رفتن به نوار ابزار

ژل های ضد عفونی کننده دست برای پیشگیری از کرونا

در صدر اخبار خبرگزاریهای دنیا خبرهای مربوط به بیماری کرونا خودنمایی می کند. بیماری ناشناخته ای که در دسامبر ۲۰۱۹ از ووهان چین آغاز شد و در سال ۲۰۲۰ کل جهان را درگیر خود کرده است. کرونا بیماری عفونی ویروسی و یک نوع آنفلوآنزاست که به کووید ۱۹ (COVID-19) نیز مشهور شده است.

این بیماری از طریق ذرات ریز تنفسی و دست های آلوده به ویروس که به چشم، دهان و بینی زده می شوند می تواند به بدن راه پیدا کند و فرد را مبتلا سازد. بنابراین سازمان بهداشت جهانی و متخصصین برای پیشگیری از این بیماری ها شست و شوی مرتب دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و یا ضد عفونی کردن دست ها با استفاده از ضد عفونی کننده هایی بر پایه الکل که حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد آن الکل باشد، توصیه می کنند. پرهیز از دست دادن و روبوسی با دیگران و حفظ فاصله ۱.۵ تا ۲ متری با دیگران، پرهیز از دست زدن به چشم و بینی و دهان با دستان آلوده و شسته نشده، استفاده از ماسک و ضد عفونی کردن اشیا و سطوحی که اغلب در معرض تماس افراد مختلف قرار می گیرند می تواند از انتقال این بیماری به انسان جلوگیری نماید.

شست و شوی صحیح دست ها با آب و صابون نقش بسیار مهمی در پیشگیری از این بیماری و سایر بیماری های عفونی دارد، اما زمانی که آب در دسترس نباشد و یا هنگامی که در اثر شستن زیاد دست ها، مشکلاتی نظیر خشکی و پوسته پوسته شدن پوست برای دست ها بوجود می آید استفاده از ضدعفونی کننده ها توصیه می شود.
ضد عفونی کننده های دست، برای از بین بردن عوامل ایجاد کننده بیماری از روی دست ها استفاده می شوند و به طور معمول به صورت ژل، فوم (کف) و یا به صورت مایع وجود دارند. اگر چه اثر بخشی ضدعفونی کننده دست متغیر است، اما به عنوان یک وسیله ساده برای کنترل عوامل بیماری زا در جاهای مختلف از جمله مهد کودک ها، مدارس، بیمارستان ها، کلینیک های مراقبتی، سوپر مارکت ها، ادارات و… استفاده می شود.

بهترین ژل های ضد عفونی کننده دست

ژل ضد عفونی کننده دست اکتیو

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/40bbf4d1-8de7-4f8d-841f-a4ace0b84efe” icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات ژل ضد عفونی کننده دست اکتیو کد ۰۱ حجم ۴۵۰ میلی لیتر
حجم ۴۵۰ میلی لیتر
حاوی نرم کننده
نیاز به آبکشی ندارد
حاوی اتانول
ضد میکروبی
مناسب جیب و کیف
پمپی

بازگشت به منو ↑

ژل ضد عفونی کننده دست هیدرودرم مدل Aloevera

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/c26f2b50-4469-4a1a-9f51-04ea6c0598c9″ icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات ژل ضد عفونی کننده دست هیدرودرم مدل Aloevera حجم ۲۵۰ میلی لیتر
حجم ۲۵۰ میلی لیتر
حاوی نرم کننده
نیاز به آبکشی ندارد
حاوی ژل آلوئه ورا
حاوی ویتامین E
از بین برنده ۹۹.۹% از اجرام میکروبی

بازگشت به منو ↑

ژل ضد عفونی کننده دست شون مدل Aloevera

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/9245cf57-dfcd-408f-939f-03f0a98a65c5″ icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات ژل ضد عفونی کننده دست شون مدل Aloevera حجم ۳۰۰ میلی لیتر
حجم ۳۰۰ میلی لیتر
رطوبت رسان
حاوی نرم کننده
نیاز به آبکشی ندارد
حاوی عصاره آلوئه ورا و بابونه

بازگشت به منو ↑

ژل ضد عفونی کننده دست سورفین

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/fc8a6f8c-bff7-46d5-9f13-f217b6b3c81a” icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات ژل ضد عفونی کننده دست سورفین کد ۰۱ حجم ۵۰۰ میلی لیتر
حجم ۵۰۰ میلی لیتر
حاوی نرم کننده
نیاز به آبکشی ندارد
حاوی الکل
ضد باکتری و ویروس

بازگشت به منو ↑

ژل ضد عفونی کننده دست درماکلین مدل fast

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/1d9261ed-1065-44bd-8d58-af30b65c0119″ icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات ژل ضد عفونی کننده دست درماکلین مدل fast حجم ۵۰۰ میلی لیتر
حجم ۵۰۰ میلی لیتر
حاوی نرم کننده
بدون نیاز به آبکشی
مرطوب کننده پوست دست
حاوی الکل
ضد عفونی کننده طیف وسیعی از باکتری ها و ویروس ها
پمپی

بازگشت به منو ↑

ژل ضد عفونی کننده دست لطیفه

[wpsm_button color=”red” size=”medium” link=”https://affstat.adro.co/click/f4743bbd-7e32-433e-bfa3-5f5be439e09f” icon=”link” class=”” border_radius=”3px” target=”_blank” rel=”nofollow sponsored”]مشاهده قیمت + خرید از دیجی کالا[/wpsm_button]


مشخصات ژل ضد عفونی کننده دست لطیفه مدل ۰۰۲ حجم ۶۰۰ گرم
مقدار ۶۰۰ گرم
حاوی نرم کننده
نیاز به آبکشی ندارد
حاوی الکل
ضد باکتری و ویروس

تاریخچه ضد عفونی کننده های دست

لوپ هرناندز دانشجوی پرستاری در سال ۱۹۶۶ محلولی را بر پایه الکل درست کرد که هدفش تمیز کردن دست در محیط هایی بود که توانایی شستشوی آن وجود نداشت. به این گونه اولین ضد عفونی کننده دست تولید شد. تا سال ۲۰۰۹ از ضد عفونی کننده ها استقبال چندانی نشد اما بروز آنفولانزای خوکی موسوم به H1N1 و شیوع آن در آمریکا، استفاده از ضد عفونی کننده های دست مورد توجه همگان قرار گرفت. بعد از آن شاهد به بازار آمدن نوع ها و مدل های مختلف در حجم های مختلف بودیم.

انواع ضد عفونی کننده های دست

بسته به مواد فعال استفاده شده، ضد عفونی کننده های دست را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد: ۱- بر پایه الکل، ۲- بدون الکل. ضد عفونی کننده های حاوی الکل معمولا بین ۶۰ تا ۹۵ درصد الکل دارند، که به شکل های اتانول، ایزوپروپانول یا n-پروپانول است. در این غلظت ها، الکل بلافاصله پروتئین های میکروارگانیسم ها را تغییر می دهد و به طور موثری انواع خاصی از میکروارگانیسم ها را خنثی می کند.

محصولات بدون الکل عموما مبتنی بر ضدعفونی کننده ها، مانند کلرید بنزالکونیوم (BAC)، یا بر پایه داروهای ضد میکروبی مانند تریکوزان است. فعالیت ضد عفونی کننده ها و عوامل ضد میکروبی هر دو فوری و ماندگار هستند. بسیاری از ضد عفونی کننده های دست حاوی مواد نرم کننده ( مثلا گلیسیرین) هستند که از زبر شدن پوست دست جلوگیری کنند و مواد عطری هم به آنها اضافه شده تا دستان شما خوشبو بماندد.

سازمان بهداشت جهانی در کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ضد عفونی کننده های دست الکلی را به ضد عفونی کننده های دست غیر الکلی ترجیح داده اند. دلیل تمرکز سازمان بهداشت جهانی بر روی محصولات بر پایه الکل نسبت به محصولات غیر الکلی، نگرانی درباره مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات غیر الکلی است.

ترکیبات تشکیل دهنده ضد عفونی کننده های دست

ضد عفونی کننده های دست که به شکل های فوم، ژل و محلول مایع وجود دارند از ترکیبات ایزوپروپیل الکل، اتانول، ۱-پروپانول یا پوویدون آیوداین تشکیل شده است از دیگر ترکیبات آن پلی آکریلیک اسید، گلیسیرین، پروپیلن گلیکول و اسانس می باشد.

اثر بخشی

اثر ضد عفونی کننده های دست به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نحوه استفاده از محصول (مثلا مقدار استفاده شده، مدت زمان قرار گرفتن ضد عفونی کننده روی دست، دفعات استفاده از آن) و اینکه آیا عوامل عفونی خاصی که روی دست شخص وجود دارد به ماده فعال موجود در محصول حساس هستند؟

به طور کلی ضد عفونی کننده های دستی بر پایه الکل، اگر به مدت ۳۰ ثانیه بر روی سطح دست و انگشتان مالیده شوند و به دنبال آن در هوا به طور کامل خشک شوند، می توانند به طور موثری جمعیت باکتری ها، قارچ ها و برخی ویروس های توسعه یافته ( مثل ویروس های آنفولانزا A) را کاهش داده و از بین ببرند.

اثرات مشابهی برای برخی فرمولاسیون های عاری از الکل، مانند ضد عفونی کننده های دست SAB (سورفاکتانت ها، آلانتوئین ها و BAC ) گزارش شده است. همچنین هنگامی که دست ها به طور قابل توجهی کثیف هستند، ضد عفونی کننده ها پوست را کاملا تمیز یا ضد عفونی نمی کنند. با وجود تغییر در اثر بخشی، ضد عفونی کننده های دست می توانند به کنترل انتقال بیماری های عفونی کمک کنند، به خصوص در مناطقی که شست و شوی دست ها کمتر انجام می شود.

به عنوان مثال در بین کودکان در مدارس ابتدایی استفاده از ضد عفونی کننده های دست بر پایه الکل در برنامه های بهداشتی کلاس باعث کاهش محسوس غیبت دانش آموزانی شده است که به دلیل بیماری های عفونی مجبور به غیبت شده اند. به همین ترتیب در محیط کار استفاده از ضد عفونی کننده های الکلی باعث کاهش بیماری های پرسنل در محیط کار شده و تعداد غایبین ناشی از بیماری را کاهش داده است.

روش استاندارد ضد عفونی کردن دست ها

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

      اگر سوالی دارید همین‌جا بپرسید!