رفتن به نوار ابزار

رقابت نرم افزاری بین Logitech Gaming و Razer Synapse

Logitech و Razer هر دو دارای لوازم جانبی بسیار جذابی برای بازی هستند. چه در حال بازی باشید و چه در حال انجام کارهای روزمره، هر دو گزینه عالی هستند. نرم افزاری که آنها استفاده می کنند دارای تفاوتهای کوچک اما مهمی است. این جا این تفاوت ها را مقایسه می کنیم تا ببینید هر کدام چه امکاناتی می توانند در اختیار شما بگذارند.


Logitech و Razer طیف وسیعی از وسایل جانبی مخصوص بازی را برای انتخاب دارند و من قصد ندارم مدل خاصی را در این یادداشت به شما پیشنهاد بدهم. درعوض، می خواهم به طور کلی درباره‌ی قابلیت‌های نرم افزاری این دو برند با شما حرف بزنم. در طول آزمایش من از صفحه کلید Logitech G410 و ماوس G602 و همچنین صفحه کلید Razer Blackwidow Chroma Tournament Edition و موس Naga Epic Chroma استفاده کردم. اگرچه چیزهای زیادی در مورد مدلهای خاص هر دو برند می توان گفت، امروز من در مورد چیزی با شما صحبت خواهم کرد که هیچ کس واقعاً بررسی نمی کند – نرم افزار آنها و اینکه سفارشی کردن چرخ دنده‌ی اسکرول با قابلیت ماکرو ، پروفایل‌ها و حتی نورپردازی در این برندها چه قدر آسان است.
مدعیان
Logitech و Razer از یک برنامه واحد برای مدیریت همزمان تجهیزات جانبی شما استفاده می کنند که از اکثر جهات ، کاملاً شبیه به هم هستند. با این حال ، هر دوشان برای مدیریت کاربری امکاناتی دارند که قدریبا هم متفاوت است و به واقع انتخاب بین آنها را تا منوط به ترجیح شخصی می‌کند. بهاین تفاوتها کمی جلوترخواهیم رسید. چیزی که من در حال بررسی آن هستم عبارت است از:

نرم افزار Logitech Gaming: برنامه Logitech با تمام خلاقیتی که درش به کار رفته واقعا در جایگاه بالاتر از حد متوسط قرار گرفته است. خوشبختانه این شرکت بیشتر از این که درگیر حواشی باشد تمرکزش را روی ارتقای نرم افزارش گذاشته.
Razer Synapse: برنامه Razer ، Synapse ، بسیار جالب به نظر می رسد. این شرکت حتی قابلیتی دارد که می توانید برای ورود به سیستم و همگام سازی پروفایل های خود بین چندین رایانه از آن استفاده کنید. و همین که نیاز نیست تنظیمات تازه ای را در دستگاههای مختلف انجام بدهید خودش امکان بسیار کار راه اندازیست.
هر دو برنامه بیشتر عملکردهای اصلی‌شان را به صورت یکسان انجام می دهند، از جمله دکمه های مخصوص برای کاربری برنامه نویسی، ضبط ماکرو ، شخصی سازی الگوی رنگ و ضبط آمار استفاده. نحوه کار آنها در مورد هر کاربری می تواند بسیار متفاوت باشد. در هنگام بررسی به خاطر داشته باشید که لزوماً منظورم ترجیح یکی بر دیگری نیست، و انتخاب هیچ کدامشان اشتباه نیست. من در مورد تفاوت‌های هر دو توضیح خواهم داد و شما می توانید خودتان تصمیم بگیرید که کدام یکی برای شما مناسب‌تر است.

  • میانبرها و نمایه های صفحه کلید

Logitech و Razer به شما امکان می دهند کلیدهای ماکرو را شخصی سازی کنید تا بتوانید به سرعت، اقدامات پیچیده را هم انجام دهید. همچنین هر دو به شما امکان می دهد چندین نمایه یا پروفایل بسازید ، بنابراین می توانید دکمه های خود را بر اساس هر برنامه سفارشی‌سازی کنید. به عنوان مثال ، می توانید وقتی که در Chrome هستید ، یک دکمه روی ماوس خود را مشخص کنید تا یک برگه جدید باز کند ، یا موقعی که دارید Mass Effect بازی می‌کنید، با همان دکمه به صورت آدم‌ها مشت بزنید. هر دو بر اساس برنامه مورد نظر در آن زمان به طور خودکار تغییر می کنند. با این حال ، هر نرم افزار مقداری متفاوت از پس این کار برمی آید.

هنگامی که یک پروفایل Logitech برای یک برنامه ایجاد می کنید ، از آن نمایه در همه دستگاه های Logitech شما استفاده می شود. بنابراین ، وقتی که شما یک پروفایل Skyrim برای صفحه کلید خود ایجاد کرده اید ، ماوس شما نیز دارای نمایه Skyrim خواهد شد که بر اساس یک پروفایل پیش فرض تنظیم شده است و هیچ تغییری در آن اتفاق نمی افتد تا زمانی که عمداً آن را تغییر دهید. از طرف دیگر ، Razer از شما می خواهد پروفایل Skyrim را برای صفحه کلید و ماوس خود جداگانه تنظیم کنید. اگر فقط یک پروفایل Skyrim برای صفحه کلید خود تنظیم کنید ، ماوس از هر پروفایلی که آخرین بار به طور خودکار شناسایی شده استفاده می کند.

در عمل ، فهمیدم که این می تواند قدری مشکل ایجاد کند. به عنوان مثال ، من یک پروفایل Chrome در موس و صفحه کلید دارم که از آن برای کارهای دم دستی مانند باز کردن ماشین حساب یا وارد کردن متن استفاده می کنم. اگر فقط یک نمایه Skyrim برای صفحه کلید Razer خود تنظیم کنم ، و آخرین برنامه ای که باز کردم (یا برای آن از تب alt) استفاده کردم ، کروم بود ، در ماوس Razer من همچنان میانبرهای Chrome را استفاده می کند. در حالی که من با یک اژدها در نبردی تن به تن بودم، اجرای تصادفی برنامه ماشین حساب ایده آل نیست. از این بدتر ، اگر Chrome آخرین برنامه ای نبود که من در آن alt-tab کردم ، ممکن است ماوس از یک نمایه کاملاً متفاوت استفاده کند. این امر می تواند دانستن اینکه یک دکمه خاص قصد انجام چه کاری را دارد بسیار دشوار کند مگر اینکه آن را به طور خاص سفارشی کنید.
با Logitech ، اگر فقط یک نمایه Skyrim برای صفحه کلید خود تنظیم کنم ، ماوس هنگام حضور در بازی ، نمایه Chrome را غیرفعال می کند و به جای آن از میانبرهای پیش فرض استفاده می کند. میانبرهای پیشفرض اساسا کمتر روی اعصاب هستند مثلا نشان دهنده‌ی باقیمانده باتری ماوس که خب کمتر از صفحه‌ی ماشین حساب وسط جنگ با اژدها مزاحمت ایجاد می کند. اگر فقط چند میانبر صفحه کلید در یک نمایه تنظیم کنم ، دیگر نگران این نیستم که یک دکمه از یک پروفایل مرتبط با برنامه‌ی دیگری که یادم رفته به یک ماکروی پیچیده متصل شود.

  • چند تفاوت دیگر نیز وجود دارد که من متوجه شدم:

به طور کلی ، Logitech در ویژگی های کاربری عمومی بهتر عمل می کند ، در حالی که Razer روی گزینه هایی تمرکز می کند که کاربر ممکن است هنگام بازی دوست داشته باشد. به عنوان مثال ، با Logitech می توانید با یک دکمه متنی را به جایی بچسبانید (paste کنید) ، رسانه هایی را که در حالت اجرا هستند پاز کنید و دوباره اجرا کنید و حتی میکروفون خود را در Ventrilo بی صدا یا بی صدا کنید. اما از آن طرف، Razer وظایف کمتری برای برنامه های خارجی دارد ،ولی خب از سویی دیگر گزینه هایی برای تغییر پروفایل در حالت پرواز ، شخصی سازی میانبرها هنگام بازی و برقراری ارتباط با سایر دستگاه های خود دارد. اگر می خواهید از وسایل جانبی خود برای دفتر و همچنین بازی استفاده کنید ، احتمالاً Logitech در اینجا حرف اول را می زند.
استفاده از رابط کاربری Logitech کمی آسان تر است. در این تکنولوژی شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار تمام دستگاه خود را رصد کنید به علاوه‌ی بهره بردن از امکاناتی که می‌توانید با آن الگوی نوری و میزان درخشش کلیدها. برای ویرایش میانبرها فقط کافیست روی دکمه هایی که می خواهید تغییر دهید کلیک کنید. از طرف دیگر ، Razer برای ویرایش همه دکمه های موجود از شما می خواهد که بصورت دستی “نمای” مورد نظر خود را تغییر دهید. این فقط یک مزاحمت ملایم است ، اما با این وجود ناراحت کننده است.
Logitech به شما امکان می دهد پروفایل های مبتنی بر نرم افزار را انتخاب کنید و یا پروفایل ها را در خود دستگاه ذخیره کنید. بنابراین ، اگر یک پروفایلرا در حافظه ماوس خود ذخیره کنید و آن را به رایانه دیگری متصل کنید ، تنظیمات شما را به خاطر می آورد. متأسفانه ، شما فقط می توانید تعداد محدودی از پروفایل‌ها را در یک دستگاه خاص ذخیره کنید. در حالی که Razer قبلاً اجازه ذخیره‌ی پروفایل در دستگاه ها را داشت. سخت افزار جدیدتر از گزینه‌ی همگام سازی مبتنی بر حساب کاربری استفاده می کند. از این طریق می توانید پروفایل های بیشتری را همگام سازی کنید ، اما این شامل استفاده از یک سرور شخص ثالث است که ممکن است همیشه فعال نباشد.
اختلافات Razer و Logitech در این قسمت تا حد زیادی زیبایی بود. من شخصاً از نرم افزار Logitech بیشتر استفاده کرده ام ، بنابراین رابط Razer کمی گیج کننده تر است ، اما فاجعه بار نیست. و فقط به خاطر این است که من از برنامه Logitech بیشتر استفاده کرده ام. در هر دو مورد، کمی منحنی یادگیری وجود دارد ، بنابراین این که کدام یک را انتخاب می کنید واقعاً مهم نیست.

تنها استثنا مسئله‌ی سوئیچ کردن بین پروفایل‌هاست. نیازهای شما ممکن است متفاوت از نیازهای من باشد ، بنابراین نمی گویم که یکی قطعاً بهتر از دیگری است ، اما مهم است که بدانید که هر دو سیستم عامل چگونه از پروفایل استفاده می کنند. Logitech فرض می کند که می خواهید یک پروفایل ثابت همیشه فعال باشد ، در حالی که Razer به شما امکان می دهد برای هر برنامه در هر دستگاه به طور خاص یک پروفایل ایجاد کنید.

  • ضبط ماکروها

سفارشی سازی دستی کلیدها خیلی عالی‌ست، اما گاهی اوقات شما باید عملی طولانی یا پیچیده انجام دهید که لازم آن را دستی ایجاد کنید. اینجاست که ضبط ماکرو به درد شما می خورد. شما فقط می توانید دکمه ضبط را فشار دهید ، کلیدهای مورد نیاز خود را به ترتیب صحیح فشار دهید و سپس این عمل را برای بعد ذخیره کنید. بعداً می توانید آن عمل را به یک دکمه خاص اختصاص دهید.

اگر تا به حال MMO بازی کرده اید ، می دانید که این چقدر عالی است. جادوگر من در World of Warcraft می تواند برنامه ریزی را متوقف کند ، اهداف را تغییر دهد ، نفرین را برطرف کند و با فشار یک دکمه به هدف فعلی بازگردد. همچنین برای انجام عملیات کاری هم مفید است. من خودم از این ضبط ماکرو برای خیلی از کارهام استفاده می کنم مثل برچسب به عکس‌ها یا ادیت‌های تکراری که با کیبورد انجام می‌دهم.
از نظر من ، رابط کاربری Logitech برای بهینه کردن این ضبط‌های ماکرو راحت تر بود. در صفحه ای که دستورات را به دکمه ها اختصاص می دهید ، یک پنجره فرعی کوچک و قابل جستجو به نام “دستورات” وجود دارد که درآن می توانید ماکروهای جدیدی را حتی قبل از اختصاص دادن به یک دکمه ایجاد کنید. سپس آنها را به سمت کلیدی که می خواهید برای راه اندازی آن دستور استفاده کنید بکشید. همه چیز یک جا جمع شده و استفاده از آن بسیار آسان است.
در مقابل ، Razer Synapse چند مرحله اضافه تر دارد. ابتدا باید ماکروها را در یک تب جداگانه از برنامه ایجاد کنید. سپس ، باید به صفحه اختصاص کلید بروید ، روی دکمه ای که می خواهید اختصاص دهید کلیک کنید ، از لیست کشویی “Macro” را انتخاب کنید و سپس نام ماکرویی را که ایجاد کرده اید از لیست انتخاب کنید و برای یک کار ساده چند مرحله‌ای را باید طی کنید که اصلن نیازی هم ندارد.
وقتی صحبت از ضبط در حین کار یا همان on-the-flyاست ، Logitech باز هم کمی ساده تر از Razer است ، اما تنها در صورت داشتن سخت افزار خاص. برخی از صفحه کلیدها دارای یک دکمه اختصاصی ضبط ماکرو (یا “MR”) هستند. به راحتی می توانید این دکمه را فشار دهید ، سپس یکی از کلیدهای قابل تنظیم را فشار دهید. با این کار ضبط شروع می شود. عملی را که قصد ضبط کردنش را دارید، انجام دهید و پس از پایان کار ، دوباره روی دکمه MR کلیک کنید. این عملکرد اکنون در صفحه کلید شما ذخیره می شود. شما حتی نیازی به باز کزدن برنامه ندارید.
Razer در عوض از یک دکمه به سبک Fn استفاده می کند (مانند آنچه در اکثر لپ تاپ ها مشاهده می کنید) برای ضبط هنگام کار یا on-the-fly. صفحه کلید مورد آزمایش من دارای نماد “M” بر روی کلید F9 بود. با فشار دادن Fn + F9 ، می توانید ضبط ماکرو را شروع کنید. پس از پایان کار ، دوباره Fn + F9 را فشار دهید ، سپس دکمه ای را که می خواهید آن عملکرد را در آن ذخیره کنید فشار دهید. این کمی دشوارتر از داشتن یک دکمه اختصاصی ضبط ماکرو است ، اما همچنین باعث صرفه جویی در فضای صفحه کلید می شود ، بنابراین برای دریافت این ویژگی لزوماً نیازی به خرید سخت افزاری با یک دکمه اختصاصی ندارید.
این دو سیستم هم چنین برای تکرار دکمه‌ی ماکرو هم بسیار متفاوت عمل می‌کنند. Logitech به شما اجازه می دهد هنگام ایجاد ماکرو ، چندین گزینه تکرار روی کلیدهای ماکرو تنظیم کنید. به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید هر پنج ثانیه یک بار بارگیری مجدد اسلحه خود را انجام دهید و این کار ادامه داشته باشد تا زمانی که بگویید متوقف شود، اما یک دکمه دیگر هم نیاز دارید که با آن هر پنج ثانیه اسلحه خود را بارگیری کنید ولی این کار به مدت یک دقیقه ادامه پیدا کند. با سیستم عامل Logitech ، باید دو ماکرو جداگانه برای این کار ایجاد کنید. در حالی که، Razer فقط موقع ساختن ماکرو به شما اجازه می‌دهد که گزینه‌ی تکرار را برایش ایجاد کنید.که این امکان به Razer کمی انعطاف بیشتری می بخشد.

Razer همچنین یک گزینه برای تکرار ماکرو به تعداد مشخصی دارد ، که Logitech این کار را نمی کند. هر دوی Logitech و Razer می توانند ماکرو را تا زمانی که کلید تعیین شده فشرده شود بدون وقفه تکرار کنند. که این قابلیت به Razer یک مزیت دیگر در ایجاد ماکرو می دهد.
تفاوت بین نحوه کار ماکرو با Logitech و Razer بسیار کم است ، اما بسته به موارد استفاده شما ، تفاوت های جزئی می تواند به معنای تغییر اساسی در روند بازی یا روند کار شما باشد. اگر به ماکروهایی نیاز دارید که می خواهید تعداد مشخصی از آنها را تکرار کنید ، Razer بسیار بهتر است. اگر شما نیاز به ایجاد لیست بزرگی از ماکرو دارید که بتوانید به راحتی جستجو کنید ، با Logitech سرعت شما بیشتر خواهد بود.

  • نور و رنگ

قبل از تست سیستم رنگ بندی این دو برند نظرم این جوری بود:
آیا صفحه کلیدهای نورانی با طرح های رنگی قابل تنظیم از نظر عملکرد بی فایده هستند؟ آره
. آیا مزخرفند؟ باز هم ، آره.
اما باز هم فضولیم راحتم نگذاشت که این دو برند را از نظر امکانات نور و رنگ بررسی نکنم.
Logitech و Razer هر دو دارای سخت افزار جالبی هستند ، بنابراین سفارشی سازی رنگ بندی متناسب با سبک شما بسیار منطقی است. با این حال ، گزینه های رنگ از یک محصول به محصول دیگر بسیار متفاوت است. برخی از لوازم جانبی فقط می توانند رنگ های روشنایی دستگاه را به طور کلی تغییر دهند ، در حالی که برخی دیگر می توانند رنگ ها را به ازای هر کلید تغییر دهند که خب باحال تر است.
قابل درک است که سخت افزارهایی که بیشترین گزینه های شخصی سازی را دارند نیز گرانترین هستند. من تفاوت نحوه‌ی عملکرد رنگ آمیزی و الگوی نوری هر پلت فرم را بررسی خواهم کرد ، اما بخاطر داشته باشید که همه‌ی مدلها از تمام ویژگی های توصیف شده در اینجا برخوردار نیستند. در اینجا برخی از تفاوت های اصلی را با هم ببینیم:
در دستگاه های دارای قابلیت مخصوص، Logitech سفارشی سازی رنگ هر کلید جداگانه را روی صفحه کلید بسیار آسان می کند. فقط روی یک رنگ در انتخابگر رنگ کلیک کنید ، سپس روی کلیدهایی که می خواهید تغییر دهید کلیک کنید. صفحه کلید در لحظه به روز می شود. شما همچنین می توانید از بین جلوه های از پیش برنامه ریزی شده مانند الگوی چرخش بین رنگ‌ها، یا موج رنگین کمان در صفحه کلید خود انتخاب کنید. برخی از دستگاه ها ممکن است گزینه های محدودتری داشته باشند. لاجیتک همچنین دارای یک ویژگی به نام “مناطق روشنایی” است. می توانید کلیدها را با هم گروه بندی کنید (مانند WASD یا کلیدهای شماره ای) و رنگ آنها را به صورت گروهی و براساسا پروفابل مورد نیاز برای بازی تغییر دهید.
Razer از برنامه‌ی جداگانه ای به نام Chroma Configurator برای شخصی سازی طرح روشنایی وسایل جانبی خود استفاده می کند. این امر آن را بسیار قدرتمندتر و بلکه بسیار پیچیده تر می کند. می توانید کلیدها را به صورت جداگانه شخصی سازی کنید یا جلوه هایی مانند امواج رنگی ، رنگین کمان ها و انیمیشن های موج دار را اضافه کنید. اگرچه واقعاً می خواهید فانتزی شوید، می توانید جلوه های لایه ای اضافه کنید. بنابراین ، به عنوان مثال ، می توانید برای چند کلید رنگ ثابت انتخاب کنید (مانند WASD یا کلیدهای خانه- F و J) ، در حالی که همه‌ی کلیدهای دیگر دارای جلوه‌ی رنگین کمانی و متحرک و فانتزی هستند. باید اعتراف کنم ، در آزمایش این همه مورد مزخرف جالب به نظر می رسید ، فقط کمی عامل حواس پرتی بود. در مجموع اگر رنگ ها را دوست دارید ، Razer چیزهای بیشتری برای ارائه دارد.
از منظر قدرت سفارشی سازی ، Razer برنده است ، اما هر دو سیستم عامل بسیار عالی هستند. من شخصاً فکر می کنم که در عمل چقدر می خواهم سفارشی سازی رنگ را انجام دهم. روی صفحه کلید خودم ، من از یک طرح رنگی آبی استفاده می کنم ، با چند کلید مهم که برجسته شده ، بنابراین می توانم آنها را در دید محیطی ام راحت تر پیدا کنم. من به یک الگوی رنگین کمانی نیازی ندارم که با فشار دادن هر کلید موج بزند. با این حال ، برای کسانی که دوست دارند سخت افزارهای خود را دلربا کنند ، هر دو بسیار جالب هستند.
برنده نهایی را ترجیح شما تعیین می کند
اگر در مورد لوازم جانبی بازی کنجکاوی می کنید و به دنبالشان هستید ، احتمالاً نیازهای بسیار خاصی دارید. خوشبختانه ، Logitech و Razer مجموعه ویژگی های بسیار قابل ملاحظه‌ای دارند. این ها جزئیاتی‌ست که می تواند عامل تعیین کننده با توجه به ترجیح شما باشد. به عنوان مثال ، در مورد من ، من به دستوراتی نیاز دارم که بتوانم بلوک های متن را به راحتی جایگذاری کنم ، گاهی اوقات از نویسه های غیر استاندارد استفاده می کنم ، می خواهم ضبط ماکرو را در حین کار داشته باشم، برای همین یک کتابخانه از ماکروهای مختلف ایجاد می کنم که بعدا می توانم در آن جستجو کنم و کلید ماکروی مورد نیازمرا استفاده کنم. برای من ، Logitech انتخابی واضح و قابل پیش بینی است. اگر از سخت افزار خود را کمی رنگارنگ تر می خواهید ، ترجیح می دهید پروفایل های میانبر را به صورت دقیق در هر دستگاه تنظیم کنید یا می خواهید پروفایل های خود را بین دستگاه ها همگام سازی کنید ، Razer همان چیزی است که شما می خواهید. در نهایت ، همه چیز به اولویت بستگی دارد و هر دو گزینه عالی هستند.

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!