رفتن به نوار ابزار

آموزش زبان چینی و معرفی روش های یادگیری زبان چینی

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

یادگیری زبان چینی؛ چالشی بزرگ یا تجارتی سودآور!

این روزها مبادلات تجاری اکثر کشورها با چین بسیار زیاد شده و ایران نیز از این قافله عقب نمانده است. پس یادگیری زبان چینی جزوی از زبان‌هایی شده که کلیه تجار و افراد برای همکاری با شرکت‌های چینی باید با آن آشنا باشند. از طرفی اخیراً تعداد دانشجویانی که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند نیز افزایش یافته و یادگیری زبان چینی برای بسیاری از تجار و دانشجویان و کارمندان به ضرورتی جدایی‌ناپذیر از زندگی تبدیل شده است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم یک مقاله جامع و کامل را برای یادگیری زبان چینی برای شما آماده کنیم. اما قبل از هر چیز اجازه بدید مختصری در مورد تاریخچه شکل‌گیری این قدیمی‌ترین زبان دنیا بگوییم.

تاریخچه خط زبان چینی

زبان چینی پرگویش‌ترین زبان زنده دنیا است و قدمت آن به بیش از ۶ هزار سال قبل برمی‌گردد. این قدمت توسط کارشناسان زبان و بر اساس قدیمی‌ترین نوشته‌های دنیا که به زبان چینی بوده، تخمین زده شده است. موضوع جالب اینکه زبان چینی در طول اعصار مختلف تفاوت آنچنانی نکرده است.
تعداد کسانی که زبان مادری آن‌ها چینی است بیش از ۱ میلیارد نفر است (چیزی حدود یک پنجم مردم جهان) به همین دلیل زبان چینی اولین زبان زنده دنیاست. این زبان لهجه‌ها و گویش‌های متفاوت و متعددی دارد اما زبان رسمی مردم پایتخت چین، همان زبان استاندارد چینی است که نام آن “پو تونگ هوا” است. به همین دلیل “پو تونگ هوا” به زبان آموزان و کسانی که قصد سفر به چین را دارند آموزش داده می‌شود.
از جمله ویژگی‌های جالب زبان چینی می‌توان به آهنگ‌های مختلف برای هر هجا اشاره کرد. شاید به همین دلیل است که چینی جزو دشوارترین زبان‌های جهان است.
خط چینی یک از قدیمی‌ترین خطوط جهان است و تاریخچه‌ای چند هزار ساله دارد. خط چینی در طول اعصار همواره در حال تغییر بوده است. جالب است بدانید که قدیمی‌ترین دست‌نوشته و کاراکترهای چینی بر روی استخوان گاو و آهو و لاک لاک‌پشت کشف شده است. مردم چین این دست‌نوشته‌ها را با نام “جیا گو وِن” می‌شناسند و کاراکترهای آن نیز بیشتر شبیه نقاشی است. در خط “جیا گو وِن” سعی بر این بوده که کاراکترها شبیه جسم و موضوع مورد نظر باشند.
خط چینی در ابتدا شامل خطوطی صاف و مورب و گاهی شکسته به نام Stroke بود. Stroke یعنی بدون اینکه قلم را از روی کاغذ بردارید و با یک حرکت، کاراکتر را بنویسید. این حرکت‌ها با بالا و پایین و در کنار هم قرار گرفتن، اشکالی به نام رادیکال را می‌ساختند. رادیکال‌ به معنای ریشه یا قسمت اصلی است. این رادیکال‌ها در نهایت اشکال نهایی یا همان کاراکترهای خط زبان چینی را می‌سازند.

تفاوت‌های میان خط چینی و ژاپنی و کره‌ای

در حال حاضر خط چینی تنها خط کاملاً تصویری در دنیا است. این خط با گذر زمان و یک سیر تاریخی بسیار کهن از شکل تصاویر ابتدایی به یک خط کاملاً تصویری تبدیل شده است. زبان‌های دیگر مانند کره‌ای و ژاپنی اما بر خلاف خط چینی دستخوش تغییراتی چون اضافه شدن الفبا شده‌اند اما در زبان چینی الفبا وجود ندارد.
تعداد کاراکترها در زبان چینی در حین نوشتن یک جمله بسیار کمتر از تعداد کاراکترها در زبان کره‌ای و ژاپنی است. دلیل آن هم تلاش برای هر چه بیشتر ساده شدن این زبان در طول اعصار مختلف بوده است. این ساده شدن تدریجی باعث شده تا تعداد بخش‌های هر کاراکتر به مرور کاهش پیدا کند. همین امر مشکلات موجود در حین یادگیری و استفاده از این زبان را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.
خط چینی از کاراکترهایی تشکیل شده که هر کدام از بخش‌های کوچکتری در نوشتار تشکیل شده‌اند. پرکاربردترین کاراکترهای زبان چینی در نوشتار، ۲ هزار عدد هستند و به همین دلیل هم در آموزش زبان چینی بیشتر بر روی این کاراکترها تمرکز می‌شود. اما جالب است بدانید که تعداد کل کاراکترهای چینی ۵۶ هزار عدد است!
در حدود بیش از ۹۰ درصد کاراکترهای چینی از یک قانون ساده پیروی می‌کنند. در این قانون نیمی از یک کاراکتر معنی و نیمی دیگر تلفظ آن کاراکتر را تشکیل می‌دهد به همین دلیل خواندن کاراکترهای چینی بسیار راحتتر از نوشتن آن‌ها است.

تاریخچه شکل‌گیری زبان چینی

زبان چینی جزو زبان‌های Sino Tibetan است. زبان چینی قدیمی یا Archaic Chinese در بین سال‌های ۱۱۲۲ تا ۲۵۶ قبل از میلاد مورد استفاده قرار می‌گرفت. از آن زمان تا اواسط قرن ۲۰ میلادی در نقاط مختلف چین معمولاً به زبان محلی خودشان صحبت می‌کردند. اما پس از شکل‌گیری جمهوری چین و تدریس زبان چینی استاندارد (زبان مردم در پایتخت چین) در مدارس و دانشگاه‌ها، زبان چینی امروزی بوجود آمد. بعد از این نیز برای هر چه بیشتر ساده سازی زبان چینی، طی نهضت‌هایی جداگانه زبان استاندارد امروزی شکل گرفت.

معرفی بهترین کتاب‌ های یادگیری زبان چینی در آموزشگاه یا به صورت خودآموز (Self-Study)

کتاب‌ها جزو بهترین منابع برای یادگیری زبان‌های خارجی هستند. پس برای انتخاب مهمترین منبع آموزش زبان چینی باید با دقت آن‌ها را بررسی کنیم. البته برای یادگیری این زبان لازم است به آموزشگاه بروید اما اگر مایل باشید می‌توانید در خانه هم به صورت خودآموز یا Self-Study شروع به یادگیری کنید. در ادامه چند کتاب آموزشی و البته کمک آموزشی برای یادگیری لغات و گرامر به شما معرفی می‌کنیم. تعداد کتاب‌ها و منابع بسیار زیاد هستند و ما تنها در مورد تعدادی از آن‌ها توضیحات تکمیلی ارائه می‌کنیم و باقی منابع را تنها معرفی خواهیم کرد.
جالب است بدانید که دانشگاه ماساچوست MIT یکی از بهترین منابع کتاب‌های آموزشی و کمک آموزشی برای یادگیری زبان چینی را دارد. این کتاب‌ها و منابع به صورت آنلاین هستند و برای استفاده از آن‌ها باید وارد سایت ocw.mit.edu شوید.
کتاب آموزش زبان چینی Conversational Chinese 301
این کتاب یکی از منابع آموزش زبان چینی است که توسط دانشگاه پکن طراحی و تدوین شده است. لازم به ذکر است که این کتاب به صورت خودآموز نمی‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
این کتاب دارای ساده‌ترین متد برای یادگیری زبان چینی است و برای زبان آموزان نیز کاملاً قابل فهم است. در این کتاب زبان چینی تحت یک چهارچوب منسجم و هدفمند آموزش داده می‌شود. درس‌ها مطابق با ساختار بخش فرهنگی چین هستند و شما را برای شرکت در آزمون HSK آماده می‌کنند. به مطالعه این کتاب می‌توانید بر گویش و لهجه متداول مردم چین یعنی لهجه “ماندارین” تسلط پیدا کنید.
کتاب ۳۰۱ در کمترین زمان ممکن زبان آموز را به سطح مطلوبی رسانده و هر ۴ مهارت اصلی یعنی مهارت نوشتاری، مهارت گفتاری، مهارت خواندن و مهارت شنیداری را پوشش می‌دهد. علاوه بر این می‌توانید لغات، گرامر و ساختار را نیز بیاموزید.
مجموعه فایل‌های صوتی زبان چینی Chinese Pod
این فایل‌های صوتی در اینترنت نیز موجود است اما برای درک آن باید زمینه‌ای از زبان چینی را داشته باشید.

 • کتاب آموزش زبان چینی Integrated Chinese Character Workbook
 • کتاب آموزش زبان چینی Barrons Chinese Language & Culture
 • کتاب آموزش زبان چینی Reading & Writing Chinese
 • کتاب یادگیری زبان چینی Survive in Chinese
 • کتاب یادگیری زبان چینی Chinese Class 101
 • کتاب آموزش زبان چینی “سفر به چینی” جلد ۱ تا ۴
 • کتاب یادگیری زبان چینی “راه موفقیت” جلد ۱ تا ۴
 • کتاب یادگیری زبان چینی Instant Chinese: How to Express 1000 Different Ideas with Just 100 Key Word & Phrases
 • کتاب یادگیری زبان چینی An Essential Grammar Second Edition
 • کتاب یادگیری زبان چینی Essential Chinese: Speak Chinese with Confidence
 • کتاب یادگیری زبان چینی New Practical Chinese Reader: Text Book 1 & 2
 • کتاب یادگیری زبان چینی “۴ مهارت برای آزمون HSK” ویژه دستور سطح عالی
 • کتاب یادگیری زبان چینی Making Out in Chinese
 • کتاب یادگیری زبان چینی “واژگان HSK” ویژه سطح ۱ تا ۵
 • کتاب یادگیری زبان چینی ۲۵۰ Essential Chinese Characters for Everybody Use
 • کتاب یادگیری زبان چینی Basic Chinese: A Grammar & Workbook
 • کتاب آموزش زبان چینی در ۶۰ روز
 • کتاب چینی برای سفر Chinese for Trip

معرفی بهترین فیلم های سینمایی برای یادگیری زبان چینی

دیدن فیلم سینمایی و سریال برای همه ما جزو سرگرمی به حساب می‌آید، اما حالا که قصد یادگیری یک زبان خارجی را کرده‌اید بهترین کار این است که از این فرصت برای یادگیری استفاده کنید. در ادامه به معرفی برخی از فیلم‌ها و انیمیشن‌های برتر به زبان چینی می‌پردازیم که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 • فیلم سینمایی دریاچه غاز وحشی The Wild Goose Lake – ۲۰۱۹

این فیلم در ژانر جنایی و درام قرار می‌گیرد. دریاچه غازهای وحشی داستان یک خلافکار در حال فرار را روایت می‌کند. شخص اول فیلم، همه چیز را قربانی می‌کند تا جان خانواده‌اش و زنی که با او آشنا شده را نجات دهد.

 • فیلم سینمایی So Long, My Son – ۲۰۱۹

این فیلم در ژانر درام قرار می‌گیرد و داستانی زوجی است که تلاش می‌کنند با تغییرات گستره اقتصادی و اجتماعی چین از دهه ۸۰ میلادی تا به امروز سازگار شوند.

 • فیلم سینمایی شوالیه سایه ‌ها The Knight of Shadows: Between Yin & Yang – ۲۰۱۹

ژانر این فیلم اکشن و کمدی است. شوالیه سایه‌ها داستان یک شکارچی موجودات افسانه‌ای است که تلاش می‌کند با کمک شاگردش و گروهی از دوستان هیولایش، موجودات افسانه‌ای که به دنیای انسان‌ها وارد می‌شوند را پیدا و شکار کند.

 • فیلم سینمایی سایه Shadow – ۲۰۱۹

ژانر این فیلم اکشن، درام، تاریخی است. داستان سایه در دوران فرمانورایی ۳ امپراتور اتفاق می‌افتد و در مورد پادشاهی بزرگ است که به همراه مردمش از کشورش اخراج می‌شود. او قصد دارد سرزمینش را از مهاجمین پس بگیرد و در این مسیر به راه‌های اسرارآمیز و مخفی متوسل می‌شود.

 • فیلم سینمایی برو برادر! Go Brother! – ۲۰۱۸

این فیلم در ژانر فانتزی قرار می‌گیرد. داستان فیلم در مورد دختر جوانی است که آرزو دارد برادرش از بین برود!

 • فیلم سینمایی Secrets in the Hot Spring – ۲۰۱۸

ژانر این فیلم کمدی است. این فیلم داستان سه جوان است که به صورت تصادفی تصمیم می‌گیرند شبی را در یک هتل بگذرانند. این سه جوان در هتل درگیر یک ماجراجوی فراموش‌نشدنی می‌شوند که در ابتدا ترسناک است اما به زودی تبدیل به داستان خنده‌دار می‌شود.

 • فیلم سینمایی Ji Wu – ۲۰۱۸

ژانر این فیلم ترسناک است و داستان مرد جوان، بلندپرواز و جسوری است که در یک آژانس موفق و ثروتمند کار می‌کند. این آژانس توسط زن و شوهری اداره می‌شوند و این جوان خیلی زود از اسرار پشت پرده‌ای که منجر به موفقیت این آژانس شده پرده بر می‌دارد.

 • فیلم سینمایی فردای بهتر A Better Tomorrow – ۲۰۱۸

این فیلم در ژانر اکشن، جنایی و درام قرار می‌گیرد. فردای بهتر داستان یک قاچاقچی است که تلاش می‌کند بعد از آزادی از زندان روابطش با برادرش را بهبود دهد و وضع زندگی شخصی خود را نیز سر و سامان دهد.

 • فیلم سینمایی The Liquidator – ۲۰۱۷

ژانر این فیلم جنایی است و داستان یک روانشناس جنایی و یک کارشناس اثر انگشت‌ نگاری را روایت می‌کند. این دو فرد با هم همکاری می‌کنند تا یک قاتل سریالی را دستگیر کنند.

 • فیلم سینمایی مسافر کنگ فو Kung Fu Traveler 2 – ۲۰۱۷

این فیلم در ژانر اکشن، فانتزی، علمی و تخیلی قرار می‌گیرد. در این قسمت سبک کونگ فوی جنوبی برای شکست دادن دشمنان مهاجم موفقیت آمیز نیست و شخصیت اول فیلم چاره‌ای ندارد جز اینکه به اواخر زمان سلسله چینگ برگردد تا با کمک استاد کنگ فو شمالی بتواند مهاجمان را شکست دهد.

 • فیلم سینمایی Once Upon a Time – ۲۰۱۷

این فیلم در ژانر درام قرار می‌گیرد و داستان فردی را روایت می‌کند که زندگی جاودانه دارد و حالا در زندگی دوم خود با خاطرات زندگی قبلی‌اش مواجه می‌شود.

 • فیلم سینمایی Strangers – ۲۰۱

ژانر این فیلم اکشن، جنایی و درام است. داستان فیلم از این قرار است که در طی یک حادثه رانندگی در شهر پکن، شوهر یکی از شخصیت‌های اول داستان به دوست دختر یک مرد جوان شلیک می‌کند و همین موضوع به جدالی تمام عیار میان این دو نفر تبدیل می‌شود.

 • فیلم سینمایی Brotherhood of Blades 2: The Infernal Battlefield – ۲۰۱۷

ژانر این فیلم اکشن، درام و تاریخی است و داستان آن در زمان سلسله مینگ در چین باستان اتفاق می‌افتد. شخصیت اول داستان یک مامور مخفی و ماجراجو در یک دولت فاسد است که در یکی از ماموریت‌هایش طی یک توطئه مرموز به دام می‌افتد.

 • فیلم سینمایی Super Express – ۲۰۱۶

این فیلم در ژانر اکشن، کمدی و جنایی قرار می‌گیرد. داستان نیز در مورد مردی است که شغلش تحویل پیک‌های سریع است. شخصیت اول داستان در شانگهای زندگی می‌کند و تمام ساعات روز خود را صرف تحویل مرسوله‌های پستی می‌کند و در این بین ناگهان عاشق می‌شود.

 • فیلم سینمایی تاج و تخت اِلف‌ها Throne of Elves 0 2016

این فیلم در ژانر ماجراجویی و فانتزی قرار گرفته و انیمیشن است. داستان در دنیا افسانه‌ای الف‌ها رخ می‌دهد و یک شاهزاده خانم افسانه‌ای جواهری قدرتمند دارد که با داشتن آن می‌توان بر تمامی سرزمین‌ها حکمرانی کرد.

معرفی بهترین انیمیشن ‌های یادگیری زبان چینی

اگر جزو آن دسته از بزرگسالانی هستید که عاشق دیدن انیمیشن هستند، ما در ادامه به معرفی بهترین‌های انیمیشن چین می‌پردازیم.
انیمیشن Ne Zha
این کارتون چین را وارد اسکار کرد. Ne Zha یک فیلم انیمیشن حماسی در مورد یکی از شخصیت‌های اساطیر کهن چینی است.
انیمیشن گربه‌ ای به نام هی The Legend of Hei
این فیلم انیمیشن در طی ۳ روز بیش از ۱۰۰ میلیون یوان فروش داشته است. موضوع از این قرار است که گربه داستان هر بار با یکی از خصوصیات متفاوت خود آشنا می‌شود و معضل او این است که کدام خصوصیت او خوب است و کدام نیست!
انیمیشن تونگ لینگ فی
شخصیت اول کارتون از کودکی انرژی فوق طبیعی داشت و به عنوان دختری شوم شناخته می‌شود و به همین دلیل در کوه زندگی می‌کند. هنگامی که ۱۶ ساله می‌شود خواهر کوچکترش را جایگرین خودش می‌کند و سپس ازدواج می‌کند.
انیمیشن موزلی Mosely – ۲۰۱۹
این انیمیشن داستان گونه‌ای از حیوانات به نام “تویپنت” است که در اعتراض به زندگی برده‌گونه خود دست به شورش زده و راهی سفری خطرناک می‌شوند. آن‌ها در این سفر به شهری افسانه‌ای راه پیدا می‌کنند.
انیمیشن جاسوسان Spycies – ۲۰۱۹
داستان انیمیشن در مورد ۲ مامور مخفی است که سعی در پیدا کردن ماده‌ای محرمانه دارند که توسط افرادی ناشناس دزدیده شده است.
انیمیشن نژا، تولد فرزند شیطان Nezha: Birth of the Demon Child – ۲۰۱۹
داستان انیمیشن از این قرار است که پسری با قدرت‌هایی خاص متولد می‌شود و مامور مبارزه با شیطان می‌شود.
انیمیشن مار سفید White Snake – ۲۰۱۹
این انیمیشن در مورد داستان عاشقی یک مار و شکارچی است.
انیمیشن نفرت انگیز Abominable – ۲۰۱۹
داستان این انیمیشن در مورد یک موجود افسانه‌ای به نام “یتی” است که می‌خواهد پیش خانواده خود برگردد.

معرفی بهترین پادکست های یادگیری زبان چینی

برای تقویت مهارت شنیداری خود باید به فایل‌های صوتی با موضوعات متفاوتی گوش دهید تا هم مهارت شنیداری شما قوی شود و هم ذهن‌تان به شنیدن کلمات به زبان چینی با لهجه بومی و نیتیو عادت کند. غیر از فایل‌های صوتی، موسیقی و رادیو، پادکست جزو بهترین منابع شنیداری برای یادگیری زبان چینی است.
این پادکست‌ها معمولاً دارای موضوعات متنوعی شامل سبک زندگی، ورزش، سیاست، فرهنگ، تاریخ، مشاغل، حمل و نقل، سفر، خلاصه کتاب و … هستند. پس با توجه به سلیقه و علاقه خود یک موضوع را انتخاب کنید تا هم مشتاق به شنیدن باشید و هم کمکی برای فرآیند یادگیری شما باشد. سعی کنید هر روز به یک پادکست گوش دهید و این کار را جزو بخش روتین برنامه یادگیری زبان چینی خود قرار دهید. شما می‌توانید پادکست را به عنوان یک منبع اولیه یا ثانویه برای یادگیری زبان دوم در نظر بگیرید. در ادامه به معرفی چند کانال پادکست آموزش زبان چینی می‌پردازیم.
پادکست آموزش زبان چینی Fluent
فایل‌های صوتی Fluent یک منبع عالی در زمینه آموزش و تقویت مهارت شنیداری زبان چینی هستند. Fluent مانند یک کتابخانه گسترده و جامع عمل کرده و شما می‌توانید هر نوع منبع آموزشی برای یادگیری زبان چینی را در آن بیابید.
پادکست آموزش زبان چینی Coffee Break Language
مجموعه‌ای از پادکست‌هایی است که توسط سایت Radio Lingua تهیه شده و در اختیار زبان آموزان قرار گرفته است. پادکست‌ها در ۴ سطح مختلف دسته‌بندی شده‌اند تا هر فرد با توجه به سطح خود بتواند پادکست مناسب را انتخاب کند.
پادکست آموزش زبان چینی Language Pod 101
پادکست‌ها در ۹ سطح طبقه‌بندی شده‌اند پس براحتی می‌تواند با توجه به سطح زبان خود پادکست مناسب را انتخاب کنید. در هر اپیزود دیالوگی بین گوینده‌ها رد و بدل می‌شود و شما می‌توانید به مکالمات اشخاص مختلف با لهجه‌های متفاوت گوش دهید. در این شرایط با نحوه گفتگو در موقعیت‌های گوناگون نیز آشنا خواهید شد.

معرفی سایت‌های یادگیری زبان چینی

یکی دیگر از منابع کاربردی که برای یادگیری زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد، وب‌سایت‌ها هستند. از مزایای این کار می‌توان به امکان انجام تمرینات به صورت آنلاین و استفاده از فایل‌های صوتی معتبر به زبان یک بومی و نیتیو اشاره کرد. در ادامه تعدادی از این سایت‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم که در فرآیند یادگیری زبان چینی می‌توانند به عنوان یک منبع کمک آموزشی مورد استفاده قرار بگیرند.
وب سایت آموزش زبان چینی italk
این وب‌سایت یکی از پرطرفدارترین منابع برای یادگیری زبان چینی است. زبان آموز می‌تواند از طریق این وب‌سایت با افرادی در ارتباط باشد که در زمینه آموزش چینی فعالیت می‌کنند. این کار باعث تقویت مهارت گفتاری و مهارت شنیداری زبان آموز خواهد شد.
وب سایت آموزش زبان چینی Rocket Language
Rocket Language یکی از معروفترین و محبوب‌ترین وب‌سایت‌های آموزش زبان‌های خارجی است. بسیاری از منابع این وب‌ سایت رایگان هستند و می‌توانید برای یادگیری زبان چینی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
وب سایت آموزش زبان چینی Chinese Voices
این وب سایت شامل فایل‌های صوتی و تصویری بسیاری برای یادگیری زبان چینی است و به عنوان یک منبع کمک آموزشی برای تقویت مهارت شنیداری زبان آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وب سایت آموزش زبان چینی The Chairman’s Bao
این وب سایت که دارای اپلیکیشن نیز هست یکی از منابع بسیار عالی برای یادگیری زبان چینی است.

معرفی بهترین نرم افزارهای آموزش زبان چینی

‌نرم افزارهای آموزش زبان معمولاً برای کسانی کاربرد دارند که می‌خواهند از کامپیوتر یا لپ‌تاپ برای یادگیری استفاده کنند. خوبی این نرم افزارها این است که کلیه سطوح از مقدماتی تا پیشرفته را پوشش داده‌اند و در آن‌ها به یادگیری لغات، عبارات، اصطلاحات، گرامر و ساختار نیز پرداخته می‌شود. در واقع می‌توان گفت نرم افزارها یک پکیچ کامل برای یادگیری زبان دوم هستند. ما در ادامه تعدادی از نرم افزارهایی که بیشترین کاربرد را دارند به شما معرفی کرده‌ایم.
نرم افزار آموزش زبان چینی Skritter
بسیاری از کارشناسان و متخصصان این نرم افزار را پیشنهاد می‌کنند. اگر قصد یادگیری صحیح و اصولی نوشتن به این زبان را دارید نرم افزار Skritter می‌تواند منبع بسیاری خوبی برای شما باشد.
نرم افزار آموزش زبان چینی Hello Talk
Hello Talk نیز از جمله برنامه‌های آموزشی است که میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از آن برای یادگیری زبان چینی استفاده می‌کنند. با کمک این نرم افزار می‌توانید مهارت شنیداری، مهارت نوشتاری، مهارت گفتاری و مهارت خواندن خود را تقویت کرده و با الفبای زبان چینی به خوبی آشنا شوید. همچنین می‌توانید لغات و اصطلاحات و گرامر زبان چینی را نیز بیاموزید.
نرم افزار آموزش زبان چینی نصرت
این نرم افزار شامل بیش از ۵۰ ساعت آموزش شامل آشنایی با لغات، آموزش حروف اضافه، آموزش محاوره و آشنایی با جمله‌سازی است. تمامی دروس این نرم افزار در قالب فایل‌های صوتی هستند و به همین دلیل می‌توانید آن‌ها را در هر جایی مانند خودرو نیز گوش دهید. علاوه بر این به دلیل آموزش صوتی محور بودن این نرم افزار، مهارت شنیداری زبان آموز به خوبی تقویت خواهد شد. با تکرار هوشمندانه، برگشتی و برنامه‌ریزی شده، زبان آموز براحتی با لهجه بومی و نیتیو زبان چینی آشنا می‌شود. این نرم افزار معتقد است که اگر طبق اصول پیش بروید می‌توانید در ۹۰ روز زبان چینی را فرا بگیرید.
نرم افزار آموزش زبان چینی روزتا استون (Rosetta Stone)
این مجموعه نیازی به معرفی ندارد چون زبان آموزان بسیاری در سراسر دنیا برای یادگیری زبان دوم از آن استفاده می‌کنند. روزتا استون با استفاده از تصویر و ویدئو تلاش می‌کند تا با بهره گرفتن حافظه تصویری زبان آموز به او زبان دوم را آموزش دهد. این نرم افزار به گونه‌ای طراحی شده تا شما بتوانید براحتی مفهوم و معنی لغات را درک کرده و همچنین آن‌ها را در جمله بکار ببرید. جالب است بدانید که روزتا استون زیر نظر روانشناسان بزرگی طراحی شده تا بهترین شیوه آموزش را ارائه دهد. سیستم آنالیز صدای این نرم افزار صدای زبان آموز در زمان گفتن کلمات و جملات را بررسی کرده و در صورت وجود هر گونه ایرادی نحوه صحیح آن را آموزش می‌دهد. با این نرم افزار هر چهار مهارت لازم برای تسلط بر زبان دوم شامل مهارت شنیداری، مهارت گفتاری، مهارت نوشتن و مهارت خواندن را فرا خواهید گرفت.
نرم افزار آموزش زبان چینی پیمزلر Pimsleur
پیمزلر نرم افزار آموزش زبان چینی به انگلیسی است پس برای یادگیری باید با زبان انگلیسی آشنا باشید. این مجموعه آموزشی شامل ۱۲۰ درس است که با استفاده از آن می‌توانید هر چهار مهارت شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن را تقویت کنید. کارشناسان این نرم افزار معتقد هستند که اگر هر روز یک درس را بخوانید می‌توانید بعد از ۱۲۰ روز زبان چینی را فرا بگیرید.

معرفی بهترین اپلیکیشن های یادگیری زبان چینی

اپلیکیشن‌ها یکی از بهترین ابزارهای یادگیری زبان دوم هستند. برای کسانی که نمی‌توانند سیستم خود را همیشه همراه داشته باشند این برنامه‌‌ها مناسب‌ترین راهکار هستند. اپ‌های زیادی برای یادگیری زبان چینی وجود دارد و ما در ادامه به آن‌هایی می‌پردازیم که زبان رسمی چین یعنی ماندارین را آموزش می‌دهند.
اپلیکیشن آموزش زبان چینی ماندارین Learn Chinese Mandarin Pro 5.21
این اپلیکیشن شامل هزاران کلمه و جمله است که همگی با تصاویر آموزش داده شده‌ است. تلفظ زبان محلی و بومی چینی در آن به صورت کامل آموزش داده شده است. این برنامه طوری طراحی شده که در آن زبان آموز می‌تواند به صورتی کاملاً واضح و آسان چینی را بیاموزد. این اپلیکیشن بهترین و کاربردی‌‌ترین برنامه برای کسانی است که قصد سفر به چین را دارند لذا لغات پرکاربرد و ضروری سفر در این اپ به شما آموزش داده می‌شود. برای استفاده از این برنامه نیازی نیست حتماً به اینترنت متصل باشید. این اپلیکیشن تنها برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندورید طراحی و ارائه شده است.
اپلیکیشن آموزش زبان چینی ماندارین The Chairman’s Bao
این برنامه شامل مقالات بسیاری برای یادگیری زبان چینی است. بخشی از این مقالات رایگان هستند اما برای دسترسی به همه مقالات باید هزینه پرداخت کنید. این برنامه برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندروید و IOS طراحی و ارائه شده است.
اپلیکیشن آموزش زبان چینی ماندارین Memrise
همه کسانی که می‌خواند زبان دوم را بیاموزند با این اپلیکیشن آشنا هستند. این اپ یکی از منابع بسیار قوی برای یادگیری زبان چینی نیز هست. در Memrise بر روی یادگیری لغات از طریق تمرین مکرر و سرگرمی تأکید شده است. این اپ بر اساس سایت Memrise طراحی شده است. با این برنامه شما نه تنها لغات جدید را می‌آموزید بلکه با ساختار و نحوه بکارگیری هر کاراکتر در زبان چینی نیز آشنا می‌شوید. تمامی زبان آموزانی که می‌خواهند هر ۴ مهارت لازم برای تسلط بر زبان چینی (مهارت نوشتاری، مهارت گفتاری، مهارت شنیداری و مهارت خواندن) را فرا بگیرند می‌توانند از این برنامه استفاده کنند. این برنامه برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندروید و IOS طراحی و ارائه شده است و البته می‌توانید نسخه اصلی آن را از سایت Memrise نیز دانلود کنید.

معرفی دیکشنری برای یادگیری زبان چینی

دیکشنری یکی از مهمترین ابزارها برای یادگیری یک زبان جدید است. حالا فرض کنید که در حال آموزش سخت‌ترین زبان دنیا یعنی چینی هستید. عبارات، اصطلاحات و لغات بسیاری وجود دارند که از لحاظ تلفظ شبیه هم هستند پس لازم است در کنار یادگیری هر لغت، نحوه صحیح تلفظ آن را نیز بیاموزید. در ادامه به ۲ دیکشنری معروف و پرکاربرد زبان چینی می‌پردازیم.
دیکشنری زبان چینی Pleco
بسیاری از کارشناسان معتقدند که Pleco یکی از بهترین لغتنامه‌های آموزش زبان چینی است. این برنامه به صورت آفلاین هم در دسترس است. Pleco بسیاری از واژگان و اصطلاحات زبان چینی را پوشش داده و به همین دلیل منبع بسیار خوبی برای یادگیری زبان چینی در بین زبان آموزان است.
دیکشنری زبان چینی Hanping Chinese Dictionary Pro
این دیکشنری چینی به انگلیسی است و از کاراکترهای قدیمی و ساده شده زبان چینی نیز پشتیبانی می‌کند. قابلیت تشخیص صدا دارد و تنها برای دستگاه‌های با سیستم عامل اندورید طراحی و ارائه شده است.

نکاتی برای یادگیری زبان چینی

برای بسیاری از افراد زبان چینی بسیار سخت است چون شامل کاراکترهای زیادی است. جالب است بدانید که همه مردم چین نیز با تمام این کاراکترها آشنا نیستند و همه آن‌ها را در زندگی روزمره خود بکار نمی‌برند. پس نگران نباشید و از خودتان هم انتظار نداشته باشید که در حد یک چینی یا استاد یک دانشگاه صحبت کنید. همین که بتوانید نیازهای روزمره خود را برطرف کنید کافی است. به مرور زمان می‌توانید کاراکترهای بیشتری را نیز بیاموزد.
به خاطر داشته باشید که در یادگیری زبان چینی گرامر و جمله‌بندی زیاد سخت نیست، بخش دشوار، یادگیری عبارات، اصطلاحات و البته زبان محاوره چینی است. ما در بالا منابع آموزشی و کمک آموزشی بسیاری نظیر کتاب، فیلم، پادکست، فیلم، نرم‌ افزار، سایت و اپلیکیشن به شما معرفی کردیم، برای آموزش زبان چینی از این منابع بهره ببرید و به نکاتی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم عمل کنید تا به سرعت بر این زبان مسلط شوید. این نکات می‌توانند در مسیر یادگیری زبان چینی کمک بزرگی برای شما باشند.

 • یک هدف برای خود تعیین کنید

نه تنها برای یادگیری زبان دوم، بلکه برای همه امور زندگی خود باید هدف داشته باشیم. وقتی برای آموزش زبان چینی برای خودمان هدف تعیین می‌کنیم می‌توانیم منابع آموزشی و کمک آموزشی متناسب با هدف خود را تهیه کنیم. در این حالت حتی زمانی که برای یادگیری در نظر می‌گیریم هم با توجه به هدف، متفاوت خواهد بود. در ادامه به برخی از اهدافی اشاره می‌کنیم که اکثر زبان آموزان برای یادگیری زبان چینی برای خود در نظر می‌گیرند:
قصد سفر تفریحی به چین را دارید.
قصد سفر تجاری به چین را دارید.
قصد دریافت ویزای تحصیلی و کاری چین را دارید.
قصد دارید در یکی از شرکت‌های چینی در ایران مشغول به کار شوید.

 • زبان گوشی خود را به زبان چینی تغییر دهید

همانطور که می‌دانید زبان پیشفرض اکثر گوشی‌ها، انگلیسی است. زمانی که تصمیم گرفتید زبان چینی را بیاموزید، بلافاصله زبان گوشی خود را به زبان چینی تغییر دهید و یک کیبورد چینی هم دانلود کنید. با این کار مجبور می‌شوید به زبان چینی با گوشی خود کار کنید و هر بار که گوشی را در دست می‌گیرید با زبان چینی سروکار دارید.
ابتدا باید لغات و شکل آن‌ها را به خوبی بشناسید و بیاموزید
در زبان چینی بر خلاف سایر زبان‌های رسمی، افعال صرف نمی‌شوند، عجیب است نه؟
در دستور زبان چینی هر فعل فقط دارای یک شکل است. مهم نیست که از چه نهاد یا ضمیری استفاده شده، در هر صورت شکل فعل بکار رفته ثابت خواهد بود. در این حالت برای اینکه زمان رخ دادن فعل مشخص شود از کاراکترهای ساده‌ای استفاده می‌شود، با این روش دیگر نیازی به صرف فعل و یادگیری افعال بی‌قاعده نخواهد بود.
جالب است بدانید که حتی شکل جمع هم برای اسم و ضمیر وجود ندارد و در این حالت نیز از یک سری کاراکترهای خاص برای جمع بستن اسم‌های مفرد استفاده می‌شود. صفت‌های تفضیلی و صفات عالی نیز تنها با اضافه کردن کاراکتر به صفت اصلی ساخته می‌شوند. در صورتیکه در سایر زبان‌های رسمی هر صفت در حالت عالی یا تفضیلی شکل خاص خود را دارد.
از قدرت فلش کارت غافل نشوید
نیازی نیست حتماً فلش کارت یا جعبه لایتنتر تهیه کنید، با چند تکه کاغد هم کار شما انجام می‌شود. پس هر کلمه، عبارت یا اصطلاح جدیدی که یاد می‌گیرید را بر روی فلش کارت بنویسید و از آن‌ها مانند متد جعبه لایتنر استفاده کنید.
واژگان، عبارات و اصطلاحات چند کاراکتری را بیاموزید
در زبان انگلیسی تنها ۳ کلمه یک حرفی وجود دارد که شامل I، A و O است. در حالیکه در زبان چینی کلمات تک کاراکتری بسیاری وجود دارند. از آنجائیکه در نوشتن به زبان چینی بین کاراکترها فاصله گذاشته نمی‌شود، در اولین مرحله باید با این کاراکترها آشنا شوید. البته در موارد خاصی که علامتگذاری یا نقطه‌گذاری نگارشی داشته باشد، بین کاراکترها فاصله گذاشته خواهد شد.
در زبان چینی ترکیبی از دو یا چند کلمه یک عبارت یا اصطلاح را تشکیل می‌دهند. این موضوع باعث دشواری یادگیری زبان چینی می‌شود. پس یک زبان آموز باید بتواند این عبارات و اصطلاحات را به خوبی تشخیص دهد تا بتواند مفهوم کل یک نوشته را درک کند.
فعل‌ها و صرف زمانی آن‌ها را بیاموزید
در زبان چینی حروفی هستند که به فعل اضافه می‌شوند تا زمان انجام فعل را مشخص کنند. حروفی که برای تعیین زمان افعال در گذشته، حال و آینده بکار می‌روند. این حروف را بیاموزید تا بتوانید زمان رخ دادن یک موضوع را براحتی به مخاطب خود بفهمانید.

 • موسیقی به زبان چینی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی با زبان اصلی (زبان چینی) بهترین روش برای تقویت مهارت شنیداری و یادگیری نحوه صحیح تلفظ کاراکترها و عبارات است. علاوه بر این می‌توانید با زبان محاوره نیز بیشتر آشنا شده و اصطلاحات و عبارات روزمره بیشتری بیاموزید. سعی کنید هر روز به چند موسیقی به زبان چینی گوش دهید. قبل از خواب نیز این کار را انجام دهید تا ذهن شما در خواب هم به زبان چینی فکر کند.

 • فیلم و سریال به زبان چینی ببینید

فیلم سینمایی و سریال مورد علاقه همه ما است. کافی است از سیل عظیم فیلم‌ها، آنهایی را که در ژانر مورد علاقه شما هستند انتخاب کنید تا هم از فیلم دیدن لذت ببرید و هم مهارت شنیداری، مهارت خواندن و مهارت گفتاری خود را تقویت کنید. اگر در ابتدای مسیر هستید فیلمی را انتخاب کنید که دیالوگ‌های سختی نداشته باشد. افراد در فیلم و سریال معمولاً به زبان محاوره صحبت می‌کنند پس فرصت خوبی است تا با نحوه گفتگوی عادی مردم چین هم آشنا شوید. در بخش “معرفی بهترین فیلم های سینمایی برای یادگیری زبان چینی” چند نمونه فیلم و سریال معرفی کردیم که می‌توانند منابع خوبی برای یادگیری بهتر این زبان باشند.

 • بهترین روش فیلم دیدن برای تقویت زبان چینی

روش اصولی فیلم دیدن برای تقویت زبان چینی به این صورت است که باید یک فیلم را به چندین قسمت ۱۵ دقیقه‌ای تقسیم کنید. باید طی مراحلی این قسمت‌های ۱۵ دقیقه‌ای را تماشا کنید که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم. در هر مرحله فقط یک قسمت ۱۵ دقیقه‌ای را ببینید و به خاطر هیجان فیلم بیشتر از این زمان را مشاهده نکنید. این روش بهترین تقسیم‌بندی زمانی است چرا که در آن بخش‌ها کوتاه هستند و زبان آموز می‌تواند بر روی یادگیری زبان چینی تمرکز کنید.
در اولین مرحله، فیلم را با زیرنویس چینی ببینید و هر کلمه جدیدی که می‌شنوید را در یک دفترچه کوچک یادداشت کنید. سعی کنید تا در این مرحله از تماشای فیلم از دیکشنری استفاده نکنید و برای فهمیدن معنی کلمات از داستان فیلم و موقعیت‌ها کمک بگیرید. اگر نتوانستید این کار را بکنید نگران نباشید، می‌توانید از دیکشنری کمک بگیرید. با پایان یافتن هر قسمت ۱۵ دقیقه‌ای لغات جدیدی که نوشته‌اید را مرور کنید و همان ۱۵ دقیقه را دوباره تماشا کنید. سعی کنید در حین فیلم دیدن به دفترچه لغات خود مراجعه نکنید و این کار تنها قبل و بعد از تماشای هر بخش انجام دهید.
نیازی نیست این کلمات را حفظ کنید چون با دیدن چند باره فیلم و مرور کلمات جدید قبل و بعد از هر بخش ۱۵ دقیقه‌ای، کلمات خودبه‌خود ملکه ذهن شما خواهند شد. خب حالا باید همان بخش ۱۵ دقیقه‌ای که با زیرنویس چینی دیده‌اید، را بدون زیرنویس تماشا کنید. در این مرحله از تماشای فیلم اگر کلمه‌ای شنیدید که معنی آن را نمی‌دانستید می‌توانید سری به لیست کلمات بزنید، اما این کار را مدام تکرار نکنید.
اگر دوست دارید کمی بیشتر سرگرم شوید همزمان با بازیگران و همراه آن‌ها دیالوگ‌ها را به چینی بگویید، این روش که نامش تکنیک Shadowimg یا تکنیک سایه است مهارت شنیداری و گفتاری شما را تقویت می‌کند.

 • کتاب داستان کوتاه به زبان چینی بخوانید

کتاب‌ها منابع بسیار خوبی برای تقویت مهارت خواندن هستند. اگر قصد خواندن کتاب داستان را دارید آن‌هایی را انتخاب کنید که دارای فایل صوتی هم هستند و حین مطالعه کتاب به این فایل‌ها هم گوش دهید تا مهارت شنیداری شما نیز تقویت شود.

 • خلاصه نویسی کنید

کتاب داستان و مقاله‌ای که خوانده‌اید و یا فیلمی که دیده‌اید را به زبان چینی خلاصه نویسی کنید. با این کار دایره واژگان و میزان آشنایی با اصطلاحات و عبارات چینی خود را به چالش می‌کشید. در ابتدای کار نیازی نیست جملات بلند و سخت بنویسید و کافی هر آنچه از کتاب و فیلم دستگیرتان شده را با استفاده از عبارات، اصطلاحات و لغاتی که بلدید بنویسید. به مرور زمان تلاش کنید تا جملات طولانی‌تری بنویسید و لغات و اصطلاحات بیشتری به کار ببرید.

 • خاطرات خود را به زبان چینی بنویسید

نوشتن خاطره نیز مانند خلاصه‌نویسی است با این تفاوت که شما در مورد اتفاقات روزمره خود می‌نویسید. در این مرحله نیز مانند آنچه در بخش خلاصه نویسی اشاره کردیم عمل کنید. به یاد داشته باشید که نوشتن به زبان خودتان یادگیری را برای شما راحتتر خواهد کرد چون در این کار با به یادآوردن لغات و اصطلاحاتی که می‌دانید تلاش می‌کنید تا خاطره یک روز خود را بنویسید.

 • هر روز در مقابل آینه با خود صحبت کنید

می‌توانید موضوع یکی از خاطرات خود را روبروی آینه و با صدای بلند به زبان چینی برای خودتان تعریف کنید. اگر امروز اتفاق خاصی برای شما نیوفتاده است می‌توانید یکی از کتاب‌های داستانی که خواندید یا داستان یک فیلم را برای خودتان به زبان چینی تعریف کنید یا شاید یکی از مکالمات دو نفره کتاب آموزشی را تمرین کنید.

 • عضو انجمن های آنلاین (Forum) شوید

این سایت‌های آنلاین شامل انجمن‌هایی (Forum) هستند که در آن‌ها از سراسر دنیا افراد در مورد موضوعات بسیار متنوعی با هم بحث و گفتگو می‌کنند. با عضویت در این انجمن‌ها می‌توانید وارد بحث شده و میزان تسلط خود بر زبان چینی را محک بزنید و برخی لغات و اصطلاحات جدید نیز بیاموزید.
پست‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به زبان چینی نیز بنویسید
شبکه اجتماعی برای بسیاری از ما حکم سرگرمی را در اوقات فراغت دارد پس از این زمان و شبکه‌های اجتماعی به عنوان بستری برای یادگیری و تمرین زبان چینی استفاده کنید. کپشن پست‌های خود را به زبان فارسی و چینی بنویسید.
دوستان چینی در آموزشگاه و شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید
این روزها پیدا کردن دوست چینی زبان در ایران خیلی هم سخت نیست. اما نگران نباشید اگر نتوانستید این کار را بکنید می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی با این افراد در ارتباط باشید و یک دوست چینی مجازی داشته باشید.

 • در زبان چینی غرق شوید

سعی کنید تا با بهره گرفتن از تمامی مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم به نحوی در زبان چینی غرق شوید و با این زبان زندگی کنید، با این روش سریعتر بر این زبان مسلط خواهید شد. در ادامه به چند کار ساده اشاره می‌کنیم که زبان چینی را بخشی از شما خواهند کرد.
لیست کارهای روزانه خود را به چینی بنویسید.
لیست خرید خود را به زبان چینی بنویسید.
زیرنویس چینی برای تلویزیون خود ست کنید.
سعی کنید هر مطلب یا متنی که می‌بینید به چینی ترجمه کنید.
اگر می‌توانید در یک شرکت چینی مشغول به کار شوید.

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم به خاطر تجارت بالایی که کشور ما با چین دارد، این روزها زبان چینی مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفته است. ما در این مقاله تلاش کردیم تا کلیه منابع آموزشی و کمک آموزشی همچون کتاب، پادکست، فیلم، انیمیشن، نرم‌افزار، اپلیکیشن و سایت و دیکشنری را به شما معرفی کنیم. شما برای یادگیری زبان چینی از کدامیک از این منابع استفاده می‌کنید؟

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر