رفتن به نوار ابزار

آموزش زبان انگلیسی و معرفی روش های یادگیری زبان انگلیسی

امتیازدهی+4
امتیازدهی+4

یادگیری زبان انگلیسی، روش‌ها و منابع کاربردی

همه ما می‌دانیم که زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی است و تمامی ارتباطات بین کشورهای مختلف از طریق این زبان صورت می‌گیرد. پس اگر قصد سفر تفریحی به یک کشور خارجی، قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری و حتی قصد تجارت به کشوری را دارید که زبان رسمی آن را نمی‌دانید، این زبان انگلیسی است که به کمک شما خواهد آمد.
ما زبان انگلیسی را از زمان مدرسه آموزش می‌بینیم اما به دلیل عدم استمرار و مطالعه منظم براحتی آن را فراموش می‌کنیم. اینجاست که برای تحصیل در دانشگاه یا تصدی یک شغل دچار مشکل می‌شویم و به دنبال کلاس‌، دوره و منابع آموزشی مختلف هستیم.
این روزها کتاب، متد، آموزشگاه و نرم‌افزار و اپلیکیشن‌های آموزش زبان انگلیسی کم نیست، پس به عنوان یک زبان‌آموز حق داریم سردرگم شویم و برای بهترین و مناسب‌ترین انتخاب دچار مشکل شویم.


قبل از هر چیز باید سطح خود را مشخص کنید با این کار متوجه خواهید شد که به چه سطحی از منابع و امکانات آموزشی از مبتدی تا پیشرفته نیاز دارید. در مرحله بعد باید هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی را تعیین کنید، اینکه برای چه منظوری و با چه هدفی می‌خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید. در مرحله بعد می‌توانید با در نظر گرفتن سطح، هدف و زمان و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید بهترین روش و مناسب‌ترین منابع را انتخاب کنید.
بسیاری از مؤسسات آموزش زبان‌های خارجی، مشاوره رایگان دارند. براحتی می‌توانید به یکی از آن‌ها مراجعه کنید و یا تلفنی تماس بگیرید تا توسط یک کارشناس راهنمایی شوید.
ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد تمامی روش‌هایی بگوییم که به کمک آن‌ها می‌توانید به صورت خودآموز یا شرکت در کلاس‌های آموزشی، بهترین نتیجه را از قرار گرفتن در مسیر یادگیری زبان انگلیسی بگیرید. قبل از هر چیز به علت بین‌المللی شدن این زبان می‌پردازیم.

چرا زبان انگلیسی بین‌المللی شد؟

جالب است بدانید که کشور انگلستان که در گذشته مستعمره‌های زیادی داشته، خود روزی مستعمره کشور فرانسه بوده است! در آن زمان این پادشاهان فرانسوی بودند که بر انگلستان حکومت می‌کردند و به همین دلیل نیز در این کشور ۲ زبان وجود داشت. به مرور زمان، زبان فرانسوی زبان انگلیسی را تکمیل و آن را به یک زبان کامل تبدیل کرد. این روند تکامل ادامه داشت تا زمانی که در اوایل قرن ۱۷ میلادی، زبان انگلیسی آنقدر غنی شد که از زبان فرانسه پیشی گرفت.
همانطور که می‌دانید انگلستان یک جزیره است و از گذشته‌های دور برای داد و ستد با سایر کشورها از مسیر دریا تجارت می‌کرد. همین دریانوردان در کنار تجارت، زبان انگلیسی را به سراسر دنیا منتقل کردند. قدرت گرفتن انگلستان چه از نظر سیاسی و چه از نظر اقتصادی به عنوان کشوری که دارای مستعمرات زیادی بود، مزید بر علت شد تا زبان این کشور به زبان بین‌المللی تبدیل شود.
بعد از جنگ جهانی دوم، ۳ زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی جزو زبان‌های بین‌المللی بودند، اما به مرور زمان زبان فرانسوی به دلیل سخت و پیچیده بودن و زبان آلمانی به دلایل سیاسی کنار گذاشته شدند و زبان انگلیسی باز زبان بین‌المللی شد و این بار جا پای خود را محکمتر کرد.

نکاتی برای یادگیری زبان انگلیسی

در این بخش به تمامی نکاتی اشاره می‌کنیم که برای یادگیری هر زبان خارجی مفید واقع می‌شوند. اما با توجه به اینکه این مقاله مختص یادگیری زبان انگلیسی است، پس بیشتر تمرکز ما بر روی شیوه‌های اصولی و اساسی یادگیری این زبان بین‌المللی است.

 • یک هدف برای خود تعیین کنید

فراموش نکنید که چرا شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرده‌اید. این موضوع در تمام مسیر یادگیری مشوق شما خواهد بود. افراد برای یادگیری دلایل و اهداف متفاوتی دارند شما نیز می‌توانید یکی از موارد زیر را به عنوان هدف خود انتخاب کنید:

 1. قبولی در مقاطع بالاتر تحصیلی
 2. سفر به کشورهای خارجی و انگلیسی زبان
 3. تصدی یک شغل
 4. پیشرفت شغلی
 5. قبولی در آزمون‌های زبان مانند تافل و ایلتس
 6. دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های خارجی و مهاجرت تحصیلی
 7. مهاجرت کاری
 8. دیدن فیلم و سریال‌ها به زبان اصلی

همانطور که می‌بینید بعضی از این اهداف ساده و بعضی دیگر بسیار مهم هستند و سرنوشت ما را تعیین می‌کنند. پس اولین قدم در یادگیری زبان انگلیسی تعیین یک هدف درست است.

مرور کنید

بهترین روش برای اینکه یک کلمه ملکه ذهن شما شود مرور آن در بازه‌های زمانی مشخص است. اگر خاطرتان باشد جعبه لایتنر همین کار را می‌کرد. یک مثال ساده می‌زنیم، یک لغت را که برای اولین بار یاد گرفتید، ۲۴ ساعت بعد دوباره آن را مرور کنید، این کار باعث می‌شود تا حدود ۸۰ درصد، آن لغت در ذهن شما بماند. در مرحله بعد، همان لغت را یک هفته بعد مرور کنید و در مرحله آخر نیز لغت را یک ماه بعد مرور کنید. با این روش، آن کلمه یا مطلب در ذهن شما و برای همیشه باقی خواهد ماند.

هر روز زبان بخوانید

نباید بین یادگیری وقفه بیاندازید. یادگیری زبان انگلیسی باید به یک کار روتین و هر روزه شما تبدیل شود. بسته به زمان آزادی که دارید هر روز بین ۱ تا ۴ ساعت برای آموزش زبان انگلیسی وقت صرف کنید. هر روز یک مطلب جدید یاد بگیرید و مطالب روز قبل را نیز مرور کنید.

زبان گوشی خود را به انگلیسی تغییر دهید

همه گوشی‌ها به صورت پیشفرض بر روی زبان انگلیسی تنظیم شده‌اند اما برخی از کاربران هستند که زبان گوشی خود را به زبان فارسی تغییر داده‌اند. اگر می‌خواهید انگلیسی را وارد زندگی خود کنید باید زبان گوشی شما انگلیسی باشد. چون هر روز زمان زیادی را صرف استفاده از این وسیله می‌کنید پس بهتر است با هدف یادگیری زبان این کار را کنید.

فیلم و سریال‌ها را به زبان اصلی ببینید

زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی است و طبیعی هم هست که همه جای دنیا مردم بتوانند به این زبان صحبت کنند. اکثر فیلم و سریال‌ها به زبان انگلیسی تهیه می‌شوند که این موضوع منابع یادگیری از طریق فیلم و سریال را برای شما بیشمار خواهد کرد. کافی است وارد سایت IMDB شوید و فیلم و سریال مورد علاقه خود را دانلود کنید.
فراموش نکنید که هر فیلم را حداقل در سه مرحله ببینید. در مرحله اول فیلم را با زیرنویس فارسی ببینید تا با کلیت موضوع آشنا شوید. در مرحله دوم تلاش کنید تا فیلم را با زیرنویس انگلیسی ببینید و در مرحله آخر هم بدون زیرنویس همان فیلم را ببینید. به این روش نه تنها با کلمات جدید آشنا خواهید شد بلکه با نحوه بکار گیری کلمات در جمله، جمله بندی و گرامر نیز آشنا می‌شوید.

روش صحیح مشاهده فیلم و سریال به زبان انگلیسی

همانطور که در بالا اشاره کردیم اگر فیلم را به منظور تقویت زبان انگلیسی می‌بینید باید طبق اصولی این کار را انجام دهید. برای این کار می‌توانید یک فیلم یک ساعته را به ۴ بخش ۱۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید. هر بار فقط همان ۱۵ دقیقه را ببینید و به خاطر جذابیت فیلم ترغیب نشوید که بیشتر از این زمان را مشاهده کنید. بهتر است بخش‌ها کوتاه باشند تا بتوانید روی یادگیری تمرکز کنید.
زمانی‌ که فیلم را با زیرنویس انگلیسی می‌بینید یک دفترچه در کنار خود داشته باشید و کلمات جدید را در آن یادداشت کنید. سعی کنید که معنی این کلمات را با توجه به داستان فیلم و موقعیت حدس بزنید، اگر نتوانستید این کار را بکنید حتماً از دیکشنری کمک بگیرید. در انتهای هر بخش نگاهی به لغات جدیدی که نوشتید بیندازید و فیلم را دوباره ببینید. در حین دیدن فیلم اصلاً به لیست لغات مراجعه نکنید بلکه قبل و بعد از تماشای هر بخش این کار را انجام دهید.
نیازی نیست این واژه‌ها را حفظ کنید چون بعد از چند بار مرور و دیدن فیلم، ملکه ذهن شما خواهند شد. حالا همان بخش اولی را که با زیرنویس دیده‌اید، بدون زیرنویس تماشا کنید. در این مرحله اگر کلمه‌ای شنیدید که معنی آن را نمی‌دانستید سراغ لیست واژه‌هایتان بروید، فقط خاطرتان باشد که مدام این کار را نکنید.
سعی کنید همراه با بازیگران به زبان انگلیسی همراهی کنید، کلمات را مانند آن‌ها ادا کنید و دیالوگ‌های آن‌ها را تکرار کنید. این روش به نام تکنیک Shadowimg یا تکنیک سایه شناخته می‌شود.
این کار ممکن است یک بخش ۱۵ دقیقه‌ای از فیلم را برای شما طولانی کند، اما ارزش آن را دارد که به صورت اصولی آموزش ببینید. هدف شما یادگیری زبان است پس برای رسیدن به این هدف کمی صبور باشید. این مهم است که از واژه‌ها و جملاتی که یاد گرفته‌اید در موقعیت‌های مختلف و زندگی روزمره استفاده کنید. با این کار، فرآیند یادگیری شما کامل خواهد شد.

موسیقی‌ها را به زبان انگلیسی گوش دهید

همه ما موسیقی را دوست داریم، حالا که قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید از این موقعیت استفاده کنید و آهنگ‌های انگلیسی گوش کنید. نرم‌افزارهای پخش موسیقی زیادی هستند که می‌توانند لیریک یا متن ترانه را نیز نمایش دهند. یکی از این نرم‌افزارها Musixmatch است که به صورت رایگان و پولی در دسترس است. هر بار که به اینترنت وصل شوید به صورت خودکار لیریک آهنگ به شما نمایش داده می‌شود و حتی می‌توانید ترجمه هر خط از آهنگ را نیز به زبان دلخواه خود ببینید. به عنوان مثال می‌توانید ترجمه را روی زبان فارسی تنظیم کنید تا معنی هر خط از آهنگ را همزمان با متن انگلیسی و پخش آهنگ ببینید. سعی کنید به مرور زمان این قابلیت را غیرفعال کنید تا عادت کنید به زبان انگلیسی آهنگ‌ها را بشنوید و بخوانید.

پادکست به زبان انگلیسی گوش دهید

اپلیکیشن‌های پادکست زیادی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای گوش دادن به زبان انگلیسی استفاده کنید. حق انتخاب زیادی دارید و با توجه به موضوعی که به آن علاقمند هستید می‌توانید پادکست را انتخاب کنید. اقتصادی، تجاری، زیبایی، هنرمندان، سلبریتی‌ها، سبک زندگی، ورزش، سلامتی و … جزو دسته‌بندی‌هایی هستند که حق انتخاب شما را افزایش می‌دهند.

یادگیری زبان انگلیسی در خواب را امتحان کنید

اخیراً روشی معرفی شده که کمک می‌کند تا در زمان خواب هم به انگلیسی فکر کنید. برای این کار کافی است قبل از خواب به موسیقی، صدای ضبط شده خودتان یا کلاس آموزشی‌تان، پادکست و … گوش دهید و با این صدا به خواب بروید. با این متد زبان انگلیسی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شما تبدیل خواهد شد.

بازی‌های کامپیوتری و گروهی انجام دهید

این بازی‌ها معمولاً آنلاین هستند و از سراسر دنیا افراد با زبان‌های رسمی مختلف در حال بازی هستند. به همین دلیل و برای ارتباط برقرار کردن اعضای یک تیم، کلیه افراد به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. قرار گرفتن در این موقعیت فرصت بسیار مناسبی برای یادگیری است. هم از بازی لذت می‌برید و هم زبان انگلیسی خود را تقویت می‌کنید. از جمله این بازی‌ها می‌توان به World of Warcraft اشاره کرد. فراموش نکنید که سرعت عمل شما باید بسیار بالا باشد، نمی‌خواهید که تیم‌تان ببازد!

به انجمن‌های (Forum) آنلاین بپیوندید

این انجمن‌ها که تحت عنوان Forum شناخته می‌شوند یکی از روش‌های جذاب برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. افراد از سراسر دنیا عضو این نوع انجمن‌ها بوده و در مورد هر موضوعی در آن‌ها صحبت می‌شود. گاهی نیز کاربران سوالاتی دارند که حتی خواندن پاسخی که سایرین به این سوالات داده‌اند نیز خالی از لطف نیست. اگر بتوانید هر چند وقت یکبار به یکی از این سایت‌ها سر بزنید موضوعات جالبی برای گفتگو خواهید یافت.

دوستان انگلیسی زبان یا نیتیو داشته باشید

این روزها با وجود شبکه‌های اجتماعی که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیدا کردن یک دوست انگلیسی زبان بومی یا نیتیو کار سختی نیست. به این روش سرگرمی و گشت و گذار هر روزه شما در شبکه‌های اجتماعی به بستر مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی تبدیل خواهد شد.

لطفاً صحبت کنید!

درست است که در ابتدای مسیر یادگیری، ممکن است کلمات زیادی ندانید و دایره واژگانتان زیاد نباشد یا کاملاً با گرامر زبان انگلیسی آشنا نباشید. به همین دلیل از حرف زدن به زبان انگلیسی خودداری می‌کنید. اما این اشتباه بزرگی است چون همه آدمها که از ابتدا مسلط به زبان انگلیسی نبودند. آن‌ها هم روزی در جایگاه شما بودند و حالا بعد از مدت‌ها تمرین بر این زبان مسلط شده‌اند. پس از اشتباه کردن ترسی نداشته باشید، ما از اشتباهات‌مان درس می‌گیریم. هر چقدر در مقابل صحبت کردن در جمع بیشتر مقاومت کنید به همان اندازه از تسلط بر زبان انگلیسی دور خواهید شد. پس از اشتباه کردن نترسید و خجالت نکشید و “لطفاً صحبت کنید!”

مقابل آینه با خودتان حرف بزنید

برای برخی از افراد این روش غیر معمول است. اما باید بگوییم که در عین سادگی روش بسیار مؤثری است. برای صحبت با خودتان یک موضوع انتخاب کنید و سعی کنید با کمک گرفتن از دایره واژگانتان آن موضوع را بسط و گسترش دهید. زمانی که در حال صحبت کردن مقابل آینده هستید به حرکات صورت خود دقت کنید و سعی کنید همراه با گفتن جملات و احساسی که در آن‌ها نهفته است حرکات مناسبی از صورت خود را به نمایش بگذارید. این کار به مرور زمان به شما کمک می‌کند تا در زمان صحبت با دیگران از زبان بدن و صورت خود بهترین استفاده را ببرید و بتوانید راحتتر منظور خود را برسانید و مانند یک انگلیسی زبان بومی و نیتیو صحبت کنید. این کار اعتماد به نفس شما را بالا برده و شور و اشتیاق یادگیری را در شما دو چندان می‌کند.

سعی کنید در مورد وقایعی که می‌بینید با خودتان و دیگران صحبت کنید

هر روز اتفاقات زیادی در زندگی شخصی و محل کار برای ما می‌افتد. هر کدام از این مسائل به تنهایی می‌توانند موضوعی برای صحبت کردن با خودمان یا مکالمه به زبان انگلیسی با دیگران باشد. خود را محدود نکنید، هر چقدر بیشتر در مورد موضوعات متفاوت و متنوع صحبت کنید دایره لغات شما بیشتر شده و آمادگی مکالمه در مورد هر موضوعی را دارید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید که دیگر نیازی به ساختن و پرداختن جملات در ذهنتان ندارید و می‌توانید راحتتر صحبت کنید. با کلمات و جملات ساده شروع کنید و به مرور از کلمات سخت‌تر و جملات طولانی‌تر استفاده کنید.

مطالب را با صدای بلند بخوانید

این کار به بهبود مهارت مکالمه شما کمک خواهد کرد. تعجب نکنید، شنیدن همزمان صدای شما در حین مکالمه، مغزتان را آماده شنیدن زبان انگلیسی خواهد کرد. برای این کار می‌توانید از بلند خواندن کتاب داستان کوتاه شروع کنید یا اگر به موسیقی علاقه دارید، همراه با خواننده با صدای بلند بخوانید. با این روش هم از خواندن لذت می‌برید و هم حس خوانندگی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این مغز و زبان شما ادای کلمات انگلیسی را تمرین می‌کند و علاوه بر این بعد از مدتی متوجه پیشرفت خود در تلفظ ساده‌تر کلمات خواهید شد.

صدای خودتان را ضبط کنید و بارها به آن گوش دهید

موقع خواندن کتاب آموزشی، کتاب داستان کوتاه و حتی آواز خواندن به زبان انگلیسی صدای خود را ضبط کنید. بارها و بارها به این صدا گوش دهید تا ایرادات کار را پیدا کنید. تلاش کنید هر بار که صدای خود را ضبط می‌کنید کلمات را صحیح‌تر ادا کنید. با این کار هم گوش شما به شنیدن زبان انگلیسی عادت می‌کند و هم مشکلات و موانع را کشف خواهید کرد.
به مرور زمان و با گسترش دایره لغات خود تلاش کنید تا با انتخاب یک موضوع بخصوص در مورد آن حرف بزنید و صدای خود را نیز ضبط کنید، حالا با گوش دادن به صدای ضبط شده ببینید کجای کار را درست انجام داده‌اید و کجا نیاز به تمرین بیشتری دارد. یادتان نرود که این صداها را ذخیره کنید، چون روزی از پیشرفت خود شگفت‌زده می‌شوید.

تکرار کنید، تکرار کنید، تکرار کنید

شاید عجیب به نظر برسد اما یادگیری زبان انگلیسی با تکرار و تکرار است که میسر می‌شود. جملات را همراه خواننده تکرار کنید، دیالوگ‌ها را همراه بازیگر تکرار کنید، اخبار را همراه گوینده تکرار کنید، اصلاً هر جمله‌ای هر جایی که می‌بینید آن را با خود تکرار کنید. این روش ساده است و برای بعضی از افراد مضحک به نظر می‌رسد اما تا زمانی که آن را امتحان نکرده باشید نمی‌توانید بگویید که کاربردی ندارد و وقت تلف کردن است. پس از تأثیر تکرار غافل نشوید.

منابع آموزشی معتبر را برای یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کنید

از جمله مهمترین منابع آموزشی موجود برای یادگیری زبان انگلیسی می‌توان به کتاب‌های آموزشی اشاره کرد. این روزها تعداد این کتاب‌ها آنقدر زیاد شده که گاهی انتخاب را برای شما سخت خواهد کرد. بهترین راه این است که با دانستن سطح خود جستجویی در اینترنت داشته باشید یا از یک استاد زبان برای انتخاب مناسب‌ترین کتاب کمک بگیرید.
در زمان انتخاب کتاب دقت کنید که حتماً فایل صوتی آن را نیز دریافت کنید تا بتوانید در حین درس و تمرین، با گوش دادن به تلفظ دقیق کلمات توسط یک فرد انگلیسی زبان و نیتیو با تلفظ درست هر کلمه آشنا شوید.
به غیر از کتاب‌های آموزشی، یک سری منابع کمک آموزشی هستند که تنها بر روی یک مهارت تمرکز کرده‌اند. به عنوان مثال منابع و کتاب‌هایی که تنها برای آموزش لغات یا گرامر زبان انگلیسی هستند. این کتاب‌های کمک آموزشی در کنار کتاب‌های اصلی، منابع خوبی برای یادگیری هر چه بهتر زبان انگلیسی هستند.

مترادف‌ها و متضادها را دست کم نگیرید

یکی از بهترین روش‌ها برای گسترش دو برابری دایره واژگان، یادگیری همزمان متضاد و مترادف یک کلمه است. هر زمان که یک کلمه را یاد گرفتید برای اینکه بتوانید به روش دیگری هم آن را به خاطر بیاورید، متضاد یا مترادف آن را نیز بیاموزید. با این کار با یک تیر ۲ نشان زده‌اید، هم کلمه جدیدی را همزمان یادگرفته‌اید و هم کلمه‌ای برای به یاد آوردن کلمه اصلی در حین مکالمه کشف کرده‌اید. قدرت کلمات مترادف و متضاد را دست کم نگیرید!

کتاب داستان کوتاه بخوانید

کتاب داستان کوتاه به زبان انگلیسی کم نیست. خوشبختانه به دلیل اینکه این زبان بین‌المللی است براحتی می‌توانید انواع منابع کمک آموزشی مانند کتاب داستان کوتاه و بلند را در کتاب فروشی‌ها پیدا کنید. کتابی را انتخاب کنید که دارای فایل صوتی نیز باشد. این فایل‌های صوتی تمام داستان را به صورت یک فیلمنامه برای شما بازگو می‌کنند. پس همزمان با خواندن کتاب به این فایل صوتی گوش دهید تا با نحوه صحیح تلفظ کلمات آن توسط یک انگلیسی زبان بومی و نیتیو آشنا شوید.
نیازی نیست تک به تک لغات کتاب را بفهمید و معنی آن‌ها را بدانید، همین که اصل مطلب را متوجه شوید کافی است. به مرور زمان که با کلمات بیشتری آشنا شدید دیگر نگران این موضوع نخواهید بود. با این شیوه می‌توانید کتاب‌های بیشتری بخوانید و با کلمات و اصطلاحات بیشتری آشنا شوید.

خلاصه نویسی کنید

خلاصه نویسی یکی از روش‌هایی است که کمک می‌کند تا یک مطلب برای همیشه در ذهن شما هک شود. چون مطالب را به زبان خود می‌نویسید در نتیجه درک و به یاد آوردن آن‌ها برای شما راحتتر خواهد بود. برای خلاصه نویسی خود را محدود نکنید، می‌توانید خلاصه کتاب آموزشی، خلاصه کتاب داستان و حتی خلاصه‌ای از فیلم و سریالی که دیده‌اید را بنویسید. مهم این است که دست به قلم شده و از زبان خودتان و با کمک گرفتن از دایره واژگان، یک مطلب هر چند کوتاه بنویسید. تلاش کنید هر بار کلمات جدید بیشتری را استفاده کنید و طول مطلب را نیز افزایش دهید. کسی چه می‌داند شاید در انتهای کار یک نویسنده کوچک شدید.

خاطرات خود را به زبان انگلیسی بنویسید

در طول روز اتفاقات زیادی برای ما رخ می‌دهند، می‌توانید خلاصه‌ای از اتفاقات روز خود را در قالب خاطرات در یک دفترچه و به زبان انگلیسی ثبت کنید. روزهای اول را با نوشتن چند خط شروع کنید تا به نوشتن عادت کنید. بعد از مدتی و با گسترش دایره واژگان و تسلط بیشتر بر گرامر زبان انگلیسی، تلاش‌ کنید تا کلمات جدیدتر را در قالب جملات طولانی‌تر بکار ببرید و طول متن را نیز کم کم افزایش دهید.

به رادیوهای انگلیسی زبان گوش دهید

می‌دانیم که این روزها افراد زیادی نیستند که به رادیو گوش می‌دهند اما تا جایی که امکان دارد این روش را نیز امتحان کنید. رادیو BBC یک کانال عالی برای شنیدن اتفاقات روز و اخبار دنیا است. البته شیوه گفتن اخبار اندکی با مکالمه روزمره فرق دارد اما به مرور زمان به آن عادت می‌کنید. در مسیر رفتن به سر کار و دانشگاه، رادیو گوش کنید تا مغز و گوش شما به شنیدن کلمات به زبان انگلیسی عادت کند. در ادامه ۲ رادیوی معروف و کارآمد انگلیسی زبان را به شما معرفی می‌کنیم:

 • رادیو بریتانیایی BBC

همه ما این کانال رادیویی را می‌شناسیم، کسی نیست که نام این رادیوی بریتانیایی را نشنیده باشد. اگر به لهجه بریتانیایی علاقمند هستید، این کانال بهترین انتخاب است. BBC دارای اپلیکیشن نیز هست و می‌توانید براحتی آن را برای گوشی‌های با سیستم عامل اندروید و IOS دانلود کنید. BBC علاوه بر رادیو دارای پادکست‌های بسیار با کیفیتی است که در زمینه‌های مختلف به آموزش زبان انگلیسی می‌پردازند. برای تقویت مهارت شنیداری خود روزی حداقل ۳ یا ۴ پادکست این کانال را گوش دهید.

 • رادیو آمریکایی VOA یا صدای امریکا (Voice of America)

اگر با لهجه امریکایی راحتتر هستید می‌توانید از این کانال برای شنیدن اخبار روزانه به زبان انگلیسی استفاده کنید. این کانال بهترین فایل‌های تقویت مهارت گفتاری و شنیداری را دارد. رادیو VOA دارای اپلیکیشن اندروید و IOS نیز هست و می‌توانید آن را بر روی گوشی خود داشته باشید و هر روز در مسیر، در خانه و محل کار به رادیو گوش دهید. گوش دادن به زبان انگلیسی مغز و گوش را تقویت کرده و ذهن را آماده یادگیری خواهد کرد.

در زبان انگلیسی غرق شوید

اگر می‌خواهید زبان انگلیسی بخشی از زندگی روزمره شما باشد و به این ترتیب سریعتر بر آن مسلط شوید باید در زبان انگلیسی غرق شوید. همه مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم روش‌های مؤثری برای این کار هستند اما ما در ادامه به موارد کوچکی اشاره می‌کنیم که در عین سادگی کارآمد هستند:

 • زمانی که تلویزیون می‌بینید، زیرنویس انگلیسی به آن اضافه کنید.
 • لیست خرید خود را به زبان انگلیسی تنظیم کنید.
 • سعی کنید هر تابلو، پوستر یا اطلاعاتی را که بیرون از خانه می‌بینید به زبان انگلیسی ترجمه کنید.
 • از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید
 • فرض بگیریم که شما همه مواردی را که در این مقاله به آن اشاره کردیم انجام می‌دهید. اما تا وقتی که از یادگیری لذت نمی‌برید به نظرتان پیشرفت شما در زبان انگلیسی چقدر خواهد بود؟
 • هر جای مسیر که دلسرد یا خسته شدید به یکی از اهدافی که در ابتدای این بخش به آن اشاره کردیم فکر کنید تا با ترسیم آینده بتوانید انرژی تازه‌ای بگیرید.
 • خلاصه کلام اینکه، “از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید”

یادگیری زبان انگلیسی در خانه یا خودآموزی زبان انگلیسی (Self-Study)

هر روز زبان بخوانید: برای اینکه بتوانید در خانه زبان انگلیسی را بیاموزید باید هر روز یک زمان مشخصی را به این کار اختصاص دهید. به عنوان مثال می‌توانید خود را متعهد کنید که هر روز حداقل یک ساعت زبان بخوانید. با این روش شما هر روز هفته و ماه را درگیر زبان انگلیسی هستید که این موضوع به مرور زمان به بخشی از زندگی شما تبدیل خواهد شد.
کتاب مناسب تهیه کنید: خوشبختانه اکثر کتاب‌های آموزشی که در حال حاضر در بازار موجود هستند قابلیت استفاده به صورت خودآموز را نیز دارند، در این شرایط معلم می‌تواند تنها حکم یک راهنما و کمک را برای شما داشته باشد. در ادامه یک کتاب به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ بهره ببرید.
کتاب American English File – Second Edition: این کتاب بسیار روان طراحی شده و گرافیک زیبایی دارد که زبان‌آموز را به خواندن کتاب مشتاق می‌کند. این کتاب بر روی هر ۴ مهارت زبان یعنی خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، گرامر (Grammar) و لغات (Vocabulary) به خوبی کار کرده است. این کتاب همچنین شامل کتاب کار نیز هست.
از فلش کارت یا جعبه لایتنر استفاده کنید: نیازی نیست حتماً جعبه لایتنر تهیه کنید در حال حاضر اپلیکیشن‌هایی در Google Play موجود هستند که همان کار جعبه لایتنر را برای شما انجام می‌دهند. البته این اپ‌ها قابلیت‌های دیگری مانند تلفظ صحیح کلمات را نیز دارند که برای یادگیری نحوه صحیح ادای کلمات عالی هستند.
اپلیکیشن یا نرم‌افزار یادگیری زبان انگلیسی دانلود کنید: با یک سرچ ساده در Google Play می‌توانید یک اپ مناسب را انتخاب کنید. از مزایای استفاده از این نرم‌افزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
دارای سطح‌های مختلف هستند: برای اینکه بتوانید مسیر یادگیری را درست پیش بروید باید سطح خود را درست انتخاب کنید. سطح پایینتر یا بالاتر شما را از ادامه یادگیری منصرف خواهد کرد. سطح پایینتر برای شما ساده است و در اصل زمان شما را برای یادگیری تلف خواهد کرد. سطح بالاتر نیز شما را دلسرد می‌کند چون هر چقدر که تلاش می‌کنید می‌بینید بیس را ندارید و با گذشت زمان نیز چیز زیادی یاد نگرفته‌اید.
دارای برنامه برای یادگیری هستند: همه این اپ‌ها معمولاً دارای مرحله‌بندی و بخش‌بندی دروس هستند که هر مرحله دارای کلمات مشخصی است، با یادگیری کلمات هر مرحله و انجام آزمون‌ها می‌توانید وارد مرحله بعد شوید.
به روش‌های مختلف یک کلمه را آموزش می‌دهند: به عنوان مثال بار اول با تلفظ و معنی کلمه آشنا می‌شوید و سپس همان کلمه در یک جمله به شما نشان داده می‌شود تا با نحوه بکارگیری آن در جملات آشنا شوید. در مرحله بعدی همان کلمه را همراه با کلمات دیگر نمایش می‌دهند و شما باید جمله‌سازی کنید. همه این موارد در کنار هم به یادگیری عمیق‌تر هر کلمه و البته یادگیری گرامر زبان انگلیسی کمک خواهد کرد.
دارای آزمون در انتهای هر مرحله آموزش هستند: یکی از روش‌هایی که می‌توانید میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید شرکت در آزمون است. هر مرحله از آموزش دارای یک آزمون است که با انجام آن می‌توانید وارد مرحله بعد شوید.
فیلم و سریال به زبان اصلی ببینید و موسیقی گوش کنید: در مورد این موضوع در بخش “نکاتی برای یادگیری زبان انگلیسی” به صورت مفصل توضیح دادیم. اگر تلاش کنید تا هر روز زمانی را به این کار اختصاص دهید پیشرفت چشمگیری خواهید داشت.
در گروه‌هایی شرکت کنید که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند: همه ما هر روز بخشی از زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنیم پس چه بهتر که از این زمان برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم. عضو گروه‌های تلگرامی یا واتس‌اپ شوید و تا می‌توانید در مورد مسایل مختلف با اعضای گروه بحث کنید.

معرفی بهترین کتاب ها و منابع آموزشی خودآموز زبان انگلیسی

کتاب Vocabulary in Use

همه ما با این کتاب آشنا هستیم. Vocabulary in Use یک مجموعه فوق‌العاده کاربردی برای یادگیری لغات زبان انگلیسی است. این مجموعه در ۴ سطح از مبتدی تا پیشرفته تدوین شده است. هر سطح شامل درس‌های یک صفحه‌ای همراه با لغات مربوط به یک موضوع خاص است. تنوع موضوعات به قدری بالاست که از خواندن آن خسته نخواهید شد. در انتهای هر درس بخشی برای تمرین در نظر گرفته شده که می‌توانید از آن برای یادگیری عمقی کلمات هر درس و نحوه به کار بردن هر کلمه در جمله بهره بگیرید.

کتاب English Grammar in Use

اگر به صورت تخصصی می‌خواهید گرامر زبان انگلیسی را بیاموزید این کتاب بهترین انتخاب خواهد بود. در این کتاب ۱۴۵ درس وجود دارد که در هر کدام از آن‌ها به یکی از نکات گرامری پرداخته شده است. هر درس شامل ۲ صفحه است که به آموزش گرامر و تمرینات همان درس اختصاص دارد. در کنار یادگیری گرامر، تمرینات را انجام دهید تا ملکه ذهن شما شود.

کتاب Practical English Usage

این کتاب از مجوعه‌های بسیار موفق در سرتاسر دنیاست. با استفاده از این کتاب دیگر نیازی به خریداری کتاب‌های متنوع ندارید. درس‌نامه این کتاب بر طبق حروف الفباست و شامل ۶۰۰ نکته آموزشی است. این نکات آموزشی در دو بخش لغات و گرامر تدوین شده‌اند. نکات گرامری این کتاب مرجعی برای رفع و اصلاح اشتباهات رایج گرامری است. در بخش آموزش لغات، قواعد ساخت، ترکیب کلمات، هجی کلمات و واژه‌سازی آمده است و بیش از ۲۵۰ لغت کاربردی را آموزش می‌بینید.
از دیگر مزایای منحصربه‌فرد این کتاب می‌توان به آموزش تفاوت میان واژگان مشابه هم اشاره کرد که معمولاً زبان آموزان را به اشتباه می‌اندازند. این جزئیات دقیق از شما یک انگلیسی زبان حرفه‌ای می‌سازد.

کتاب Tactics for Listening

متد این کتاب بیشتر بر تقویت مهارت شنیداری و مکالمه است. تمام فایل‌های صوتی در قالب دیالوگ‌های دو یا چند نفره تدوین شده‌اند که نحوه صحیح برقراری ارتباط در شرایط مختلف را به زبان‌آموز آموزش می‌دهند. این کتاب در ۳ دوره، مبتدی، متوسطه و پیشرفته تدوین شده و شامل ۳ جلد است. هر کتاب یا هر سطح شامل ۲۴ درس از موضوعات رایج، کاربردی و قابل فهم در زندگی روزمره و واقعی است. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم محوریت اصلی آموزش در این کتاب بر روی مهارت شنیداری و مکالمه استوار است.

کتاب Longman Academic Writing Series

یکی از کامل‌ترین و بهترین کتاب‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت خود آموز یا Self-study، کتاب Longman Academic Writing Series است. این کتاب در ۵ سطح از مبتدی تا پیشرفته تدوین شده است. هر آنچه که برای تقویت مهارت نوشتاری به آن نیاز دارید از لغات و گرامر گرفته تا ساختار متن، با ساده‌ترین و کارآمدترین متد در این کتاب آمده است.
از جمله مزایای این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پوشش دادن موضوعات مختلف و کاربردی مانند نگارش روتین روزانه، ژورنال، پست بلاگ و غیره
 2. آموزش لغات
 3. آموزش گرامر
 4. آموزش دستور زبان و ساختار بندی جملات
 5. نکات کلیدی و کاربردی
 6. آموزش نکات ویراستاری و کاربرد صحیح علائم نگارشی
 7. کتاب Speakout

این کتاب یکی از بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی با لهجه بریتانیایی است. این مجوعه شامل ۸ دوره است که با همکاری BBC Learning و توسط انتشارات Longman به چاپ رسیده است. تمرکز این کتاب بیشتر بر روی موضوعات رایج و روزمره زندگی و کار است. این مجموعه شامل لغات، عبارات و جملات پر کاربرد، بخش گرامر و دستور زبان و بخش تقویت مهارت شنیداری است. در این کتاب ویدئوهای آموزشی در نظر گرفته شده که با همکاری BBC Learning تدوین شده‌اند. در کنار این کتاب می‌توانید امکان دسترسی به English Lab را نیز داشته باشید که یک پورتال خودآموز آنلاین است.

کتاب Four Corners

این کتاب همه مهارت‌های لازم برای یادگیری زبان انگلیسی شامل مهارت‌های شنیداری (Listening)، نوشتاری (Writing)، خواندن (REading) و مکالمه (Speaking) را به شما آموزش می‌دهد. کتاب‌های Four Corners توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده‌اند و برای آموزش زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته و برای سنین مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مجموعه دارای فایل‌های صوتی MP3، نرم‌افزار، Work Book، Student Book و Teacher Book است.

بهترین اپلیکیشن‌ های یادگیری زبان انگلیسی

در ادامه می‌خواهیم تعدادی از اپلیکیشن‌های آموزش زبان انگلیسی رایگان و پولی را به شما معرفی کنیم. همانطور که قبلاً هم بارها شنیده‌اید، منابع زیادی برای یادگیری زبان‌های خارجی وجود دارد که از این میان، نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها بهترین انتخاب خواهند بود. چون این روزها ما زمان زیادی را صرف کار با گوشی خود می‌کنیم و البته این اپ‌ها هر کدام مزایای منحصر به فردی دارند که فرآیند یادگیری را به یک سرگرمی جذاب برای ما تبدیل می‌کنند بطوری که هر روز دوست داریم با آن‌ها کار کنیم.

اپلیکیشن Rosetta Stone

این اپلیکیشن یکی از کاربردی‌ترین و معروفترین نرم‌افزارهای یادگیری زبان انگلیسی است. این اپ به صورت مداوم توسط برترین اساتید زبان‌های خارجی ویرایش و آپدیت شده است. در Rosetta Stone می‌توانید زبان‌های مختلفی را بیاموزید. برنامه‌های درسی این اپ از متد غوطه‌وری در زبان یا Immersion استفاده می‌کنند. تنها مشکل این است که باید از مرحله دوم به بعد، دروس را خریداری کنید.

اپلیکیشن Doulingo

بسیاری از امکانات این اپ برخلاف روزتا استون، رایگان است. از بسیاری از زبان‌های خارجی پشتیبانی می‌کند و تنها کافی است زبان مادری خود و زبان دومی که می‌خواهید یاد بگیرید را انتخاب کنید. متأسفانه این اپ از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند.

اپلیکیشن Sentence Master Pro

این اپ بازی محور است و به روش گیمیفیکیشن (Gamification) طراحی شده است. این برنامه و محیطش بیشتر برای جوانان طراحی شده و غیر از محیط جذاب، کاربر پسند نیز بوده و استفاده از آن آسان است. شما می‌توانید ضمن تمرکز بر یادگیری لغات، ساختار و جمله‌بندی و گرامر را نیز بیاموزید. بخشی از این اپ به ضرب‌المثل‌ها پرداخته است که زبان‌آموز می‌تواند مهارت خود را در این بخش به چالش بکشد.

اپلیکیشن Memories

این اپ به صورت آفلاین و آنلاین در دسترس است و بر ای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS نیز طراحی شده است. Memories با استفاده از سیستم تنوع و تکرار به زبان‌آموز کمک می‌کند تا واژگان جدیدی را یاد بگیرد. در این برنامه وقتی شروع به یادگیری یک کلمه می‌کنید گویی بذر آن کلمه را می‌کارید، به مرور که مراحل مختلف را طی می‌کنید گیاه رشد می‌کند و زمانی که به مرحله آخر برسید، گیاه کلمه گل خواهد دارد. همین موضوع کار با این اپ را برای کاربران جذاب کرده و آن‌ها را ترغیب می‌کند که تا آخرین مرحله پیش بروند. در Memories هر کلمه با معنی آن، تلفظ هر کلمه، نحوه بکارگیری آن در جمله و همینطور آزمون‌هایی وجود دارد که هر کدام باعث ثبت آن لغت در ذهن زبان‌آموز خواهند شد. یکی از مزایای این اپ، یادآوری روزانه آن است تا روزی را برای یادگیری زبان انگلیسی از دست ندهید.

اپلیکیشن BABBLE

این اپ به چند درس تقسیم شده است. یادگیری هر بخش زمانی بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. همانطور که پیش می‌روید با گرامر و قواعد دستوری آشنا می‌شوید. یکی از مزایای این اپ این است که می‌توانید درس‌ها را از قبل دانلود کنید تا زمانیکه دسترسی به اینترنت ندارید هم بتوانید از آن استفاده کنید. البته سیستم تشخیص صدای این اپ کمی مشکل دارد و موضوع دیگر اینکه دسترسی بالاتر آن نیز پولی است.

اپلیکیشن Busuu

این اپ حدود ۶۰ میلیون کاربر دارد و در بسته‌های آموزشی بسیار کاملی طراحی شده که بخش قابل توجهی از محتوای یادگیری زبان را پوشش می‌دهد. در Busuu از فلش کارت و تمرین برای یادگیری تلفظ کلمات، قواعد گرامری و دستوری، مهارت نوشتن و مکالمه استفاده شده است. علاوه بر این آزمون‌ها و بازی‌هایی نیز در نظر گرفته شده که فرآیند آموزش را جذاب می‌کنند. این اپ درس‌هایی برای افرادی که قصدشان سفر است را در نظر گرفته که از طریق آن‌ها می‌توانند بطور خاص برای سفر به یک کشور خارجی آماده شوند. Busuu بخش آفلاین را نیز دارد پس در مواقعی که به اینترنت دسترسی ندارید براحتی می‌توانید زبان یاد بگیرید. اگر مایل باشید به تمامی دروس دسترسی داشته باشید باید مبلغی را پرداخت کنید.

بهترین دیکشنری های زبان انگلیسی

قطعاً برای یادگیری زبان انگلیسی به دیکشنری نیاز دارید، این روزها کمتر کسی از کتاب‌های دیکشنری استفاده می‌کند و بیشتر افراد از اپلیکیشن و نرم‌افزارها استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی چند دیکشنری آنلاین و آفلاین مناسب و کاربردی می‌پردازیم:

 • دیکشنری انگلیسی Merriam Webster
  یک دیکشنری کامل انگلیسی به انگلیسی با لهجه امریکایی و انگلیسی است.
 • دیکشنری انگلیسی Vocabulary.com
  این دیکشنری هم داری اپ است و هم می‌تواند به صورت آنلاین وارد سایت آن شوید.
 • دیکشنری انگلیسی Lingman
  این دیکشنری هم داری اپ است و هم می‌تواند به صورت آنلاین وارد سایت آن شوید. Longman یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی است.
 • دیکشنری انگلیسی English Dictionary Offline
  از مزایای این دیکشنری می‌توان به امکان استفاده از آن در شرایط عدم دسترسی به اینترنت اشاره کرد.
 • دیکشنری انگلیسی Fastdic
  یک دیکشنری کامل انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی است. در حالت آنلاین به تلفظ کلمات با لهجه امریکایی و بریتانیایی دسترسی دارید.
 • دیکشنری انگلیسی Google Translate
  این دیکشنری نیازی به توضیح ندارد و تنها به صورت آنلاین از طریق اپ و سایت در دسترس است.
 • دیکشنری انگلیسی Urban Dictionary
  این دیکشنری بیشتر شامل لغات روزمره و کلمات خیابانی است. پس اگر قصد شما یادگیری کلمات و اصطلاحاتی که انگلیسی زبان‌ها در زندگی روزمره به کار می‌برند، این دیکشنری بهترین انتخاب است.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا در مورد روش‌های یادگیری زبان انگلیسی، Self-Study در خانه، معرفی کتاب‌های مناسب، اپلیکیشن‌های کاربردی و همچنین دیکشنری‌های حرفه‌ای اطلاعات کامل و جامعی در اختیار شما قرار دهیم. یادگیری زبان انگلیسی نیازمند تمرین و ممارست است. باید هر روز بخشی از زمان خود را برای این کار اختصاص دهید. شما از کدامیک از روش‌های این مقاله برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده می‌کنید؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر