رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید لنز

امتیازدهی+5
امتیازدهی+5

دردسر خرید و انتخاب لنز اگر از خود دوربین بیشتر نباشد شک نکنید کمتر نیست. این که گفتم علت دارد. یکی از علت هاش قیمت لنز است. اگر نگاهی به لیست قیمت لنزهای مختلف داشته باشید دستتان می‌آید که گاهی با لنزهایی روبرو خواهید شد که حتی از خود دوربین تان هم گران‌تر است. توصیه‌ی معروفی از طرف عکاس‌های با تجربه به عکاسان تازه کار و نیمه حرفه‌ای وجود دارد موقعی که ازشان سوال می‌شود دوربین چی بخرم؟ متفق‌القول جواب عکاسان یکی‌ست: بیشتر سرمایه‌ت را بگذار روی لنز. 

 

خب راستش پر بی ‌راه نمی‌گویند. به مکانیزم عکاسی دقت کنید. نور باید از طریق لنز به سنسور دوربین برسد. پس نقش دوربین درواقع ثبت عکس است. هیچ آدم عاقلی نقش دوربین را در عکاسی منکر نمی‌شود. ولی منظور از مطرح کردن همچین توصیه‌ای این است که اولا  لطفا دنیای لنزها را در عکاسی از دنیای دوربین‌ها جدا کنید. دوما این دوتا وضعیت را در نظر بگیرید: یکی وقتی یک بدنه‌ی دوربین دارید با پنج یا شش لنز مختلف و زمانی که یک لنز ثابت دارید با پنج یا شش بدنه یا بادی دوربین مختلف. حالا بنشینید و در خلوت خودتان به این فکر کنید که در کدام وضعیت دست شما برای عکاسی بازتر است. بعد ، از خلوت بیرون بیایید و به خواندن این مقاله ادامه بدهید تا دستگیرتان بشود که وقتی از انتخاب لنز‌های مختلف حرف می‌زنیم دقیقا داریم از چی حرف می‌زنیم. 

آها این نکته هم باید گفت که یکی دیگر از چیزهایی که خرید و انتخاب یک (یا احیانا) چند لنز را انقدر چالشی می‌کند تنوع موجود در دنیای لنزهاست. اماهیچ نگران نباشید. امروز این یادداشت را می‌نویسم که به کل تکلیفتان را با لنزها مشخص کنید.

حالا قدری درباره‌ی این مفصل‌تر حرف بزنیم که چرا گاهی در عکاسی نقش لنز از خود دوربین مهم‌تر می‌شود. ببینیم به طور خلاصه چه فاکتورهایی در دوربین هست که باید به آن‌ها توجه کرد. اساسی ترین چیزی که در یک دوربین وجود دارد همانا سنسور است. این سنسور است که سبب ساز کیفیت عکس است به دو طریق. یکی بر اساس تعداد پیکسل‌هاش یکی هم این که سنسور دوربین فول فریم است یا کراپ. فاکتورهای دیگری هم مثل توانایی گرفتن عکس‌های متوالی یا مثلا کیفیت فیلمبرداری وغیره که اجازه بدهید الان بیشتر درباره‌ش حرف نزنیم و در مباحث مربوطبه دنیای دوربین ها بیشتر بحث را باز کنیم. پس به طور خلاصه اگر بخواهیم به جمله‌ی قصار برسیم این است که دوربین بیشتر در کیفیت نقش دارد و لنز ، هم در کیفیت و هم در تنوع. 

حالا ببینیم مکانیزم لنز چیست که عالم همه دیوانه‌ی اوست. وظیفه‌ی لنز این است که نورهایی که از سوژه‌ی شما به سمت دوربین بازتاب می‌شود را یک جا جمع کند و به سنسور بتاباند. نکته همین جاست. همه‌ی دعوا بر سر نور است. پس اولین چیزی که باید لنزتان به خوبی از پسش بر بیاید این است که نور را خوب و دلربا از خودش عبور دهد. توضیح فنی این قضیه است که عدسی بعضی لنزها از جنس پلاستیک است و بعضی از جنس شیشه. اکثر لنزهای فیکس یا با فاصله کانونی ثابت از جنس شیشه هستند و به خاطر همین شفافیت شیشه‌شان عکس‌های شفاف‌تر و به اصطلاح شارپ‌تری تحویل می‌دهند. اما لنزهایی که بیش از یک فاصله‌ی کانونی را پوشش می‌دهند معمولا از جنس پلاستیک هستند و به طبع کیفیت لنزهای شیشه‌ای را ندارند. 

تا همین جا دوتا از تفاوت‎ های لنزها را بررسی کردیم. یکی این که فیکس یا ثابتند (مثل لنز ۵۰ ) یا کیت لنزند (مثل لنز ۱۸-۱۳۵). 

این اعدادی که دیدید اعداد فاصله‌ی کانونی هستند. و همین یک جمله را در مورد فواصل کانونی داشته باشید: هر چه عدد فاصله‌ی کانونی بیشتر باشد چیزهای کمتری تو کادر شما جا خواهند شد. و معمولا هر چه عدد فاصله‌ی کانونی بیشتر شود جثه‌ی لنز بزرگتر است. یک نتیجه‌ی خودمانی از این قضیه این است که هرچه لنز بزرگتر باشد کادر بسته‌تر و کوچکتری تحویل می‌دهد. 

موضوع بعدی که در تفاوت لنزها باید به‌ش دقت کنید دهانه‌ی لنز است. حتما شنیدید که می‌گویند مثلا تنوع لنز برای دوربین سونی کمتر از کنون است. این مساله مربوط است به دهانه‌ی لنز یعنی محل اتصال لنز و دوربین. البته الان با تبدیل‌هایی لنز برندهای مختلف را می‌شود برای سایر برندها هم استفاده کرد که البته این در شرایط عادی خیلی کاربردی نیست ولی اگر مرغتان یک پا داشت و خواستید مثلا لنز سونی را برای دوربین کنون استفاده کنید بدانید که شدنی است. البته به جز دهانه جزییات دیگری هم باید در نظر گرفت که فعلا ازش می‌گذریم. 

پس به طور خلاصه عواملی که در انتخاب لنز مناسب دخیل هستند را فهرستوار نگاه کنیم: 

  • برند لنز
  • فاصله‌ی کانونی 
  • فول فریم یا کراپ بودن 
  • لنز فیکس یا کیت لنز 

البته موارد دیگری هم هستند که می شود در نظر گرفت مثل سرعت لنز،  مدل موتور لرزه گیر، قدرت فوکوس خودکار، حداقل فاصله برای عکاسی ماکرو و یا سری ساخت که این موارد در خریدهای خیلی حرفه‌ای باید لحاظ شود. 

خب حالا که به طور خلاصه ویژگی‌های لنز را شناختید برویم سراغ کاربردی ترین روش انتخاب لنز یعنی کاربرد لنز. اولین سوالی که هر بنی بشری قصد دارد لنز بخرد باید از خودش بپرسد و خیلی هم دقیق باید به‌ش جواب بدهد این است که من چه جور عکسی خواهم گرفت. پس یک بار دیگر باید به خلوت بروید. 

لنزهای مختلف را به طورعمده بر اساس فاصله‌ی کانونی گروه بندی می‌کنند که در ادامه مشاهده می‌کنید: 

  • لنز واید
  • لنز نرمال
  • لنز تله
  • لنزهای متغیر یا زوم
  • لنزهای خاص ( لنزماکرو  و لنز PC و …)

حالا ببینیم که هر کدام از این لنزها برای چه کاربری‌ای مناسبند و چه زمانهایی به کار شما می‌آیند. 

لنزهای نرمال – normal lens

لنزهای نرمال قرار است به چشم انسان و تصویری که چشم انسان می‌بیند بیشترین شباهت را داشته باشد . زمانی که با لنز نرمال عکاسی می‌کنید عکس‌ها به خاط همان نزدیکی به تصویری که چشم انسان می‌بیند حالت طبیعی‌تری دارند و به نتیجه حس خوش آیندتری به بیننده القا می‌کنند.

از این لنز برای مصارف عمومی عکاسی یعنی عکس‌های خانوادگی، عکاسی آماتور و حرفه‌ای در سفر و یا عکاسی مستند استفاده کرد. لنزهایی با فاصله کانونی بین ۴۵ تا ۵۵ به طور کلی در دسته‌ی لنزهای نرمال قرار می‌گیرند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که منظور از فاصله کانونی ۴۵ تا ۵۵ برای سنسورهای فول فریم است.

شما در سطوح حرفه‌‌ای تر باید بدانید که ضریب کراپ یا ضریب برش سنسور چیست و بر اساس آن لنزها را انتخاب کنید الان فقط این را در نظر بگیرید که ضریب کراپ اکثر دوربین ها چیزی حدود  ۱.۵ است که شما باید در دوربین‌هایی که فول فریم نیستند عدد فاصله کانونی را یک و نیم برابر کوچک کنید تا به عدد واقعی و مورد نظرتان برسید.

یعنی برای رسیدن به عدد واقعی ۵۰ لنزی با فاصله کانونی ۳۳ را باید برای دوربین های کراپ انتخاب کنید و اگر النز ۵۰را برای دوربین‌های کراپ تهیه کنید عدد واقعی آن ۷۵ خواهد بود که از این فاصله‌ی کانونی در عکاسی پرتره می‌توانید استفاده کنید. در ادامه ما این قرار را می‌گذاریم که وقتی داریم از لنزها صحبت می‌کنیم منظورمان وقتی ست که لنز را روی دوربین فول فریم می‌گذارید و ضریب برشش را بعدا خودتان حواستان هست. 

خب اگر یادتان باشد گفتیم که لنزهایی که یک عدد کانونی دارند چون عدسی‌های شیشه‌ای دارند عکس‌های شارپ تری دارند و نیز چون ساختشان راحتتر است معمولا قیمت پایین‌تری هم دارند.  خوب است که برای عکاسی یکی از این لنزها یعنی لنزهای ثابت، فیکس یا پرایم نرمال که معمولا ۵۰ هستند را داشته باشید تا در مواقع معمولی و عکاسی‌‏‏‎‌‌های عادی از کیفیتش بهره ببرید. در ادامه چندتا از بهترین لنزهای ۵۰ موجود را بررسی می‌کنیم: 

Canon EF 50mm f/1.4 USM – کنون

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۵۰mm 1:1.4
ساختار داخلی لنز ۷ elements in 6 groups
زاویه دید دیجیتال ۴۶°
نوع موتور فوکوس USM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۵۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۸    میلی متر
ابعاد ۷۳.۸ x 50.5 میلی متر
وزن ۲۹۰g

 AF Nikon 50mm f/1.8D – نیکون

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۵۰mm 1:1.4
ساختار داخلی لنز ۶ elements in 5 groups
زاویه دید دیجیتال ۴۶°
نوع موتور فوکوس Silent Wave Motor
نزدیکترین نقطه فوکوس ۴۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۸    میلی متر
ابعاد ۵۴×۷۳.۵ میلی متر
وزن ۲۰۰g

 AF NIKKOR 50mm f/1.8D Lens – نیکون

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۵۰mm 1:1.8
ساختار داخلی لنز ۶ elements in 5 groups
زاویه دید دیجیتال ۴۶°
موتور فوکوس دارد
نزدیکترین نقطه فوکوس ۴۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۲    میلی متر
ابعاد ۳۹×۶۴ میلی متر, 
وزن ۱۵۵g

Sony FE 50mm f/1.8 – سونی

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۵۰mm 1:1.8
ساختار داخلی لنز ۶ elements in 5 groups
فوکوس خودکار دارد
نزدیکترین نقطه فوکوس ۴۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۴۹    میلی متر
ابعاد ۶۰x69x69 میلی متر 
وزن ۱۸۶ g 

این لنز هایی که معرفی شد از مرسوم ترین و بهترین لنزهای ۵۰ ثابت موجود در بازار هستند. اما حالا که لنز نرمال را بررسی کردیم و فارغ از عدد فاصله کانونی می‌شود این لنز را به عنوان یک لنز استاندارد  و معیار در نظر گرفت،  برگردیم به همان فهرستی که از لنزها نوشتیم و ببینیم که سایر لنزهای موجود در بازار به چه کار عکاسی می‌آیند. با لنزهای واید یا زاویه عریض ادامه می‌دهیم. 

بازگشت به منو ↑

لنزهای واید Wide Lenses

گاهی شما قصد دارید که بیشتر از چیزی که چشم انسان می‌بیند در کادرتان جا بدهید. این خودش در دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد. یکی وقتی که در یک فضای بسته مثل اتاق کوچک هستید و قصد دارید عکسی بگیرید که بخش زیادی از آن اتاق را عکاسی کنید و یا حتا گاهی نیاز است با این لنز کاری کنید که فضا بزرگتر از واقعیت به نظر برسد. 

زمانی هم هست که شما در یک فضای باز هستید مثل عکاسی از دریا، کویر، دشت و هم چنین در محیط شهری بزرگ و قصد دارید جوری عکاسی کنید که ابهت و وسعت آن منطقه رادر کادرتان ثبت کنید. این لنزهای واید در همچین مواقعی به کار شما خواهند آمد. یک شوخی برای تشخیص لزوم استفاده وجود دارد.

اگر در یک اتاق خواستید عکاسی کنید کادرتان را می‌بندید سوژه را تنظیم می‌کنید اما کادری که در عکستان می‌بینید کافی نیست. از سوژه دورتر می‌شوید باز هم کافی نیست، عقب تر می‌روید تا کادرتان بازتر شود اما باز کافی نیست اگر انقدر عقب رفتید که خوردید به دیوار ولی باز هم کادری که بستید کافی نیست این یعنی شما به یک فروند لنز واید احتیاج دارید.

حالا خود این لنزهای واید هم به چند دسته تقسیم می‌شوند. که از لنزهای چشم ماهی گرفته که حتی می‌توانند عکس‌های محدب بگیرند تا لنزهای واید معمولی. وقت این است که بعضی از این لنزها را با هم بررسی کنیم ، فقط این نکته را در خاطر داشته باشید که لنزهای واید باید فاصله کانونی‌شان از لنزهای نرمال کوچکتر باشند. به عنوان مرور هر چه عدد فاصله‌ی کانونی لنزها کوچکتر باشد لنزها وایدترند. 

EF-S 24mm f/2.8 STM for Canon Cameras – کنون

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۴mm 1:2.8
ساختار داخلی لنز ۶ elements in 5 groups
فوکوس خودکار پله ای STM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۱۶  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۲    میلی متر
ابعاد ۶۸.۲x 22.8 میلی متر
وزن ۱۲۵ g 

EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM For Canon Cameras – کنون 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۳۵mm 1:2.8
ساختار داخلی لنز ۱۰ elements in 6 groups
فوکوس خودکار پله ای STM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۳  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۲    میلی متر
ابعاد ۶۹.۲x 55.8 میلی متر
وزن ۱۹۰ g 

mm F/1.4 DG HSM Art For Canon24 – کنون

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۴mm 1:1.4
ساختار داخلی لنز ۱۵ elements in 11 groups
فوکوس خودکار HSM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۲۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۷۷    میلی متر
ابعاد ۶۹.۲x 55.8 میلی متر
وزن ۱۹۰ g 

PC Nikkor 19mm f/4E ED – نیکون 

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۹ mm 1:4-32
ساختار داخلی لنز ۱۷ elements in 13 groups
زاویه دید ۷۳-۹۷ درجه
فوکوس خودکار HSM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۲۵  سانتی متر
سایز فیلتر
ابعاد ۸۹x89x110 میلی متر
وزن ۸۸۵ g 

لنز مایک mm f/3.5 E-FE 6.11 مناسب برای دوربین سونی

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۱-۱۶ mm 1:3.5-2
ساختار داخلی لنز ۱۱ elements in 8 groups
فوکوس خودکار ندارد
نزدیکترین نقطه فوکوس ۱۵  سانتی متر
سایز فیلتر
ابعاد ۱۸۰x100x90 میلی متر
وزن ۷۱۲ g 

البته خب با توجه به دوربین‌های مختلف تنوع لنزهای واید خیلی بیشتر از این چند مورد است اما این ها که معرفی کردیم از مرسوم ترین‌ها هستند. شما می توانید با توجه به اندازه‌ی زاویه‎ای که قصد دارید عکاسی کنید نسبت به خرید لنز وایدتان اقدام کنید. 

خب حالا برویم ببینیم اوضاع در لنزهای تله به چه صورت است. 

بازگشت به منو ↑

لنزهای تله

لنزهای بزرگی که گاهی عکاسان روی دوربینشان سوار می‌کنند و خیلی ها خیال می‌کنند که هر چه لنز یک عکاس بزرگتر باشد حرفه‌ای ترند در واقع همین لنزهای تله هستند. لنزهای تله با عددهای فاصله‌ی کانونی بزرگ اصل کاربردشان در عکاسی از سوژه‌های دور هستند. اگر دقتکرده باشید عکاس‌هایی که دور زمین فوتبال در حال عکاسی‌اند یا به طور کلی عکاس‌های رویدادهای ورزشی همه لنزهای بزرگی دارند و این به خاطر همین توانایی بزرگ نمایی و شکار سوژه‌های دور است. پس همین جا این نکته روشن شد که اگر قصد دارید از سوژه‌های دور عکس‌های دقیق‌تری بیندازید این لنزها به کار شما می‌آید. اگر در یک منطقه‌ی کوهستانی قصد عکاسی دارید و دوربینتان را تا جا داشته زوم کردید و یک قدم دیگر هم بردارید داخل دره می‌افتید ولی باز هم سوژه‌ی عکاسی‌تان آن قدری که دلتان می‌خواست بزرگ و نزدیک نشده این یعنی که شما نیاز دارید که یک لنز تله تهیه کنید. 

تا این جا اکثر لنزهایی که دیدیم یا لنزهای فیکس بودند یعنی عددفاصله‌ی کانونی‌شان تغییر نمی‌کرد و قابلیت زوم نداشتند و بزرگی و کوچکی کادر با دور شدن یا نزدیک شدن فاصله‌ی عکاس و سوژه تغییر می‌کرد و یا اگر فواصل کانونی لنزها تغییر می‌کرد اعداد خیلی نزئیک به هم بود. این جا اما وقت این است که علاوه بر لنزهای ثابت تله لنزهای زوم یا کیت لنزهایی را ببینیم که فواصل کانونی متفاوتی را پوشش می‌دهد. پس اول نگاهی به لنزهای تله‌ی ثابت می‌اندازیم و بعد از لنزهای تله‌ی زوم. 

لنز کانن EF 85mm F/1.8 USM

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۸۵ mm 1:2-1.2
ساختار داخلی لنز ۹ elements in 7 groups
زاویه دید ۲۸ درجه 
فوکوس خودکار USM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۸۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۸ میلی متر
ابعاد ۷۱×۷۵ میلی متر
وزن ۴۲۵ g 

لنز دوربین نیکون مدل mm F/1.8G AF-S85

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۸۵ mm 1:2-1.2
ساختار داخلی لنز ۹ elements in 9 groups
زاویه دید ۲۸.۵ درجه
فوکوس خودکار Silent Wave Motor
نزدیکترین نقطه فوکوس ۸۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۶۷ میلی متر
ابعاد ۷۳×۸۰ میلی متر
وزن ۳۵۰ g 

لنز کانن مدل EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۰۰ mm 1:3.5-2
ساختار داخلی لنز ۱۵ elements in 12 groups
زاویه دید ۲۳.۴ درجه
فوکوس خودکار USM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۳۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۶۷ میلی متر
ابعاد ۱۲۳×۷۸ میلی متر
وزن ۶۲۵ g 

لنز تامرون مدل SP 85mm F/1.8 Di VC USD مناسب برای دوربین‌های کانن

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۸۵ mm 1:1.8
ساختار داخلی لنز ۱۳ elements in 9 groups
فوکوس خودکار Ring-type ultrasonic
نزدیکترین نقطه فوکوس ۸۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۶۷ میلی متر
ابعاد ۹۱ × ۸۵ میلی متر
وزن ۷۰۰ g 

خب حالا برویم سراغ لنزهای تله‌ای که حرفشان پیش کشیده شد. این نکته هم باید گفت که ممکن است باز سوال پیش بیاید که وقتی کیت لنزها هستند که چندین فاصله‌ی کانونی را پوشش می‌دهند یک عکاس چرا باید برود سراغ لنزهای فیکس؟ این سوال در مورد عکاسان آماتور کاملا سوال به جایی‌ست و جواب این است که واقعا نیازی نیست که یک عکاس آماتور به فکر خرید یک لنز ثابت یا پرایم بیفتد یا حالا اگر خیلی اصرار دارد با توجه به ژانر عکاسی مورد علاقه‌ش می‌تواند یک لنز پرایم هم در کنار کیت لنز مورد نظرش تهیه کند. برویم که داشته باشیم چند لنز تله‌ی زوم را. 

لنز نیکون مدل AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۰۰-۷۰ mm 1:5.5-2.8
ساختار داخلی لنز ۲۲ elements in 18 groups
زاویه دید ۸° – ۲۲٫۸۳° درجه
فوکوس خودکار Ring-type ultrasonic
نزدیکترین نقطه فوکوس ۱۱۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۷۷ میلی متر
ابعاد ۲۰۲.۵ × ۸۸.۵ میلی متر
وزن ۱۴۳۰ g 

لنز نیکون مدل ۷۰-۳۰۰ AF-P VR

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۳۰۰-۷۰ mm 1:6.3
ساختار داخلی لنز ۱۴  elements in 10 groups
زاویه دید ۲۲°۵۰′-۵°۲۰′ درجه
فوکوس خودکار Stepper motor
نزدیکترین نقطه فوکوس ۱۱۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۸ میلی متر
ابعاد ۷۲ × ۱۲۵ میلی متر
وزن ۴۱۵ g 

لنز کانن مدل EF-S 70-200mm F/4 L USM IS

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۰۰-۷۰ mm 1:32-3.5
ساختار داخلی لنز ۲۰   elements in 15 groups
زاویه دید ۳۴-۱۲ درجه
فوکوس خودکار USM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۱۲۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۸ میلی متر
ابعاد ۱۷۲×۷۶ میلی متر
وزن ۷۶۰ g 

لنز نیکون مدل ۷۰-۳۰۰ AF-P

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۴۵۰-۱۰۵ mm 1:40-4.5
ساختار داخلی لنز ۱۸   elements in 14 groups
زاویه دید ۲۲°۵۰′-۵°۲۰′ درجه 
فوکوس خودکار دارد
نزدیکترین نقطه فوکوس ۱۲۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۶۷ میلی متر
ابعاد ۱۷۰x90x90 میلی متر
وزن ۳۰۰ g 

بازگشت به منو ↑

کیت لنزها یا لنزهای زوم

وقتی انواع لنزها را بر اساس نیازتان بشناسید آن وقت است که در وهله‌ی تصمیم می‌گیرید که چه لنز یا لنزهایی بخرید و بعد تصمیم می‌گیرید که هر جایی که خواستید عکاسی کنید به چه لنزهایی نیازاست. مبحث شناخت لنزها بر اساس‌های محتلف واقعا مبحث جذابی‌ست و من به شما قول می‌دهم این بحث لنزشناسی را از جنبه‌های مختلف ادامه بدهم. چون چیزیکهما تا این‌جا بررسی کردیم تقریبا فقط انتخاب لنز بر اساس فاصله‌ی کانونی بود. اما اگر کنید کلی عدد و حرف روی لنزها نوشته شده که در سطوح حرفه‌ای تر تک تک این عددها و علامت‌ها در انتخاب لنز شما دخیل خواهند بود. 

باری، از پرکاربردترین، کار راه انداز ترین و پرطرفدارترین لنزهایی که در بازار وجود دارند کیت لنزها هستد که دیگر حالا معرف حضورتان هست.  هنگام استفاده از کیت لنزها یا لنزهای زوم  قابلیت زوم کردن هم دارید که لنزهای ثابت یا پرایم این امکان را به شما نمی‌دهد و در واقع به خاطر همین قابلیت زوم کردن است که فواصل کانونی مختلف را پوشش می‌دهد. نه، اصلا بگذارید بگویم، این یکی به خاطر آن یکی نیست؛ این دوتا درواقع یکی هستند، زوم کردن همان تغییر فاصله‌ی کانونی‌ست. 

تصور اشتباهی وجود دارد از این که هر کس با لنزهای زوم عکاسی کند حرفه‌ای نیست. اما در جواب باید گفت که خود همین فکر حرفه‌ای نیست. عرض می‌کنم چرا. اگر عکاسی تمام کارش با یک یا دو لنز پرایم راه بیفتد این بدین معنی‌ست که شرایط مختلف عکاسی را تجربه نکرده. زمان‌هایی هستند در عکاسی که در زمان خیلی کوتاه باید عکس‌هایی بگیرید از سوژه‌های بسیار متفاوت به لحاظ اندازه و یا دوری و نزدیکی؛ یا گاهی پیش میاید که در سفر باشید و یا در شرایطی که ریسک بالایی دارد اگر با خودتان هشت نه تا لنز پرایم بردارید. در چنین شرایطی هیچ منطقی نیست که حتی در حرفه‌ای ترین سطح هم عکاس مدام لنز عوض کند و از هر لنز یکی با خودش داشته باشد.  پس می‌بینید که درحرفه‌ای ترین سطح عکاسی هم توجیه دارد که از لنزهای زوم استفاده کنید. این توجیه خب برای افراد آماتور حتی کاربردی‌تر هم می‌شود وقتی پای هزینه به میان باشد. نگاهی به قیمت‌ها بیاندازید تا ببینید اگر بخواهید تمام فواصل کانونی یک کیت لنز را با لنزهای پرایم تامین کنید چه قیمت گزافی باید پرداخت کنید. حالا که دیدیم خرید یک لنز زوم مناسب نه تنها کار عاقلانه‌ای‌ست بلکه تصیمیمی به غایت حرفه‌ای‌ست برویم و چند کیت لنز مرسوم را ببینیم با هم. فقط این نکته را قبلش بگویم؛ همانطور که خواهید دید این کیت لنزها گستره‌های مختلفی دارند. فرمول کلی انتخاب این کیت لنزها این است که با کمترین هزینه بیشترین فواصل کانونی را داشته باشید. حالا وقتی این را معیار قرار می‌دهید خب می‌توانید عوامل دیگر را مثل کیفیت لنز، موتور فوکوس خودکار، سرعت لنز و از این دست را هم لحاظ کنید. گاهی حتا ممکن است تکلیفتان روشن باشد مثلن دوست دارید کیت لنزتان بیشتر گستره‌ی واید را پوشش بدهد و یا گستره‌ی تله را گاهی هم قصد دارید گسترده ترین لنز موجود را بخرید و خودتان را خلاص کنید. پس ببینید این لنزها را. 

لنز دوربین کانن مدل ۱۸-۱۳۵ میلی متر IS USM

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۳۵-۱۸ mm 1: 38-3.5
ساختار داخلی لنز ۱۶   elements in 12 groups
زاویه دید ۷۴°۲۰′-۱۱°۳۰′ درجه
فوکوس خودکار NANO USM technology
نزدیکترین نقطه فوکوس ۳۹  سانتی متر
سایز فیلتر ۶۷ میلی متر
ابعاد ۷۷ × ۹۶ میلی متر
وزن ۵۱۵ g 

لنز دوربین کانن مدل ۲۴-۱۰۵ میلی متر IS II

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۰۵-۲۴ mm 1: 22-3.5
ساختار داخلی لنز ۱۷   elements in 12 groups
فوکوس خودکار Ring-type ultrasonic
نزدیکترین نقطه فوکوس ۴۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۷۷ میلی متر
ابعاد ۸۴ × ۱۱۸ میلی متر
وزن ۷۹۵ g 

لنز کانن EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۵۵-۱۸ mm 1:5.6 و بالاتر
ساختار داخلی لنز ۱۱   elements in 9 groups
فوکوس خودکار دارد
نزدیکترین نقطه فوکوس ۲۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۸ میلی متر
ابعاد ۷۰×۶۸ میلی متر
وزن ۵۱۵ g 

لنز کانن EF 24-70mm f/2.8L II USM

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۴-۷۰ mm 1: 2-22
ساختار داخلی لنز ۱۸   elements in 13 groups
زاویه دید ۸۴-۳۴ درجه
فوکوس خودکار USM
نزدیکترین نقطه فوکوس ۳۸  سانتی متر
سایز فیلتر ۸۲  میلی متر
ابعاد ۱۱۳×۸۸.۵ میلی متر
وزن ۸۰۵ g 

لنز دوربین کانن مدل ۲۴-۱۰۵ میلی متر IS STM

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۴-۱۰۵ mm 1: تا ۳۲
ساختار داخلی لنز ۱۷ elements in 13 groups
زاویه دید ۸۴-۳۴ درجه
فوکوس خودکار Stepper
نزدیکترین نقطه فوکوس ۴۰  سانتی متر
سایز فیلتر ۷۷  میلی متر
ابعاد ۸۳ × ۱۰۴ میلی متر
وزن ۵۲۵ g 

لنز دوربین نیکون AF-S 24-120mm F/4G ED VR

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۴-۱۲۰ mm 1: 22-3.5
ساختار داخلی لنز ۱۷ elements in 13 groups
زاویه دید ۸۴-۲۴.۵ درجه
فوکوس خودکار Silent Wave Motor
نزدیکترین نقطه فوکوس ۴۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۷۷  میلی متر
ابعاد ۸۳ × ۱۰۴ میلی متر
وزن ۵۲۵ g 

لنز-تامرون AF 18-200mm F3.5 – F6.3 Di-II Canon

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۸-۲۰۰ mm 1: 22-3.5
ساختار داخلی لنز ۱۳ elements in 15 groups
زاویه دید ۶۳.۴ درجه
فوکوس خودکار دارد
نزدیکترین نقطه فوکوس ۴۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۶۲  میلی متر
ابعاد ۸۴ ×۷۳ میلی متر
وزن ۳۹۸ g 

لنز نیکون مدل AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۸-۵۵ mm 1: 38-3.5
ساختار داخلی لنز ۱۲ elements in 9 groups
زاویه دید ۶۳.۴ درجه
فوکوس خودکار پله ای AF-P
نزدیکترین نقطه فوکوس ۲۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۵  میلی متر
ابعاد ۶۴×۶۲ میلی متر
وزن ۲۰۵ g 

لنز سیگما مدل Art 24-70mm f/2.8 DG OS HSM مناسب برای دوربین نیکون

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۲۴-۷۰ mm 1: 2-3.5
ساختار داخلی لنز ۱۹ elements in 14 groups
فوکوس خودکار Ultrasonic
نزدیکترین نقطه فوکوس ۳۷  سانتی متر
سایز فیلتر ۸۲  میلی متر
ابعاد ۸۸×۱۰۷.۶ میلی متر
وزن ۱۰۰۰ g 

لنز کانن EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II

مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا


فاصله‌ی کانونی و عدد دیافراگم ۱۸-۵۵ mm 1: 36-3.5
ساختار داخلی لنز ۱۱ elements in 9 groups
زاویه دید ۷۴.۳-۲۷.۸ درجه
فوکوس خودکار DC
نزدیکترین نقطه فوکوس ۲۵  سانتی متر
سایز فیلتر ۵۸  میلی متر
ابعاد ۷۰×۶۸.۵ میلی متر
وزن ۲۰۵ g 
جمع بندی: 

خب تقریبا با این راهنما هر آن چیزی که از خرید لنز باید بدانید دستگیرتان شد و انواع لنزها را با هم دیدیم و مقایسه کردیم. اگر در سطوح حرفه‌ای تر خواستید لنز بخرید باید نکات دیگری را هم رعایت کنید. همانطور که گفتیم لنزها از ویژگی‌های دیگری هم تشکیل شده انداین ویژگی‌ها خیلی وقت‌ها می‌تواند روی انتخاب شما تاثیربگذارند. . اما اصل چیزی که لنزها بر اساسش دسته بندی می‌شوند همین فاصله‌ی کانونی ست که لنزها را به سه دسته‌ی تله-نرمال-واید تقسیم می‌کند. فعلا این بحث را همین جا می‌بندیم ولی این قول را از من داشته باشید به بحث خرید لنز بر می‌گردیم. 

برچسب ها:

نمایش پروفایل

آورده اند که همانا فضولی باید ازصفات بارز یک نویسنده‌ باشد. من هم به عنوان یک نویسنده‌ و کارشناس محتوا در خدمت شماهستم تا قدری از نتیجه‌ی فضولی‌هایم برای شما بنویسم. چون در آغاز هیچ نبود؛ کلمه بود ... و از کلمه بود که جهان جان گرفت.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر