رفتن به نوار ابزار

آموزش زبان عربی و معرفی روش های یادگیری زبان عربی

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

یادگیری زبان عربی؛ در کوتاهترین زمان مانند یک عرب اصیل صحبت کنید

هر کدام از ما برای یادگیری زبان دوم هدفی داریم، اما به نظر شما مهمترین هدف شخصی که می‌خواهد زبان عربی را فرا بگیرید چه چیزی می‌تواند باشد؟
اولین چیزی که به ذهن هر فردی می‌رسد مهاجرت و سفر زیارتی است. هر هدفی که دارید ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که با استفاده از منابع آموزشی، کمک آموزشی و متدهای معرفی شده در این مقاله براحتی و ظرف مدت کوتاهی مانند یک عرب اصیل صحبت خواهید کرد.

تاریخچه زبان عربی

بسیاری از کارشناسان تاریخ زبان عربی را به دو بخش قبل از اسلام و بعد از اسلام تقسیم می‌کنند. در زمان قبل از اسلام ۲ نوع زبان عربی جنوبی و شمالی وجود داشت. مردم یمن و اطراف آن به زبان عربی جنوبی صحبت می‌کردند. زبان مردم یمن از ارتباطات با مصریان و تمدن فنیقی تأثیر گرفته بود اما بعد از ظهور اسلام کم کم جای خود را به زبان عربی شمالی داد و به این ترتیب به طور کلی به دست فراموشی سپرده شد. از آن زمان تاکنون در سراسر عربستان به زبان عربی شمالی صحبت می‌شود که آن را زبان عربی کلاسیک نیز می‌نامند.
زبان عربی یا همان زبان تازی بزرگترین بخش از شاخه‌ زبان‌های سامی است و با زبان‌هایی مانند آرامی و عبری نیز هم‌خانواده است. زبان عربی دارای ۲۴ صیغه است که از این بین ۱۴ صیغه ماضی، ۱۴ صیغه مضارع و ۱۴ صیغه آینده هستند. عرب زبان‌های اصیل زبان عربی را “لغه الضاد” نیز می‌نامند چرا که تنها زبانی است که در آن ضاد صامت وجود دارد.
تعداد افرادی که در کل دنیا زبان مادری آن‌ها عربی است چیزی حدود بیش از ۴۰۰ میلیون نفر است. حدود ۲۰ کشور از خاورمیانه گرفته تا آفریقای شمالی و مرزهای جنوبی شرق آسیا به زبان عربی صحبت می‌کنند. هر بخش از دنیای عرب گویش‌ها و لهجه‌های خاص خود را دارند که گاهی تفاوت آن‌ها به حدی است که مردمان این مناطق برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر از یک گویش استاندارد به نام عربی فصیح استفاده می‌کنند. بیشتر منابع آموزشی و کمک آموزشی نیز بر اساس قواعد و قوانین این زبان تهیه و ارائه شده‌اند. همانطور که اشاره کردیم در زبان عربی مجموعه زیادی از گویش‌ها و لهجه‌ها وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در ۳ دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • عربی کلاسیک یا قرآنی
 • عربی کتابی، فصیح یا استاندارد
 • عربی محاوره‌ای، جلفی یا دراجه

ما زبان عربی را زبان خودمان می‌دانیم چون قرون متمادی است که با این زبان زندگی می‌کنیم پس شاید اغراق نباشد که بگوییم برای فارسی زبانان یادگیری زبان عربی به عنوان زبان دوم راحتتر از زبان‌های دیگر باشد.

معرفی بهترین کتاب های آموزشی و کمک آموزشی برای یادگیری زبان عربی

همانطور که می‌دانید برای یادگیری زبان دوم، کتاب‌ها بهترین منابع آموزشی هستند. تفاوتی ندارد که هدف شما از یادگیری زبان عربی چه باشد، در هر حالت باید سعی کنید یک کتاب مناسب سطح خود خریداری کنید. در کشور ما زبان عربی نسبت به سایر زبان‌های خارجی کمتر در آموزشگاه‌های ارائه می‌شود. به همین دلیل شاید لازم باشد خودتان هم تعدادی کتاب آموزشی و کمک آموزشی داشته باشید تا بتوانید سریعتر بر این زبان مسلط شوید. اکثر منابعی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم توسط نویسندگان ایرانی تهیه و تدوین شده‌اند و به همین دلیل دارای بخش‌هایی به زبان فارسی هستند که می‌تواند برای یک زبان آموز مبتدی کمک بزرگی باشد. برخی از کتاب‌های آموزشی و کمک آموزشی برای یادگیری زبان عربی به قرار زیر است.

 • مجموعه کتاب های آموزش زبان عربی صدی الحیاه

صدی الحیاه یک کتاب آموزش گام به گام زبان عربی و مناسب تمامی سطوح از پایه تا پیشرفته است. دایره واژگان این کتاب فوق‌العاده است و لهجه‌ای فصیح دارد. این کتاب در ۱۳ جلد طراحی و تالیف شده است و به همین دلیل یک منبع کامل و جامع برای تقویت مهارت‌های ۴ گانه شامل مهارت شنیداری، مهارت گفتاری، مهارت نوشتن، مهارت خواندن، واژگان، فرهنگ لغت، دستور صرف افعال، قواعد، جمله‌سازی، زمان‌ها و … است. بعلاوه این مجموعه دارای یک پکیج فایل‌های صوتی است که با کمک آن بر لهجه فصیح مسلط خواهید شد.

 • کتاب آموزش مکالمه عربی الطالب الثانی (۱)، الکتاب الاساسی

این کتاب با روش‌های جدید سعی می‌کند تا مکالمات عربی را به زبان آموزان آموزش دهد. این کتاب توسط دانشگاه ام‌القرآن عربستان تهیه و تالیف شده و دارای ۶ بخش است. معمولاً از این کتاب برای آموزش مکالمه به غیر عرب زبان‌ها استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این کتاب یکی از منابع مفید و کاربردی برای تألیف مجموعه کتاب‌های صدی الحیاه بوده است.

 • کتاب آموزش زبان عربی در ۶۰ روز

این کتاب برای دانش آموزان، دانشجویان و همه علاقمندان به دستور زبان و مکالمه به زبان عربی مفید است. مطالب کتاب به زبانی ساده و روشن بیان شده تا برای افراد در هر سطحی قابل درک باشد. شما برای خواندن این کتاب نیازی به پیش‌نیاز ندارید. مکالمات معمولاً بر اساس ضرورت طبقه‌بندی شده‌اند و می‌توانند براحتی نیاز زبان آموز به مکالمه در موقعیت‌های مختلف را بر طرف کنند. مطالب کتاب دامنه وسیعی از موقعیت‌ها مانند خرید، حمل و نقل، موسیقی، دانشگاه، تحصیل، مشاغل، درمان، سفر و … را پوشش داده است. ناشران آموزش زبان عربی در ۶۰ روز معتقدند که اگر طبق اصول پیش بروید می‌توانید بعد از ۶۰ روز براحتی به زبان عربی صحبت کنید.

 • کتاب روز آموز زبان عربی، مکالمات روزمره

این کتاب با بهره گرفتن از تکنیک‌های متعدد خصوصاً تکنیک تکرار تلاش کرده تا نکات اصلی، کلمات کلیدی، مهارت‌های ۴ گانه شامل مهارت نوشتن، مهارت خواندن، مهارت شنیداری و مهارت گفتاری، دانستنی‌های کاربردی و مورد نیاز در زندگی روزمره را به زبان آموزان آموزش دهد. نویسندگان این کتاب معتقدند که زبان آموزان می‌توانند در طی ۱۴ هفته ۹۸ مکالمه پر کاربرد زبان عربی را آموزش ببینند.

 • کتاب ناگفته‌ های زبان عربی

این کتاب شامل مهمترین نکات آموزشی برای یادگیری زبان عربی است. با کمک این نکات می‌توانید به تسلط کامل بر این زبان دست پیدا کنید. همانطور که از نام کتاب پیداست، نویسنده تلاش کرده تا به تمامی نکاتی اشاره کند که در کلاس‌های آموزشی و دوره‌ها به آن پرداخته نمی‌شود. نویسنده تلاش کرده تا با ذکر مثال‌های مختلف و متعدد، درک این نکات را برای زبان آموز راحتتر کند.

 • کتاب قواعد زبان عربی

این کتاب در اصل برای طلاب و دانشجویان نوشته شده اما برای تمامی کسانی که علاقمند به یادگیری زبان عربی هستند نیز کاربرد دارد. در این کتاب به طور خاص به قواعد زبان عربی پرداخته شده که می‌توان آن را نوعی کتاب آموزش گرامر زبان عربی نیز دانست.

 • کتاب آموزش زبان عربی – مکالمه در حج

همانطور که از نامش پیداست این کتاب برای کسانی که قصد سفر حج را دارند و یا کارگزاران حج تنظیم شده است. در این کتاب تمامی مکالمات برای سفر حج طراحی و تدوین شده و سعی شده تا از واژگان و اصطلاحات رایج در عربستان استفاده شود.

 • کتاب مکالمه فارسی و عربی در سفر – المحادثه الفارسیه و العربیه فی السفر

این کتاب شامل ۲ فصل است و برای آموزش مکالمه در کلاس‌های آموزشی و دانشگاه منبع مناسبی است. در فصل اول به کلیه مکالماتی پرداخته شده که یک شخص ممکن است در موقعیت‌های مختلف داشته باشد. می‌توان گفت که این کتاب منبعی برای آموزش مکالمه به زبان عربی و فارسی است. در بخش پایانی هر درس کلماتی آمده که بیشتر مصطلح هستند و به زبان آموز این امکان را می‌دهد که آن‌ها را یکجا مطالعه کند. این کتاب همچنین دارای بخش تمرین است، در بخش تمرینات زبان آموز می‌تواند با استفاده از کلمات و اصطلاحاتی که در همان درس فرا گرفته، داستانی را بنویسد.
فصل دوم این کتاب شامل مکالمات مربوط به لهجه عربی است و اساس آن آموزش لهجه عربی عراقی است. مکالمات این فصل در بین کشورهای عربی بسیار رایج هستند و می‌توانید در حین مطالعه لغات پرکاربرد، عبارات، اصطلاحات و قواعد دستوری را آموزش ببینید.
کتاب تعلم الفارسیه یا کتاب آموزش اصطلاحات پرکاربرد عربی با معنی فارسی
الفارسیه در اصل یک کتاب آموزش زبان فارسی برای عرب زبانان است اما به دلیل استفاده از مجموعه گسترده‌ای از کلمات و مکالمات برای زبان آموزانی که قصد یادگیری عربی را دارند نیز می‌تواند مفید واقع شود.این کتاب دارای موضوعات متنوعی است که برای سفر هم کاربرد دارند و ساختار آن بیشتر شبیه کتاب‌های یادگیری زبان عربی در سفر است.

معرفی بهترین کتاب‌ های خود آموز برای یادگیری زبان عربی (Self Study)

در ایران از دوران ابتدایی به دانش‌آموزان زبان عربی در قالب قرآن آموزش داده می‌شود به همین دلیل اکثر ما اندک آشنایی با این زبان را داریم. بسیاری از افرادی که قصد یادگیری زبان عربی را دارند با علم بر این موضوع تصمیم می‌گیرند که این زبان را به صورت خودآموز فرا بگیرند. یادگیری زبان عربی با داشتن پیشینه و آموزش در دوران ابتدایی تا دبیرستان خیلی هم سخت نیست. کافی است از منابع آموزشی و کمک آموزشی مناسب استفاده کنید. در ادامه به معرفی برخی کتاب‌هایی می‌پردازیم که می‌توانند به صورت خودآموز مورد استفاده قرار بگیرند.

 • کتاب آموزش زبان عربی به صورت خودآموز “المفید”

این کتاب برای افراد مبتدی و کسانی که با زبان عربی آشنا نیستند بسیار مناسب است. المفید زبان ساده‌ای دارد و به همین دلیل می‌تواند به عنوان یک کتاب خودآموز زبان عربی مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این شامل بخش‌های خودآزمایی، تمرین و سوالات ۴ گزینه‌ای است که با کمک آن‌ها زبان آموز می‌تواند سطح یادگیری خود را بسنجد. این کتاب برای چند دسته از افراد مناسب است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
زبان آموزان مبتدی
معلمان و مدرسان زبان عربی
داوطلبان رشته‌های حقوق، الهیات، ادبیات و تاریخ اسلام

 • کتاب آموزش زبان عربی به صورت خودآموز “لینگافن عربی”

این کتاب کاملترین و جامع‌ترین منبع خودآموز زبان عربی است و توسط یکی از مشهورترین و باسابقه‌ترین موسسات آموزش زبان در سراسر دنیا به نام “لینگافن” طراحی و تدوین شده است. جالب است بدانید که موسسه لینگافن از سال ۱۹۰۱ تا به امروز از معتبرترین مراکز آموزش زبان‌های خارجی است. این کتاب شامل آموزش لغات، دستور زبان عربی، عبارات و اصطلاحات است.

معرفی بهترین نرم افزارها برای یادگیری زبان عربی

خیلی از افرادی که قصد یادگیری زبان دوم را دارند ترجیح می‌دهند با کمک پکیج‌های کامل نرم افزاری این کار را انجام دهند. همانطور که اشاره کردیم این نرم افزارها همگی کامل و جامع هستند و کلیه مباحث لازم برای تسلط بر زبان مانند لغات، گرامر، ۴ مهارت اصلی، تلفظ، عبارات و اصطلاحات و حتی اشتباهات رایج را به شما آموزش داده و هر ۳ سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته را پوشش می‌دهند. علاوه بر این برخی از این نرم افزارها دارای امکاناتی چون تشخیص صدا، دیکشنری و تمرینات اینتراکتیو نیز هستند. در ادامه به معرفی چند نرم افزار قدرتمند برای یادگیری زبان عربی می‌پردازیم.
نرم افزار آموزش زبان عربی نصرت
نصرت عربی در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای آموزشی زبان عربی به فارسی در ایران است. این نرم افزار از فایل‌های صوتی و تصویری برای آموزش بهره می‌گیرد و شما می‌توانید هر جایی به این فایل‌ها گوش دهید. این بسته آموزشی برای کلیه سطوح مبتدی، متوسطه و پیشرفته مناسب است و به تقویت مهارت شنیداری و گفتاری شما کمک بزرگی خواهد کرد.
نرم افزار آموزش زبان عربی روزتا استون (Rosetta Stone)
این نرم افزار جزو قدرتمندترین ابزارها برای یادگیری زبان‌های خارجی است که یکی از آن‌ها زبان عربی است. در روزتا استون زبان عربی استاندارد و مدرن آموزش داده می‌شود. این نرم افزار برای آموزش لغات، عبارات، اصطلاحات و دستور زبان عربی از تصاویر و ویدئو استفاده می‌کند که این امر حافظه تصویری کاربر را درگیر کرده و یادگیری را آسانتر می‌کند. با استفاده از این ابزار هر ۴ مهارت لازم برای تسلط بر زبان عربی شامل مهارت خواندن، مهارت نوشتن، مهارت گفتاری و مهارت شنیداری را آموزش می‌بینید. سیستم تشخیص صدای این نرم افزار شرایطی را فراهم کرده تا بتوانید مهارت گفتاری خود را نیز به چالش بکشید.

معرفی بهترین برنامه و اپلیکیشن برای یادگیری زبان عربی

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که در طول روز فرصت کافی برای استفاده از نرم افزارهای آموزش زبان را ندارید و می‌خواهید همیشه و همه جا ابزار آموزشی شما در دسترسان باشد، بهترین راهکار استفاده از اپلیکیشن است. در ادامه به معرفی برخی از بهترین اپلیکیشن‌های آموزش زبان عربی می‌پردازیم.

 • اپلیکیشن آموزش زبان عربی Duolingo

همه کسانی که مایل به یادگیری زبان دوم هستند این اپ را می‌شناسند. Duolingo بسیاری از زبان‌های زنده دنیا را آموزش می‌دهد و محیطی کاملاً جذاب و سرگرم‌کننده دارد. تنها مشکل اینجاست که از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند پس برای یادگیری زبان عربی، زبان اول خود را به جای فارسی، انگلیسی انتخاب کنید.

 • اپلیکیشن آموزش زبان عربی Arabic Alphabet Tengulogi

این اپ به صورت آفلاین هم قابل استفاده است اما برای دسترسی به فایل‌های صوتی آن باید به اینترنت متصل شوید. این برنامه برای زبان آموزان در سطح مقدماتی مناسب است. در آن الفبای زبان عربی نیز آموزش داده شده و تنها برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندروید طراحی و عرضه شده است.

 • اپلیکیشن آموزش زبان عربی Learn Arabic 50 Language

این اپ نیز به صورت آفلاین قابل استفاده بوده و برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندروید و IOS طراحی و عرضه شده است.

 • اپلیکیشن آموزش زبان عربی Learn Arabic Language Guide

با استفاده از این اپ زبان آموز می‌تواند الفبا، اعداد، لغات، دستور زبان، اصطلاحات و عبارات کاربردی را بیاموزد. این برنامه تنها برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندروید طراحی و عرضه شده است.

 • اپلیکیشن آموزش زبان عربی Learn Arabic Phrasebook

این اپ را در حالت آفلاین نیز می‌توانید استفاده کنید و برای زبان آموزان سطوح مقدماتی و متوسطه تهیه و تدوین شده است. این برنامه دارای راهنما و نکات مفید برای مسافران و توریست‌هاست و برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندروید و IOS طراحی و عرضه شده است.

 • اپلیکیشن آموزش زبان عربی Learn Arabic Bravolol

این اپ یکی از مناسبترین برنامه‌ها برای یادگیری زبان عربی است که به صورت آفلاین نیز قابل استفاده است. Baravolol برای زبان آموزان سطح مبتدی و مناسب کسانی است که هیچگونه آشنایی با زبان عربی ندارند. پس اگر در سطوح متوسطه و پیشرفته هستید نمی‌توانید از این اپ استفاده کنید. این برنامه برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندروید و IOS طراحی و عرضه شده است.

معرفی بهترین کتاب لغت عربی و اپلیکیشن دیکشنری برای یادگیری زبان عربی

ما برای یادگیری هر زبانی غیر از زبان مادری خود به فرهنگ لغت یا دیکشنری نیاز داریم تا با معنی درست کلمات و تلفظ صحیح آن‌ها آشنا شویم. در ادامه به معرفی تعدادی کتاب و اپلیکیشن دیکشنری زبان عربی می‌پردازیم.
کتاب فرهنگ لغت نوین المعجم الحدیث – عربی به فارسی
این کتاب بیش از ۷۰ هزار واژه عربی و هزاران اصطلاح جدید را پوشش داده و برای دانشجویان زبان عربی بسیار مناسب است. جالب است بدانید که نگارش این لغتنامه حدود ۱۷ سال به طول انجامیده است.
در این لغتنامه سعی شده تا معادل‌ها و برابر نهادها خشک و بی‌روح نباشند و بیشتر معادل‌هایی انتخاب شده که به طور دقیق با معانی واژه‌های عربی و کاربرد آن‌ها در بین اعراب همخوانی دارند.
در این فرهنگ لغت به واژگانی که هم در زبان عربی و هم در زبان فارسی کاربرد دارند اشاره نشده است. المعجم الحدیث برای دانشجویان و برای خواندن متون ادبی معاصر و مقالات مطبوعات مناسب است.
کتاب فرهنگ لغت المعجم الصریح – فارسی به عربی
این کتاب شامل ۸۰ هزار واژه و بیش از هزاران اصطلاح و عبارت کاربردی است و یک فرهنگ لغت از زبان فارسی به عربی است. در این کتاب به مواردی چون عبارات کاربردی، اصطلاحات، موصوف و صفت، مضاف و مضاف الیه، فاعل، فعل، مفعول و برخی ضرب‌المثل‌ها پرداخته شده است.
اپلیکیشن فرهنگ لغت المنجد
این برنامه یک فرهنگ لغت از عربی به فارسی و برعکس است. ساده و کاربردی بوده و شامل دامنه وسیعی از لغات، عبارات و اصطلاحات به زبان عربی است.
اپلیکیشن دیکشنری عربی به فارسی جامع
این برنامه قابلیت ترجمه لغات و متن را دارد و شامل انواع لغتنامه‌های عربی به فارسی و بالعکس و همچنین عربی به عربی است.
اپلیکیشن دیکشنری عربی به فارسی ققنوس
این برنامه دارای بیش از ۳۳۰ هزار کلمه بوده و به صورت آفلاین نیز قابل استفاده است. ققنوس یک دیکشنری عربی به فارسی و بالعکس و دارای قابلیت جستجوی صوتی در صورت اتصال به اینترنت است.

معرفی بهترین فیلم ها برای یادگیری زبان عربی

فیلم دیدن برای ما نوعی سرگرمی است که در آن می‌توانیم حتی با اتفاقات روز دنیا هم آشنا شویم. هر چند که فیلم‌های سینمایی به زبان عربی زیاد نیستند اما همین تعداد کم هم می‌تواند یک منبع کمک آموزشی عالی برای یادگیری و تسلط بر این زبان باشد. اکثر فیلم‌های زبان عربی در ژانر درام و مستند قرار می‌گیرند و به همین دلیل ممکن است برای همه افراد جذاب نباشند. کافی است به این کار به عنوان یک بخش از پروسه یادگیری زبان عربی نگاه کنید و سعی کنید از فیلم و سریالی که می‌بینید لغات و اصطلاحات جدید بیاموزید. در ادامه تعدادی از فیلم‌های سینمایی به زبان عربی را به شما معرفی می‌کنیم.
فیلم سینمایی Nefta Football Club – ۲۰۱۸
ژانر این فیلم کوتاه کمدی درام است و داستان روستایی را روایت می‌کند که کودکان آن در بیایان فوتبال بازی می‌کنند.
فیلم سینمایی کفرناحوم Capernaum – ۲۰۱۸
این فیلم در ژانر درام قرار می‌گیرد و داستان پسر بچه‌ای به نام “زین” است که در دهکده‌ ماهیگیری کفرناحوم در خاورمیانه زندگی می‌کند و از پدر و مادرش به دادگاه شکایت می‌کند.
فیلم سینمایی شیخ جکسون Sheikh Jackson – ۲۰۱۷
این فیلم در ژانر درام قرار می‌گیرد و داستان شیخی است که پس از شنیدن خبر مرگ بُت کودکی‌اش یعنی “مایکل جکسون” دچار بحران می‌شود.
فیلم سینمایی The Insult – ۲۰۱۷
ژانر این فیلم هیجان انگیز و درام است. داستان فیلم از این قرار است که تبادل عاطفی بین یک آواره فلسطینی و یک مسیحی لبنانی، به یک پرونده دادگاه ختم می‌شود.
فیلم سینمایی Beauty & the Dogs – ۲۰۱۷
این فیلم در ژانر جنایی و درام قرار می‌گیرد و داستان یک زن جوان تونسی است که در یک مهمانی دانشجویی با پسری مرموز آشنا شده و برای گذراندن یک شب طولانی با او همراه می‌شود، دختر تلاش می‌کند تا برای حفظ شرافتش بجنگد.
فیلم سینمایی In Syria – ۲۰۱۷
ژانر این فیلم درام و جنگی است و داستان مادری را روایت می‌کند که برای دور کردن خانواده‌اش از خشونت جنگ و تیراندازها، خودش را به خطر می‌اندازد.
فیلم سینمایی مستند آخرین مردان حلب Last Man in Aleppo – ۲۰۱۷
این فیلم در ژانر مستند و جنگی قرار می‌گیرد و داستان جان فشانی مردان امدادگری را روایت می‌کند که به مردم تحت محاصره در حلب کمک می‌کنند.
فیلم سینمایی The Worthy – ۲۰۱۶
ژانر این فیلم هیجان انگیز است و داستان آن در مورد مردمی است که از طریق آب آلوده به سرطان مبتلا شده‌اند و عده کمی از بازماندگان در نزدیکی یک منبع آب پاک پناه گرفته‌اند.
فیلم سینمایی The War Show – ۲۰۱۶
ژانر این فیلم مستند، درام و جنگی است. در این فیلم دی‌جی رادیو روسیه تجربیاتش بعد از بهار عربی ۲۰۱۱ را روایت می‌کند.
فیلم سینمایی میموزا Mimosas – ۲۰۱۶
ژانر این فیلم درام است. داستان فیلم در کوه‌های مرتفع اطلس رخ می‌دهد و در آن یک کاروان به همراه یک شیخ رو به مرگ به سمت سجیلماسا حرکت می‌کنند. آخرین آرزو و خواسته شیخ این است که در کنار عزیزانش به خاک سپرده شود.
فیلم سینمایی Clash – ۲۰۱۶
این فیلم در ژانر درام و هیجان انگیز قرار می‌گیرد. داستان فیلم در زمان شورش‌هایی که باعث کنار رفتن “محمد مُرسی” از قدرت شد جریان دارد و ماجرای سیاسیون بازداشتی را دنبال می‌کند.

معرفی بهترین سایت ها برای یادگیری زبان عربی

ابزارهای آنلاین مانند سایت‌های آموزشی منابع بسیار خوبی برای یادگیری زبان دوم هستند. با استفاده از این سایت‌ها و بدون صرف هیچگونه هزینه‌ای براحتی می‌توانید زبان عربی را آموزش ببینید. در ادامه به معرفی چند سایت برای یادگیری زبان عربی می‌پردازیم.
سایت آموزش زبان عربی Arabic Speak 7
با عضویت در این سایت می‌توانید براحتی دستور زبان عربی را بیاموزید. این سایت شامل لیستی جامع از افعال، ضمایر، لغات کاربردی، عبارات و اصطلاحات مفید، دستور زبان است. لازم به ذکر است که دستورالعمل‌ها در این سایت به زبان انگلیسی هستند پس لازم است با این زبان نیز آشنا باشید.
سایت آموزش زبان عربی Salaam Arabic
تمامی دروس در این سایت طبقه‌بندی شده و شامل مطالبی چون اعداد، روزها، تاریخ، ضمایر، افعال، صرف افعال، نحوه جمله بندی، ساختار، اصطلاحات و … هستند.

معرفی بهترین کانال های یوتیوب برای یادگیری زبان عربی

این روزها هر موضوعی که در اینترنت سرچ کنید براحتی می‌توانید یک ویدئو در یوتیوب نیز درباره همان موضوع بیابید. یادگیری زبان عربی نیز از این قاعده مستثنی نیست و به عنوان یک زبان آموز می‌توانید ویدئوهای آموزشی زیادی را در یوتیوب ببینید. محتوای این ویدئوها توسط افراد عرب زبان بومی و نیتیو تهیه شده و در نتیجه گوش و ذهن شما با نحوه صحیح تلفظ لغات و ادای جملات آشنا می‌شود. تماشای ویدئوهای آموزشی آنلاین تجربه یادگیری شما را متنوع کرده و منجر به فهم بهتر زبان عربی خواهد شد. در ادامه تعدادی از کانال‌های یوتیوب برای آموزش زبان عربی را به شما معرفی می‌کنیم.
کانال یوتیوب آموزش زبان عربی Arabic Pod 101
Arabic Pod یکی از کانال‌های بسیار معروف یوتیوب برای آموزش زبان عربی است. این کانال ویدئوهای آموزشی گویش‌های مختلف عربی را در ۳ سطح ابتدایی، متوسطه و پیشرفته منتشر می‌کند. کانال Arabic Pod هر هفته ویدئو منشتر کرده و ویژگی برجسته آن‌ها نیز داشتن زیرنویس به دو زبان عربی مصری و عربی مراکشی است.
کانال یوتیوب آموزش زبان عربی آسان Let’s Learn Arabic
نام دیگر این کانال “عربی آسان” است. این کانال برای کسانی که در حال یادگیری لهجه عربی مدرن هستند بستر مناسبی نیست. در ویدئوها معمولاً سوالات متفکرانه‌‌ای در مورد فرهنگ مصری و عادات مصریان از مردم پرسیده می‌شود.
کانال یوتیوب یادگیری زبان عربی با ماها
کانال عربی با ماها یکی از بزرگترین کانال‌های آموزش زبان عربی در یوتیوب است. ماها معلم با تجربه‌ای است که به دانش‌ آموزان و زبان آموزان اصول پایه و مقدماتی مکالمه، خواندن، نوشتن و دستور زبان عربی را آموزش می‌دهد. ویدئوهای این کانال موضوعات متنوعی چون سفر، فرهنگ، سنت‌ها، مشاغل، خوراکی‌ها، خرید، زندگی روزمره، ورزش، تفریح، لغات، عبارات و اصطلاحات ضروری را پوشش می‌دهند. گفتگوها و مکالمات کانال ماها به عربی و عربی در برابر زبان عبری است. جالب است بدانید که ماها در ویدئوهای فرهنگی خود به زبان انگلیسی صحبت می‌کند. کانال یوتیوب ماها بیش از ۲۷۰ هزار عضو دارد و ویدئوها نیز بیش از ۵۰ میلیون بیننده دارند.
کانال یوتیوب یادگیری زبان عربی لبنانی با هیبا نجم
در این کانال می‌توانید عربی را با لهجه لبنانی بیاموزید. ویدئوها معمولاً برای سفر به کشورهای عربی در ناحیه شرق مانند فلسطین، سوریه و اردن تهیه شده‌اند. این کانال بیش از ۷۰ محتوای ویدئویی با موضوعاتی چون غذا، سفر، مشاغل، کلمات پایه و … دارد.
کانال یوتیوب آموزش زبان عربی Nassara Arabic Method
ویدئوهای این کانال مناسب کسانی است که تازه شروع به یادگیری زبان عربی کرده‌اند. ناساره با استفاده از تمرینات سایت خودش، عربی شرقی را آموزش می‌دهد. این کانال به جای متمرکز شدن روی قواعد دستوری مشکل و پیچیده، تلاش می‌کند تا به مسائل روزمره و کاربردی در زبان عربی بپردازد. جالب است بدانید که بعضی از دنبال کنندگان این کانال توانسته‌اند تنها ظرف مدت ۶ ماه بر زبان عربی مسلط شوند.
کانال یوتیوب آموزش زبان عربی کانون سیفی Saifi Institute for Arabic Language
تمامی درس‌ها در این کانال بر روی یک تخته سیاه و توسط استاد مجرب زبان عربی آموزش داده می‌شوند. هر درس یا به عبارتی هر ویدئو ۱۰ الی ۳۰ دقیقه است و یک برنامه درسی عربی به زبان انگلیسی نیز دارد.
کانال یوتیوب آموزش زبان عربی مدینه Madineh Arabic
اگر به دنبال نقطه شروع خوبی برای یادگیری اصولی و استاندارد عربی مدرن هستید این کانال برای شما بسیار مفید خواهد بود. در ویدئوهای مدینه، تلفظ صحیح لغات، الفبای زبان عربی و عبارات و اصطلاحات ضروری آموزش داده می‌شود.

نکاتی برای یادگیری بهتر زبان عربی

تا به اینجای مقاله ما در مورد منابع آموزشی و کمک آموزشی بسیاری برای یادگیری زبان عربی صحبت کردیم، حالا وقت آن رسیده تا با چند تکنیک ساده اما کاربردی سرعت و عمق یادگیری خود را افزایش دهید. در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که در این مسیر شما را یاری خواهند کرد.
یک هدف برای خود تعیین کنید
مهم نیست هدفتان برای یادگیری زبان عربی چیست، بلکه مسئله مهم این است که آن هدف باید آنقدر قدرتمند باشد که شما را در مسیر یادگیری مشتاق و باانگیزه نگاه دارد. در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم که ممکن است جزو اهداف شما نیز باشند:
سفر تفریحی به یک کشور عرب زبان
سفر زیارتی به یک کشور عرب زبان
سفر کاری به یک کشور عرب زبان
تصدی یک شغل در یک شرکت عرب زبان
زبان گوشی خود را به عربی تغییر دهید
یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید عوض کردن زبان گوشی‌تان به زبان عربی است. با این کار زبان عربی همیشه جلوی چشمان شماست و با زندگی شما گره خواهد خورد.
از فلش کارت برای یادگیری زبان عربی استفاده کنید
تمامی لغات، عبارات و اصطلاحات جدیدی را که یاد می‌گیرید بر روی فلش کارت بنویسید و طبق متد جعبه لایتنر تلاش کنید تا این کلمات را به حافظه بلندمدت خود منتقل کنید.
هر روز زمان مشخصی را برای یادگیری زبان عربی اختصاص دهید
مهمم نیست این زمان چقدر باشد، مسئله مهمتر این است که فرآیند یادگیری شما تداوم داشته باشد. پس با توجه به شرایط و اوقات فراغتتان بین ۱ تا ۴ ساعت در روز را برای یادگیری زبان عربی در نظر بگیرید.
فیلم به زبان عربی ببینید
دیدن فیلم هم سرگرمی است و هم مهارت شنیداری شما را تقویت می‌کند. ما در بخش “بهترین فیلم ها برای یادگیری زبان عربی” سعی کردیم به‌روزترین فیلم‌های عرب زبان را به شما معرفی کنیم. سعی کنید طبق اصولی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم فیلم‌ها را تماشا کنید تا بتوانید از این فرصت برای تسلط هر چه بیشتر بر زبان عربی استفاده کنید.
بهترین روش فیلم دیدن برای تقویت زبان عربی
قبل از هر چیز فیلم سینمایی را به چندین قسمت ۱۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید. علت این تقسیم‌بندی تلاش برای کوتاه بودن بخش‌ها و در نتیجه تمرکز بر فرآیند یادگیری زبان از طریق تماشای فیلم است. در مرحله اول، بخش اول را با زیرنویس ببینید و در کنار دستتان یک دفترچه برای نوشتن لغات جدیدی که در فیلم می‌شنوید داشته باشید. در این بخش تلاش کنید تا معنی و مفهوم هر کلمه جدید و ناآشنا را از داستان فیلم و موقعیت‌ها حدس بزنید اما اگر نتوانستید از دیکشنری استفاده کنید.
در مرحله دوم همان بخش را دوباره تماشا کنید و اگر باز کلماتی شنیدید که معنی آن‌ها را نمی‌دانستید به دفترچه لغات خود مراجعه کنید. در مرحله آخر نیز همان بخش را بدون زیرنویس ببینید. تلاش کنید که قبل و بعد از هر مرحله، دفترچه لغات خود را مرور کنید تا به این ترتیب لغات جدید را کاملاً یاد بگیرید.
موسیقی به زبان عربی گوش دهید
موسیقی به زبان عربی کم نیست، پس هر روز و خصوصاً هر شب قبل از خواب به موسیقی‌های مورد علاقه خود گوش دهید تا ذهن و گوش شما به شنیدن این زبان عادت کند. برای خواندن لیریک یا متن آهنگ نیز می‌توانید از اپلیکیشن‌های پخش موسیقی استفاده کنید.
کتاب داستان به زبان عربی بخوانید
سعی کنید کتاب‌هایی را خریداری کنید که دارای فایل صوتی هستند و حین خواندن کتاب به این فایل‌ها گوش دهید. به این ترتیب مهارت شنیداری و مهارت خواندن به زبان عربی را همزمان تقویت می‌کنید.
خلاصه نویسی کنید
کتاب داستان، مقاله و یا حتی فیلم و سریالی که دیده‌اید را به زبان عربی برای خودتان خلاصه نویسی کنید. با این کار هم دایره لغات خود را به چالش می‌کشید و هم از میزان تسلط خود بر دستور زبان عربی آگاه می‌شوید.
مقابل آینه با خودتان و با صدای بلند به زبان عربی صحبت کنید
این ساده‌ترین کاری است که می‌توانید برای تقویت مهارت گفتاری خود انجام دهید. مقابل آینده بایستید و در مورد اتفاقات روز خود، کتابی که خوانده‌اید و فیلمی که دیده‌اید با خودتان صحبت کنید.
خاطرات و اتفاقات روزمره خود را به زبان عربی بنویسید
نیازی نیست خیلی مفصل و یا در مورد موضوعات خاصی بنویسید، می‌توانید در مورد اتفاقات روزمره خودتان در زندگی و محل کار بنویسید. هدف از این کار تقویت مهارت نوشتن شما است.
دوستان عرب زبان پیدا کنید
در آموزشگاه یا شبکه‌های اجتماعی سعی کنید با افراد عرب، به زبان عربی صحبت کنید با این روش مهارت شنیداری و گفتاری شما تقویت شده و دایره لغاتتان نیز گسترش پیدا می‌کند.
کپشن پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را به زبان عربی بنویسید
شبکه‌های اجتماعی برای همه ما جزو سرگرمی روزانه هستند و ممکن است حتی زمان زیادی را در این شبکه‌ها صرف کنیم. پس بهتر است از این زمان برای یادگیری زبان عربی استفاده کنیم. کپشن پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را به زبان عربی و فارسی بنویسید.
در زبان عربی غرق شوید
شما همه مواردی که در بالا اشاره کرده‌ایم را انجام داده‌اید، حالا فقط یک کار باقی مانده و آن هم اینکه در زبان عربی غرق شوید و به زبان عربی زندگی کنید. در ادامه به چند کار ساده اشاره می‌کنیم که در این راستا به شما کمک خواهند کرد:
زیرنویس تلویزیون خود را بر روی زبان عربی ست کنید
کانال‌های تلویزیونی عرب زبان تماشا کنید
لیست خرید خود را به زبان عربی بنویسید
لیست کارهای روزانه خود را به زبان عربی بنویسید
هر متن و نوشته‌ای که در اطراف خود می‌بینید به زبان عربی ترجمه کنید.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی کامل و البته کاربردی برای یادگیری زبان عربی در اختیار شما قرار دهیم. منابع آموزشی و کمک آموزشی متنوعی را به شما معرفی کردیم تا با توجه به سطح و شرایط خود بتوانید بهترین را انتخاب کنید. هدف شما از یادگیری زبان عربی چیست؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر