رفتن به نوار ابزار

نکاتی درباره خرید چراغ مطالعه

امتیازدهی+9
امتیازدهی+9

مطالعه، کار با رایانه، نقشه‌کشی و طراحی و انجام کارهای هنری و…، از جمله کارهایی هستند که به تمرکز نیاز دارند علاوه بر تمرکز، خوب دیده شدن جزئیات نیز در این کارها اهمیت دارد. فاکتوری که باعث می‌شود در کاری خوب تمرکز کنید نور مناسب است.نبود نور کافی علت اصلی سردرد، فشار و خستگی چشم است. خوشبختانه با استفاده از چراغ مطالعه میتوان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. چراغ مطالعه وسیله‌ای است که منطقه کوچکی را از نزدیک روشن می‌کند تا بتوانید تمرکز بهتری در فعالیت خود داشته باشید.


ممکن است از نظر شما خرید چراغ مطالعه کاری آسان و ابتدایی به نظر برسد که نیاز به اطلاعات خاصی نداشته باشد، اما اگر با ما در این مقاله همراه باشید خواهید دید اطلاعات و ویژگی‌هایی وجود دارد که در هنگام خرید و انتخاب بهترین چراغ مطالعه میتواند مد نظر شما قرار گرفته و به شما کمک کند. از آنجا که چراغ مطالعه‌‌ها در طرح‌های مختلف با عملکرد متفاوت وجود دارند آگاهی داشتن از ویژگیهای انواع چراغ های مطالعه لازم و ضروری است.

انواع چراغ مطالعه

به طور کلی سه نوع چراغ مطالعه وجود دارد:

۱- چراغ مطالعه ایستاده
۲- چراغ مطالعه قابل نصب
۳- چراغ مطالعه گیره دار

چراغ مطالعه ایستاده: منظور چراغ مطالعه‌هایی است که پایه دار هستند و نیازی به نصب ندارند و می‌توانید این چراغ‌ها را در هرجایی استفاده کنید. چراغ مطالعه ایستاده دو ایراد دارد: ۱- ممکن است واژگون شود، ۲- هنگام مطالعه در تخت، سایه چراغ بر روی کتاب افتاده و یافتن مکانی برای گذاشتن چراغ مطالعه روی تخت دشوار است. اما انتخاب این نوع چراغ مطالعه بر روی میز کار این مشکلات را ندارد و بسیار مناسب است.
چراغ مطالعه قابل نصب: این نوع چراغ مطالعه ایرادات و معایب چراغ مطالعه ایستاده را ندارند، اما مزایا و معایب دیگری دارند. مهمترین مزیت این نوع، ثبات این چراغ‌های مطالعه است و دیگر نگران برخورد وسایل با چراغ مطالعه و واژگون شدن آن نیستید. ایرادی که از این چراغ مطالعه میتوان گرفت این است که اگر مکان کار یا مطالعه خود را جابه‌جا کنید دیگر قادر نخواهید بود که چراغ مطالعه را با خود به جای دیگر ببرید.
چراغ مطالعه گیره دار: این چراغ‌ها ثبات، راحتی و تطبیق‌پذیری بیشتری را ارئه می‌دهند. این نوع چراغ‌ مطالعه به راحتی در اکثر مکان‌ها قابل نصب هستند، لبه میز، لبه مبل و یا مدل‌‌های سبکتر را میتوان به لبه کتاب متصل کرد. چراغ مطالعه گیره‌ دار این قابلیت را دارد که به هر جا بروید و یا جابه‌جا شوید همراه شما باشد.

انواع لامپ چراغ مطالعه

لامپ چراغ مطالعه از اجزای مهم آن محسوب می‌شود. برخی لامپ‌های چراغ مطالعه قابل تعویض نیستند و شارژ می‌شوند. زمانی که طول عمر این لامپ‌ها تمام شد بایستی کل چراغ مطالعه دور انداخته شود. اما برخی دیگر از انواع چراغ مطالعه دارای لامپ‌های قابل تعویض هستن که با تمام شدن طول عمر لامپ میتوان آن را تعویض کرد.

انواع لامپ‌های استفاده شده در چراغ‌های مطالعه عبارتند از:

لامپ ال ای دی (LED): جدیدترین نوع لامپ چراغ مطالعه هستند، معمولا مصرف برق کمتری نسبت به سایر لامپ‌ها دارد و گرما کمتری تولید می‌کند. طول عمر این لامپ بیش از ۲۵ هزار ساعت است و این نوع لامپ‌ها برای روشنایی فضای کار بسیار مناسب است. نور این لامپ‌ها خیره کننده نیست و به جای تابش نور در تمام جهات یک شعاع نوری متمرکز ایجاد می‌کند.
لامپ رشته‌ای: این نوع لامپ‌ها گرما ایجاد می‌کنند و نور زرد رنگی دارند. روشنایی فراگیر این لامپ‌ها برای کارهایی که به تمرکز نور احتیاج دارند مناسب نیست. چراغ مطالعه با لامپ‌های رشته‌ای برای ساعات عصر تا شب مناسب است و ارزان‌تر ازانواع دیگر هستند. طول عمر لامپ‌های رشته ۱۰۰۰ ساعت و دارای بیشترین مصرف برق هستند.
لامپ هالوژن: اگر به تمرکز نوری احتیاج دارید این لامپ‌ها بهترین گزینه هستند. این لامپ‌ها نور طبیعی و درخشانی دارند و ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر از لامپ‌های استاندارد انرژی مصرف می‌کند. این لامپ‌ها زیاد داغ می‌شوند و طول عمر ۲ تا ۳ برابر بیشتر از لامپ‌های معمولی دارند.
لامپ فلورسنت: این لامپ‌ها بسیار مقرون به صرفه هستند و ۱۱ برابر بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای دوام دارند، همچنین کم مصرف‌تر از آنها هستند. لامپ‌های فلورسنت تنوع بیشتری دارند و گرمای کمی تولید می‌کنند. ایرادی که به این لامپ‌ها وارد است، استفاده از بخار جیوه در این لامپ‌ها است که در صورت شکستن باید آن را با احتیاط دور انداخت.
لامپ فول اسپکتروم: این لامپ‌ها برای دیدن دقیق رنگ‌ها بسیار کاربردی است زیرا طیف نور الکترومغناطیسی از مادون قرمز تا فرابنفش را پوشش می‌دهد. لامپ‌های فول اسپکتروم باعث افزایش وضوح تصویر و بهتر دیده شدن رنگ‌ها می‌شوند، بنابراین اگر طراح گرافیک هستید یا دیدن رنگ در کارتان بسیار اهمیت دارد چراغ مطالعه‌هایی با لامپ فول اسپکتروم بهترین انتخاب است.

معیارهای اصلی که هنگام انتخاب چراغ مطالعه باید در نظر بگیرید:

  • کیفیت نور و حالت روشنایی چندگانه

کیفیت کلی نور چراغ مطالعه مهم است. برخی از چراغ‌های مطالعه بیش از حد روشن هستند که باعث خستگی چشم‌های شما می‌شوند و برخی نور کم دارند که برای چشم مناسب نیست. یک چراغ مطالعه خوب باید به طور یکنواخت نوردهی داشته باشد. همچنین باید دارای تنظیمات روشنایی مختلفی باشد که به شما امکان می‌دهد حالت روشنایی را تنظیم کنید تا اندازه نور دلخواه را برای محیط‌های مختلف بدست بیاورید.
میزان روشنایی نور توسط عدد لوکس نشان داده می‌شود، یعنی چه مقدار لومنی را میتوان در مترمربع ساطع کرد. ما برای کارهای آسان و عادی مانند خواندن، نوشتن، بافتنی و کار با رایانه نیاز به نور ۲۵۰ تا ۵۰۰ لومن در مترمربع داریم. برای کارهای دقیق تر مانند نقاشی یا گلدوزی نورپردازی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لومن در هر متر مربع ضروری است. همچنین پیشنهاد می‌شود هر چه محیط پیرامون تاریک‌تر باشد، لوکس مورد نیاز خود را پایین بیاورید. این امر به منظور کاهش تضاد بین قسمت روشن و تاریک است تا چشمان شما مجبور به تنظیم چشمگیری نشود.

  • گردن انعطاف پذیر

گردن چراغ مطالعه باید قابل تنظیم باشد و در هر جایی که مایل باشید ثابت بماند.

  • عمر باتری

هنگام انتخاب چراغ مطالعه توجه داشته باشید که مدت زمان آن با یک بار شارژ چقدر دوام دارد و آیا تعویض باتری لازم خواهد بود یا خیر؟ به یاد داشته باشید که اگر باتری خوبی نداشته باشید، چراغ مطالعه خوبی هم ندارید. این امر به کیفیت نور و همچنین تنظیم روشنایی در استفاده بستگی دارد. اگر از خرید باتری خسته می‌شوید بهتر است چراغ مطالعه شارژی را انتخاب کنید این نوع چراغ مطالعه، بهترین انتخاب برای شما خواهد بود و بسیار راحت‌تر است. علاوه بر این داشتن چراغ مطالعه شارژی به شما کمک می‌کند تا در هزینه باتری نیز صرفه جویی کنید. با این وجود و در صورت داشتن باتری دستورالعمل‌های سازنده را در مورد شارژ باتری را رعایت کنید تا عمر آن تا حد ممکن حفظ شود.

  • گارانتی

یک دوره ضمانت طولانی همیشه مفید خواهد بود و با استفاده از آن می‌توانید بازپرداخت یا تعویض رایگان را در مدت زمان معین انجام دهید.

  • مصرف انرژی

شاید تصور کنید که میزان انرژی مورد استفاده یک لامپ مهم نیست. اما در واقع برخی لامپ‌ها هر سال هزینه زیادی را به شما متحمل می‌کنند. به طور کلی، لامپ‌های LED بیشترین انرژی را ذخیره می‌کنند و به دنبال آن لامپ‌های CFL، هالوژن و لامپ‌های رشته‌ای بیشترین میزان مصرف برق را دارند.

  • خواص فیلتر نور آبی

نور آبی مسئول اختلال در خواب انسان است. در نتیجه اگر قصد دارید قبل از خوابیدن از چراغ مطالعه برای خواندن استفاده کنید بهتر است به دنبال لامپ‌هایی باشید که دارای خاصیت فیلتر نور آبی باشند.

  • لامپ‌های جایگزین

هنگام خرید چراغ مطالعه از موجود بودن لامپ آن در بازار مطمئن شوید. ممکن است برخی از شرکتهای تولید کننده ساخت یک مدل از چراغ مطالعه را کنار بگذارند که همین عامل باعث می شود که لامپ آن مدل از چراغ مطالعه دیگر تولید نشود.سعی کنید چراغ مطالعه ای خریداری کنید که لامپ آن استاندارد بوده و جایگزین آن در بازار موجود باشد.

  • امکان تغییر مسیر زاویه نور

هر کسی که با لپ تاپ کار می‌کند میداند که وقتی با نور شدید مواجه می‌شود و یا بازتاب یک لامپ کم نور روی صفحه چقدر آزار دهنده است. خوشبختانه بیشتر چراغ‌های مطالعه از گردن‌های انعطاف پذیر برخوردار هستند، طوری که افراد می‌توانند نور را به سمتی که بیشترین راحتی را دارد هدایت کنند. حتی بعضی کتاب‌ها بر روی کاغذ براق چاپ می‌شوند که می‌توانند نور را به چشم منعکس کنند که با تغییر زاویه تابش چراغ مطالعه میتوان این مشکل را حل کرد.

  • جلوگیری از فشار به چشم هنگام مطالعه

برای کاهش فشار به چشم در هنگام مطالعه، مناسب‌ترین حالت این است که چند منبع روشنایی در اتاق داشته باشید. بهترین فضا برای مطالعه یک اتاق روشن و یک منبع نور متمرکز مانند چراغ مطالعه برای خواندن راحت‌تر و تمرکز بیشتر است. علت پیشنهاد این فضا به این دلیل است که کنتراست نور شدید بین دو نقطه بوجود نیاید. اگر نقطه مطالعه کاملا روشن باشد و اطراف آن بسیار تاریک، ناخوداگاه چشم به اطراف می‌چرخد و این چرخش چشم بین دو نقطه تاریک و روشن، باعث منقبض و منبسط شدن عضلات و مردمک چشم و در نتیجه خستگی و فشار به چشم می‌شود. اگر چراغ مطالعه تنها منبع روشنایی برای مطالعه است سعی کنید مدلی از نور را انتخاب کنید که دارای پرتاب گسترده باشد تا به جای اینکه فقط یک پرتوی متمرکز داشته باشید، نور محیط بیشتری را روشن کند. در مبحث نورپردازی باید معیارهای دیگر ازجمله سن شخص را نیز مد نظر داشته باشید، سالخوردگان نسبت افراد جوان‌تر به نور بیشتری برای خواندن نیاز دارند. در سن ۱۰ سالگی چشم‌ها فقط به ۵۰۰ لومن برای خواندن (بدون فشار به چشم) نیاز دارند. تا سن ۳۰ سالگی این مقدار به حدود ۱۰۰۰ لومن افزایش می‌یابد و در سن ۶۰ سالگی، چشم‌ها به ۲۰۰۰ لومن نور نیاز دارند. راه دیگر برای کاهش فشار به چشم در هنگام مطالعه، استراحت دادن منظم به چشم‌ها است. قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را رعایت کنید به این صورت که بعد از ۲۰ دقیقه مطالعه، به مدت ۲۰ ثانیه به نقطه‌ای ۲۰ قدم دورتر از خود خیره شوید، این کار باعث استراحت دادن به چشم‌ها می‌شود. خیره شدن طولانی مدت به کتاب و یا صفحه کامپیوتر باعث خشکی و تحریک چشم‌ها می‌شود. از اشک‌های مصنوعی برای مرطوب کردن منظم چشم‌ها استفاده کنید.

آشنایی با اصطلاحات مربوط به نور

شدت نور: شدت نور برابر است با میزان نور منتشر شده از واحد زاویه فضایی. واحد اندازه گیری شدت نور، کاندلا است که با نماد cd نمایش داده می‌شود.
شدت روشنایی: شدت روشنایی به معنای مقدار شار نوری است که به واحد سطح یعنی ۱ مترمربع می‌رسد و با لوکس (LUX) نشان داده می‌شود.
شار نوری: شار نوری به مقدار نوری گفته می‌شود که منبع نور تولید می‌کند. واحد اندازه گیری شار نوری، لومن (lm) است. بهترین میزان روشنایی چراغ مطالعه باید در محدوده ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ لومن باشد. شدت روشنایی را نباید با وات یا توان لامپ اشتباه گرفت. شدت روشنایی لامپ را لومن لامپ تعیین می‌کند، به این صورت که هرچقدر لومن یک لامپ بیشتر باشد یعنی نور بیشتری تولید می‌کند پس شدت روشنایی لامپی بیشتر است که لومن بیشتری دارد نه وات بیشتر.

معرفی پرفروش‌ترین چراغ‌های مطالعه

چراغ مطالعه مدل EN-101

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول

سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه لمسی کامی سیف مدل KM-6682C

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول


سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه کد DL-113

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول


سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه گیره‌ای مدل C801

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه مدل EN-111

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول

سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه مدل EN-107A

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول


سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه مدل N-115

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول


سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

پنل مطالعه مدل DC-986

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول


سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه تسکو مدل TLW 10

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول


سایر توضیحات:

بازگشت به منو ↑

چراغ مطالعه مدل DL-105

مشاهده قیمت +  خرید از دیجی کالا


مشخصات محصول


سایر توضیحات:

سخن پایانی
وظیفه محافظت و نگهداری از چشم‌ها با شماست. در هنگام مطالعه یا انجام دادن کارهای دقیق، با استفاده از چراغ مطالعه و تامین نور مناسب از چشم‌هایتان محافظت کنید. همیشه به یاد داشته باشید که شما مصرف کننده هستید و می‌توانید بهترین‌ها را تقاضا کنید.

برچسب ها:

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!

ببین ببر