رفتن به نوار ابزار

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی در ایران؛ چطور یک چاپگر سه بعدی باکیفیت در ایران بخریم؟

با توجه به روند رو به رشد تولید و فروش چاپگرهای سه بعدی خانگی در ایران بهتر است با مطالعه این مقاله هنگام خرید اطلاعات کافی داشته باشید تا دستگاهی با کیفیت بخرید و دردسرهای دستگاههای ارزان ولی بی کیفیت را نداشته باشید.

چاپگر سه بعدی رومیزی متریال ترموپلاستیک یا همان ۳D Printer FDM از سال ۲۰۰۵ در کشورهای پیشرفته تجاری شد و هر کسی از اشخاص مبتدی و خانه دار گرفته تا مهندسان و گیگهای فناوری برای تولید قطعات ابتکاری خود شروع به سفارش و خرید این دستگاه کار راه انداز کردند.

در ایران نیز روندی دهساله از عمومی شدن پرینترهای سه بعدی میگذرد؛ و افراد معمولی تا کارآفرینان یا سازندگان حرفه ای شروع به ساخت یا خرید این دستگاه کردند. امروزه یا یک جستجوی ساده در گوگل فارسی انبوهی از سازندگان و واردکنندگان ایرانی چاپگر سه بعدی را میتوانید مشاهده کنید؛ ولی آیا میشود به همه آنها اعتماد کرد ولی آیا با پرداخت هزینه ، مطمئن هستید که پرینتری با کیفیت را تحویل میگیرید؟

مسلما همه تولید کنندگان ایرانی چاپگر کیفیت یکسان و بالایی نداشته و برخی با سوء استفاده از شرایط اقتصادی کشور شروع به فروش چاپگرهای سه بعدی بسیار ارزانی کرده اند که وسوسه کننده است ولی در عمل چیزی جز اسمبل قطعات دست دوم چینی نیست. با خرید این پرینترهای سه بعدی که بدون خدمات پس از فروش یا گارانتی هستند، به زودی به مشکل خواهید خورد. عمر این دستگاهها بسیار کم بوده و پس از مدتی از کار می افتند. چون فروشنده نیز تعهدی بابت سرویسکاری دستگاه ندارد با خرابی این دستگاه شما اگر فردی غیرفنی باشید باید قید پول خود یا کار با دستگاه را بزنید؛ چون این پرینترها به جهت کیفیت پایین خود ارزش فروش دست دوم را نیز ندارند.

در اینجا ما نکاتی مهم را به شما میگوییم تا هنگام خرید از شرکتهای ایرانی سازنده پرینتر سه بعدی این معیارها را در نظر گرفته و خیالتان بابت تضمین خرید راحت باشد.

 1. در ایران فعلا چاپگر سه بعدی مقرون به صرفه با متریال ترموپلاستیک فیلامنت کار میکند که بنام چاپگرهای FDM مطرح هستند.
 2. بجهت مشکلات ارزی و مسائل تحریم، اصلا خرید پرینترهای با کیفیت خارجی توصیه نمیشود زیرا قیمتها بسیار گران تمام میشود و با هزینه بسیار بالا یک چاپگر با ابعاد ساخت کوچک خواهید داشت که کارتان را برای ساخت قطعات متوسط سایز سخت خواهد کرد (نسبت به پرینترهای سه بعدی خوب ایرانی که ابعاد ساخت بزرگتری با توجه به قیمت دارند) . همچنین بعدا برای سرویسکاری این دستگاههای خارجی یا تعویض قطعات معیوب به مشکل خواهید خورد ، زیرا وارد کردن یا ارسال به شرکت سازنده از ایران معمولا غیرممکن هست. بنابراین باید یک پرینتر سه بعدی باکیفیت ایرانی را جایگزین کنید.
 3. یکی از مهمترین بخشهای چاپگر سه بعدی استاندارد شاسی آن میباشد؛ چون تمام اجزای حرکتی و بدنه روی این قسمت سوار میشوند که تاثیر بسیاری روی دقت نهایی و دوام دستگاه خواهد داشت. تا این زمان جدیدترین استاندارد برای شاسی از نوع فلزی آلمینیومی با اتصال پیچ و مهره دقیق میباشد (مدلهایی که جوشکاری شده اند چندان مناسب نیستند).
  یک چاپگر سه بعدی با کیفیت معمولا بدنه ای محصور یا نیمه محصور داشته تا سازگاری با انواع متریالهای ساخت ترموپلاستیکی موسوم به فیلامنت را دارا باشد و همچنین عدم خطای چاپ تضمین گردد. بنابراین وجود یک بدنه کامل یا نیمه محصور فلزی نشان از کیفیت بالای پرینتر سه بعدی ایرانیست.
 4. سیستم حرکتی یک چاپگر سه بعدی تعیین کننده دقت پرینت میباشد؛ هم اکنون بالاترین دقت در سیستمهای حرکتی موسوم به ریل واگن – بال اسکرو فراهم میشود.
 5. بخش الکترونیک پرینتر سه بعدی نیز بسیار مهم میباشد (موارد که در بالا گفتیم مربوط به بخشهای مکانیک دستگاه بود) و در دقت پرینت و عدم خطا حین پرینت بسیار تاثیر گذار میباشد. این بخش شامل موتورهای حرکتی موسوم به Stepper motor، درایورها و برد مداری اصلی دستگاه میباشند که وظیفه تحلیل نرم افزاری کدهای مختصاتی مدل سه بعدی و دستوردهی به محورها و نازل برای تزریق متریال را بر عهده دارند. هر چقدر کیفیت بردهای مداری، درایورها و اتصالات سیمها بهتر باشد کیفیت پرینت بهتری خواهید داشت. این موارد را از سازنده درخواست کنید تا به شما نشان دهد و درباره آنها توضیح دهد.
 6. پرینترهای سه بعدی ایرانی خوب امکاناتی مثل سیستمهای بازیابی پرینت مثل UPS، Hibernate و حسگر اتمام متریال را داراست تا از خطای پرینت و هدر رفتن متریال جلوگیری شود.
 7. برخی شرکتها نیز علاوه بر نازل پرینتر سه بعدی امکان نصب سرنازلهای مته کاری یا لیزر برای حکاکی دو بعدی سبک را فراهم کرده اند که گرچه اجباری نیست ولی اگر باشد در آینده برایتان کاربرد خواهد داشت.
 8. نوع رابط کاربری چاپگر سه بعدی هم مهم است؛ بهترین حالت بصورت نمایشگر لمسی با درگاه USB میباشد که راحت ترین کارکرد را برای استفاده کننده فراهم میکند.
 9. در کنار موارد بالا یک شرکت خوب ایرانی در کنار فروش محصولات چاپگر، برگه گارنتی و خدمات پس از فروش معتبر را نیز فراهم میکند تا مشتری دغدغه ای بابت تعمیرات و سرویسکاریهای آینده نداشته باشد.
 10. هنگام خرید مطئمن شوید که آموزشهای اولیه لازم کار با دستگاه را از شرکت سازنده یاد گرفته اید.

پیشنهاد میشود برای تست کیفیت ۳D Printer، حتما یک فایل سه بعدی کوچک را آماده داشته باشید (فرمت STL یا STP) تا فروشنده در حضورتان با پرینتر سه بعدی ای که قصد خریدش را دارید، چاپ کند و با معیارهای فنی خودتان قطعه تکمیل شده را بررسی کنید (معیارهایی مثل دقت مقیاس فایل سه بعدی و مدل ساخته شده، کیفیت سطح، عدم خطا حین پرینت …).

در آخر این نکته را نیز فراموش نکنید که معیار یک شرکت ایرانی خوب در حوزه پرینتر سه بعدی، رزومه مشتریانش میباشد مثلا فروش به شرکتها و سازمانهای بزرگ خصوصی یا دولتی ایرانی، نشاندهنده کیفیت بالای دستگاههای این شرکت است؛ بنابراین معیارهای متفرقه دیگری مثل اول بودن در نتایج جستجو یا تبلیغات گوگل یا فروش محصولات در فروشگاه اینترنتی دیجی کالا، هرگز نشانی از تضمین کیفیت نیست؛ بهتر است حضورا به شرکت سازنده بروید و تمام موارد گفته شده در بالا را قبل از خرید نهایی بررسی کنید.

منبع: چاپگرهای سه بعدی ۳DPE

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

   اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!