رفتن به نوار ابزار

آموزش زبان آلمانی و معرفی روش های یادگیری زبان آلمانی

امتیازدهی+4
امتیازدهی+4

راهنمایی جامع برای یادگیری زبان آلمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن

آموزش زبان انگلیسی از مدرسه و دانشگاه شروع می‌شود و حتی تا زمان کار هم ادامه دارد. همه ما می‌دانیم زبان چقدر فرار است. حالا تصور کنید می‌خواهید زبان دومی را یاد بگیرید که هیچ زمینه‌ای از آن ندارید و کاملاً برای شما بیگانه است. البته بعضی از افراد نه از روی نیاز بلکه از روی علاقه به یادگیری زبان دیگری غیر از انگلیسی می‌پردازند. حالا تصور کنید این زبان دوم، آلمانی باشد، زبانی که از همه شنیده‌ایم بسیار سخت است و نیاز به تمرین بسیار زیادی دارد.

اما اینکه یک زبان دوم را چطور یاد بگیریم بستگی به تیپ آموزشی ما دارد. بسیاری از افراد تنها با حضور در دوره و کلاس‌های آموزشی است که می‌توانند یک زبان جدید یاد بگیرند. اما برخی دیگر با تماشای فیلم و سریال به زبان اصلی، به سرعت پیشرفت می‌کنند. پس باید ببینید شما جزو کدام دسته هستید.
ما در این مقاله قصد داریم تا از روش‌هایی ساده اما کارآمد برای یادگیری زبان آلمانی بگوییم، پس با ما همراه باشید.

درباره کشور آلمان و زبان آلمانی

کشور آلمان در قاره اروپا واقع شده و نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان است. پایتخت این کشور در گذشته شهر بن بوده اما در حال حاضر شهر برلین است. برلین از بزرگترین شهرهای آلمان و با بیش از ۳۷۰۰۰۰۰ شهروند و جزو پرجمعیت‌ترین شهرهای آلمان می‌باشد. وسعت آلمان حدود ۳۵۷ هزار کیلومتر مربع است.
آلمان دارای ۱۶ ایالت است که نظام سیاسی حاکم بر آن‌ها جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است. ایالت‌ها مجاز هستند در بسیاری از موارد مستقل از حکومت مرکزی تصمیم گرفته و عمل کنند. جالب است بدانید که آلمان مهمترین شریک تجاری و اقتصادی ایران و اروپا است.
آلمان در ۲ جنگ جهانی اول و دوم نقش اصلی را ایفا می‌کرد و البته که آسیب‌های بسیار زیادی را نیز متحمل شد. بعد از پایان یافتن جنگ جهانی دوم، آلمان توانست با وام‌هایی که از کشورهای متفق دریافت کرد، کشور را مجدد بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان در حال حاضر یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه به علاوه ۵ و کشورهای گروه ۸ و البته از بنیانگذاران اتحادیه اروپاست.
زبان رسمی این کشور آلمانی است اما مردم آلمان در برخی ایالت‌‌ها به زبان‌های فرانسوی و انگلسیی نیز صحبت می‌کنند. زبان آلمانی از جمله شاخه‌های زبان‌های خانواده هندواروپایی و جزو زیر شاخه‌های زبان ژرمنی غربی است. مکالمه به زبان آلمانی تنها به کشور آلمان محدود نشده بلکه زبان رسمی کشورهای دیگری چون اتریش، تیرول جنوبی، قسمتی از بلژیک، قسمتی از سوئیس و لیختن اشتاین است.
این زبان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چون بعد از زبان انگلیسی، دومین زبان از نظر اسناد علمی است. زبان آلمانی به عنوان سومین زبان در جستجوی اینترنت شناخته شده است.

تاریخ زبان آلمانی

قدیمی‌ترین آثار ثبت شده از زبان آلمانی مربوط به روم در قرن اول پیش از میلاد است. از آن زمان تا قرن ۶ پس از میلاد، یک زبان آلمانی و بدون هیچ گویشی وجود داشت. انواع و اقصام گویش‌های مختلف بعداً به این زبان اضافه شده‌اند. اکثر این گویش‌ها به High German یا Low German تعلق داشته و تنها تفاوت اصلی آن‌ها در شیوه تلفظ کلمات است.
زبان آلمانی آنقدرها هم که به نظر می‌رشد سخت نیست، کافی است در زمان یادگیری آن را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید تا آموزش راحتتر شود. در زبان آلمانی کلمات بسیاری از زبان انگلیسی وجود دارد که این موضوع یادگیری این زبان را اندکی ساده می‌کند. زبان آلمانی با ۱۴۰۰۰۰ کلمه بسیار ساده‌تر از یادگیری زبان انگلیسی است که در آن بیش از یک میلیون کلمه وجود دارد.

نکاتی در مورد زبان آلمانی

 • گرامر سختی دارد

گرامر زبان آلمانی وجه اشتراک بیشتری نسبت به سایر زبان‌ها با زبان انگلیسی دارد. شاید حالات دستوری این زبان در ابتدای کار شما را سردرگم کند اما به یاد داشته باشید که مانند زبان فنلاندی ۲۶ حالت دستوری ندارد!
الفبای آلمانی با الفبای زبان انگلیسی مشترک است و مانند زبان چینی و روسی الفبای مختص خود را ندارد.

 • زبان زمخت و خشنی است

یکی از باورهای غلطی که بین عموم مردم وجود دارد این است که زبان آلمانی زبان زمخت و خشنی است، در صورتیکه ابداً به این شکل نیست. بیشتر آواهای زبان آلمانی از ته گلو و با حرکات زبان و لب تولید می‌شوند که با کمی تمرین و به مرور زمان به راحتی می‌توانید آن‌ها را فرا بگیرید.

 • حالت‌های دستوری در زبان آلمانی

در زبان آلمانی بر خلاف زبان‌های خارجی دیگر، سه جنسیت وجود دارد. این سه حالت شامل موارد زیر است:
مونث
مذکر
خنثی
این سه حالت در زبان آلمانی بسیار مهم هستند پس آن‌ها را به خاطر بسپارید.

 • گرامر زبان آلمانی

در ابتدای کار یادگیری، ساختار جمله‌ها، پسوندهای دستوری افعال و صرف فعل‌ها، اکثر زبان آموزان را می‌ترساند. با این حال همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، گرامر زبان آلمانی مانند زبان انگلیسی دارای قوائد و استثنا نیست و معمولاً توضیحات آن ساده، مستقیم و واضح هستند.

 • کتاب‌های آموزش زبان آلمانی

همانطور که می‌دانید زبان آلمانی یکی از سخت‌ترین زبان‌های رایج دنیاست. به همین دلیل شرکت در کلاس‌های آموزشی و استفاده از کتاب‌های آموزشی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. کتاب‌ها منابع اصلی آموزش زبان‌های خارجی هستند. از جمله کتاب‌هایی که برای آموزش زبان آلمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Enifach Sprechen

این کتاب نمونه بسیار خوبی برای بهبود مهارت شنیداری و مکالمه است. در این کتاب کلیه مکالمات روزمره و فایل‌های صوتی محاوره به زبان آلمانی به همراه تمرین آمده است. سطح آن مبتدی تا متوسطه است.

Kurz Grammatik Deutsch

این کتاب به صورت تخصصی برای یادگیری گرامر زبان آلمانی و توسط انتشارات Langenscheidt  منتشر شده است. همانطور که گفتیم تمرکز این کتاب بر روی گرامر زبان آلمانی است و برای کسانی مناسب است که می‌خواهند گرامر را به صورت حرفه‌ای بیاموزند. این کتاب برای افراد مبتدی تا متوسطه تهیه شده است.

Deutsch in 30 Tagen

این کتاب یکی دیگر از منابع فوق‌العاده برای یادگیری زبان آلمانی است که در آن علاوه بر گرامر و واژگان زبان آلمانی، کلیه مهارت‌ها آموزش داده شده است. مهارت‌هایی مانند مهارت شنیداری و مکالمه در کنار هم آموزش داده می‌شوند. این کتاب برای سطح مبتدی تا متوسطه مناسب است.

Basic German Vocabulary

این کتاب به زبان انگلیسی نوشته شده و یکی از بهترین منابع برای یادگیری واژگان زبان آلمانی است و برای سطوح مبتدی تا پیشرفته مناسب است.
کتاب منشن
کتاب Menschen یکی از بهترین منابع آموزشی موجود برای زبان آلمانی است. این کتاب توسط انتشارات Huber  و در دو سطح A و B تهیه شده است. سطح A به ۴ قسمت A1.1، A1.2، A2.1 و A2.2 تقسیم شده است. این کتاب قابلیت استفاده به صورت خودآموز را داشته و به کمک آن می‌توانید گرامر زبان آلمانی را از پایه بیاموزید. در کنار آموزش گرامر، دایره واژگان و مهارت شنیداری شما به واسطه وجود فایل‌های صوتی تقویت می‌شود.

نکاتی برای یادگیری بهتر زبان آلمانی

یادگیری هر زبانی نیازمند صرف وقت، داشتن علاقه و تعهد به یادگیری است. اگر همه این موارد را در کنار یک منبع یادگیری مناسب داشته باشید در مدت زمان کوتاهی می‌توانید زبان مورد علاقه خود را بیاموزید. درست است که یادگیری زبان آلمانی سخت‌تر از یادگیری زبان انگلیسی است اما با کمی تلاش بیشتر به هدف خود می‌رسید. زبان آلمانی مانند زبان فرانسه، جنسیت محور است و شاید همین موضوع یادگیری آن را برای زبان‌آموزان سخت کرده است.
مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانند کمک بزرگی در یادگیری زبان آلمانی یا هر زبان دوم دیگری باشند.

 • زبان گوشی خود را به زبان آلمانی تغییر دهید

یکی از ساده‌ترین کارها برای اینکه خود را هر روز با زبان آلمانی درگیر کنید، تغییر زبان گوشی خود به زبان آلمانی است. حتی می‌توانید زبان تمامی اپلیکیشن‌های گوشی خود را نیز روی زبان آلمانی تنظیم کنید. درست است که در ابتدای امر، کار با گوشی برای شما سخت و حتی در مواردی غیر ممکن خواهد بود اما با این کار، این زبان هر روز و هر لحظه با شما خواهد بود به طوری که به مرور زمان به وجود آن عادت کرده و تلاش می‌کنید موقع تایپ موضوعی به آلمانی فکر کنید تا بتوانید آن را بنویسید. ما هر روز زمان زیادی را صرف کار با گوشی خود می‌کنیم، پس چه بهتر که آن را به ابزاری برای یادگیری زبان مورد علاقه خود تبدیل کنیم.

 • فیلم و سریال‌ها را به زبان آلمانی ببینید

دیدن فیلم و سریال یکی بهترین و البته جذاب‌ترین روش‌ها برای یادگیری یک زبان جدید است چرا که هم از دیدن فیلم لذت می‌برید و هم اینکه دایره لغات خود را گسترش می‌دهید و البته با گرامر نیز بیشتر آشنا می‌شوید. می‌توانید با دیدن فیلم و سریال به راحتی با یک تیز سه نشان را بز‌نید. در وحله اول می‌توانید یک فیلم را با زیر نویس فارسی ببینید تا از کلیت موضوع با خبر شوید. وقتی برای بار دوم همان فیلم را می‌بینید تلاش کنید از زیرنویس آلمانی استفاده کنید و در انتها نیز برای تماشای بار سوم، تلاش کنید تا فیلم را بدون هیچ زیرنویسی ببینید.
دیدن فیلم به زبان اصلی برای بار اول و بدون زیرنویس آن هم به زبانی که در حال آموزش آن هستید فرآیند آموزش را کمی کند می‌کند چون شما در حین تماشای فیلم گیج شده و از دیدن ادامه آن منصرف شوید. به این صورت یک روش فوق‌العاده برای آموزش را از دست خواهید داد.
برای انتخاب فیلم هم کافی است وارد سایت IMDB شده و فیلم‌های به زبان آلمانی را سرچ کنید. با این روش براحتی می‌توانید تعدادی فیلم مناسب به زبان اصلی دانلود کنید.

 • موسیقی و رادیو را به زبان آلمانی گوش دهید

علاوه بر دیدن فیلم و سریال با گوش دادن به موسیقی و رادیو می‌توانید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید و از طرفی نیز با تلفظ صحیح کلمات آلمانی آشنا شوید. به این صورت گوش شما به شنیدن کلمات به آلمانی عادت می‌کند که به مرور زمان تأثیر بسزایی در تقویت مهارت شنیداری و مکالمه شما دارد.
برای یادگیری بهتر و مؤثرتر می‌توانید اپلیکیشن‌هایی را دانلود کنید که همراه با پخش موسیقی، لیریک یا ترانه آهنگ را نیز نمایش می‌دهند. این اپلیکیشن‌ها معمولاً آنلاین بوده و قابلیت‌های جالبی چون ترجمه لیریک به زبان فارسی را نیز دارند. از جمله این اپلیکیشن‌ها می‌توان به Musixmatch اشاره کرد که هم به صورت رایگان و هم به صورت پولی قابل استفاده است.

 • داستان‌های کوتاه به زبان آلمانی بخوانید

با خواندن کتاب و داستان‌ها به زبان آلمانی می‌توانید مهارت نوشتن، خواندن و گرامر خود را تقویت کنید. بسیاری از کتاب‌های داستان کوتاه موجود در بازار دارای یک سی‌دی هستند که متن داستان توسط افراد به صورت یک فیلمنامه گفته می‌شود. شنیدن یک داستان همراه با خواندن آن از روی کتاب تأثیر عالی در تقویت سه مهارت‌ خواندن، نوشتن و شنیداری دارد. علاوه بر این با خواندن هر کتاب می‌توانید واژگان جدیدی نیز بیاموزید. لازم به ذکر است که نیازی نیست تک به تک کلمات را یاد بگیرید و معنی آن‌ها را در گوشه و کنار کتاب بنویسید، کافی است که مفهوم جمله را درک کنید، به این صورت سرعت خواندن شما افزایش پیدا کرده و کتاب‌های بیشتری می‌توانید بخوانید و در نتیجه با کلمات و اصطلاحات بیشتری آشنا خواهید شد. پس خواندن کتاب داستان‌های کوتاه از نویسندگان بزرگ آلمانی را در فرآیند آموزش خود قرار دهید.
برای آشنایی و یافتن کتاب مناسب می‌توانید به کتاب ‌فروشی‌ها مراجعه کنید یا از اساتید کلاس خود کمک بگیرید.

 • هر روز تعداد مشخصی کلمه جدید یاد بگیرید

خود را متعهد کنید که با توجه به زمانی که برای یادگیری روزانه در نظر گرفته‌اید، هر روز تعداد مشخصی کلمه جدید یاد بگیرید. مثلاً اگر هر روز ۳۰ کلمه آلمانی را بیاموزید در یک ماه می‌توانید چیزی حدود ۷۰ درصد از کلماتی که در سطح مبتدی به آن نیاز دارید را فرا بگیرید.

 • از روش‌های هک زبان‌های مختلف استفاده کنید

هک روشی است که به عنوان میانبری برای یادگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این هک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
از تکنیک Pomodoro استفاده کنید، در این تکنیک فواصل خواندن کوتاه‌تر شده و تعداد استراحت‌ها بیشتر است.
از سیستم تکرار فضای خالی استفاده کنید. این سیستم بهترین روش برای به خاطر سپردن کلمات و واژه‌های جدید است. سیستم تکرار فضای خالی در واقع مانند روش جعبه لایتنر عمل می‌کند.

 • خاطرات خود را به زبان آلمانی بنویسید

قبول داریم این کار در ابتدای فرآیند یادگیری یک زبان بسیار سخت است اما با کمی ممارست و تمرین می‌توانید یک نویسنده کوچک شوید. سعی کنید هر بار از کلمات و اصطلاحات جدیدتری که در کلاس و کتاب‌هایی که خوانده‌اید، استفاده کنید. همانطور که می‌‌دانید برای اینکه یک کلمه جدید ملکه ذهن شما شود باید آن را در جملات به کار ببرید. برای اینکه یک کلمه برای همیشه جزو دایره لغات شما شود با آن را در زمان فکر کردن به زبان آلمانی هم بکار ببرید.
خاطرتان هست که همه اساتید زبان انگلیسی چه در مدرسه و دانشگاه و آموزشگاه تأکید داشتند که تلاش کنید تا به زبان انگلیسی فکر کنید؟ تفاوتی میان یادگیری زبان آلمانی و انگلیسی نیست، پس تلاش کنید و تمرین کنید که هر روز به زبان آلمانی فکر کنید و در ذهنتان با خودتان صحبت کنید.

 • از فلش کارت برای یادگیری زبان آلمانی استفاده کنید

دیگر نیازی نیست مثل گذشته فلش کارت تهیه کنید و همه جا هم آن‌ها را با خود ببرید. به لطف اپلیکیشن‌هایی که طراحی و ارائه شده‌اند براحتی می‌توانید به همان سبک فلش کارت‌های قدیمی کلمات جدید را یاد بگیرید و از طرفی امکان ارزیابی و اندازه‌گیری میزان پیشرفت خود را نیز دارید.
این اپلیکیشن‌ها معمولاً دارای تلفظ کلمات نیز هستند پس دیگر نیازی نیست نگران این باشید که آیا یک کلمه را درست تلفظ کرده‌اید یا نه. حین یادگیری یک کلمه جدید تلفظ آن را به کمک یک گوینده نیتیو گوش دهید تا با ادای صحیح کلمات به آلمانی آشنا شوید. از طرفی تمامی این اپلیکیشن‌ها دارای بخشی هستند که کلمات را در جمله بکار برده تا با نحوه صحیح استفاده از هر کلمه در جمله نیز آشنا شوید. در انتها نیز می‌توانید کوییزها را انجام داده تا از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی پیدا کنید.
دوستان بومی و نیتیو آلمانی پیدا کنید یا با افرادی گفتگو کنید که آن‌ها هم در حال یادگیری زبان آلمانی هستند
پیدا کردن یک فرد بومی و نیتیو آلمانی در ایران کار چندان ساده‌ای نیست پس اگر نتوانستید این کار را بکنید خیلی هم ناراحت و نگران نباشید. شما می‌توانید با همکلاسی‌های خود یک گروه تشکیل داده و در آن به زبان آلمانی صحبت کنید یا هر چند وقت یکبار یک دورهمی به زبان آلمانی ترتیب دهید. البته این روزها به لطف گستردگی شبکه‌های اجتماعی می‌توانید در هر جای دنیا یک دوست مجازی داشته باشید. فقط کافی است کمی سرچ کنید تا همراه مجازی یادگیری زبان آلمانی خود را پیدا کنید.

 • خلاصه نویسی کنید

مطالبی که خوانده‌اید را به زبان آلمانی خلاصه نویسی کنید. این مطالب می‌تواند بخش‌های مختلف کتاب آموزشی یا یک کتاب داستان باشد. با این روش نه تنها مطلب در ذهن شما هک می‌شود بلکه فرآیند یادگیری ساده‌تر خواهد شد، چون تمام مطالب را به زبان خود نوشته‌اید.
صدای خود را در زمان صحبت کردن به زبان آلمانی ضبط کرده و به آن گوش دهید
تمامی اساتید زبان‌های خارجی خصوصاً زبان انگلیسی تأکید دارند که همیشه موقع صحبت کردن صدای خود را ضبط کنید و بارها به آن گوش دهید تا ایرادات کار خود را پیدا کنید. زبان آلمانی مستثنی نیست و وقتی شما صدای ضبط شده خود را گوش می‌دهید به یک مورد اساسی و مهم پی خواهید برد و آن این است که آیا من به قدر کافی خوب صحبت می‌کنم، آیا به شیوه درستی کلمات را ادا می‌کنم؟
این کار ساده، یعنی گوش دادن به صدای ضبط شده خودتان، کمک می‌کند تا از سطح یادگیری و شیوه مکالمه خود آگاه شده و به مرور زمان میزان پیشرفت خود را ببینید تا انگیزه بگیرید.

 • با خودتان و در مقابل آینه صحبت کنید

این کار هم مشابه مورد قبلی است با این تفاوت که هنگام مکالمه و صحبت کردن به زبان آلمانی باید روبروی آینده بایستید. در این شرایط با حرکات صورت خود نیز آشنا شده و تلاش می‌کنید تا آن‌ها را مدیریت کنید. به مرور زمان و با بهبود و پیشرفت مهارت مکالمه، تسلط شما بر حرکات صورتتان نیز بیشتر شده و می‌توانید مانند یک آلمانی اصیل و نیتیو گفتگو کنید و از زبان بدن خود نیز برای برقراری ارتباط بهتر استفاده کنید. بارها و بارها جلوی آینه بایستید و تمرین کنید، از این کار خسته نشوید، اگر هدفتان یادگیری یک زبان جدید مانند آلمانی است، این کار کمک ساده اما شایانی به شما خواهد کرد.

 • یادگیری در شب را فراموش نکنید

یکی از جالبترین روش‌هایی که برای یادگیری زبان جدید وجود دارد، گوش دادن به آن زبان در شب و قبل از خواب است. زمانیکه این کار را انجام می‌دهید در طول شب ذهن شما درگیر زبان آلمانی خواهد بود. البته این درگیری به این معنا نیست که نتوانی بخوابید، نه. برای یادگیری در شب کافی است موسیقی مورد علاقه‌تان را پلی کنید و چشمانتان را ببندید و اجازه دهید موسیقی وارد ذهن شما شود. همین کار را می‌توانید با فایل‌های صوتی کلاس زبان خود یا فایل‌های صوتی کتاب‌های آموزشی خود انجام دهید.
یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که فایل صوتی از تدریس استاد در کلاس آموزشی را آماده کنید و شب‌ها به آن گوش دهید.

 • از نرم‌افزارهای آموزش زبان آلمانی استفاده کنید

این روزها نرم‌افزار برای آموزش زبان آلمانی کم نیست. این نرم‌افزارها معمولاً یک برنامه آموزشی دارند که می‌توانید طبق آن پیش بروید. از طرفی هر برنامه امکان تنظیم سطح زبان‌آموز را دارد که این کار کمک بزرگی برای شروع از نقطه مناسبی است چون ممکن است با شروع از سطحی بالاتر یا پایینتر دچار مشکل شده و نتوانید ادامه دهید. سطح پایینتر وقت شما را خواهد گرفت چون شما دانش این سطح را دارید. اما سطح بالاتر شما را از ادامه آموزش منصرف خواهد کرد چون احساس می‌کنید به مرور زمان چیزی یاد نگرفته‌اید و پیشرفت نکرده‌اید.
پس زمانی که یک اپلیکیشن دانلود می‌کنید حتماً سطح زبان خود را درست انتخاب کنید تا به صورت صحیحی آموزش ببینید. از جمله

اپلیکیشن‌های کاربردی و مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Memrise: این اپلیکیشن یکی از محبوب‌ترین اپ‌های آموزش زبان است. Memrise هر روز، یادگیری زبان را به شما یادآوری می‌کند تا روزی را از دست ندهید. شیوه تدریس نیز به این صورت است که یک کلمه به اشکال مختلف به شما آموزش داده می‌شود و هر بار که یک مرحله از آموزش یک کلمه را طی می‌کنید به رشد گیاه آن کلمه کمک می‌کنید. در انتها که تمام مراحل را طی کردید و کلمه را یاد گرفتید، گیاه آن کلمه گل خواهد داد. حس خوبی است نه؟
این اپلیکیشن برای سیستم عامل‌های اندورید و IOS طراحی شده و برای گوشی اندورید می‌توانید آن را از Google Play دانلود کنید.

Duolingo: این اپلیکیشن دیگر نیازی به معرفی ندارد. همه کسانی که قصد یادگیری زبان خارجی را داشته‌اند و در Google Play دنبال یک اپ مناسب بودند با Duolingo آشنا شده‌اند. در این اپ تنها کافی است زبان خود را انتخاب کنید تا بتوانید در مرحله بعد زبان دومی که می‌خواهید آموزش ببینید را انتخاب کنید. تنها مشکل این است که این اپ از زبان فارسی به عنوان زبان اول و دوم پشتیبانی نمی‌کند. این اپ فرآیند یادگیری را بر روی بازی و سرگرمی قرار داده و برای سیستم عامل‌های اندورید و IOS طراحی شده و برای گوشی اندورید می‌توانید آن را از Google Play دانلود کنید.
Coffestrap: این اپ به جای آموزش به صورت مستقیم روش دیگری را انتخاب کرده است. اگر قصد یادگیری زبان آلمانی را دارید با کمک این اپ می‌توانید به صورت رندم با یکی از اعضای اپلیکیشن روزانه چت کنید، برایش فایل صوتی بفرستید و خلاصه یک همکلاسی آنلاین داشته باشید. از مزایای این اپ این است که می‌توانید با فردی مکالمه کنید و در ارتباط باشید که نیتیو است و کاملاً هم به زبان آلمانی مسلط است. این اپ تنها بر روی سیستم عامل اندروید قابل استفاده است و نسخه IOS آن هنوز طراحی نشده است.
ما در اینجا تنها به ۳ اپلیکیشن آموزش زبان خارجی اشاره کردیم، قطعاً نرم‌افزارهای دیگری هم هستند که تعداد آن‌ها کم نیست. شما با توجه به علاقه و نیازتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و تلاش کنید هر روز از این اپ استفاده کنید تا در زبان دوم خود پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

 • کم کم خودتان را در آلمانی غرق کنید!

بعد از اینکه گام‌های اولیه را برداشتید و به صورت اصولی شروع به یادگیری زبان آلمانی کردید، حالا وقت آن رسیده که آن را به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی خود تبدیل کنید. به عبارت دیگر خودتان را در زبان آلمانی غرق کنید.

 • بهترین دیکشنری برای زبان آلمانی

این روزها کمتر کسی هست که از کتاب‌های دیکشنری استفاده کند و جالب است بدانید که اکثر این کتاب‌ها به صورت اپلیکیشن هم ارائه شده‌اند. از جمله معروفترین دیکشنری‌های زبان آلمانی می‌توان به Wörterbuch اشاره کرد. استفاده از دیکشنری آنلاین یا اپلیکیشن‌های دیکشنری مزایایی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:
دیگری نیازی نیست به دنبال یک کلمه در صفحات مختلف کتاب دیکشنری باشید و با یک سرچ ساده به سرعت به کلمه مورد نظر دسترسی خواهید داشت.
این سایت‌های دیکشنری آنلاین یا اپ‌ها دارای بخش تلفظ هستند که براحتی می‌توانید تلفظ صحیح هر کلمه را بشنوید.
این سایت‌ها و اپ‌ها معمولاً برای هر کلمه مثال‌هایی مانند کاربرد یک کلمه در جمله آورده‌اند که یادگیری را ساده‌تر می‌کند و از طرفی با گرامر نیز بیشتر آشنا می‌شوید.
نکته جالب دیگر اینکه معمولاً در توضیحات هر کلمه متضاد و مترادف و کلمات مشابه نیز آمده است که می‌تواند به گسترش دایره واژگان شما کمک کند.

 • بهترین دیکشنری‌های زبان آلمانی مخصوص موبایل

در ادامه قصد داریم تا چند دیکشنری زبان آلمانی به شما معرفی کنیم. همه با گوگل ترنسلیت آشنا هستیم، اما ما می‌‌خواهیم دیکشنری‌های دیگری را به شما معرفی کنیم.
از دیکشنری‌های آلمانی به آلمانی می‌توان به U-Dictionary، German Dictionary Offline، German Persian Dictionary و بسیاری دیگر اشاره کرد.
اما اگر به دنبال یک دیکشنری آلمانی به فارسی و برعکس هستید. دیکشنری دیگری که این روزها بیشتر استفاده می‌شود دیکشنری آلمانی دلفین یا Dolphin-Wörterbuch است. دیکشنری آلمانی دلفین برای گوشی‌های با سیستم عامل اندورید در دسترس است. این دیکشنری لغات برگزیده تا سطح B1 زبان آلمانی را داراست. دیکشنری آلمانی دلفین شامل ۵۰ هزار کلمه آلمانی به فارسی و ۶۰ هزار کلمه آلمانی به آلمانی است. همینطور شامل فایل‌های صوتی و لغات برگزیده نیز هست. یکی از مزایای این دیکشنری بکار بردن کلمات در جمله است تا نحوه استفاده از آن‌ها را در مکالمات روزمره آموزش دهد.

 • یادگیری زبان آلمانی در خانه یا به عبارت دیگر خودآموز (Self-Study) زبان آلمانی

آلمانی زبان سختی است و با هر کسی که مشورت کنید به شما خواهد گفت که بهترین کار شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی است. اما ما در ادامه چند روش ساده را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در خانه هم زبان آلمانی را یاد بگیرید. لازم به ذکر است که شما باید یک سطح بیسیک از زبان آلمانی را داشته باشید تا بتوانید در خانه به صورت خودآموز این زبان را فرا بگیرید. پس اگر مبتدی هستید حتماً در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید تا به صورت اصولی شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید.

در سایت‌های معتبر آموزش زبان آلمانی عضو شوید یا به عبارت دیگر زبان آلمانی را آنلاین بیاموزید:

این سایت‌ها معمولاً دارای بخشی هستند که روزانه دروس و تمرینات مربوط به آموزش زبان را در آن قرار می‌دهند. تعدادی از این سایت‌ها رایگان و تعدادی دیگر پولی هستند اما موضوعی که باید اینجا به آن توجه کنید کیفیت آموزش است. بسیاری از این سایت‌ها منابع آموزشی را به صورت پکیج در اختیار شما قرار می‌دهند.

اپلیکیشن‌های آموزش زبان دانلود کنید:

در بخش نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های یادگیری زبان، به تعدادی از معتبرترین آن‌ها اشاره کردیم. کار با آن‌ها بسیار ساده است و هزینه‌ای هم برای شما نخواهد داشت. این اپ‌ها برای خودآموزی زبان آلمانی بسیار کارآمد هستند.

کتاب‌های آموزشی مناسب خریداری کنید:

بسیاری از کتاب‌های آموزشی زبان قابلیت خودآموزی را دارند و براحتی و بدون اینکه در کلاس آموزشی شرکت کنید به کمک آن‌ها می‌توانید زبان دوم بیاموزید. به عنوان مثال کتاب منشن، یکی از این کتاب‌هاست. پس کافی است به یکی از فروشگاه‌های کتاب زبان مراجعه کنید یا اینترنتی آن‌ها را خریداری کنید. ما در ابتدای این مقاله تعدادی از این کتاب‌ها را معرفی کردیم.

در این مقاله تلاش کردیم تا به صورتی جامع و کامل در مورد یادگیری زبان آلمانی، کتاب‌های آموزشی، اپلیکیشن‌های کاربردی و دیکشنری‌های معتبر بگوییم. روش‌هایی را معرفی کردیم که در عین سادگی بسیار کاربردی و مؤثر بودند و اگر آن‌ها را هر روز به کار بگیرید خیلی سریع در یادگیری زبان دوم پیشرفت خواهید کرد.

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، زبان آلمانی جزو زبان‌های سخت دسته‌بندی می‌شود چون گرامر دشواری دارد. اما با کمی تلاش می‌توانید براحتی آن را بیاموزید چون وجه مشترک زیادی با زبان انگلیسی دارد که این موضوع یکی از مزایای آن است. شما چه روشی را برای یادگیری زبان آلمانی در نظر گرفته‌اید؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر