رفتن به نوار ابزار

آموزش زبان ترکی استانبولی و معرفی روش های یادگیری سریع ترکی

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

ساده ترین روش برای یادگیری زبان ترکی استانبولی در کوتاه ترین زمان

ترکیه مقصد گردشگری بسیاری از ایرانیان است. مهاجران زیادی نیز برای کار، تحصیل یا ازدواج به این کشور سفر می‌کنند. به همین دلیل شیوه صحیح و اصولی یادگیری زبان ترکی استانبولی دغدغه بسیاری از افراد است. همانطور که می‌دانید در حال حاضر ایرانیان زیادی شهروند ترکیه هستند یا در حال دریافت اقامت این کشورند. به دلیل مهاجر پذیر بودن ترکیه، همه کسانی که قصد مهاجرت دارند یکی از مقاصد خود را این کشور در نظر می‌گیرند.

شما به عنوان یک زبان‌آموز شاید نتوانید منابع زیادی در اینترنت و فروشگاه‌ها برای یادگیری این زبان پیدا کنید، به همین دلیل ما قصد داریم تا در کنار آموزش اصول و تکنیک‌های یادگیری این زبان، منابع آموزشی و کمک آموزشی مانند کتاب، اپلیکیشن و دیکشنری را نیز به شما معرفی کنیم. اما ابتدا توضیحاتی در مورد زبان ترکی و تاریخچه آن ارائه می‌کنیم تا پیش زمینه‌ای برای شروع یادگیری باشد.

درباره زبان ترکی استانبولی

بیش از ۷۰ میلیون نفر در سراسر دنیا زبان ترکی استانبولی را به عنوان زبان مادری صحبت می‌کنند. جالب است بدانید که ترکی زبان دوم حدود ۱۷ میلیون نفر از مردم نیست هست. زبان ترکی استانبولی رایج‌ترین زبان از شاخه زبان ترکیه‌ای است. کشورهایی چون ترکیه، یونان، قبرس شمالی، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، آلبانی، قسمت‌های شرقی اروپا، کوززو و قسمت‌هایی از عراق به این زبان صحبت می‌کنند.

زبان ترکی استانبولی مانند زبان مجارستانی و فنلاندی به شاخه زبان‌های آلتایی از خانواده زبان‌های آلتایی-اورال بر می‌گردد. جالب است بدانید که به زبان‌های ترکی و مشابه آن، زبان آغوز نیز گفته می‌شود.

زبان ترکی استانبولی ۲۱ حرف صامت و ۸ حرف صدادار دارد. ضمایر دستوری آن مانند فارسی یکسان و شامل مؤنث و مذکر هستند. لازم به ذکر است که افعال زبان ترکی مانند زبان فارسی دارای شناسه هستند.

ریشه زبان ترکی استانبولی

تقریباً نزدیک به ۸۵ درصد از کلمات زبانی ترکی ترکیبی از زبان فارسی و عربی هستند و به این زبان، زبان ترکی عثمانی گفته می‌شود. با گسترش قلمرو امپراتوری عثمانی، زبان ترکی استانبولی تغییرات زیادی کرد. در زمان آتاتورک “جنبش زبانی” شکل گرفت که طی آن الفبای عثمانی با الفبای لاتین جایگزین شد و در نتیجه بسیاری از کلمات فارسی و عربی از این زبان حذف شد. واژه‌های ترکی جایگزین واژه‌های فارسی و عربی شدند. البته ریشه زبان ترکی استانبولی را می‌توان ترکستان چین در آسیای مرکزی نیز دانست.

یادگیری زبان ترکی استانبولی

اگر بنا به هر دلیلی اعم از سفر تفریحی، مهاجرت کاری و تحصیلی، تجارت و ازدواج قصد سفر به ترکیه را دارید، باید زبان ترکی استانبولی را آموزش ببینید. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، مردم ترکیه تسلط آنچنانی بر زبان انگلیسی ندارند پس خیلی هم به این موضوع امیدوار نباشید که با دانش انگلیسی خود در فرودگاه، محل کار یا حتی فروشگاه بتوانید گلیم خود را از آب بیرون بکشید.

خوشبختانه یادگیری این زبان خیلی هم سخت نیست و برای یادگیری زبان ترکی استانبولی باید از آموزش الفبا شروع کنید. با دانستن الفبا براحتی می‌توانید کلمات را بخوانید. سپس نوبت به یادگیری دستور زبان، قواعد و نحوه ساختاربندی جملات می‌رسد. 

نکاتی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی

یادگیری زبان دوم نیاز به مطالعه، تمرین و مرور دارد. برای تسط بر هر زبانی یک سری اصول اولیه وجود دارد که با بکار بردن آن‌ها فرآیند و پروسه یادگیری سریعتر و راحتتر خواهد شد. اگر زمان برای شما مهم است و می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بر این زبان مسلط شوید باید طبق برنامه پیش بروید و هر روز بین ۱ تا ۴ ساعت مطالعه داشته باشید.

 • یک هدف برای خود تعیین کنید

هدف شما می‌تواند سفر تفریحی به ترکیه یا مهاجرت تحصیلی و کاری باشد. با تعیین هدف و در نتیجه میزان تسلطی که از زبان ترکی استانبولی نیاز دارید، به راحتی می‌توانید سطح نیاز به یادگیری خود را مشخص کنید. به این روش، منابع و امکانات آموزشی مناسب‌تری را نیز انتخاب خواهید کرد.

 • هر روز زبان بخوانید

سعی کنید هر روز زمان مشخصی را برای یادگیری زبان ترکی استانبولی در نظر بگیرید. به این ترتیب هم خود را متعهد به آموزش هر روزه می‌کنید و هم یک برنامه مشخص برای این کار دارید.

 • زبان گوشی خود را به ترکی استانبولی تغییر دهید

همه گوشی‌ها از ابتدا بر روی زبان انگلیسی تنظیم شده‌اند. اما شما می‌توانید زبان آن را تغییر دهید. بهترین کار برای یادگیری زبان ترکی استانبولی، تغییر زبان گوشی است. به این ترتیب این زبان همیشه جوی چشمان شماست و به بخشی از زندگی شما تبدیل می‌شود. 

 • فیلم و سریال‌ها را به زبان اصلی ببینید

این روزها سریال‌های متنوع ترک زبان کم نیستند. این سریال‌ها معمولاً در بیش از ۲۰۰ قسمت تهیه و پخش می‌شوند. با تماشای آن‌ها به مرور با نحوه صحبت کردن و جمله‌بندی عادی مردم ترکیه آشنا می‌شوید. برای تماشای این سریال‌ها می‌توانید وارد سایت IMDB شوید یا به صورت مستقیم آ‌ن‌ها را از اینترنت دانلود کنید.

توجه کنید که باید هر فیلم را حداقل در سه مرحله تماشا کنید. در مرحله اول فیلم و سریال را با زیرنویس فارسی تماشا کنید تا با کلیت موضوع آن آشنا شوید. در مرحله دوم سعی کنید تا همان فیلم را با زیرنویس انگلیسی ببینید و در مرحله آخر همان فیلم را بدون زیرنویس ببینید. با این روش نه تنها با کلمات جدید آشنا خواهید شد بلکه با نحوه استفاده از کلمات در جمله، جمله بندی، ساختار جمله‌ها و گرامر هم آشنا می‌شوید.

روش صحیح مشاهده فیلم و سریال برای یادگیری زبان ترکی استانبولی

برای اینکه بتوانید از فرصت فیلم دیدن برای یادگیری زبان ترکی استانبولی استفاده کنید، باید طبق اصولی این کار را انجام دهید. یک فیلم یک ساعته را به ۴ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید. توجه کنید که فقط همان ۱۵ دقیقه را ببینید و به خاطر جذابیت فیلم ترغیب نشوید که بیشتر از این زمان را مشاهده کنید. بهترین تقسیم‌بندی زمانی است که بخش‌ها کوتاه باشند تا بتوانید روی یادگیری تمرکز کنید. 

زمانی‌ که فیلم را با زیرنویس ترکی استانبولی می‌بینید یک دفترچه در کنار دستتان داشته باشید و کلمات جدید را در آن یادداشت کنید. از دیکشنری استفاده نکنید و سعی کنید معنی این کلمات را با توجه به داستان فیلم و موقعیت‌ها حدس بزنید. اگر نتوانستید این کار را بکنید سپس از دیکشنری کمک بگیرید. در انتهای هر بخش ۱۵ دقیقه‌ای نگاهی به لغات جدیدی که نوشته‌اید بیندازید و همان ۱۵ دقیقه را دوباره ببینید. در حین دیدن فیلم به لیست لغات مراجعه نکنید، این کار فقط باید قبل و بعد از تماشای هر بخش انجام شود.

فراموش نکنید که نیازی به حفظ کردن این واژه‌ها نیست چون با مرور چند باره آن‌ها و دیدن فیلم، این کلمات ملکه ذهن شما می‌شوند. حالا وقت آن رسیده که همان بخش ۱۵ دقیقه اولی را که با زیرنویس دیده‌اید، بدون زیرنویس تماشا کنید. در این مرحله اگر کلمه‌ای بود که معنی آن را نمی‌دانستید سراغ لیست کلمات جدیدتان بروید، فقط خاطرتان باشد که مدام این کار را نکنید. 

یک تکنیک ساده و جذاب این است که همراه با بازیگران به زبان ترکی استانبولی همراهی کنید، کلمات را مانند آن‌ها ادا کنید و دیالوگ‌های آن‌ها را تکرار کنید. این روش به نام تکنیک Shadowimg یا تکنیک سایه شناخته می‌شود.

 • موسیقی‌ها را به زبان ترکی استانبولی گوش دهید

موسیقی برای همه ما یک سرگرمی جذاب و دوست‌داشتنی است، از این فرصت برای یادگیری زبان استفاده کنید. موسیقی به زبان ترکی استانبولی را دانلود کنید و هر روز به آن‌ها گوش دهید تا تمام آهنگ را حفظ کنید. برای اینکه لیریک یا متن آهنگ را هم ببینید از نرم افزار Musixmatch استفاده کنید. زبان را بر روی ترکی استانبولی تنظیم کنید. حتی می‌توانید در ابتدای کار از بخش ترجمه این اپ هم استفاده کنید. با انتخاب زبان فارسی یا انگلیسی، بلافاصله بعد از هر سطر لیریک آهنگ، ترجمه آن نیز نمایش داده می‌شود. به این ترتیب با کلمات جدیدی نیز آشنا می‌شوید. فراموش نکنید که بعد از مدتی این قابلیت را غیرفعال کرده و تنها با لیریک به زبان ترکی استانبولی به موسیقی گوش دهید. 

 • پادکست به زبان ترکی استانبولی گوش دهید

این روزها اپلیکیشن‌های پادکست کم نیست. یکی از آن‌ها را دانلود کنید و به دنبال کانال‌های پادکست به زبان ترکی استانبولی باشید. این پادکست‌ها معمولاً دارای موضوعات مختلفی مانند سبک زندگی، هنرمندان، سلبریتی‌ها، کتاب‌خوانی و … هستند. پس هر دسته‌بندی که بیشتر با سلایق شما جور است را انتخاب کنید تا از شنیدن آن‌ها لذت ببرید.

 • قبل از خواب به موسیقی، پادکست یا صدای ضبط شده خود گوش دهید

گوش دادن به زبان خارجی که در حال یادگیری آن هستید آنهم قبل از خواب باعث می‌شود که ذهن شما در طول شب درگیر این موضوع باشد. 

 • به انجمن‌های (Forum) آنلاین بپیوندید

افراد عضو در این انجمن‌ها از سراسر دنیا هستند پس انتظار داشته باشید که به زبان‌های مختلف در آن صحبت شود. کافی است انجمنی را پیدا کنید که به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند و عضو آن شوید. هر روز وقت کوتاهی برای چت کردن بگذارید تا با نحوه گفتگوی روزمره به این زبان آشنا شوید.

 • خلاصه نویسی کنید

کتاب داستان، کتاب درسی یا پادکست، تفاوتی ندارد، هر آنچه که می‌توانید را به زبان ترکی استانبولی خلاصه نویسی کنید. با این کار داستان را به زبان خود نوشته‌اید و به این ترتیب درک و به یاد سپردن آن نیز برای شما راحتتر است. از طرفی نوشتن، جمله‌بندی و گرامر زبان ترکی استانبولی را نیز تمرین می‌کنید. 

 • دوستان ترکی استانبولی زبان یا نیتیو داشته باشید

برای این کار می‌توانید عضو گروه‌های مختلف شده یا در اینستاگرام با افرادی آشنا شوید که به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. یک روش ساده این است که برخی کلمات ترکی استانبولی را با هشتگ سرچ کنید. 

 • مقابل آینه با خودتان حرف بزنید

این روش برای یادگیری تمامی زبان‌های خارجی توصیه می‌شود. با صحبت کردن روبروی آینه ترس شما از بلند ادا کردن کلمات می‌ریزد و به مرور عادت می‌کنید از طرفی موقع صحبت کردن صدای خود را ‌می‌شنوید و ذهن و گوش شما عادت می‌کند. پس هر روز بدون خجالت کشیدن روبروی آینه بایستید و به زبان ترکی استانبولی با خودتان صحبت کنید.

 • سعی کنید در مورد وقایعی که می‌بینید با خودتان و دیگران صحبت کنید

اگر موضوعی برای صحبت کردن با خودتان و دیگران به ذهنتان نمی‌رسد، نگران نباشید یک راه ساده این است که در مورد اتفاقات روز صحبت کنید.

 • صدای خودتان را ضبط کنید و بارها به آن گوش دهید

این کار مشابه صحبت کردن با خودتان روبروی آینه است، با این تفاوت که می‌توانید بارها و بارها به صدای خود گوش دهید و ایرادات کار را پیدا کنید. هر بار تلاش کنید از کلمات جدیدتر و سخت‌تری استفاده کنید و طول جملات را نیز افزایش دهید.

 • منابع آموزشی معتبر را برای یادگیری زبان ترکی استانبولی انتخاب کنید

کتاب‌ها بهترین منابع آموزشی برای یادگیری زبان دوم هستند. ما در بخشی از این مقاله به معرفی چند کتاب کامل و جامع برای یادگیری زبان ترکی استانبولی پرداخته‌ایم. در ادامه مقاله می‌توانید با این کتاب‌ها و منابع آشنا شوید.

 • کتاب داستان کوتاه بخوانید

داستان‌های کوتاه فرصت خوبی برای یادگیری و سرگرمی هستند. می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه خریداری کنید یا از اینترنت دانلود کنید. سعی کنید لغات جدیدی از هر کتاب بیاموزید.

 • خاطرات خود را به زبان ترکی استانبولی بنویسید

اتفاقات روزمره و خاطرات خود را در یک دفترچه و به زبان ترکی استانبولی ثبت کنید. با این کار هم از کلماتی که یاد گرفته‌اید جمله می‌سازید و هم نحوه جمله‌بندی را تمرین می‌کنید. هر بار تلاش کنید از کلمات جدید بیشتری استفاده کنید و طول جملات و خاطره را افزایش دهید.

 • به رادیوهای ترکی استانبولی گوش دهید

خوبی این کار این است که هم از اخبار مطلع می‌شوید و هم ذهن و گوشتان به شنیدن زبان ترکی استانبولی عادت می‌کند. حتی می‌توانید خلاصه اخبار را نیز بنویسید. با این کار مهارت شنیداری و نوشتاری خود را تقویت می‌کنید.

 • در زبان ترکی استانبولی غرق شوید

لیست خرید را به ترکی استانبولی بنویسید، تابلو، بیلبورد و هر آنچه در اطراف خود می‌بینید را به ترکی استانبولی ترجمه کنید. با این کار این زبان به مرور زمان جزئی از زندگی شما خواهد شد و در آن غرق می‌شوید.

معرفی بهترین کتاب های آموزشی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی

بر خلاف زبان انگلیسی که دارای کتاب و منابع آموزشی بسیاری در ایران است، زبان‌های خارجی دیگر مظلوم واقع شده‌اند و منابع آموزشی آنچنانی برای یادگیری آن‌ها وجود ندارد. در ادامه چند کتاب بسیار کاربردی و کارآمد را به شما معرفی می‌کنیم که در مسیر یادگیری زبان استانبولی جزو منابع معتبر و شناخته شده هستند. اگر قصد یادگیری در خانه را دارید برخی منابعی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانند به عنوان خورآموز زبانی ترکی استانبولی یا Self-Stydy مورد استفاده قرار بگیرند.

 • مجموعه کتاب‌های Istanbul Course

این مجموعه کتاب‌ها تحت عنوان یک دوره آموزشی کامل شامل ۵ سطح تدوین و عرضه شده است. کتاب‌های Istanbul Course برای یادگیری زبان ترکی استانبولی از سطح مقدماتی تا پیشرفته طراحی شده و برای زبان آموزانی مناسب است که هیچگونه آشنایی با این زبان ندارند. هر سطح از این مجموعه دارای یک کتاب اصلی، یک کتاب کار و تمرین و فایل‌های صوتی است.

هر کتاب این مجموعه، ۶ درس دارد و هر درس شامل بخش‌هایی برای آموزش لغات، گرامر، مهارت گفتاری، مهارت نوشتاری و مهارت شنیداری است. در انتهای هر درس، فهرستی از کلیه لغات جدید آن درس آمده که کار دسترسی به کلمات و واژه‌ها را بسیار ساده کرده است. برای یادگیری کلمات هر درس کافی است به فهرست‌ لغات انتهای آن مراجعه کنید.

این کتاب مناسب زبان‌ آموزانی است که قصد دارند به صورت خودآموز یا Self-Study زبان ترکی استانبولی را بیاموزند. نکته جالب ایت مجموعه دخیل کردن فرهنگ و طرز فکر مردم ترکیه و آموزش آن در قالب دروس است. در نتیجه با خواندن مجموعه کتاب‌های Istanbul Course قبل از سفر به ترکیه می‌توانید علاوه بر زبان ترکی استانبولی با فرهنگ مردم این کشور نیز آشنا شوید. این مجموعه توسط اساتید ترکیه‌ای تدوین شده و در دسته کتاب‌های استاندارد و علمی قرار می‌گیرد.

 • مجموعه کتاب‌های Yeni Hitit

این مجموعه حاصل بیش از ۲۰ سال تلاش و تجربه دانشگاه آنکارا و مرکز تحقیقات تومر ترکیه است. این کتاب مناسب زبان آموزانی است که حتی با الفبای ترکی استانبولی نیز آشنا نیستند. مجموعه کتاب‌های Yeni Hitit در سه سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته تدوین و عرضه شده‌اند. این کتاب‌ها با شیوه‌ای کاربردی ابتدایی‌ترین نکات آموزشی مانند الفبا تا مباحث پیشرفته را پوشش می‌دهند. با مطالعه این مجموعه علاوه بر یادگیری زبان ترکی استانبولی با فرهنگ مردم ترکیه نیز آشنا خواهید شد. هر سطح از مجموعه کتاب‌های Yeni Hitit دارای یک کتاب اصلی یا کتاب دانش‌آموز، یک کتاب کار یا تمرین و یک کتاب راهنمای معلم است. 

هر کتاب ۱۲ درس دارد و هر درس نیز به ۳ بخش تقسیم شده است. در هر درس تلاش شده تا تمامی مهارت‌های لازم برای تسط بر زبان ترکی استانبولی نظیر لغات، گرامر، مهارت شنیداری، مهارت نوشتن، مهارت خواندن و مهارت گفتاری پوشش داده شود.

دروس معمولاً شامل موضوعاتی چون تعطیلات، ارتباطات، مشاغل، خرید و … هستند به همین دلیل زبان آموز می‌تواند نحوه مکالمه و برقراری ارتباط در تمامی موقعیت‌ها را به خوبی آموزش ببیند. در مجموعه کتاب‌های Yeni Hitit بخش‌های مختلفی برای خواندن، درک مطلب، اصطلاحات و نحوه صحیح جمله‌سازی آمده که تأثیر زیادی بر سرعت یادگیری فرد دارد.

در این مجموعه بخش‌های مختلفی برای آموزش مهارت گفتاری یا مکالمه همراه با جملات ضروری و کاربردی در نظر گرفته شده که منجر به تسلط زبان آموز بر مهارت مکالمه می‌شود. کتاب تمرین نیز شامل عناوین و فعالیت‌های متفاوتی است که برای زبان آموزان خارجی به خوبی قابل فهم بوده و کتاب اصلی را تکمیل می‌کند. جالب است بدانید که این مجموعه به عنوان یک منبع آموزشی کامل و کاربردی در سراسر دنیا توسط زبان آموزان ترکی استانبولی مطالعه می‌شود.

 • مجموعه کتاب‌های Yedi Iklim

اگر قصد یادگیری زبان ترکیه‌ای را به صورت جدی و حرفه‌ای دارید، این مجموعه بهترین انتخاب برای شماست. مجموعه کتاب‌های Yedi Iklim شامل یک دوره آموزش کامل مهارت‌های زبان ترکی استانبولی در سه سطح مبتدی، متوسطه و بعد از متوسطه است. هر سطح این مجموعه دارای یک کتاب اصلی یا کتاب دانش‌آموز، یک کتاب کار یا تمرین و فایل‌های صوتی است.

با مطالعه کتاب اصلی یا کتاب دانش آموز این مجموعه تمامی مهارت‌های لازم برای تسط بر زبان استانبولی نظیر لغات، گرامر، مهارت شنیداری، مهارت نوشتن، مهارت خواندن و مهارت گفتاری را آموزش می‌بینید. آموزش تمامی این مهارت‌ها به شیوه‌ای کاربردی و اثر بخش طراحی شده تا اگر زبان آموزی با زبان ترکی استانبولی آشنایی نداشته باشد نیز بتواند از این مجموعه استفاده کند. در نتیجه اگر هیچ شناختی از زبان ترکی ندارید اصلاً نگران نباشید چون با خواندن این مجموعه کتاب‌ها، براحتی بر این زبان مسلط خواهید شد.

در هر سطح مجموعه کتاب‌های Yedi Iklim تمامی لغات ضروری برای مکالمه آورده شده است. شیوه آموزش لغات به صورت استفاده از تصویر است تا با کمک گرفتن از حافظه تصویری زبان‌آموز، یادگیری را برای او آسان‌تر کند. علاوه بر این، تمامی نکات گرامری هر درس در یک بخش جداگانه آورده شده تا زبان آموز براحتی بتواند به قواعد دستوری و ساختار گرامی آن درس دسترسی داشته باشد. این بخش در حدی ساده طراحی شده که هر فردی با یک نگاه می‌تواند قواعد هر درس را به سرعت مرور کند. لازم به ذکر است که محتوا و سرفصل‌های این کتاب همخوانی و تطابق بالایی با فرهنگ و زبان مردم ترکیه دارد.

کتاب تمرین این مجموعه تقریباً تمام بخش‌های کتاب اصلی را پوشش داده و مطابق با هر درس و هر بخش، تمریناتی را در نظر گرفته است. این تمرینات بسیار کاربردی بوده و نکات آموزشی زیادی علاوه بر کتاب اصلی دارند. سرفصل‌ها و موضوعات به شکلی انتخاب شده تا شما را در موقعیت‌های مختلف قرار دهد. به این صورت از قبل برای هر نوع موقعیتی تمرین می‌کنید. 

فایل صوتی و بخش‌های متنوع مکالمه و گفتگو و تمرین‌های مرتبط با آن‌ها، کمک می‌کند تا به مرور زمان دیگر از صحبت کردن به زبان ترکی نترسید و بر آن مسلط شوید. جالب است بدانید که در ویرایش جدید مجموعه کتاب‌های Yedi Iklim کلیه استانداردهای آموزشی اروپا رعایت شده است. 

 • کتاب Teach Yourself Turkish

اگر قصد یادگیری زبان ترکی استانبولی به صورت خودآموز یا Self-Study را دارید، این مجموعه بسیار مفید خواهد بود. شیوه آموزش این کتاب به این صورت است که لغات ضروری هر درس با استفاده از تصاویر آموزش داده می‌شوند. با استفاده از این کتاب می‌توانید با گرامر، جمله بندی و ساختار کلمات آشنا شوید و هر چهار مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتن و خواندن را در خود تقویت کنید. در پایان هر بخش تمرینات متنوعی آمده و به پاسخ آن‌ها در پایان کتاب اشاره شده است. این کتاب برای سه سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته تدوین شده و هر کتاب شامل ۱۰ درس است. هر کتاب شامل موضوعات مختلفی چون خرید، آب و هوا، رستوران، سفر، حمل و نقل، درمان و … است.

 • کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی The Delights of Learning Turkish

این کتاب از متد سرگرمی و بازی برای آموزش زبان ترکی استانبولی به زبان آموزان سطح مبتدی و متوسطه استفاده می‌کند. The Delights of Learning Turkish بیشتر برای افرادی تدوین شده که قصد سفر به ترکیه برای مسافرت تفریحی را دارند. این کتاب از نظر لغات، گرامر و دستور زبان و جمله‌بندی کاملاً اصولی است.

در ادامه ۲ کتاب به شما معرفی می‌کنیم که در ایران طراحی و تدوین شده‌اند و برای کسانی مناسب هستند که می‌خواهند خیلی سریع با یک سری اصول گفتگو به زبان ترکی استانبولی آشنا شوند.

 • کتاب دستور زبان ترکی استانبولی سطح پایه

این کتاب شامل ۲۴ درس است که در آن از ابتدا زبان ترکی استانبولی را آموزش می‌بینید. این کتاب توسط انتشارات رهنما به چاپ رسیده و برای یادگیری یک سری اصول مقدماتی بسیار مناسب است.

 • کتاب آموزش زبان ترکی استانبولی در ۶۰ روز

در طراحی و تدوین این کتاب از کتاب‌های آموزشی مرکز تومر (Tomer) ترکیه و کتاب‌های دستور زبان معتبر دیگر استفاده شده است و برای کسانی مناسب است که قصد دارند به صورت فشرده ترکی استانبولی را آموزش ببینند. در این کتاب ابتدا به تلفظ حروف به زبان ترکی و سپس مکالمه و دستور زبان و گرامر نیز پرداخته شده است. همچنین می‌توانید مطالبی چون مکالمات روزمره، ساعت و تاریخ، نحوه آدرس پرسیدن، ترکی استانبولی در سفر، حمل و نقل، خرید از فروشگاه، مراکز درمانی، روزهای هفته، ماه و سال و بسیاری موارد دیگر را آموزش ببینید. همانطور که اشاره کردیم این کتاب یک مجموعه آموزشی سریع و فشرده زبان ترکی استانبولی است و برای کسانی که هدف‌شان یادگیری اصولی و کامل این زبان است، مناسب نیست.

در این بخش می‌خواهیم به صورت جداگانه نرم افزارها و اپلیکیشن‌های یادگیری زبان ترکی استانبولی را معرفی کنیم، چون ممکن است برخی از کاربران هنوز علاقمند به استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری باشند. پس برای کامل بودن مقاله و اینکه بتواند حکم یک مرجع کاربردی را برای تمامی مخاطبین داشته باشد این دو بخش را از هم جدا کرده‌ایم.

 • معرفی بهترین نرم افزارهای یادگیری زبان ترکی استانبولی برای کامپیوتر و لپ‌تاپ

 • مجموعه آموزش زبان ترکی استانبولی روزتا استون (Rosetta Stone)

مجموعه Rosetta Stone یکی از بهترین نرم افزارهای آموزش زبان‌های خارجی است و در سراسر دنیا کاربران بسیار زیادی دارد. این مجموعه تمامی زبان‌های رسمی دنیا را پوشش داده که یکی از آن‌ها ترکی استانبولی است. روزتا استون دارای فایل‌های صوتی و تصویری است و تلاش می‌کند تا با استفاده از حافظه تصویری کاربر، زبان را آموزش دهد. 

 • مجموعه آموزش تصویری زبان ترکی استانبولی نصرت در ۹۰ روز

کسی نیست که نام این برند ایرانی را نشنیده باشد. مجموعه نصرت، ابتدا با بسته‌های آموزشی زبان انگلیسی شروع کرد و در نهایت زبان‌های خارجی دیگر را نیز اضافه کرد. این مجموعه در حال حاضر جزو موفق‌ترین و معروفترین بسته‌های نرم‌افزاری آموزش زبان است.

پکیج آموزشی ترکی استانبولی نصرت شامل تعدادی DVD برای تقویت مهارت مکالمه است. این مجموعه به صورت تصویری به آموزش کاربران می‌پردازد و از سطح مقدماتی تا پیشرفته را پوشش می‌دهد. هدف پکیج نصرت تنها آموزش لغات نیست، بلکه تلاش می‌کند تا با مکالمات متنوع در موقعیت‌های مختلف، مهارت شنیداری و گفتاری شما را نیز تقویت کند.

 • مجموعه آموزش زبان ترکی استانبولی پیمزلر (Pimseler)

شیوه آموزش مجموعه Pimseler نیز مانند مجموعه نصرت است. کلیه دروس در قالب چند DVD بسیار باکیفت ارائه می‌شوند. پیمزلر معتبرترین و مؤثرترین روش را برای آموزش زبان ترکی استانبولی بکار برده است. مردم سراسر دنیا می‌توانند با استفاده از متدهای این مجموعه در کوتاه‌ترین زمان ممکن بر زبان ترکی استانبولی مسلط شوند. 

 • معرفی بهترین اپلیکیشن های یادگیری زبان ترکی استانبولی

 • اپلیکیشن Duolingo

این برنامه یکی از معروفترین و محبوب‌ترین برنامه‌های یادگیری زبان‌های خارجی است. Duolingo 23 زبان مختلف را آموزش می‌دهد که یکی از آن‌ها ترکی استانبولی است. در این اپ کافی است زبان مادری خود و سپس زبان دوم را انتخاب کنید تا فرآیند یادگیری شروع شود. تنها مشکل این است که Duolingo از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند پس می‌توانید برای استفاده از این اپ زبان اول خود را انگلیسی انتخاب کنید. این اپ بر پایه بازی و سرگرمی، تمرینات و مسابقات مختلف طراحی شده است و در این بین کاربر براحتی لغات جدید، نحوه صحیح تلفظ، مهارت نوشتاری، مهارت مکالمه و مهارت خواندن را آموزش می‌بیند.

 • اپلیکیشن Innovative Language 101

در این نرم افزار به بیش از ۱۰۰ فایل صوتی و تصویری برای یادگیری زبان ترکی استانبولی دسترسی خواهید داشت. این فایل‌ها توسط اساتید ترک زبان اصیل تدوین شده‌اند. ابزارهای آموزشی این اپ بسیار خلاقانه و متنوع است و همین امر کاربران را به یادگیری زبان ترغیب می‌کند. 

 • اپلیکیشن WordPower Turkish

با استفاده از این نرم افزار می‌توانید خیلی سریع تمامی عبارات و اصطلاحات ضروری زبان ترکی استانبولی مربوط به سفر، تکنولوژی، آب و هوا، خرید، حمل و نقل، خدمات درمانی، اجاره و ساعت و تاریخ و بسیاری از موارد را آموزش ببینید. 

 • اپلیکیشن Merhaba Umut

این برنامه توسط شرکت تُرکسل و برای پناهنده‌های سوری طراحی شده است تا زبان ترکی یاد بگیرند و بتوانند نیازهای روزمره و اصلی خود را برطرف کنند. این برنامه الفبای عربی داشته و در آن اصطلاحات ترکی، اطلاعات مربوط به ترکیه و شماره تلفن‌های ضروری وجود دارد. علاوه بر این تمریناتی نیز برای مکالمه به زبان ترکی دارد.

 • اپلیکیشن Busuu

این اپ جزو برنامه‌های آموزش زبان ترکی استانبولی از سطح مبتدی تا پیشرفته است. Busuu از معدود اپلیکیشن‌هایی است که موفق به کسب جایزه در زمینه آموزش زبان شده است. این برنامه بسیار ساده و کاربر پسند بوده و به دلیل اینکه کار کردن با آن راحت است، کاربران زیادی دارد. البته این اپ زبان‌های خارجی دیگری مانند آلمانی، چینی، انگلیسی، روسی و … را نیز پشتیبانی می‌کند.

 • اپلیکیشن Mondly

این اپلیکیشن یک انتخاب فوق‌العاده برای کسانی است که با زبان انگلیسی آشنا هستند و حال می‌خواهند زبان ترکی استانبولی را آموزش ببینند. سیستم آموزشی این اپ به روش مکالمه، نوشتن و یادگیری کلمات و لغات جدید است که با بهره بردن از توضیحات تصویری و فایل‌های صوتی، یادگیری را برای زبان آموزان راحتتر کرده است. در این برنامه بیشتر از جملات کاربردی و لغات پرکاربرد در زندگی روزمره استفاده شده است.

 • اپلیکیشن Turkce Ogrenme Kelime 6000

همانطور که از نام این برنامه مشخص است، کاربر می‌تواند ۶۰۰۰ کلمه ترکی استانبولی را طی زمان مشخصی فرا بگیرد. این مجموعه شامل پرکاربردترین و مصطلح‌ترین لغات و کلمات زبان ترکی است. در این اپ به کمک تصویر و ادغام آن با فایل‌های صوتی، برای همیشه کلمات را به خاطر خواهید سپرد. 

معرفی بهترین دیکشنری برای یادگیری زبان ترکی استانبولی

با یک جستجوی ساده با انبوهی از نرم افزارهای دیکشنری مواجه خواهید شد. ما در این بخش قصد داریم تا چند نمونه دیکشنری ترکی استانبولی به شما معرفی کنیم تا کار جستجو و انتخاب را برای شما راحتتر کنیم.

 • دیکشنری زبان ترکی استانبولی sözlük

این دیکشنری امکان ترجمه کلمات از فارسی به ترکی، ترکی به فارسی، ترکی به انگلیسی و انگلیسی به ترکی را دارد. 

 • دیکشنری زبان ترکی استانبولی آکسفورد Oxford English Turkish Dictionary

این دیکشنری امکان ترجمه از ترکی به انگلیسی و برعکس را دارد.

 • دیکشنری زبان ترکی استانبولی کمبریج Cambridge learner’s dictionary English Turkish

این دیکشنری شامل اشتباهات رایج زبان آموزان نیز هست.

 • دیکشنری زبان ترکی استانبولی Tureng

این دیکشنری یکی از معتبرترین منابع است اما تنها با اتصال به اینترنت می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

 • دیکشنری زبان ترکی استانبولی به فارسی Turkish to Persian Dictionary

همانطور که از نامش پیداست یک دیکشنری ترکی به فارسی و بر عکس است. این دیکشنری شامل ۲۴۰۰ لغت است و بر روی گوشی‌های اندروید ورژن ۳ به بالا قابل نصب است. 

حقایقی از زبان ترکی استانبولی

یادگیری هر زبان دومی اصولی دارد که با یادگیری آن‌ها راحتتر و سریعتر به هدف خود یعنی تسلط به آن زبان خواهید رسید. در ادامه به برخی از مواردی اشاره می‌کنیم که در یادگیری این زبان به کمک شما خواهند آمد.

 • ترتیب کلمات در زبان ترکی استانبولی دقیقاً برعکس زبان انگلیسی است.
 • در این زبان هر حرف یک صدا دارد.
 • حروف صدادار باید درست تلفظ شوند.
 • در زبان ترکی استانبولی هماهنگ شدن حروف صدادار بسیار با اهمیت است.
 • در زبان ترکی استانبولی مانند زبان انگلیسی و فارسی حرف اضافه وجود ندارد.
 • برخی از حروف ویژه زبان ترکی استانبولی هستند، تلفظ درست آن‌ها را یاد بگیرید.
 • گرامر و قواعد دستوری پایه برای جمله‌سازی و ساختار جمله را یاد بگیرید.
 • کلمات در زبان ترکی استانبولی به یکدیگر می‌چسبند.
 • در این زبان حرف تعریف و جنسیت وجود ندارد.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا از روش‌های یادگیری زبان ترکی استانبولی اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. منابع آموزشی مانند کتاب، نرم‌افزار و دیکشنری معرفی کردیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برخی از این منابع از سطح کاملاً مبتدی تهیه و تدوین شده‌اند پس اصلاً نگران این موضوع نباشید که حتی با الفبای این زبان هم آشنا نیستید.

شما چقدر بر زبان ترکی استانبولی تسلط دارید؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر