رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید عینک آفتابی

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

نحوه انتخاب بهترین عینک آفتابی 

همه ما می‌دانیم که عینک آفتابی، در یک روز پر نور یا کنار دریا و حتی روزهای برفی،هنگام رانندگی یا پیاده‌روی و انجام فعالیت‌های ورزشی، چقدر کاربردی است و دیدن را برای ما آسان‌تر می‌کند. با استفاده از عینک آفتابی مناسب نه تنها چشم خود را در برابر نور مستقیم محافظت می‌کنیم بلکه بهترین دفاع برای جلوگیری از آسیب‌ دیدگی چشم در برابر اشعه ماوراءبنفش (UV) در طولانی مدت است. مطالعات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد. بنابراین استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم‌ها و ناحیه اطراف چشم از اهمیت فراوان برخوردار است. در این مقاله سعی داریم تا نکاتی که برای خرید و انتخاب عینک آفتابی مناسب لازم است را ارائه دهیم، سپس ۱۰ عینک آفتابی مردانه و زنانه پرفروش از بهترین برندهای روز دنیا را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید

انواع عینک آفتابی

عینک آفتابی کژوال

عینک آفتابی کژوال یا غیر رسمی برای استفاده روزانه و فعالیت‌های تفریحی و یا هنگام پیاده ‌‌روی و رانندگی مناسب است. این عینک‌ معمولا برای فعالیت‌های شدید ورزشی طراحی نشده است. 

عینک آفتابی ورزشی

عینک آفتابی ورزشی برای فعالیت‌هایی از قبیل دویدن، پیاده‌ روی، دوچرخه‌ سواری طراحی شده است. این عینک‌ها دارای وزن سبک و انعطاف‌پذیر هستند. قاب و لنز‌های آنها از مواد مقاوم ساخته شده تا در برابر ضربه محکم باشند. عینک‌های آفتابی ورزشی دارای پد‌های بینی محکمی هستند که حتی هنگام عرق کردن قاب‌ را در جای خود قرار می‌دهد. برخی از عینک‌های آفتابی ورزشی دارای لنز‌های قابل تعویض و برای شرایط مختلف نور قابل تنظیم هستند. 

عینک مناسب برف

عینک‌های ویژه‌ای هستند که بطور خاص برای محافظت از چشمان شما در برابر نور شدید در ارتفاعات زیاد و نور خورشید منعکس شده از برف طراحی شده‌‌اند.

نحوه انتخاب عینک آفتابی

عینک افتابی چشم شما را از اشعه‌های مضر ماوراءبنفش (UV) محافظت می‌کند. باعث کاهش فشار به چشم در شرایط خیلی روشن و با نور زیاد می‌شود. به یاد داشته باشید که فقط نور خورشید نیست که شما باید نگران آن باشید. آب تا ۱۰۰ درصد از پرتو‌های مضر UV، شن و ماسه خشک و بتن تا ۲۵ درصد و حتی چمن تا ۳ درصد آنها را بازتاب می‌دهند.

در انتخاب عینک آفتابی چهار ویژگی را در نظر بگیرید:

رنگ لنز

این تصور غلط وجود دارد که هر چه لنز عینک آفتابی شما تاریک‌تر باشد از محافظت بهتری برای چشمان شما برخوردار است. رنگ یا تیرگی لنز شما ترجیح شخصی است و غالبا براساس فعالیتی که هنگام پوشیدن عینک آفتابی یا شرایط خورشید انجام می‌دهید، انتخاب می‌شود. در ساحل در معرض نور خورشید و نور منعکس کننده‌تری هستید و ممکن است لنز‌های کهربایی تیره، مسی یا قهوه‌ای را ترجیح دهید، در هنگام اسکی و روزهای برفی لنز‌های زرد یا نارنجی را برای افزایش کنتراست انتخاب کنید. 

محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش

مهمترین چیزی که هنگام خرید عینک آفتابی باید به آن توجه کنید یک برچسب است که نشان می‌دهد از چشم در برابر اشعه ماوراءبنفش محافظت می‌کند. طبق بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۱۴ کمتر از نیمی از افرادی که عینک آفتابی خریداری می‌کنند، بررسی می‌کنند که آیا این لنزها از اشعه ماوراءبنفش محافظت می‌کنند؟

تابش خیره کننده

مشکل دیگر هنگام بیرون آمدن در آفتاب و به خصوص رانندگی، تابش خیره کننده است. استفاده از عینک‌هایی با لنزهای پلاریزه کمک بزرگی به شما می کند. آنها فقط با مقادیری از نور در زوایای مشخص و کاهش میزان نور کار می‌کنند. راه دیگر مقابله با تابش خیره کننده استفاده از روکش انعکاسی AR در لنز‌های عینک است، آنها با انعکاس نور از سطح لنز‌ها آسیب چشم را کاهش می‌دهند. 

فریم

همه نور به طور مستقیم به جلوی چشم شما برخورد نمی‌کند، بلکه می‌تواند از بالا، کناره‌ها و پایین فریم عینک به چشم شما برخورد داشته باشد. هر چه فریم‌ها کوچکتر باشند، نور فیلتر نشده بیشتری به چشم شما برخورد می‌کند. در کنار عینک استفاده از کلاه‌های لبه‌‌دار، بیشتر از صورت شما محافظت کند. 

انواع لنزهای عینک آفتابی

لنز‌های پلاریزه

لنز‌های پلاریزه به طور قابل ملاحظه‌ای تابش نورانعکاسی از سایر اجسام را کاهش می‌دهند. اگر اهل ورزش‌های آبی هستید یا به نور شدید حساس هستید، پلاریزه بودن یک ویژگی عالی است. در بعضی موارد، لنز‌های پلاریزه با رنگ‌های موجود در شیشه‌های جلو اتومبیل واکنش می‌دهند و باعث ایجاد نقطه کور یا کاهش دید می شوند، اگر این اتفاق افتاد لنز‌های دیگر را به عنوان جایگزین لنز‌های پلاریزه در نظر بگیرید. 

لنز‌های فوتوکروم

لنز‌های فوتوکرومیک به طور خودکار با تغییر شدت و شرایط نور تنظیم می‌شوند. این لنز‌ها درواقع در فضایی با نور زیاد تاریکتر می‌شوند و با تاریک شدن شرایط، روشن‌تر می‌شوند. 

لنزهای آینه‌ای 

پوشش آینه‌ای روی سطوح خارجی برخی لنز‌های عینک آفتابی اعمال شده است. آنها با بازتاب بخش زیادی از نور که به سطح لنز برخورد می‌کنند، تابش نور را کاهش می‌دهند. روکش‌های آینه‌‌ای باعث می‌شوند تا اشیا تاریک‌تر از آنچه هستند به نظر می‌رسد. بنابراین اغلب از رنگ‌های روشن برای جبران این امر استفاده می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند از عینک‌هایی با لنزهای آینه‌ای برای رانندگی در مدت زمان طولانی استفاده نکنید. 

لنز‌های قابل تعویض

برخی از مدل‌های عینک آفتابی با لنز‌های قابل تعویض با رنگ‌های مختلف ارائه می‌شوند. این مدل به شما امکان می‌دهد تا محافظت در برابر شرایط و فعالیت‌ها را تنظیم کنید. در صورت داشتن فعالیت و شرایط مختلف این گزینه را در نظر بگیرید. 

رنگ لنز عینک آفتابی

رنگ‌های تیره (قهوه‌ای/خاکستری/سبز). ایده‌آل برای استفاده روزمره و بیشتر فعالیت در فضای باز هستند. رنگ‌های تیره عمدتا برای برطرف شدن تابش خیره کننده و کاهش فشار چشم در شرایط متوسط تا روشن است. 

رنگ‌های روشن (زرد/طلایی/کهربایی). این رنگ‌ها در شرایط نوری متوسط تا کم برتری دارند. آنها اغلب برای اسکی، اسنوبورد و سایر ورزش‌های برفی عالی هستند. در شرایط پرنور و فاقد نور باعث بهتر دیده شدن اشیا می‌شوند. 

روکش لنزهای عینک آفتابی

عینک آفتابی هر چه گرانتر باشد، احتمال دارد که چندین لایه از روکش داشته باشند. این لایه ها شامل یک پوشش آبگریز برای دفع آب، یک پوشش ضد خش برای افزایش دوام و یک پوشش ضد مه برای شرایط مرطوب یا فعالیت‌های پر انرژی باشد.

مواد لنز عینک آفتابی

مواد مورد استفاده در لنزهای عینک آفتابی روی وضوح، وزن، دوام و قیمت آنها تاثیر می‌گذارد. 

شیشه: وضوح نوری بالاتر و در برابر خش مقاومت بیشتری دارد. با این حال سنگین تر از سایر مواد و گران است. 

پلی اورتان: مقاومت در برابر برخورد و وضوح نوری عالی دارد. انعطاف پذیر و سبک است. اما گران است. 

پلی کربنات: مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه و وضوح نوری بسیار خوب دارد. مقرون به صرفه، سبک و کم حجم است اما در برابر خراش کم مقاوم است. 

اکریلیک: یک جایگزین ارزان برای پلی کربنات، مناسب برای عینک آفتابی کژوال است. نسبت به پلی کربنات و شیشه‌ای از دوام و شفافیت کمتری برخوردار است. 

مواد فریم عینک آفتابی

انتخاب فریم مناسب به اندازه لنزها مهم است. زیرا به راحتی، دوام و ایمنی عینک آفتابی شما کمک می‌کند. 

فلز: به راحتی قابل تنظیم با چهره و کمتر مزاحم زمینه دید شماست. نسبت به انواع دیگر گران‌تر و بادوام‌تر است و برای فعالیت‌های زیاد طراحی نشده است. از فلزات خاص فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و تیتانیوم هستند. به خاطر داشته باشید اگر عینک در داخل ماشین قرار بگیرد فلز می‌تواند خیلی گرم شود. 

نایلون: ارزان، سبک و بادوام‌تر از فلز است. برخی از قاب‌های نایلونی از نظر مقاومت در برابر ضربه بسیار بالا،می‌توان برای ورزش از آنها استفاده کرد. این قاب‌ها قابل تنظیم نیستند مگر اینکه یک هسته سیمی قابل تنظیم داخلی داشته باشند. 

استات: این نوع پلاستیک‌ها که گاهی به آن دست‌ساز می‌گویند در عینک‌های شیشه‌ای محبوب هستند. دارای رنگ‌بندی متفاوت و انعطاف‌پذیر هستند و برای ورزش پر فعالیت در نظر گرفته نشده‌ است. 

پلیمر گیاهی: ماده ای سبک و بادوام و غیر نفتی است که از گیاه کرچک حاصل می‌شود.

انتقال نور مرئی

 مقدار نوری که از طریق لنز‌ها به چشم شما می‌رسد،  انتقال نور قابل مشاهده (VLT) نام دارد که به صورت درصدی اندازه‌ گیری می‌شود. فاکتور VLT از رنگ و ضخامت لنز، موادی که از آن ساخته می‌شود و روکش‌هایی که روی آنها وجود دارد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای انتخاب عینک آفتابی براساس درصد VLT آورده شده است:

VLT 0 تا ۱۹ درصد: مناسب برای روز‌های روشن و آفتابی

VLT 20 تا ۴۰ درصد: مناسب برای استفاده همه منظوره 

VLT بالای ۴۰ درصد: مناسب برای شرایط کم نور

VLT 80 تا ۹۰ درصد و بالای ۹۰ درصد: لنزهای کاملا شفاف برای شرایط بسیار کم نور و شب

معرفی ۱۰ عینک مردانه و زنانه پرفروش از بهترین برندهای دنیا

عینک آفتابی ری بن مدل ۵۸-۱۱۲/۱۹-۳۰۲۵ 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی پلیس مدل SPL166-0580-Org99

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی مردانه اچ اند ام مدل ۲۳۴۴۵۵۰۰۱

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی زنانه گوچی مدل GC012ROSE

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی دیور مدل StarLUX02

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا

مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی زنانه شانل مدل ۸۹۰

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی فندی مدل ff0346

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی مردانه دولچه اند گابانا مدل DG2142

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی زنانه تد بیکر مدل TB 1501 OO1

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

بازگشت به منو ↑

عینک آفتابی روبرتو کاوالی مدل ۱۱۰۰۲

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


مشخصات کلی محصول

نکات متناسب با عینک آفتابی

سخن پایانی

داشتن عینک آفتابی چه زمان رفتن به سرکار و چه زمان کوهنوردی و سایر فعالیت‌ها مهم است. هدف استفاده از عینک آفتابی محافظت از چشم‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از نور خورشید و تابش‌های مضر آن است. بنابراین با شناخت درباره انواع عینک‌ها و کاربردهای آنها، مناسب‌ترین و بهترین عینک آفتابی را انتخاب کرده و سلامت چشمان خود را تضمین کنید. 

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر