هم دریافت می‌کند. بازیکن‌ها با رنگ زمین و ژتون اعتبارشان از هم تفکیک و شناخته می‌شوند. بعد بر اساس تعداد بازیکنان و با مراجعه به دفترچه‌ی راهنمای بازی کارت‌های محصول مشخص شده را وارد بازی کرده و بقیه را از بازی بیرون می‌گذاریم.

بعد از این که کارت‌های محصولات بازی مشخص شد آن‌ها را بر می‌زنیم و به هر بازیکن ۵ کارت می‌دهیم. باقی کارت‌هارا در مرکز قرار می‌دهیم. بقیه‌ی  کارت‌ها و نشان‌ها  را هم باید طبق راهنما وارد بازی کنیم. بازی را کسی شروع می‌کند که آخرین بار به میوه‌ فروشی رفته. نوبت هر بازیکن که هست باید ابتدا سه کار اجباری را انجام دهد.

 • کاشت
 • بازار
 • دریافت محصول

کاشت: در این قسمت بازیکن باید دوتا از پنج کارتی که اول بازی دریافت کرده را به جالیزهایش اضافه می‌کند و به اصطلاح می‌کارد.

بازار:در این مرحله دو کارت از محصولاتی که وسط بازی چیده شده را رو می‌کند و بر اساس آن‌ها و وضعیتی که سنجیده استراتژی بازیش شروع به مذاکره با کشاورزهای دیگر می‌کند. پیش‌نهادهایی دریافت می‌کند یا می‌پذیرد یا رد می‌کند.

در این مرحله کشاورزان دیگر می‌توانند از اعتبارشان هم بگذارند که قوانین دخیل کردن اعتبار هم از جذابیت‌های این بازیست که در راهنمای بازی به تفصیل در باره‌ش توضیح داده شده.

دریافت محصول: بعد از این کارها حالا بازیکن باید دو یا سه کارت هم به کارتهایی که در دست دارد اضافه می‌کند.

یک سری فعالیت اقتصادی دیگر هم در این بازی هستند که هر بازیکن فارغ از نوبتش هر زمانی از بازی که خواست می‌تواند انجام دهد. یکی از این کارها برداشت است. یعنی بازیکن می‌تواند هر زمانی که خواست محصولاتش را برداشت کند و بفروشد و به جایش سکه دریافت کند. یا این‌که امکانات و تجهیزات اضافه مثل کود و تراکتور و یا جالیز اضافی خریداری کند.

بازی زمانی تمام می‌شود که کارت‌های محصول حاضر در بازی سه بار بر خورده، بازی شده باشد و سوخت رفته باشند. در این شرایط بازی تمام است و برنده بازی کسیست که سکه‌های بیشتری جمع کرده.

بازگشت به منو ↑

بازی فکری استوژیت

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

حالا وقت این است که برویم سراغ بازی معمایی، خیالی، فانتزی و مسحور کننده‌ی استوژیت. هر آنچه قبلا دیده اید، خوانده‌اید و یاد گرفته‌اید را باید دراین بازی به کار بگیرید. کاری که در این بازی باید بکنید این است که کلمات، داستان‌ها، نمادها، اسطوره‌ها، شعر و موسیقی را ترکیب کنید تا راز پنهان در کارت‌ها را آشکار کنید.

باید نه آنقدر ساده باشید که همه ذهن شما را بخوانند و نه آنقدر پیچیده که هیچ کس شما را نفهمد. جد بزرگ بازی استوژیت بازی معروف دیکسیت است. بازی دیکسیت سال ۲۰۰۸ توسط یک طراح فوانسوی به نام Jean-Louis Roubira طراحی شد و به سرعت شهرت جهانی یافت و با توجه به استقبالی که از این بازی شد تا حالا اقتباس‌های متعددی از این بازی شده.

دیکسیت در سال ۲۰۱۰ برنده‌ی جایزه‌ی Spiel des Jahres شد. در ایران هم شرکت هوپا در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت نسخه‌ی رسمی ایرانی این بازی رابه نام استوژیت وارد بازار کند. این نکته را باید اشاره کرد که نه تنها این اقتباس کامل، استاندارد، با کیفیت و حرفه‌ایست بلکه تا الان تنها اقتباسی است که امکان بازی دونفره و سه نفره را در این بازی فراهم کرده.

محتویات جعبه‌ی بازی

 • ۹۶ کارت تصاویر
 • ۶۴ کارت رای گیری بازی گروهی
 • ۱۲ کارت رای گیری بازی دونفره
 • ۸ مهره امتیازشماری
 • ۱ صفحه امتیازدهی
 • ۱ کیسه پارچه ای
 • دفترچه قوانین بازی گروهی
 • دفترچه قوانین بازی دونفره

درباره‌ی بازی

این بازی بر اساس ذهن خوانی می‌گذرد. قصه‌ی بازی را از زبان خود هوپا بخوانید:

پادشاه نگران است: آخرین روزهای زمستان سر رسیده و «استوژیتاک»، قصه‌گو و خوابگزار بزرگ شهر، در اولین روز بهار برای همیشه از سرزمین اسرارآمیزِ «استوژیت» خواهد رفت.

اما چه کسی این توانایی را دارد تا جای خالی او را پُر کند؟ شما، بهترین پیشگوهای سرزمینِ «استوژیت» هستید که باید در رقابت با یکدیگر، جایگزینی شایسته را برای استوژیتاک انتخاب کنید. پیش روی شما، تصاویری است که بهترین نقاشان این سرزمین بر اساس خواب‌های پر رمز و راز پادشاه نقاشی کرده‌اند، و این شمایید که باید با داستان‌ها و روایت‌های خود، خلاقیت و قدرت ذهن‌خوانیِ حریفانتان را به آزمون بگذارید.

اما به یاد داشته باشید که این تصاویر، نه آن‌قدر شفاف و سرراست هستند که همه به سادگی معنای آنها را کشف کنند، و نه آن‌قدر بی‌معنا و دور از ذهن که برای هیچ‌کس قابل فهم نباشند. آیا درپایان این رقابت، سرزمینِ «استوژیت» خوابگزاری خردمند و شایسته پیدا خواهد کرد؟

نحوه‌ی بازی

برای شروع بازی صفحه‌ی بازی را وسط قرار می‌دهیم. هر بازیکن یک رنگ مهره و کارتهای رای گیری مخصوص به آن مهره را انتخاب می‌کند. یک نفر به توافق راوی یا قصه گو می‌شود. کارت‌های تصاویر بر می خورند و به هر بازیکن شش کارت داده می‌شود و بقیه کارت‌ها ذخیره می‌شوند.

راوی یک کارت را نگاه می‌کند و بر اساس آن جمله‌ای، کلمه‌ای یا هر توصیف غیر مستقیم دیگری را به جمع اعلام می‌کند. بعد از آن راوی کارت را به پشت روی زمین می‌گذارد. بازیکنان دیگر کارتی را که فکر می‌کنند به توصیف راوی نزدیکترین کارت است از میان کارت‌هایی که در دست دارد انتخاب می‌کند و به راوی می‌دهد جوری که هیچ کس دیگری کارت را نبیند.

وقتی راوی همه‌ی کارت‌های بازیکنان را جمع کرد آن‌ها را بر زده و به  تصادف کنار شماره‌های دور زمین امتیازدهی بازی می‌چیند. حالا نوبت بازیکنان است که با توجه به توصیف راوی پیدا کنند کارتی که راوی توصیف کرده کدام است. هر بازیکن باید رایش را مخفیانه به راوی بدهد. یعنی اگر حدس زد که کارت شماره ۴ کارت راویست به صورت مخفیانه ژتون شماره‌ی چهار را به راوی می‌دهد.

بعد از رای گیری راوی اول اعلام می‌کند که کارتش کدام بوده بعد شماره‌ی هر رای را کنار کارتش قرار می‌دهد. اگر همه درست حدس زدند راوی امتیاز نمی‌گیرد و همه‌ی بازیکن‌ها هر کدام ۲ امتیاز می‌گیرند. اگر همه اشتباه حدس زدند باز هم راوی امتیاز نمی‌گیرد و بقیه‌ی بازیکن‌ها دو امتیاز می‌گیرند. در هر حالت دیگری بازیکن‌هایی که درست حدس زدند سه امتیاز می‌گیرند و راوی هم سه امتیاز می‌گیرد. بعد مهره‌ی بازیکن‌ها را بر اساس امتیازی که کسب کردند در محل خودش می‌گذارد.

بعد از این کار نقش راوی به نفر سمت راستش منتقل می‌شود. کارتهای رو شده از بازی خارج می‌شوند و به هر بازیکن یک کارت دیگر داده می‌شود. بازی تا امتیاز ۳۰ ادامه دارد و جانشین استوژیتاک کسی است که به امتیاز ۳۰ برسد. البته پایان های توافقی دیگری هم می‌شود برای این بازی تعیین کرد. برای خواندن قوانین بازی دونفره به دفترچه‌ی راهنما مراجعه کنید. برای این بازی هم افزونه‌ای وجود داردکه قابل تهیه‌ست. این افزونه شامل ۹۶ کارت تصویر دیگر است.

بازگشت به منو ↑

بازی فکری پایاپای

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

پایاپای یک بازی شلوغ، پر سر و صدا، مهیج است که بازیکنان در نقش تاجران یک بازار باید به داد و ستد کارت با کارت بپردازند. در این بازی حافظه و استراتژی باید با حداکثر سرعت خودشان کار کنند تا بازیکنان به موفقیت برسند. این بازی هم از جمله بازی‌های همزمان است یعنی نیازی نیست که بازیکنان منتظر نوبتشان شوند و به محض شروع بازی همه با هم درگیر می‌شوند.

هدف اصلی این بازی این است که کارت‌های دستمان را طی معاملاتی که انجام می‌دهیم به یک شکل واحد برسانیم. جد این بازی بازی محبوب Pit است که یک قرن پیش در سال ۱۹۰۳ توسط Harry E. Gavitt طراحی شده.

محبوبیت بازی مثل سایر بازی‌های مطرح و محبوب باعث شد که این بازی هم به زبان‌‌ها و فرهنگ‌های مختلف اقتباس شود. پایاپای هم توسط نشر هوپا رنگ و لعاب ایرانی به بازی Pit داده تا برای خانواده‌های ایرانی، مهمانی‌ها و دورهمی‌ها اوقاتی مفرح فراهم کند.

محتویات جعبه‌ی بازی

 • ۷۲ کارت کالا
 • ۲ کارت ویژه
 • ۱ زنگ فلزی
 • ۱ کیسه پارچه ای
 • دفترچه قوانین بازی

درباره‌ی بازی

این بازی برای سنین ۵ سال به بالا طراحی شده و قابلیت بازی دو تا هشت نفر را دارد. هدف اصلی این است که تجار همه‌ی کارت‌هایی را که در دست دارد به یک کالا تبدیل کنند.

این کار از طریق اعلام تعداد کارتی که قصد تعویضشان را دارند انجام می‌شود تعداد کارت مشخص می‌شود و اعلام می‌شود اگر کسی مایل بود کارت‌ها را تعویض می‌کند. هر کس که زودتر به نتیجه رسید زنگ را می‌زند و برنده‌ی آن دست بازی می‌شود.

این بازی دو کارت ویژه دارد که نقش‌های امین التجار و داروغه را به بازی اضافه می‌کنند. این دست شماست که انتخاب کنید این دوکارت را وارد بازی کنید تا سطح بازی پیشرفته باشد یا اینکه از سطح عادی بازی لذت ببرید.

نحوه‌ی بازی

قبل از شروع بازی از بین کارت کالاها که شامل هشت دسته‌ی نه‌تایی هستند به تعداد بازیکنها دسته‌ی کالا انتخاب می‌کنیم و بقیه‌ی کارت‌ها را از بازی خارج می‌کنیم. ( مثلا سه کالا برای سه بازیکن) بعد از این کارتهایی که وارد بازی کردیم را بر می‌زنیم و به هر بازیکن ۹ کارت می‌دهیم.

بعد از این که بازیکن‌ها کارت‌ها را مرتب کردند یکی از بازیکنان زنگ را می‌زند و بازی شروع می‌شود. هر کس به تعداد مورد نظرش در هر معامله بین یک تا چهار کارت را تعویض می‌کند.

باید به این نکته توجه کرد که در انتهای بازی امتیازها بر اساس کالای روی کارت حساب می‌شود. این یعنی که بایدبه کالایی که جمع می‌کنید دقت داشته باشید. می‌شود برای این بازی سقف امتیازی مثلا ۵۰۰ امتیاز گذاشت که برنده‌ی نهایی کسی‌ست که به این امتیاز برسد.

برچسب ها:

نمایش پروفایل

آورده اند که همانا فضولی باید ازصفات بارز یک نویسنده‌ باشد. من هم به عنوان یک نویسنده‌ و کارشناس محتوا در خدمت شماهستم تا قدری از نتیجه‌ی فضولی‌هایم برای شما بنویسم. چون در آغاز هیچ نبود؛ کلمه بود ... و از کلمه بود که جهان جان گرفت.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر