رفتن به نوار ابزار

آموزش زبان فرانسه و معرفی روش های یادگیری زبان فرانسوی

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

یادگیری زبان فرانسوی یک چالش بزرگ یا سرگرمی روزانه

زبان فرانسوی مانند زبان انگلیسی در کشور ما پرکاربرد نیست و تعداد کسانی که این زبان را می‌آموزند یا به آن تسط دارند کم است. علت این امر هم شاید سختی زبان فرانسه برای ما ایرانیان باشد و اینکه در کلیه امور تجاری خود با سایر کشورها تنها از زبان انگلیسی استفاده می‌کنیم در حالیکه زبان فرانسه دومین زبان بین‌‌المللی دنیا است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با این زبان بیشتر آشنا کنیم شاید شما خم جزو عشاق زبان فرانسه شدید.

ابتدا در مورد تاریخچه شکل‌گیری زبان فرانسه اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهیم و سپس به معرفی تمامی منابع آموزشی و کمک آموزشی اعم از کتاب، فیلم، اپلیکیشن، سایت، کانال یوتیوب و همچنین منابع خودآموز می‌پردازیم و در انتها نیز به تعدادی از سوالات پر تکرار زبان آموزان برای یادگیری زبان فرانسه پاسخ می‌دهیم.

تاریخچه زبان فرانسوی

اگر هدف شما یادگیری زبان فرانسوی باشد با دانستن تاریخچه آن علاقه بیشتری به یادگیری آن خواهید داشت چون نگاه‌تان به یادگیری تغییر خواهد کرد. 

در ابتدای قرن نهم، قومی به نام پاریسی در دهکده‌ای ماهیگیری به نام لوتیا زندگی می‌کردند که در جزیره‌ای در میان رودخانه سِن واقع شده بود. به مرور زمان این دهکده رشد کرد و اکنون به شهر پاریس تبدیل شده است.

فرانسوی یک زبان هند و اروپایی است و از خانواده زبان‌های رومی تأثیر گرفته است. زبان اول ۱۳۶ میلیون نفر در سراسر دنیا زبان فرانسوی است و ۱۹۰ میلیون نیز به عنوان زبان دوم به این زبان صحبت می‌کنند. زبان فرانسوی یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل متحد است. فرانسوی در کنار زبان انگلیسی به عنوان یکی از مهمترین زبان‌های دیپلماتیک به شمار می‌رود. زبان فرانسوی، زبان رسمی ۲۹ کشور دنیا و همچنین زبان رسمی تمامی دفاتر سازمان ملل نیز هست.

بالاترین شمار فرانسوی زبانان در خارج از اروپا در کانادا ۲۵ درصد، بلژیک ۴۵ درصد و سوئیس ۲۰ درصد ساکن هستند. در زمان‌های گذشته کشور فرانسه بخش مهمی از سرزمین گُل بود. مردمان این سرزمین پهناور که در غرب اروپا واقع شده بود، به زبان مردم بریتاتیای باستان صحبت می‌کردند. مردم این خطه که کِلت نام داشت به زبان کلتی صحبت می‌کردند که تا زمان هجوم رومیان نیز رواج داشت. هجوم رومیان در قرن دوم پیش از میلاد باعث رواج زبان لاتین اصیل در فرانسه شد. به مرور زمان فرانسوی‌ها اصلاحاتی بر روی این زبان انجام دادند و برخی حروف صدادار که تلفظ آن‌ها دشوار بود را حذف کردند. در این بین برخی از حروف صامت نیز که در کلمات تأکیدی بر آن‌ها نبود نیز حذف شدند. این تغییرات در نواحی مختلف فرانسه به روش‌های متفاوتی صورت گرفت و همین موضوع منجر به شکل گرفتن لهجه‌های مختلف در زبان فرانسوی شد. 

در قرن ۱۹ میلادی و با وقوع انقلاب فرهنگی، زبان لاتین دستخوش تغییراتی شد و به صورت کلی از دستگاه رسمی حذف شد. در سال ۲۰۱۳ وزارت خارجه، زبان فرانسوی را قبل از انگلیسی و بعد از آلمانی، دومین زبان پرکاربرد در اروپا معرفی کرد. 

نکاتی برای یادگیری بهتر زبان فرانسوی

در ادامه تکنیک‌های ساده اما کارآمدی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند در فرآیند یادگیری هر زبان خارجی مفید واقع شوند.

 • سخنرانی‌های تد را گوش کنید

این سخنرانی‌ها واقعاً فوق‌العاده هستند. همه شما برنامه TED را می‌شناسید، افرادی که در این برنامه سخنرانی می‌کنند همگی کاملاً عامیانه و طبیعی صحبت می‌کنند پس فرصت بسیار مناسبی برای آشنا شدن با لهجه مردم عادی فرانسه است. تلاش کنید هر روز حداقل یک برنامه از تد را تماشا کنید. اگر ابتدای کار هستید و برایتان خیلی سخت است از زیرنویس فارسی استفاده کنید. اما بعد از گذشت مدتی سعی کنید بدون زیرنویس یا حداقل با زیرنویس فرانسوی این سخنرانی‌ها را تماشا کنید.

 • موسیقی‌ها را به زبان فرانسه گوش کنید و کلمات و جملات ساده آن را با خود تکرار کنید

با این کار گوش و ذهن شما به شنیدن زبان فرانسوی عادت می‌کند و می‌توانید با لهجه و نحوه ادای کلمات نیز آشنا شوید. اگر در ابتدای مسیر یادگیری زبان فرانسوی هستید، می‌توانید اپلیکیشن Musixmatch را نصب کنید. در این اپ زمانی که به اینترنت متصل هستید می‌توانید لیریک یا متن آهنگ را نیز بخوانید. از طرفی این اپ قابلیت ترجمه متن آهنگ به زبان‌های مختلف را دارد پس با فعال کردن بخش ترجمه براحتی می‌توانید هر سطر را نیز به زبان مادری خودتان بخوانید. فقط توجه داشته باشید که بعد از مدتی این قابلیت را غیرفعال کنید تا مجبور شوید کل آهنگ را به زبان فرانسه بشنوید و بخوانید.

 • به رادیو گوش دهید و کلمات و جملات ساده آن را با خود تکرار کنید

هر رادیویی که دوست دارید با هر موضوعی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید و هر روز حداقل ۱۰ الی ۲۰ دقیقه رادیو فرانسوی گوش دهید. در حین گوش دادن به گوینده می‌توانید کلمات و جملات ساده را با او تکرار کنید. خوبی این کار این است که گوش شما به شنیدن فرانسوی از زبان یک فرد بومی و نیتیو عادت می‌کند و از طرفی با تلفظ دقیق و صحیح کلمات نیز آشنا می‌شوید.

 • کتاب داستان بخوانید

این موضوع را می‌توانید به عنوان یک سرگرمی در برنامه یادگیری خود قرار دهید. سعی کنید هر روز چند صفحه از یک کتاب داستان کوتاه را بخوانید. اگر بتوانید بخش‌هایی که خوانده‌اید را خلاصه برداری کنید با یک تیر دو نشان زده‌اید، هم مهارت خواندن به زبان فرانسه و هم مهارت نوشتن را در خود تقویت کرده‌اید. در ادامه تعدادی کتاب داستان به شما معرفی می‌کنیم که همگی به زبان فرانسوی هستند، می‌توانید براحتی آن‌ها را از اینترنت دانلود کنید و بخوانید.

 1. کتاب داستان La Nuit
 2. کتاب داستان La Fontaine
 3. کتاب داستان Les Fables De La Fontaine
 4. مجموعه کتاب‌های داستان Histoires ou contes du temps passé, avec des moralités
 5. کتاب داستان Une passion dans le desert
 • مقابل آینه صحبت کنید

این کار نه عجیب است و نه ترسناک، شاید اوایل کمی برایتان سخت باشد اما وقتی پیشرفت خود را ببینید هر روز مقابل آینه می‌ایستید و با خود حرف می‌زنید. اگر موضوعی برای صحبت کردن ندارید در مورد مسائل و اتفاقات روزمره صحبت کنید یا کتاب داستانی که خوانده‌اید را با صدای بلند برای خود تعریف کنید.

 • فیلم به زبان فرانسوی تماشا کنید

برای دیدن فیلم به منظور یادگیری زبان خارجی اصولی وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته‌ایم و می‌توانید در بخش “چطور برای یادگیری زبان فرانسوی فیلم تماشا کنیم؟” با روش اصولی آن آشنا شوید. برای پیدا کردن و دانلود فیلم هم می‌توانید هم در اینترنت سرچ کنید یا مستقیماً وارد سایت IMDB شوید.

 • زبان فرانسه را وارد زندگی روزمره خود کنید

برای اینکه سرعت پیشرفت شما در یادگیری زبان فرانسه افزایش یابد باید هر روز را با زبان فرانسه زندگی کنید. به عنوان مثال می‌توانید برنامه و کارهای روزانه را به زبان فرانسه بنویسید یا زمانی که قصد خرید دارید لیست خرید خود را به این زبان بنویسید. خاطرات روزانه خود را فراموش نکنید، می‌توانید اتفاقاتی که در طول روز برای شما اتفاق می‌افتد را به زبان فرانسه در دفتری ثبت کنید. با این کار مهارت نوشتاری خود را افزایش می‌دهید. فقط تلاش کنید که هر بار از لغات و اصطلاحات بیشتری استفاده کنید. طول جملات را افزایش دهید تا در نهایت بتوانید یک خاطره طولانی بنویسید. 

 • پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را به دو زبان فارسی و فرانسه بنویسید

شما هم مثل همه از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی لذت می‌برید پس بهترین کار این است که زمانی که در این شبکه‌ها صرف می‌کنید را به فرصتی برای یادگیری تبدیل کنید. هر پستی که آماده می‌کنید را هم به زبان فارسی و هم به زبان فرانسوی بنویسید. با این کار مهارت نوشتاری، لغات و گرامر و جمله‌بندی شما تقویت خواهد شد.

معرفی منابع و کتاب‌های یادگیری زبان فرانسوی آموزشگاهی و خودآموز (Self-study)

زبان فرانسوی جزو زبان‌های سخت دسته‌بندی می‌شود و برای یادگیری آن نیز به دوره و کلاس‌های آموزشی و منابع معتبر نیاز است. با وجود کتاب‌های متنوعی که در بازار هست باید بتوانید معتبرترین آن‌ها را انتخاب کنید. ما در ادامه به معرفی چند کتاب می‌پردازیم و از امکانات هر کدام می‌گوییم تا بتوانید با توجه به نیازتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 • مجموعه کتاب آموزش زبان فرانسوی اکو (ECHO)

کتاب آموزش زبان فرانسوی اکو در ۵ جلد (A1, A2, B1-1, B1-2, B2) تدوین شده است. این مجموعه تمام‌ مهارت‌های لازم برای یادگیری زبان فرانسوی مانند گرامر، لغات، جمله‌بندی، ساختار، مهارت نوشتاری، مهارت خواندن، مهارت گفتاری و مهارت شنیداری را پوشش می‌دهد. این کتاب در سال ۲۰۱۰ برای اولین بار منتشر شد و پس از آن زمان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آموزش زبان فرانسوی است. 

هر کتاب از اکو شامل ۱۲ درس است و که در طی ۶ ترم کل کتاب آموزش داده می‌شود. جلد اول این مجموعه یعنی کتاب A1 کلیه مباحث روز ویژه زبان آموزان مبتدی را شامل می‌شود. با مطالعه جلد دوم یعنی کتاب A2 زبان آموزان می‌توانند بسیاری از نیازهای روزمره حرفه‌ای و فردی خود را در مکالمه به زبان فرانسوی برطرف کنند. برای اینکه بتوانید براحتی به این زبان صحبت کنید کتاب سوم یعنی B1-1 بسیار مؤثر است. اما اگر هدفتان از یادگیری زبان فرانسوی تسلط بیشتر بر اصول نگارشی و افزایش دایره واژگان است، می‌توانید کتاب‌ B1-2 را نیز بخوانید. کتاب آخر یعنی B2 به منظور تکمیل مهارت‌های فرهنگی و زبان شناختی زبان آموزان تدوین شده است. به طور کلی می‌توان گفت که در حال حاضر مجموعه کتاب‌های اکو از کاملترین منابع در یادگیری زبان فرانسوی هستند. 

سطح‌ کتاب‌های اکو A1، A2، B1-1، B1-2 و B2 به ترتیب، مبتدی، سطح میانی یا متوسطه، سطح آستانه، سطح پیشرفته و فوق پیشرفته است. 

 • مجموعه کتاب آموزش زبان فرانسوی Entre Amis

این کتاب مناسب کسانی است که به تازگی یادگیری زبان فرانسوی را شروع کرده‌اند. Entre Amis کتابی خوانا و واضح است و در سه سطح مقدماتی یا مبتدی، متوسطه و پیشرفته تدوین شده است. در این کتاب ترکیبی از لغات جدید را در قالب جملات فرانسوی و همینطور گرامر و دستور زبان را آموزش می‌بینید. 

 • کتاب Learn French Vocabulary 2001 (مقدماتی تا پیشرفته در یک جلد)

این کتاب هر سه سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته را در یک جلد پوشش داده است. این کتاب شامل ۲۰۰۱ لغت پرکاربرد زبان فرانسوی است. بنابراین تمرکز این مجموعه بر روی آموزش لغات است. در این کتاب هر لغت در یک صفحه به همراه یک تصویر نمایش داده شده تا با استفاده از حافظه تصویری زبان آموز به خاطر سپردن آن را راحتتر کند. جالب است بدانید که معنی انگلیسی هر کلمه نیز ذکر شده و چند جمله نمونه هم آورده شده تا شما با نحوه جمله‌بندی و استفاده از آن لغت در جمله آشنا شوید. 

 • کتاب Contacts: Langue et culture

این کتاب در یک جلد و برای زبان آموزان سطح متوسطه طراحی و تدوین شده است. این کتاب یک دیکشنری از لغات پرکاربرد و مهم روزمره است و یک فایل صوتی نیز دارد. 

 • کتاب گرامر Grammaire Progressive Du Francais

این کتاب مخصوص یادگیری گرامر زبان فرانسوی است و توسط انتشارات CLE و در سه سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته طراحی و تدوین شده است. هر سطح به ترتیب شامل ۶۰ درس، ۵۲ درس و ۷۲ درس هستند. هر کتاب دارای بیش از ۴۰۰ تمرین و مثال از نکات گرامی است که به مرور زمان گرامر زبان فرانسوی را در حافظه بلندمدت شما حک می‌کند.

 • کتاب لغات Vocabulaire Progressif Du Francais

این کتاب مخصوص یادگیری لغات فرانسوی است. این کتاب با موضوعات متنوع و جذاب شخص را به یادگیری لغات مشتاق می‌کند و در خلال این موضوعات لغات جدید را آموزش می‌دهد. بعد از آموزش هر لغت، با بهره گرفتن از انواع مثال و تمرین و فعالیت‌های ارتباطی، به حک شدن آن کلمه در ذهن زبان آموز کمک می‌کند. از جمله دیگر ویژگی‌های این کتاب می‌توان به فایل‌های صوتی برای تقویت مهارت شنیداری، تست جامع خودآزمایی و پاسخنامه تمامی تمرین‌ها و تست‌ها اشاره کرد. این کتاب یک خودآموز عالی برای یادگیری لغات فرانسوی در سه سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته است. 

 • کتاب Café Crème

این کتاب معروفترین منبع یادگیری زبان فرانسوی در ایران است و توسط انتشارات Hachette منتشر شده است. در کتاب Café Crème سطوح A1 تا C2 تعریف نشده است ولی می‌توان هر جلد کتاب را به یکی از این سطح‌ها ارتباط داد.

 • Café Crème1 تا سطح A2 را پوشش می‌دهد
 • Café Crème2 تا سطح B1 و بخشی از B2 را پوشش می‌دهد
 • Café Crème3 تا سطح B2 و بخشی از C1 را پوشش می‌دهد
 • Café Crème4 تا سطح C1 و C2 را پوشش می‌دهد
 1. کتاب Language Verb Drills

این مجموعه با هدف آموزش نحوه صحیح صرف افعال فرانسوی تدوین شده است. از مزایای این کتاب نسبت یه سایر کتاب‌های صرف افعال به این موضوع می‌توان اشاره کرد که در حین آموزش نحوه صحیح صرف افعال قرار نیست با گرامر زبان فرانسوی درگیر شوید. شما در این کتاب تنها قرار است صرف افعال را بیاموزید. 

معرفی بهترین نرم افزارها و اپلیکیشن های آموزش زبان فرانسه

در این بخش چند نرم افزار برای کامپیوتر و اپلیکیشن آموزش زبان فرانسوی برای موبایل به شما معرفی می‌کنیم که ابزار کمک آموزشی بسیار مفیدی برای یادگیری زبان فرانسوی هستند.

 • نرم افزار آموزش زبان فرانسوی روزتا استون (Rosetta Stone)

 همه شما با این نرم افزار آشنا هستید. نرم افزار آموزش زبان روزتا استون با بیش از ۲۰ سال سابقه در سراسر دنیا مورد استفاده زبان آموزان است و یکی از بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارهای آموزش زبان‌های خارجی است. برای یادگیری باید ابتدا زبان مادری خود را انتخاب و سپس زبان دومی که می‌خواهید آموزش ببینید را انتخاب کنید. 

 • نرم افزار آموزش زبان فرانسوی Tell me more French

این نرم افزار یک پکیج کامل است که در آن می‌توانید تمامی مهارت‌ها مانند گرامر، لغات، جمله‌بندی، ساختار، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری، مهارت نوشتن و مهارت خواندن به زبان فرانسوی را آموزش ببینید. 

 • نرم افزار آموزش زبان فرانسوی نصرت

حتماً شما هم با نرم افزارهای آموزش زبان نصرت آشنا هستید. این نرم افزار برای آموزش زبان فرانسوی از تصویر، فایل صوتی و ویدئویی بهره گرفته است. 

 • اپلیکیشن آموزش زبان فرانسوی Duolingo

تمامی مکالمات و لهجه‌ها در این اپلیکیشن کاملاً نیتیو و بومی هستند. برای آموزش کافی است زبان مادری و سپس زبان فرانسوی را به عنوان زبان دوم انتخاب کنید. تنها مشکل این است که Duolingo از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند بنابراین می‌توانید زبان اول یا زبان مادری خود را انگلیسی انتخاب کنید.

 • اپلیکیشن آموزش زبان فرانسوی Memrise

اغراق نیست اگر بگوییم که Memrise بهترین اپلیکیشن یادگیری زبان فرانسوی است. متد این اپ بسیار جذاب بوده و روزانه تعداد مشخصی کلمه را در قالب جمله، فلش کارت و البته تصاویر و تمرین به شما آموزش می‌دهد. به این ترتیب می‌توانید از قدرت آموزش فلش کارت برای یادگیری زبان فرانسوی نیز بهره ببرید.

معرفی بهترین کتاب و اپلیکیشن دیکشنری های آموزش زبان فرانسه

منابعی که در این بخش به آن‌ها شاره می‌کنیم دیکشنری زبان فرانسوی به صورت کتاب و اپلیکیشن هستند. با توجه به توضیحات و امکانات هر کدام و البته نیازتان، یکی را انتخاب کنید.

 • کتاب دیکشنری A Frequency Dictionary of French

این کتاب شامل ۵۰۰۰ لغت پرکاربرد در زبان فرانسه است. این دیکشنری جزئیات مربوط به هر کلمه را شامل معادل انگلیسی آن، ترجمه به انگلیسی و جملات نمونه آورده است. می‌توانید از فهرست الفبایی یا لیست متناوب به این ۵۰۰۰ کلمه دسترسی داشته باشید. لیست متناوب شامل موضوعاتی چون آب و هوا، خرید، ورزش، خانواده، کار، تحصیل و غیره است.

 • اپلیکیشن دیکشنری تک زبانه فرانسوی Le Robert

این دیکشنری ۲۵۰ هزار لغت و ۳ میلیون مترادف (Synonym) دارد. در این دیکشنری می‌توانید شخصیت‌های فرهنگی، هنری، سیاسی، علمی، ورزشی و … تاریخ فرانسه را ببینید. این اپلیکیشن برای اندورید و IOS طراحی شده و در دسترس است.

 • اپلیکیشن دیکشنری انگلیسی به فرانسوی Larousse

 Larousseیک از معروفترین اپلیکیشن‌های دیکشنری است که از زبان فرانسه به انگلیسی و برعکس را پوشش می‌دهد. این اپلیکیشن برای اندورید و IOS طراحی شده و در دسترس است.

 • اپلیکیشن دیکشنری انگلیسی به فرانسوی Oxford Hachette

این دیکشنری حرفه‌ای با همکاری دو انتشاراتی برزگ کتاب‌های فرانسوی و انگلیسی تهیه و تدوین شده است. یکی از معایب آن این است که تلفظ لغات را ندارد اما برای هر کلمه مثال‌های متنوعی آورده که یادگیری آن را راحتتر می‌کند. این اپلیکیشن برای اندورید و IOS طراحی شده و در دسترس است.

 • اپلیکیشن دیکشنری فارسی، انگلیسی و فرانسوی Blue Dict

این اپلیکیشن تنها برای اندروید طراحی و ارائه شده است. هر سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه را پوشش می‌دهد پس به عنوان یک فارسی زبان براحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. 

 • دیکشنری فرانسوی Harraps

این دیکشنری فرمت Ebook را داشته و بر روی موبایل قابل اجرا است. البته لازم به ذکر است که تنها نسخه اندرویدی این دیکشنری طراحی و ارائه شده است. 

 • اپلیکیشن و سایت Google Translate

Google Translate دیگر نیازی به معرفی ندارد چون همه ما با آن آشنا هستیم. این سایت و اپلیکیشن تمامی زبان‌های زنده دنیا را پوشش می‌دهند و می‌توانید برای ترجمه جملات نیز از آن کمک بگیرید. این اپلیکیشن برای اندورید و IOS طراحی شده و در دسترس است.

معرفی بهترین وب‌سایت‌های آنلاین یادگیری زبان فرانسوی

در این بخش چند وب‌سایت آموزش زبان فرانسوی به شما معرفی می‌کنیم که به صورت آنلاین می‌توانید آموزش ببینید. 

 • وب‌سایت Bonjour De France

این وب‌سایت برای تمرین نکات گرامری زبان فرانسوی بسیار مفید است. دروس در همه سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته ارائه شده‌اند. این وب‌سایت انگلیسی است و برای آموزش زبان فرانسوی تمامی سطح A1، A2، B1، B2، C1 و C2 را پوشش می‌دهد. 

 • وب‌سایت Learn French Lab

این وب‌سایت مانند Bonjour De France برای یادگیری زبان فرانسوی تمرین ندارد اما تلاش کرده تا مشکلات و اشتباهات رایج در این زبان را آموزش دهد. این وب‌سایت بیشتر برای افراد مبتدی مناسب است. و نکاتی که در آن معرفی شده برای این سطح بسیار کاربردی است. 

 • وب‌سایت  Memrise

این وب‌سایت با یک روش جدید لغات زبان فرانسه را آموزش می‌دهد. متأسفانه مباحث آن کامل نیست اما به عنوان یک سایت مکمل می‌تواند مفید واقع شود.

 • وب‌سایت  La Connasse

این وب‌سایت برای زبان آموزانی مناسب است که دوره مقدماتی را آموزش دیده‌اند و قصد یادگیری فرانسه در سطح متوسطه یا پیشرفته را دارند. سایت La Connasse علاوه بر آموزش زبان فرانسه، زبان آموزان را با فرهنگ این کشور نیز آشنا می‌کند. کیفیت فایل‌های صوتی و ویدئوها در این سایت بسیار بالاست.

 • وب‌سایت  Blagues Carambar

این وب‌سایت برای زبان آموزان در سطح مبتدی مناسب است و از سرگرمی برای آموزش زبان فرانسوی استفاده کرده است. جالب است بدانید که می‌توانید جوک‌های فرانسوی را نیز در این سایت بخوانید.

معرفی تعدادی از کانال‌های یوتیوب برای یادگیری زبان فرانسوی

یکی از بهترین روش‌ها برای آشنا شدن با لهجه یک فرد بومی و نیتیو فرانسوی تماشای ویدئوهایی است که این افراد تهیه کرده‌اند. در ادامه به معرفی چند کانال یوتیوب می‌پردازیم که می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری زبان فرانسه کمک بگیرید.

 • کانال Learn French: Frenchpod101.com

این کانال ویدئوهای کوتاهی از عبارات و لغات متنوع فرانسوی دارد و در انتها نیز دارای یک کوئیز هستند. فرمت ویدئوهای این کانال به فرمت برنامه‌های رادیویی فرانسوی زبان است.

 • کانال Imagiers.net

این کانال بیش از ۵۰ هزار ویدئوی آموزش زبان فرانسه دارد. ویدئوها دارای موضوعات متنوعی هستند و موارد چون لغات جدید، گرامر، جمله‌سازی، ساختار و تمرین را پوشش می‌دهند. 

 • کانال Isfrnch

در این کانال کلمات فرانسوی در وردئو نمایش داده می‌شوند و یک فرد فرانسوی زبان بومی و نیتیو ادا می‌شوند. 

 • کانال JeFrench.com

این کانال فرمت بسیار ساده‌ای دارد اما ساختار آنچنان حرفه‌ای برای آموزش زبان فرانسوی ندارد.

 • کانال The Radio Lingue Network

در این کانال هر درس در مکان متفاوتی از پاریس ضبط شده و همین موضوع دنبال کردن آموزش را برای زبان آموز جذاب می‌کند بطوری که احساس می‌کنید به فرانسه سفر کرده‌اید. 

 • کانال Thefrenchguy3000

این کانال توسط یک فرد غیر فرانسوی راه‌اندازی شده است. او تلاش می‌کند تا با کمک شخصیت بامزه و خنده‌دار خود قصه‌های متفاوتی را با لهجه تعریف کند. حتماً تماشای ویدئوهای این کانال برای شما یک سرگرمی جذاب خواهد بود.

 • کانال Ftench by Phone

ویدئوهای این کانال زیرنویس انگلیسی دارند و برای کسانی که با زبان انگلیسی آشنا هستند فرصت خوبی است. لازم به ذکر است که آموزش‌های این کانال واژگان و گرامر سطح مبتدی را پوشش نمی‌دهند و برای زبان آموزان سطح متوسطه و پیشرفته مناسب هستند. 

بهترین روش یادگیری زبان فرانسوی در خانه یا خودآموز زبان فرانسه (Self-Study)

هر چند که یادگیری زبان فرانسه بسیار سخت است اما بسیاری از افراد فرصت شرکت کردن در کلاس‌های آموزشی را ندارد و می‌خواهند به صورت خودآموز این زبان را فرا بگیرند. همانطور که دیدید ما در بخش “معرفی منابع آموزشی” تعدای کتاب معرفی کردیم که مناسب یادگیری زبان فرانسه در منزل یا خودآموز (Self-Study) هستند. با مراجعه به این بخش می‌توانید با کتاب‌ها بیشتر آشنا شوید. در ادامه به چند روش ساده می‌پردازیم که فرآیند یادگیری در منزل را برای شما راحتتر می‌کند. 

 1. یک برنامه مشخص برای خود تنظیم کنید به صورتی که هر روز حداقل یک ساعت زبان فرانسه بخوانید.
 2. هر روز چند لغت جدید یاد بگیرید.
 3. همیشه دفترچه لغات خود را همراه داشته باشید.
 4. هر روز حداقل ۲ نکته گرامری بیاموزید.
 5. هر روز درس‌های روز گذشته را مرور کنید.
 6. کتاب‌های آموزشی و کتاب‌های داستان را با صدای بلند بخوانید.
 7. جلوی آینه دیالوگ‌های یک مکالمه دو نفره را تمرین کنید.
 8. اپلیکیشن‌های آموزش زبان فرانسه نصب کنید.
 9. عضو گروه‌های فرانسوی زبان شوید.
 10. با دوستان و همکلاسی‌های جلسات دوره‌ای گفتگو بگذارید.
 11. فیلم و انیمیشن به زبان فرانسوی ببینید.
 12. هر روز خصوصاً قبل از خواب موسیقی به زبان فرانسوی گوش کنید.

معرفی چند فیلم برای تقویت زبان فرانسوی

در این بخش چند فیلم به شما معرفی می‌کنیم که برای تقویت مهارت شنیداری و آشنایی با مکالمه محاوره‌ای زبان فرانسوی مفید هستند. 

 • Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain
 • Priceless
 • Taxi
 • Astérix Et Obelix: Mission Cléopâtre
 • Intouchables
 • Bienvenue Chez Les Ch’tis
 • Extra French

چطور برای یادگیری زبان فرانسوی فیلم تماشا کنیم؟

برای اینکه بتوانید زمانی که فیلم می‌بینید نیز زبان فرانسه بیاموزید، باید طبق اصولی این کار را انجام دهید. یک روش اصولی این است که یک فیلم یک ساعته را به ۴ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید. توجه داشته باشید که در هر مرحله تنها همان ۱۵ دقیقه را ببینید و به خاطر هیجان فیلم وسوسه نشوید که بیشتر از این زمان را تماشا کنید. این شیوه تقسیم‌بندی به این انجام می‌شود که بخش‌ها کوتاه باشند تا بتوانید روی یادگیری تمرکز کنید. 

زمانی‌ که فیلم را با زیرنویس فرانسوی می‌بینید سعی کنید تا کلمات جدیدی که می‌شنوید را در یک دفترچه یادداشت کنید. در این زمان از دیکشنری استفاده نکنید و معنی لغات را با توجه به داستان فیلم و موقعیت‌ها حدس بزنید. اگر نتوانستید این کار را بکنید می‌توانید از دیکشنری استفاده کنید. در انتهای هر بخش ۱۵ دقیقه‌ای لغات جدیدی که نوشته‌اید را مرور کنید و مجدداً همان ۱۵ دقیقه را تماشا کنید. در حین دیدن دوباره فیلم به دفترچه کلمات خود نگاه نکنید، این کار را فقط می‌توانید قبل و بعد از تماشای هر بخش انجام دهید.

لازم به ذکر است که نیازی نیست واژه‌ها را حفظ کنید چون با مرور چند باره آن‌ها و دیدن چند باره هر بخش، این کلمات در ذهن شما حک خواهند شد. الان نوبت آن است که همان بخش ۱۵ دقیقه اولی را که با زیرنویس فرانسوی تماشا کردید، بدون زیرنویس ببینید. در این مرحله اگر کلمه‌ای شنیدید که معنی آن را نمی‌دانستید می‌توانید به دفترچه کلمات خود مراجعه کنید، فقط این کار را مکرراً تکرار نکنید. 

یک تکنیک ساده و جذاب این است که همراه با بازیگران به زبان فرانسوی همراهی کنید، کلمات را مانند آن‌ها ادا کنید و دیالوگ‌های آن‌ها را تکرار کنید. این روش به نام تکنیک Shadowimg یا تکنیک سایه شناخته می‌شود.

سوالت متداول در مورد یادگیری زبان فرانسوی

چند نوع زبان فرانسوی داریم؟

به طور کلی دو نوع زبان فرانسوی وجود دارد که شامل زبان فرانسه کتابی یا رسمی و زبان فرانسه مدرن یا خیابانی و محاوره‌ای است.

چه تفاوتی میان زبان فرانسه کتابی و رسمی یا زبان فرانسه مدرن و محاوره‌ای وجود دارد؟

زبان فرانسه رسمی همانی است که در مدارس آموزش داده می‌شود. با یادگیری زبان فرانسوی رسمی یا کتابی در اصل ساختار این زبان را یاد می‌گیرید. زبان فرانسه مدرن یا محاوره با تغییراتی در تلفظ و ساختار گرامری زبان فرانسه بوجود آمده و بیشتر مردم به این زبان تکلم می‌کنند.

آزمون‌ها و مدارک معتبر زبان فرانسه کدامند؟

دیپلم‌های بین‌المللی زبان فرانسوی شامل DALF و DELF هستند و همیشه معتبر هستند. گواهی یک‌ ساله یا چند ساله TFI، TCF و TEF را نیز می‌توانید دریافت کنید.

برای اینکه به سطح B2 زبان فرانسه برسم چه مدت باید آموزش ببینم؟

حدود ۳ سال زمان لازم است تا به طور کامل بر این سطح مسلط شوید.

چند سطح برای یادگیری زبان فرانسه وجود دارد؟

سطوح یادگیری زبان فرانسه شامل A1، A2، B1، B2، C1 و C2 است. زبان آموز در سطح A مبتدی است، در سطح B می‌تواند به فرانسه صحبت کند و در سطح C کاملاً بر این زبان مسلط است.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به تمامی منابع آموزشی بپردازیم که در مسیر یادگیری زبان فرانسه به شما کمک خواهند کرد. البته شما می‌توانید در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی نیز شرکت کنید، اما اگر فرصت این کار را ندارید، این مقاله می‌تواند مرجع بسیار مناسبی برای چگونگی شروع آموزش و آشنایی با منابع و ابزارها باشد. شما برای یادگیری زبان فرانسوی از چه منابع آموزشی و کمک آموزشی استفاده می‌کنید.

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر